0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

قیمت روز میلگرد بنابر رصد بازار هفته گذشته

بنابر رصد بازار آهن آلات قیمت روز میلگرد در کارخانه ذوب آهن اصفهان طی هفته گذشته برای اندازه 25-14 میلی متر به میزان 24300 ریال بوده است در حالی که قیمت میلگرد روهینا به میزان 22900 ریال اعلام گردیده است. هم چنین قیمت تیرآهن در بازار آهن به طور میانگین به میزان 28100 ریال برای اندازه های 16-14 گزارش گردیده است.

به طور کلی در هفته گذشته مشاهده کردیم که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد از نخستین روز هفته افزایشی بوده است. این در حالی است که در دومین روز هفته میزان فعالیت کارخانه ها به دلیل روند صعودی دلار مجددا کاهش یافته ولی در اواسط هفته و روز سه شنبه بازار مجددا به روند افزایشی خود ادامه داد.

ولی در روز چهارشنبه قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد مجددا ثابت اعلام گردید. قیمت میلگرد روهینا به طور میانگین طی هفته گذشته به میزان 23600 ریال اعلام گردید و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان نیز به طور میانگین به میزان 24900 ریال اعلام گردید. هم چنین قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان نیز به طور متوسط به میزان 28367 ریال گزارش شد.

به گفته منابع خبری دلیل نوسانات قیمت روز میلگرد طی هفته گذشته نوسانات شدید نرخ ارز بوده است. در حال حاضر به دلیل رونق بازار صادراتی آهن آلات در ایران نوسانات نرخ ارز بسیار مهم شده است و تاثیر زیادی را بر قیمت محصولات فولادی دارد. هم چنین باید توجه داشت که روند افزایشی قیمت ارز صرفا به معنای افزایش میزان صادرات کشور نمی باشد.

مقایسه سود حاصل از بازار ارز و آهن آلات

به طور کلی می توان گفت که قیمت محصولات طویل فولادی تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز می باشد ولی در حال حاضر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد بیشتر تحت تاثیر قیمت مواد اولیه می باشد و تاثیر نرخ ارز تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی و قیمت روز میلگرد ندارد.

میلگرد مرکزآهن

بحثی که در حال حاضر پیش آمده است مقایسه سود حاصل از بازار ارز با بازار آهن آلات می باشد. ولی باید دانست که فروش ارز در حال حاضر در کشور ما چندان رونق نداشته و بازار جذابی نیز ندارد و خرید و فروش در آن به سهولت صورت می گیرد. همان طور که می دانیم بازار محصولات فولاد بلند به بازار قراضه و آهن اسفنجی وابسته می باشد و آن طور که به نظر می رسد به بازار صادراتی وابسته نمی باشد بنابراین مشخص نیست که کارخانجات با افزایش نرخ ارز میزان صادرات خود را افزایش می دهند و یا این که این افزایش تاثیر چندانی بر فعالیت آن ها در بازار داخلی نخواهد داشت.

این در حالی است که بازار صادراتی تابع هماهنگی میزان عرضه و تقاضا است و برای بهبود بازار صادرات باید میزان تقاضا برای خرید این محصولات در بازار صادراتی افزایش یابد. بنابراین نمی توان انتظار داشت که بازار صادراتی در ایران بتواند رشد چندانی داشته باشد و جایگزین بازار داخلی گردد.

پیش بینی بازار آهن آلات طی هفته جاری

پیرو این صحبت ها نمی توان انتظار داشت که قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت روز میلگرد طی روزهای آتی تاثیر چندانی از بازار ارز داشته باشد. می توان گفت که قیمت مقاطع و قیمت روز میلگرد بیشتر تحت تاثیر قیمت قراضه آهنی، قیمت شمش و قیمت آهن اسفنجی می باشد. با رصد کلی بازار می توان گفت که طی هفته گذشته نوسانات بسیار زیادی در بازار محصولات فولادی رخ داده است و قیمت روز میلگرد نیز تحت تاثیر کاهش میزان عرضه در بازار شمش روند صعودی را پیموده است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که قیمت اکثر محصولات طی هفته جاری روند ثابتی را پیش خواهد گرفت و ممکن است در برخی از بازارها نیز شاهد روند نزولی باشیم ولی این روند چندان زیاد و جدی نخواهد بود. علت این امر این است که قیمت شمش در روزهای ابتدایی هفته جاری روند صعودی را در پیش گرفته است و عرضه آن نیز با محدودیت روبرو شده است بنابراین به نظر نمی رسد که قیمت روز میلگرد کاهش چندانی یابد.

با ورود به تعطیلات کشور چین پیش بینی می شود که بازار محصولات فولادی خصوصا بازار میلگرد روند ثابتی را در پیش گیرد و آرامش در بازار این محصول ایجاد گردد. ولی در کل می توان گفت که بازار طی هفته جاری روند آرامی خواهد داشت و روزهای نزدیک به سال نو این رکود افزایش خواهد یافت.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0