تلفن دفتر فروش 35155-031

مرکز آهن، انتخاب حرفه ای ها

آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

گزارش نوسانات قیمت میلگرد کارخانجات مختلف طی هفته گذشته

  • ۹۷/۰۱/۲۵

تغییرات قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی در روزهای اخیر تحلیل گران و فعالان بازار را بر آن داشته است که این نوسانات را از جوانب مختلف بررسی نمایند.

در هفته جاری خریداران  بطور مستمر به دنبال روند بازار آهن بودند و می خواستند بدانند روند افزایشی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان کجا متوقف می شود. از منظر برخی فعالان درحوزه بنگاهی و خرده فروشی قیمت های منعکس شده از یک ماه پیش  تا روز گذشته از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان مورد پذیرش مصرف کننده نهایی نبوده است  اما بازار بی اعتنا به این کشش و پاره ای اوقات با دستاویز قراردادن پارامترهای مختلف از جمله ارز بی محابا به مسیر خود ادامه می داد .

در تحلیل از روند جاری بازار با عنوان ” بازی بزرگان ” یاد شده است چرا که ماحصل نشست های پی در پی انجمن که از سال ۹۵ آغاز شد در زمستان ۹۶ به بار نشست و بازار بر طبق میل و اراده بزرگان صنعت فولاد چرخید البته مشکلات و ناهمواری های مسیر تولید قابل انکار نیست و می بایست خداقوت ویژه به این عزیزان گفت که در این برهه های حساس مشغول فعالیت هستند.

تحلیل براساس بازار زنجیره ای فولاد

اما هم چنان که بارها در رسانه های دیداری و شنیداری مطرح شد بازار فولاد زنجیره ای است که  اگر منافع عمومی آن  لحاظ شود محققا همه بر اساس نوع فعالیت و سرمایه و صلاحیت خود از آن منتفع خواهند شد اما فعل و انفعالات یک سال و ۷ ماهه اخیر نشان از موارد دیگر داشت که چون موضوع بحث ما نیست از آن گذر می کنیم ..

از روز شنبه هفته جاری مورخ ۱۸ فروردین نرخ عرضه شمش خوزستان  بصورت دهان به دهان در بازار منتشر شده بود ( شاید می خواستند واکنش بازار را بسنجند ) البته عددی که عنوان شده بود کمی بالاتر از نرخ فعلی عرضه بود یعنی ۲۳۵۰ تومان . دلار در روز شنبه مرز ۵۰۰۰ تومان را رد کرده بود و امروز بصورت دستوری ۴۲۰۰ تومان عنوان شده ،

پس اگر نوشته می شود که اولین عرضه شمش پس از تک نرخی شدن ارز دو حالت وجود دارد یا دوستان ما در خوزستان از اقدام شب گذشته دولت آگاه بودند یا می بایست نرخ فعلی  لااقل با نرخ پیشنهادی و شایعه شده در روز شنبه تفاوت معنا دار و محسوسی  داشته باشد.

قیمت میلگرد شاهین بناب

نرخ شمش مبنای قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر کارخانجات

دوم اینکه نرخ شمش خارجی که به نوعی مبنای قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات قرار می گیرد تغییر چندانی در چند روز گذشته  نداشته و حتی در یک هفته اخیر گاهی افت قیمت را نیز شاهد بودیم . نکته  جالب این است که نرخ شمش صادراتی فولاد خوزستان بصورت فوب معمولا پایین تر از نرخ  صادراتی CIS معامله می شود حال باید پرسید فرمول محاسبه به چه شکلی بوده که  نرخ فعلی عرضه از آن خارج شده است

سوم اینکه فعالان بازار مطلع هستند که نرخ اسلب ( تختال ) در بازار های منطقه و یا همان CIS  بالاتر از نرخ شمش می باشد و این تفاوت بر اساس رسانه های مختلف خارجی چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ دلار است پس چگونه است که قیمت شمش و اسلب عرضه شده توسط فولاد خوزستان در یک قیمت واحد در بورس کالا عرضه می شود؟

چهارم این که کدام نورد کار به فکر خرید چنین محموله ای می افتد آن هم با گمانه زنی ۳ تا ۵% بالاتر در حالی که  محصولش تهدید به افت قیمت خواهد بود و شمش القایی ممکن است گوی رقابت را در بازار فعلی از خوزستان برباید شاید اگر خریدار واقعی وجود داشته باشد قرار است محصولاتی بجز میلگرد شاخه تولید کند مثلا میلگرد کلاف یا تیر آهن یا …

بازی بزرگان در صنعت فولاد

با یک محاسبه سرانگشتی و بر طبق نوشته ها چگونه ممکن است قیمت شمش ۵۱۵ دلاری در نرخ ارز ۲۴۰۰ تومانی آن هم تازه بدون احتساب مالیات ارزش افزوده منتج به نرخ ۲۳۲۵۹ ریال به عنوان قیمت عرضه معرفی  گردد ؟

سخن آخر اینکه شرایط مبهم بازار آهن که تقریبا از اواسط بهمن ماه آغاز شده و بعد از تعطیلات نوروزی به روند خود ادامه داده محتملا  توجیهات دیگری دارد که از درک شرایط آن غافل هستیم متاسفانه آمارها و اطلاعات چون چندان شفاف نیست و البته هیچ وقت نبوده و شاید هیچ گاه هم نشود نمی توان آنالیز درستی از روند بازار و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان داشت

اما آن چه که از فحوای کلام و برداشت نوشتارهای فعالان فولادی چه در رسته مدیریتی و چه در رسته های کارشناسی می گذرد این استنباط را حادث می کند که شرایط چند ماه اخیر محصول بازی بزرگان صنعت فولاد است و ریشه یابی علت آن را می بایست نه در محصول نهایی بلکه در مواد اولیه  و محصول میانی یافت

که البته سهم مواد اولیه در ایجاد این شرایط بیشتر از بقیه زنجیره است امیدواریم این بازی با تدبیری منحصر بفرد و عاقلانه ، عاقبت و فرجامی عمومی پسند داشته باشد و به زودی شاهد بهبود قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و محصولات سایر کارخانجات در بازار داخلی باشیم.

تاریخ
نام آیتم
آیا قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت؟
امتیار نویسنده
۴1star1star1star1stargray

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *