مرکزآهن

تلفن دفتر فروش     03135155

031-33332323

آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟ (به روز شد)

متغیرهای تاثیرگذار بر نحوه تعیین نرخ محصولات فولادی

در مطلب زیر به خلاصه تحولات روز گذشته مورخ ۹۷/۰۵/۱۵ پیرامون متغیرهای تاثیرگذار بر تعیین تکلیف نحوه تعیین نرخ محصولات فولادی خصوصا قیمت میلگرد در بازار داخلی و روند فعلی حوزه فولاد کشور خواهیم پرداخت.

۱) به گفته گزارشگر فولاد دلار میلگرد آجدار ، در حال حاضر و بر اساس قیمت میلگرد متوسط روز گذشته بازار؛ صرف نظر از مالیات ارزش افزوده؛ حدود ۷۹۰۰ تومان دیده شد. ( بر اساس محاسبات صورت گرفته با متغیرهای نرخ ۵۳۵ دلار به ازای هر تن میلگرد آجدار CIS و ۴۶۲۰ تومان به ازای هر کیلو قیمت میلگرد آجدار متوسط داخلی توام با مالیات ارزش افزوده ).

(۴۶۲۰ – ۹% VAT) × ۱۰۰۰ ÷ ۵۳۵ ~= ۷۹۲۰

۲) ساعاتی قبل؛ از طریق سیگنال‌ های دریافتی از سمت بورس کالا و ایمیدرو ( کانال تلگرامی کامودیتی ) بر اجرایی شدن دستورالعمل تنظیم بازار فولاد بر اساس نرخ رسمی ارز دولت و الزامات آن مجددا تاکید شد؛ کما این که در کانال تلگرامی کامودیتی ( در واقع ایمیدرو ) آمده است :

“​بر اساس دستورالعمل تنظیم بازار ابلاغی آقای دکتر شریعتمداری، قیمت پایه انواع محصولات فولاد در بورس کالا از جمله قیمت میلگرد بر اساس شاخص های منطقه ای (CIS – دریای سیاه) و بر اساس اینکوترم CIF (شامل بیمه و حمل) تعیین و با محدوده مجاز افزایش ۵% در بورس بر اساس نرخ رسمی (۴۲۰۰) تعیین می شود.

در دستورالعمل ایمیدرو مسئول ارایه قیمت های بین المللی بوده که بر اساس متال بولتن مشخص و جمعه شب ها همزمان با انتشار در کانال کامودیتی در قالب فهرست ۱۳۰ قلم محصول برای معاونت معدن و صنایع معدنی وزارت صمت (آقای دکتر سرقینی) ارسال می شود…”

حتما بخوانید :  پیش بینی عرضه سهمیه سپتامبر بازار ورق جهانی

قیمت میلگرد

بررسی بازار با توجه به کلیات ارزی جدید

۳) شب یک شنبه با انتشار رسمی کلیات سیاست های ارزی جدید؛ اعلام شد به غیر از تخصیص دلار دولتی به واردات کالاهای ضروری اولویت اول؛ نرخ معاملات ارزی در حوزه‌ های واردات یا صادرات بقیه گروه های کالایی از جمله فولاد از طریق بازار ثانویه ارز کشف و مشخص خواهد شد.

نکته مبهم و البته قابل تاملی که هنوز به طور شفاف به آن پرداخته نشده است؛ موضوع تلاقی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد کشور در مواجه با سیاست های جدید ارزی دولت و بانک مرکزی است. چرا که شب گذشته مجددا بر هر دو موضوع تاکید شده است هم تزریق ارز صادراتی فولاد به بازار ثانویه و هم تبعیت از دستورالعمل تنظیم بازار فولاد وزارت صمت..؟!

به نظر می رسد به تدریج و با شفاف تر شدن جزئیات قضایا؛ به طور حتم روند آتی و تلاقی این دو موضوع مشخص تر خواهد شد.

