تلفن دفتر فروش 35155-031

مرکز آهن، انتخاب حرفه ای ها

آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟

۲۲ خرداد, ۱۳۹۷ 241 بازدید

نوسانات قیمت میلگرد در بازار آشفته فولاد خرداد ماه

 • ۹۷/۰۳/۲۲

همان طور که می دانیم از ابتدای سال ۹۷ تا کنون که سه ماه از سال جاری گذشته است روند رو به رشد قیمت محصولات فولادی و خصوصا شمش و مقاطع طویل فولادی از جمله قیمت میلگرد و تیرآهن به صورت پالس دار و پیوسته در بازار داخلی مشاهده شده است. همچنین باید توجه داشت که روند افزایشی کنونی با افزایش قیمت دلار در بازار سیاه تقریبا به صورت موازی پیش رفته است.

این در حالی است که ناظرین دولتی در خصوص این وقایع سکوت و نظاره را در پیش گرفته است. به گفته برخی فعالان بازار می توان مدعی شد که دولت محترم به تولیدکنندگان آهن آلات کشور راجع به معادل سازی قیمت فروش محصولات آن ها با قیمت محصولات فولادی در بازار فولاد بین ‌المللی تا رسیدن به قیمت دلار بازار سیاه و یا بازارهایی مثل بازار خرید و فروش ارز غیر رسمی در خارج از مرزها؛ چراغ سبز نشان داده باشد.

با توجه به این که قیمت دلار در بازار سیاه و بازارهایی همچون بازار خرید و فروش دلار در کشور دیگر با ریال ایران به صورت غیر رسمی به طور تقریبی به میزان ۶۵۰۰ تومان می باشد می توان گفت که با در نظر گرفتن روند کنونی حاکم بر بازار فولاد ایران و رسید قیمت میلگرد آجدار به رقم میانگین ۳۰۰۰ تومان به ازای هر کیلو و همچنین قیمت میلگرد آجدار ۵۴۰ دلار به ازای هر تن برای کشورهای ترکیه و چین، در صورتی که معادل سازی انجام دهیم به نرخ دلار ۵۵۰۰ تومانی می رسیم.

قیمت میلگرد

آیا میلگرد ۳۵۰۰ تومانی نزدیک است ؟!

با این حال چنانچه دولتمردان همچنان سکوت کرده و نظاره گر باشند تا روزهای آتی شاهد رسیدن نرخ محصولات فولادی به قیمت دلار در بازار سیاه که معدل ۶۵۰۰ تومان می باشد خواهیم رسید. به گفته برخی فعالان بازار چنانچه این روند ادامه یابد در آینده نزدیک شاهد رسیدن قیمت میلگرد آجدار به میزان ۳۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو در بازار داخلی ایران طبق محاسبه زیر خواهیم بود.

 • ۵۴۵ × ۶۵۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ ~= ۳۵۰۰۰ Rls/Kg
حتما بخوانید :  فراز و نشیب قیمت لوله در سراسر ایران

واقعیت قابل تاسف در بازار فعلی این است که اکثر مواد اولیه فولادی به غیر از تعداد اندکی از آن ها مانند مواد نسوز و الکترود گرافیتی در بازار داخلی و از طریق بازیافت قراضه آهن تامین می گردد. بنابراین می توان گفت که بازار فولاد ایران تبعیت چندانی از نرخ دلار ندارد با این حال آنچه در بازار رخ داده به گونه ای دیگر می باشد.

در حال حاضر با توجه به اوضاع ملتهب بازار و سکوت ناظرین این حوزه برای بهبود شرایط موجود و کنترل قیمت میلگرد و سایر محصولات ۴ گزینه پیش روی بازار می باشد.

تحلیل بازار آهن

راهکارهای پیش روی بازار در جهت بهبود قیمت میلگرد

 • نخستین راهکار بهبود این حوزه و سایر بازارهای کالایی در اوضاع ملتهب کنونی در ابتدا یافتن راهی برای ارتقای یا بازگرداندن قسمتی از ارزش واقعی ریال در بازار آزاد غیر دستوری و یا غیر رسمی واردات صادرات کشور می باشد. با این حال همان گونه که مطلعید در شرایط کنونی و با توجه به دشمنی ها و کارشکنی های آمریکا در مقابل ایران این امر بعید به نظر می رسد.
 • راهکار دیگری که می تواند در جهت کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی مفید باشد کم کردن تقاضای هیجانی خریداران می باشد که چنانچه عملی شود تا میزان زیادی می تواند در توقف روند صعودی قیمت محصولات تاثیرگذار باشد. هرچند این امر نیز دور از دسترس می باشد چراکه در حال حاضر هر خریداری به تنهایی بازار را تحلیل کرده و تنها نگران کاهش سرمایه های خود می باشد. بنابراین سعی دارد که به هر شکل وارد بازار فولاد شده و نقدینگی خود را به فولاد تبدیل کرده تا مبادا از دور رقابت عقب بماند!
 • راه حل دیگر که می توان به آن اشاره کرد کنترل اوضاع بازار فولاد توسط ناظرین این حوزه می باشد تا بتوانند بازار را در جهت جلوگیری از افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی کنترل نماید. این امر می تواند با کنترل قیمت گذاری تولیدکنندگان آهن آلاتی که در راس این حوزه قرار دارند محقق گردد و سبب جهت گیری بازار گردد. هرچند اجرای این سیاست در خصوص اقتصاد آزاد جبر نامیده می شود ولی در برابر کنترل رانت ایجاد شده برای تولیدکنندگان آهن آلات تنها راه مفید می باشد.
 • در آخر می توان گفت که با تداوم یافتن سکوت ناظرین این حوزه در مورد ادامه روند فعلی بازار فولاد و همچنین صادر کردن مجوز غیر عمد برای تولیدکنندگان آهن آلات در خصوص ادامه روند افزایشی قیمت میلگرد و سایر محصولات بازار داخلی و با در نظر گرفتن دلار ۶۵۰۰ تومانی در روزهای آتی باید در انتظار میلگرد آجدار داخلی با قیمت ۳۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو و حتی بیشتر نیز باشیم.
حتما بخوانید :  واکنش بازار جهانی به تصمیم ترامپ شدت یافت

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان به روز

نقش مردم در بهبود شرایط کنونی بازار و کنترل قیمت ها چیست

به گفته یکی از فعالان این حوزه متاسفانه آنچه که نباید اتفاق افتد؛ حسب آنچه که وجود دارد و دیده می شود؛ اتفاق افتاده است حال چه به زبان آید و چه نیاید؛ میلگرد آجدار فراتر از ۳۰۰۰ تومان در حال حاضر و مقایسه آن با نرخ های جهانی؛ موید دلار ۵۵۰۰ تومانی نهفته آن است و خوب یا بد به هر حال علی رغم اعتراضات مکرر حوزه مصرف و زنجیره های پایین دستی، اکنون اتفاق افتاده است

و این مسیر متأسفانه با سکوت ناظرین بازار برای افرادی که به دنبالش بوده اند هموار شده است؛ غیر این که وجود مارجین های رویایی در سرچشمه‌ ها با توجه به مواد اولیه ارزان قیمت داخلی و رانت به وجود آمده برای آنها غیر قابل کتمان است.

حال چشم مردم به اقدامات بازدارنده ای است که شاید از سوی دولت اعمال شود؛ ولی تا اینجای مسیر …

– آیا خود مردم دست از تقاضای هیجانی بر داشته اند ؟

– آیا عرضه کنندگان ما به عنوان دلسوزی برای مردم ما دست از ادامه نوسان گیری ها برداشته اند ؟

متأسفانه واقعیت غیر قابل کتمانی که تا امروز وجود داشته و ما تلاش کردیم تا آن را ندید بگیریم؛ اما ظاهرا هم عرضه کنندگان و مهمتر از همه، هم خود مردم با عدم توقف در هجوم تقاضا؛ ظاهرا این وضعیت را با همدستی هم پذیرفته اند مگر اینکه هر کدام از این سه گروه از مواضع خود کوتاه بیایند …

تاریخ
نام آیتم
آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟
امتیار نویسنده
۴1star1star1star1stargray

12 نظر در مورد «آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟»

 • کمال می‌گوید:

  سلام من قصد ساخت یک منزل مسکونی شخصی دارم حدود ۴۸ تن میلگرد نیازمندم ایا قیمتها کاهش پیدا میکند یانه راهنمای کنییدممنون

 • کمال می‌گوید:

  سلام من قصد ساخت یک منزل مسکونی شخصی دارم حدود ۴۸ تن میلگرد نیازمندم ایا قیمتها کاهش پیدا میکند یانه راهنمای ککنییدممنون

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   به نظر من ایشون فقط پیش بینی کردند.
   البته ما هم هنوز امیدواریم مجددا قیمت آهن الات کم بشه…

 • هم وطن می‌گوید:

  دوستان قیمت اهن الات به دلیل افزایش قیمت کلید ده ها برابر شد
  قیمتشم اصلا پایین نمیاد
  در ضمن کمپینی هم تشکیل شده است… (((خرید اهن الات کلید ساز ممنوع)))…

 • تا وقتی که ناظران دولت اقتصادی دولت به حال سکوت بمانند ویا چراغ سبز نشان بدهند روند افزایش همچنان باقی خواهد ماند.
  از طرفی هم که به خاطر فصل کاری ساختمان تقاضایی در بازار اهن وجود دارد کارخانه ها هم از افزایش قیمت فعلا استفاده حداکثری را میبرند.
  با این روند و اوضاع اقتصادی باید برویم همان ساخت خانه کاه گلی را در پیش بگیریم .تا در یک زلزله ۵ ریشتری تلفات هزار نفری داشته باشیم. البته ناگفته نماند که در حال کنونی بعضیا برای اشفته کردن بازار داخل تلاش میکنند

 • حمید رضوی می‌گوید:

  اقا اگر اعتراض کنیم باهم وکسی نخره الکی بالا نمیره اقاجون اگر روی دلاره اهن که مال کشورخودمونه معدن گل گهرسیرجان کل اهن خاورمیانه رو میده. که به کشورای همسایه ارزونترمیفروشید مثه خودرو .این چه قانونیه

 • کریمی می‌گوید:

  لازم ماست دولت برای کسانی که در حال ساخت خانه هستند براساس پروانه های صادر شده توسط شهرداری سهمیه میلگرد و سایر آهن آلات را در نظر بگیرد. متاسفانه ناظران عمرانی دولت در حال استراحت هستند و بیچاره شدن هزاران نفر که در حال ساخت خانه هستند را در نظر نمی گیرند.

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   با سلام
   آقای کریمی پیشنهادتون به نظر بنده خوبه
   امیدواریم یکی از مسئولین هم این نظر را بشنوه و ازش استفاده کنه

   پایدار باشید

 • عجب بدبختی داریم الان چند ماهه منتظر اینم که قیمت میلگرد پایین بیاد نا بتونم با چندر غازی که دارم میلگرد بگیرم اما متآسفانه روز به روز که قیمت ها رو چک میکنم داره بدجور قیمت میره بالا نه تنها ذوب بلکه بقیه میلگردهای به درد نخور هم رفتن بالا

  • مریم فولاد فر می‌گوید:

   سلام
   بله حق با شماست
   روند قیمت مقاطع افزایشی هست.
   امید هست با ثبات در وضعیت اقتصادی کشور، هیجانات کاذب در بازار فولاد هم فروکش کند.

   پایدار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *