0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

کاهش میزان مصرف میلگرد و تیرآهن در سه ماهه نخست سال

طی سه ماه نخست سال در محصولاتی نظیر میلگرد و تیر آهن میزان مصرف کاهش یافته است که علت این امر رکود در بازار فولاد ایران بوده است. با این حال در این مدت میزان تولید و مصرف شمش افزایش یافته است و همین امر سبب شده است که قیمت شمش نیز افزایش یابد. یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت شمش نیز افزایش تقاضای کارخانه های داخلی برای شمش بوده است. به دلیل فاصله قیمت محصولات فولادی در کشور ایران با قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی، در حال حاضر این بازار سعی دارد این خلاء را با تحرک بیشتر و بهبود در بازار داخلی پر کرده و  از همین جهت طی پنج ماه گذشته شاهد افزایش قیمت شمش فولاد به میزان 500 تومان بوده ایم.

در بازار محصولات ساختمانی نیز تولیدکنندگان این محصولات مردد بوده و از طرفی با افزایش قیمت مواد اولیه مواجه می باشند و از طرف دیگر بازار محصولات تولیدی آن ها راکد می باشد. هم اکنون قیمت شمش در بازار داخلی و بازار جهانی تفاوت چندانی نداشته ولی با این حال قیمت میلگرد در بازار داخلی کشور به میزان 2 هزار تومان به ازای هر کیلو بوده که نسبت به قیمت میلگرد در بازار جهانی به میزان 20 دلار به ازای هر تن کم تر می باشد.

آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که میزان شمش تولیدی در طی سه ماه نخست سال به میزان 2 میلیون و 708 هزار تن بوده است که به میزان یک میلیون و 191 هزار تن آن متعلق به بخش خصوصی و یک میلیون و 517 هزار تن از آن متعلق به شرکت های خصوصی می باشد. هم چنین میزان مصرف شمش طی سه ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و 962 هزار تن بوده است که این رقم نشان دهنده افزایش ده درصدی مصرف این محصول بوده است. میزان صادرات این محصول نیز 751 هزار تن اعلام شده است. با افزایش مصرف شمش و هم چنین کاهش مصرف تیرآهن و میلگرد تولیدکنندگان این محصولات به صادرات محصولات خود روی آورده اند و با افزایش میزان صادرات، کاهش عرضه در بازار داخلی افزایش یافته است. بنابراین جلسات زیادی برای جلوگیری از افزایش قیمت شمش و متعادل کردن قیمت شمش و میلگرد انجام گرفته است.

قیمت میلگرد اصفهان

میزان رشد تولید محصولات فولادی

 طبق آمار منتشر شده ورق سرد بیشترین افزایش و تیرآهن کم ترین افزایش را در میزان تولید در سه ماه نخست سال جاری داشته اند. در سه ماهه نخست سال جاری در شرکت های دولتی حدودا به میزان 102 هزار تن تیر آهن تولید شده است که این رقم نشان دهنده کاهش 42 درصدی تولید این محصول بوده است. کاهش میزان تولید تیر آهن در این بخش سبب شد تا بخش خصوصی  فرصتی برای افزایش تولید یابد و در سه ماهه نخست سال جاری به میزان 65 هزار تن تیرآهن تولید کند که نشان دهنده رشد 14 درصدی تیرآهن در این بخش بوده است.

این در حالی است که ورق سرد افزایش 28 درصدی در بخش تولید خصوصی یافته است. طبق آمار منتشر شده از بخش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران میزان تولید ورق سرد بخش خصوصی به میزان 378 هزار تن اعلام شده است. هم چنین آمار منتشر شده حاکی از آن است که تمامی ورق های فولادی به غیر از ورق گرم طی سه ماهه نخست سال جاری با افزایش تولید همراه بوده اند. در مورد تولید ورق پوشش دار نیز در سه ماهه نخست سال جاری به میزان 65 درصد رشد یافته و به میزان 397 هزار تن رسیده است. این در حالی است که میزان ورق گرم تولید شده در بخش خصوصی به میزان 134 هزار تن رسیده است و با کاهش 10 درصدی همراه بوده است.

میزان میلگرد تولیدی در مدت زمان مشابه نیز حدود 444 هزار تن و میزان تیرآهن تولیدی 102 هزار تن گزارش شده است که به ترتیب به میزان 3 و 42 درصد کاهش در تولید این محصولات مشاهده شده است. تولید میلگرد در بخش خصوصی نیز به میزان یک میلیون و 163 هزار تن بوده که نشان دهنده افزایش میزان تولید این محصول در بخش خصوصی بوده است. با این حال میزان مصرف میلگرد در سه ماهه نخست سال جاری به میزان یک میلیون و 448 هزار تن رسیده است که نشان دهنده کاهش 4 درصدی میزان مصرف این محصول بوده است. هم چنین شمش نیز در سه ماهه نخست سال جاری با افزایش تولید 17 درصدی در بخش خصوصی همراه بوده است.

 

خبرهای مرتبط:

نرخ یک درصدی سود فروشندگان آهن آلات

جزئیات نوسانات بورس ورق فولادی

تاثیر آهن آلات بر قیمت مسکن

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0