0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

میلگرد جای خود را به شمش می‌دهد

واردات میلگرد به خاورمیانه به ‌ویژه به مصر، امارات و عربستان سعودی در سال 2017 کاهش یافته است. ییگیت جان کورتکایا، کارشناس تحقیقات بازار انجمن صادرکنندگان فولاد ترکیه، گفت صادرات میلگرد این کشور به امارات و مصر در هشت ماه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال 2016 میلادی به‌ترتیب 87 و 85 درصد کاهش یافت.
وی افزود ترکیه در بازه ماه ‌های ژانویه تا اوت سال 2016 میلادی 4/25 میلیون تن میلگرد به منطقه منا صادر کرد که این رقم در مدت مشابه سال 2017 میلادی به 1/46 میلیون تن رسید.
کورتکایا خاطر نشان کرد که پرونده‌های تجاری مصر علیه واردات میلگرد چین، ترکیه و اوکراین به افزایش تولید کارخانه‌های نورد مجدد کمک کرده است.
وی معتقد است که این کشور به واردات شمش در قیمت‌های بالاتر ادامه می‌دهد، بنابراین قیمت‌ های میلگرد در مصر نیز در کوتاه‌ مدت افزایش خواهد یافت.
شنیده‌ ها حاکی از آن است که یکی از شرکت‌ های نورد مجدد در نظر دارد خط تولید شمش جدیدی را در مصر راه‌ اندازی کند که از ظرفیت بیش از یک میلیون تن در سال برخوردار است که می‌تواند از میزان واردات بکاهد. با این حال، این شرکت تاکنون جزئیاتی در این باره اعلام نکرده است.

در مورد امارات نیز به ‌دلیل تأمین تقاضای این کشور از سوی ظرفیت‌های بیشتر منطقه، وابستگی این کشور به واردات شمش کاهش یافته است. کورتکایا خاطر نشان کرد که در ماه ‌های اخیر شمش ارزان ‌قیمت ایران نیز در بازار واردات شمش امارات جایگاه ویژه‌ای یافته است.
تقاضای میلگرد و در پی آن تقاضای شمش در عربستان سعودی نیز کاهش یافته، کشوری که هم ‌اکنون بر صادرات میلگرد متمرکز شده است.
یکی از بازرگانان عربستان سعودی در ماه اکتبر گفت: خرید میلگرد نداریم. در واقع، اقتصاد این کشور به ‌دلیل کاهش قیمت ‌های نفت مطلوب نیست و تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند فروش بیشتری داشته باشند. من فکر می‌کنم که قیمت ‌ها کاهش خواهند یافت.

پیش ‌بینی می‌ شود که تولید و مصرف فولاد در ایران، ترکیه، امارات، قطر و مصر در سال 2018 همچنان افزایش یابد، این در حالی است که اقتصاد عربستان سعودی به ‌طور قابل ‌توجهی به قیمت ‌های نفت وابسته خواهد بود.

میلگرد بناب

تعادل در عرضه و تقاضا فولاد در سه ماه اول 2018

فعالان بازاری بر این باورند که تقاضای فولاد این منطقه در سه ماه نخست سال 2018 متعادل و به بازارهای جهانی وابسته خواهد شد.
به گفته یکی از بازرگانان در امارات: تقاضای عربستان سعودی اندکی بهبود می‌یابد، اما همچنان نمی‌توان آن را قابل ‌توجه نامید. با این حال، پیش ‌بینی می ‌شود که با ساخت منطقه صنعتی جدید در عربستان سعودی، فعالیت صنعتی در این کشور بهبود یابد.
به گفته انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه، پیش‌بینی می‌شود که تولید فولاد خام این کشور در سال 2017 به 37 میلیون تن برسد که نسبت به سال 2016 افزایش یافته است. تولید فولاد خام ترکیه در سال 2016 میلادی به 33 میلیون و 186 هزار تن رسید.
افزایش سرعت افت قیمت میلگرد داخلی ترکیه با تحولات منفی بازار فولاد
طی هفته گذشته، بازار میلگرد داخلی ترکیه علیرغم افت شدید نرخ برابری لیر در برابر دلار روند رو به افت خود را ادامه داد. در نتیجه، قیمت میلگرد در ترکیه از ۲۶ مارس تا کنون بین ۲۵ تا ۷۷ دلار به ازای هر تن کاهش یافته است. در حالی که فروش میلگرد ترکیه به امریکا، اصلی ترین بازار میلگرد این کشور، در نتیجه ی تعرفه ۲۵ درصدی عملا غیر ممکن شده است، انتظار می رود با معاف شدن برخی کشورها از این تعرفه ها، رقابت در میان کشورهایی که موفق به معافیت تعرفه ای نشده اند برای یافتن بازارهای جدید افزایش یابد.

خریداران چند هفته ای است که قیمت روز میلگرد در ترکیه را بالا می پندارند و از قبول آنها سرباز می زنند. از سوی دیگر، احتمال وضع تعرفه های وارداتی در اروپا نیز بر نگرانی های فولادسازان در خصوص از دست دادن بازاری دیگر افزوده و خریداران را مجبور به صبر کردن نموده است. به علاوه، کشورهای دیگر ممکن است در صورت عدم توفیق در فروش به اتحادیه اروپا یا امریکا، از تعرفه صفر درصدی میلگرد در ترکیه برای صادرات محصولات خود استفاده نمایند. البته هیچ بعید نیست با شرایط فعلی ترکیه مجددا تعرفه واردات میلگرد خود را افزایش دهد.

با توجه به افت قیمت میلگرد صادراتی چین و روند کاهشی بهای قراضه در نتیجه ی عدم تقاضا از سوی فولادسازان ترک، انتظار می رود که قیمت روز میلگرد ترکیه طی هفته های آتی تحت فشار قرار گیرد. عاملی که قطع به یقین موجب افت بیشتر بهای بیلت در بازار داخلی ترکیه و بازار صادراتی منطقه سی آی اس خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0