گمانه زنی ها در خصوص به تعادل رسیدن نرخ کالا صحت خواهد داشت؟

به طور حتم :

– یا دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی و قیمت محصولات اعم از قیمت میلگرد از طریق بورس کالا؛ کلا منتفی خواهد شد که بعید به نظر می رسد، چرا که به غیر از بحث تعیین قیمت پایه عرضه‌ های داخلی، موضوعاتی مثل تنظیم و کنترل حجم عرضه های داخلی هم مطرح می باشد.

– یا این که به عنوان یک راهکار دیگر، نرخ رسمی ارز ملاک عرضه ‌های فولادسازان در بازار داخلی که در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد قید شده است؛ از نرخ دستوری ۴۲۰۰ تومان خارج و نرخ شناور بازار ثانویه جایگزین آن خواهد شد؛ که این مورد با توجه به بسته جدید ارزی و واقعیت های موجود کنونی نزدیک تر و منطقی تر دیده می شود.

حتما بخوانید :  سیاست های قیمت گذاری در بازار آهن آلات

به هر حال و در هر صورت با توجه به دلار کنونی میلگرد آجدار در بازار داخلی توام با حدود ۸ هزار تومان؛ و نظر به گمانه ‌زنی ‌هایی که در همین حدود نرخ برای به تعادل رسیدن نرخ دلار در بازار ثانویه ارز شنیده شده است؛ به قول جناب آقای دکتر همتی، تقریبا تورم حاصل از اثرات این دلار بازار ثانویه یا آزاد در اکثر بازارها ( از جمله بازار فولاد ) پیش تر در جامعه کم و بیش اعمال شده است.

تحلیل بازار فولاد

تاثیر بسته جدید ارزی بر قیمت محصولات فولادی

همچنین در خصوص تاثیر بسته جدید ارزی بر قیمت محصولات فولادی یکی از فعالان بازار عنوان کرده است که به عقیده بنده با شروع به کار بازار ثانویه هرچند شاهد کاهش قیمت جزئی سکه و ارز در کوتاه مدت خواهیم بود. اما با توجه به سیاست آزاد سازی قیمت ها، در بخش های تولیدی مثل فولاد اعم از قیمت میلگرد و تیرآهن و خودرو و صنایع پتروشیمی و وابسته شاهد اثر تورمی حاصل از آزاد سازی قیمت ها خواهیم بود.

تنها نکته نگران کننده شروع تحریم فلزات در هفته اخیر و بازگشت بخشی از کالاهای صادراتی به داخل است. که با توجه به نبوغ ایرانی ها در انجام کارهای غیر ممکن و با توجه به مرزهای گسترده زمینی با همسایگان و با توجه به آزاد شدن ورود طلا و ارز و معاف شدن ورود طلا از مالیات طبق بسته جدید ارزی، مراودات چه به صورت ارزی و چه به صورت تهاتر با طلا در مرزهای زمینی آسان شده وکفه کار به نفع صادرکنندگان خواهد چرخید. امیدواریم با توجه به اعتقاد رییس کل جدید به سیاست های باز اقتصادی شاهد رونق اقتصاد ایران باشیم.

تاریخ
نام آیتم
آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟ (به روز شد)
امتیار نویسنده
41star1star1star1stargray

40 نظر در مورد «آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟ (به روز شد)»

 • کمال می‌گوید:

  سلام من قصد ساخت یک منزل مسکونی شخصی دارم حدود ۴۸ تن میلگرد نیازمندم ایا قیمتها کاهش پیدا میکند یانه راهنمای کنییدممنون

 • کمال می‌گوید:

  سلام من قصد ساخت یک منزل مسکونی شخصی دارم حدود ۴۸ تن میلگرد نیازمندم ایا قیمتها کاهش پیدا میکند یانه راهنمای ککنییدممنون

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   به نظر من ایشون فقط پیش بینی کردند.
   البته ما هم هنوز امیدواریم مجددا قیمت آهن الات کم بشه…

 • هم وطن می‌گوید:

  دوستان قیمت اهن الات به دلیل افزایش قیمت کلید ده ها برابر شد
  قیمتشم اصلا پایین نمیاد
  در ضمن کمپینی هم تشکیل شده است… (((خرید اهن الات کلید ساز ممنوع)))…

 • تا وقتی که ناظران دولت اقتصادی دولت به حال سکوت بمانند ویا چراغ سبز نشان بدهند روند افزایش همچنان باقی خواهد ماند.
  از طرفی هم که به خاطر فصل کاری ساختمان تقاضایی در بازار اهن وجود دارد کارخانه ها هم از افزایش قیمت فعلا استفاده حداکثری را میبرند.
  با این روند و اوضاع اقتصادی باید برویم همان ساخت خانه کاه گلی را در پیش بگیریم .تا در یک زلزله ۵ ریشتری تلفات هزار نفری داشته باشیم. البته ناگفته نماند که در حال کنونی بعضیا برای اشفته کردن بازار داخل تلاش میکنند

 • حمید رضوی می‌گوید:

  اقا اگر اعتراض کنیم باهم وکسی نخره الکی بالا نمیره اقاجون اگر روی دلاره اهن که مال کشورخودمونه معدن گل گهرسیرجان کل اهن خاورمیانه رو میده. که به کشورای همسایه ارزونترمیفروشید مثه خودرو .این چه قانونیه

 • کریمی می‌گوید:

  لازم ماست دولت برای کسانی که در حال ساخت خانه هستند براساس پروانه های صادر شده توسط شهرداری سهمیه میلگرد و سایر آهن آلات را در نظر بگیرد. متاسفانه ناظران عمرانی دولت در حال استراحت هستند و بیچاره شدن هزاران نفر که در حال ساخت خانه هستند را در نظر نمی گیرند.

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   با سلام
   آقای کریمی پیشنهادتون به نظر بنده خوبه
   امیدواریم یکی از مسئولین هم این نظر را بشنوه و ازش استفاده کنه

   پایدار باشید

 • عجب بدبختی داریم الان چند ماهه منتظر اینم که قیمت میلگرد پایین بیاد نا بتونم با چندر غازی که دارم میلگرد بگیرم اما متآسفانه روز به روز که قیمت ها رو چک میکنم داره بدجور قیمت میره بالا نه تنها ذوب بلکه بقیه میلگردهای به درد نخور هم رفتن بالا

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   سلام
   بله حق با شماست
   روند قیمت مقاطع افزایشی هست.
   امید هست با ثبات در وضعیت اقتصادی کشور، هیجانات کاذب در بازار فولاد هم فروکش کند.

   پایدار باشید

 • بهلول می‌گوید:

  تا زمانی که دغدغه مردم، اینترنت وو تلگرام وو قطعی برق و آبه، کی فکرش میاد ،پیش میلگرد،
  میلگردی که ۹۰ درصدش تولید داخله ،گرون میشه، معلومه فروشنده هاش ،فهمیدن هر وقت ،گرون تر بشه، مشتری هاش بیشتر میشه، هی گرون‌ترش می‌کنن، کسی هم ک نظارت نمی کنه،

 • یوسف می‌گوید:

  واقعیتا درستش اینه که دولت با توجه به پروانه ساختمانی شهروندان، آهن دولتی ارایه کنه
  اصلا شرافتمندانه نیست این عمل کارخانه های همدست تولید اهن و میلگرد که ذخایر ملی را با قیمت جهانی به مردم میدن
  پدر بنده با ۶۸ سال سن، وام مسکن گرفته به اسم من و بردار و خودش، از اول اریبهشت منتظر پایین آمدن قیمت ها هستیم ولی کماکان پولمان که در بانک خوابیده در حال بی ارزش شدن است!
  این درسته که دلالان و کارخانه داران اینگونه عمل میکنند و هیچ نظارتی بر آنها نیست ؟

 • سلام
  منم ۲سال ونیم هست که عقدهستیم
  وبعداینکه وام زمینمون تموم شد
  یه وام گرفتیم واسه یه طاق زدن که الان فقط پول وام بایدبره واسه ی میلگرد فقط
  این واقعا ظلم بزرگیه
  من واقعا دارم زجرمیکشم همه ارزوهام خراب شد

 • سلام
  آخه این دولت هیچ کمکی به مردم جهت خانه دار شدن نکرد چرا حداقل جلوی گرون شدن آهن آلات و مصالح رو نمی گیره.
  تعزیرات، مبارزه با گرانفروشی و… کجان پس اینا؟؟؟؟

 • درودگر می‌گوید:

  خداوکیلی گرونش کنید من که یک ساله زمینی خریدم یک ساختمان بسازم دیگه نمیتونم یک چوری گرونشون کنید مردم نتونن بخرند شما بخرید و کرایه بدیدن به مردم بدبخت

 • نسیم می‌گوید:

  من چه خاکی سربریزم بعد۱۱سال میخواستم خونه بساز این همه رفتم واومدم پروانه گرفتم تاوام گرفتم میلگردبخرم شد ۵۰۰۰تومن خدالعنت کنه باعث وبانیس رو

 • محمدي می‌گوید:

  اين دولت اصلا به فكر مردم نيست و همه عضاء كابينه به دنبال رانت و فساد هستند، اشتباه كرديم دور دوم انتخابات…

 • بخریم یا نخریم …خدا کمکمون کند …منم مثل همه دوستان بعد ۱۵ سال میخوام خونه بسازم . …موندم چه کنم . ..

 • پدرم تمام عمرم می‌گوید:

  باسلام
  واقعا بی قانون ترین و هرج و مرج ترین کشور ایرانه
  یه روز بنزین یه روز سکه یه روز آهن یه روز ماشین و…
  خدا بخیر کنه
  شاید فردا نفس کشیدن هم گرون بشه
  خدا مسولین بی عرضه رو نابود کنه
  فقط بلد هستند هر مشکلی رو به ترامپ و آمریکا ربط بدن

 • نیوشا می‌گوید:

  با هزار بدبختی وام جور کردیم که خونه بسازیم حالا اینقدر قیمتها بالا رفته که دیگه با این پول نمیتونم.خدا لعنتتون کنه با هزار امید و آرزو میخواستم صاحب خونه بشم.فقط به فکر سود خودشون مملکت صاحب نداره.خدا حقمون ازتون بگیره از زندگی ناامید شدم

 • درودگر می‌گوید:

  آقا من یک پیشنهاد دارم بیاییم بمیریم راحت شیم مسئولین هم برن باخیال راحت کانادا به بچه های عززشون برسن .من اگربیکاربشم …

 • محمدرضا می‌گوید:

  هر روز قیمت آهن آلات گرونتر و ارزش پولمون که ایستادیم به امیدکاهش قیمت کمتر میشه.
  کسی میدونه با قیمتهای فعلی هر مترساخت ساختمان چقدر میشه؟؟

 • بیگناه می‌گوید:

  خدا پدر تحریمارو بیامرزه که اینا دیگه نمیتونم آهن به قیمت نیم دلار صادر کننده و میلگرد ۶ هزاری بشه ۴ هزار.
  خدا کنه هرچیزی که اینا دارن صادر میکنن و میدزدند و میبرند تحریم بشه.
  مطمئن باشید فولاد ارزانتر میشه چون نمیتونن صادر کنن

 • یلدا می‌گوید:

  یعنی واقعا توی این تشکیلات عریض و طویل دولت یه مسئول وجود نداره که بفکر خانه اولی ها باشه…انبوه سازا گرون میسازن گرونترمیفروشن بدبخت اونایی که تازه میخواستن برای اولین بارخونه بسازن. خودمسئولین به حدی دررفاه هستن که حتی زحمت فکرکردن به این چیزاروبخودشون نمیدن

 • کاظم پورنوری لیقوان کارشناس راه وساختمان می‌گوید:

  اکنون ساخت هر مترمربع خانه اسکلت بتنی با توجه به رعایت مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰
  تقریبا ۴میلیون تومان
  به امید روزی که تمام اعضای خانواده ام منظور افراد و مردم کشورم صاحب خانه ای با استانداردهای بین‌المللی باشند

 • علیرضا می‌گوید:

  ●●خیلی مهمه توجه کنید●●
  دوستان الان به بهانه تعطیلات تابستانه کارخانه ها تولید ندارن و یا میلگرد احتکار کردن و بازارو کامل شارژ نمیکنن اگه صبر کنید درصورت نداشتن فروش و تعطیلی کارخانه دچار بحران میشن اونوقت قیمت میلگرد که اصلا به ارز وابسته نیست سقوط میکنه و بازار سرریز میشه.
  ۱- به هیچ عنوان میلگرد خرید نکنید
  ۲- در صورت ثبات بازار میلگرد نو بخرید تمیز تازه تولید شده بخرید و از خرید محصولات احتکاری پرهیز کنید
  ۳-از واسطه خریداری نکنید.
  پول ساختتون بزارید تو بانک معتبر الان سود ۱۸ درصد هم دارن میدن بلکن به من ۲۰ درصد دارن میدن. امسال نسازید روی صبر سال بعد بسازید آسمون به زمین نمیاد.
  سال بعد مصالح قیمت مناسب بخرید نگران چی هستید بخشی از گرانی ها هم با سودش جبران میشه.
  من خودم ۲هزارمتر مجتمع تجاری اداری برا ساخت دارم ولی الان با این وضع عمرا بسازم.

 • فرهاد می‌گوید:

  دوستان محترمی که میگویید نخرید یا امسال نسازید، شما دوستان حتمی وضع مالی خوبی دارید… اما من یا امسال من که فکر نمیکنم کم باشن با کلی زحمت درس خواندن و ی پول مختصری جمع کردن که تو این بازار خراب توو قسمت مسکن مشغول بشن، درآمدی جز این کار ندارن… نه از جایی سود میگیرن نه اجاره….همین الان من تو این ۴ ماه ۵۰ درصد از ارزش پولم کم شده یعنی تو ساخت به مشکل میخورم و پول کم میارم…. پیشنهاد من به تمام دوستان که سرمایه کم دارن اینکه این جنگ تجاریه هم داخلی هم خارجی، پس ما با این سرمایه کم نمی‌توانیم مثل خیلی سرمایه‌داران ریسک کنیم چون بوجمون محدودتر میشه و از این کار حذف میشیم..وارد این بازیا نشین، امروز بخرین از فردا بهتره.. چون وقتی پول سنگین زیر زبون اون سرمایه‌دار بره باز فرداش دنبال ی داستان دیگس..پس قربانی فقط ما میشیم که سرمایه محدود داشتیم مرسی از همه دوستان

 • م- باقری می‌گوید:

  خدا لعنتشون کنه برای یه خونه ۱۰۰متری که داغونه تازه یک کم پول جمع کردیم تا بسازیم بعد ازاین همه دوندگی های شهرداری و نظام مهندسی میخواستیم اقدام کنیم که قیمتها این قدر بالا رفته که به مرز سکته رسیدیم به نظر من هم باید برای قشری که بساز بفروش نیستند باید با مجوز سهمیه بدهند تورو خدا اگر اطلاع پیدا کردید به ما هم اطلاع بدید البته اگر مسولین یک کم به فکر اقشار ضعیف باشند

 • کهال می‌گوید:

  تا اومدیم بسازیم گرون شد همه چی و پولم نابود تا حالا کلی رشوه شهداری دادم فقط نزدیک ۵۰۰ ملیون خرج کردم تازه میخوام تخریبو شروع کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *