0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

جو احتیاطی خرید میلگرد در ترکیه با خبر برداشته شدن تعرفه واردات میلگرد

بازار داخلی میلگرد ترکیه هفته جاری را با خبر صفر شدن تعرفه قیمت خرید میلگرد وارداتی به کشور آغاز نموده است. این تصمیم به دلیل کمبود عرضه و تقاضای بالا و در نتیجه جهش قیمت خرید میلگرد در بازار و نیز افزایش چشمگیر بهای قراضه اتخاذ شده است.

با این حال منابع خبری معتقدند که لابی گری های برخی پیمانکاران بزرگ در میان مقامات دولتی باعث گرفتن این تصمیم شده و رشد قیمت میلگرد تنها منطبق بر افزایش بهای نهاده های تولید مثل قراضه و الکترود گرافیتی و افت نرخ برابری لیر در برابر دلار بوده و جایی برای کاهش بیشتر قیمت خرید میلگرد وجود ندارد.

بهای میلگرد داخلی ترکیه در آخرین معاملات در نیمه دسامبر با احتساب ۱۷ درصد مالیات به ۲۷۰۰ لیر به ازای هر تن رسیده است. مصرف کنندگان نهایی البته از قانون حذف تعرفه وارداتی چندان راضی نیستند و ترجیح می دادند که کاهشی در قیمت خرید میلگرد داخلی و یا مالیات ۱۷ درصدی بر ارزش افزوده صورت پذیرد.

فولادسازان ترک نیز اعتقاد دارند که حذف تعرفه واردات می تواند بازار میلگرد را با مازاد عرضه روبرو ساخته و باعث صدمات جدی به صنایع داخلی گردد. با این حال، با توجه به قیمت های رو به رشد فولاد در اکثر نقاط دنیا، به نظر نمی رسد که قیمت های وارداتی حتی بدون در نظر گرفتن تعرفه جذابیت آنچنانی برای خریداران داشته باشد. فعالان بازار هنوز در حال ارزیابی جنبه های مختلف حذف تعرفه وارداتی می باشند و ترجیح فعلی آنها سیاست صبر و مشاهده است.

کوتاه از بازار میلگرد چین

قیمت آهن آلات در چین همچنان تحت تاثیر سرمای شدید روندی نزولی دارد. قیمت خرید میلگرد و ورق گرم در معاملات امروز بازار فیوچرز شانگهای تا این لحظه به ترتیب ۲۰ و ۲۳ یوان کاهش یافته اند. در بازار نقدی نیز پس از افت ۴۰ یوانی دیروز بهای بیلت داخلی، امروز نمای بازار اکثر مقاطع منفی است.

اما بهای کک و زغال به مانند دیروز روندی افزایشی دارند. هوای سرد این روزهای اکثر نقاط کشور باعث شده تا تقاضا برای کک و زغال برای حرارت بیشتر ازدیاد پیدا کند.

در نتیجه رشد قیمت کک و زغال، فولادسازان ترجیح می دهند تا برای کاهش مصرف این دو ماده در شارژ کوره های خود از سنگ آهن عیار بالا استفاده نمایند که تقاضا برای سنگ آهن را افزایش داده و عامل تقویت بهای این نهاده تولید در بورس دالیان شده است. انتظار می رود مانند دیروز این رشد قیمت به بازار نقدی نیز تسری یابد.

میلگرد مرکزآهن

ادعای پکن برای هوای پاک تر، بهانه افزایش ظرفیت تولید آهن آلات

دولت مرکزی چین ادعا دارد که برای ارتقا سطح هوای این کشور، تولیدکنندگان آهن آلات را تشویق به تاسیس کوره های قوس الکتریکی خواهد نمود و تسهیلاتی را برای دریافت مجوز های مورد نیاز ارایه خواهد کرد. این تصمیم می تواند بازار اشباع محصول نهایی چین را با عرضه بیشتر روبرو نموده، اما از طرفی نیز عامل رشد تقاضا و جلوگیری از صادرات بیشتر قراضه خواهد بود.

دیروز وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین در پیامی اعلام نمود که از ابتدای سال نو میلادی، فرآیند دریافت مجوز برای نصب کوره های قوس را آسان تر خواهد نمود. این حرکت در راستای تصمیم دولت برای ارتقا سطح هوای کشور است، چرا که آلودگی روش کوره قوس از روش کوره بلند کمتر می باشد.

با این وجود، به نظر می رسد این تصمیم مغایر با ادعای چینی ها برای کاهش ظرفیت تولید آهن آلات می باشد، ادعایی که شی جین پین در نشست جی۲۰ تاکید فراوانی بر آن داشت. تحلیلگران معتقدند با توجه به اینکه دولت موفق شده تا ۱۱۵ میلیون تن از ۱۵۰ میلیون تن کاهش ظرفیت تا سال ۲۰۲۰ را محقق سازد، در سال ۲۰۱۸ تحت فشار کمتری برای کاهش ظرفیت مازاد تولید قرار دارد. حال آنکه بسیاری از کارخانه های تعطیل شده با تجهیزات جدید جایگزین شده اند. از این رو، هرگونه اضافه کردن ظرفیت جدید می تواند به مازاد عرضه محصول به بازار منجر شده و قیمت فولاد را تحت فشار بیشتر قرار دهد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0