2.5/5
2رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پروفیل زد , Z گرم( نورد شده) یا با پوشش ضد رطوبت

پروفیل به شکل های Z, U, I   که همان گرم نورد شده برای فولاد با پوشش ضد رطوبت می باشد، در ایران تهیه و تولید می شود. پروفیل با اشکال Z, U با عنوان فولاد با پوشش ضد رطوبت شناخته می شود و همچنین پروفیل های Z شکل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. امکان تهیه و تولید اشکال متفاوت پروفیل وجود دارد که قیمت پروفیل ها با هم متفاوت است و مقرون به صرفه  (از نظر اقتصادی) می باشند. ارسال پروفیل زد بر طبق استاندارد ۱DIN EN 10248 P  (شرایط ارسال فنی) و DIN EN 10248 P2 (تلرانس هندسی) مطابقت دارد. قیمت پروفیل زد همچنین به نوع آن بستگی دارد زیرا انواع آن شامل پروفیل زد ۱۸، پروفیل زد ۲۰ و پروفیل زد ۲۲ است. قیمت پروفیل زد با ضخامت ۲٫۵ سانتی متری نیز با قیمت پروفیل زد ۳ سانتی متری آن متفاوت است. پروفیل زد از وسایل اتصال در سازه های اسکلت فلزی است. هر سازه اسکلت فلزی تشکیل شده از پروفیل های جدا از هم است که باید به طرز مناسبی به یکدیگروص شده و یکپارچه شوند.

پروفیل زد یا نیم رخ Z

در امور ساختمانی برای زیرسازی سقف های شیب دار از پروفیل زد یا نیم رخ زد استفاده می شود و در کشتی سازی نیز به کار می رود. پرو فیل زد  در نقشه های فنی مهندسی  با Z نشان داده می شود وهمچنین عدد بعد از آن نیز نشان دهنده ی ارتفاع Z می باشد.

ساخت ستون های مرکب مقاطع مرکب با استفاده از پروفیل یل نیم رخ زد

امروزه با افزایش وزن ساختمان ها  و تعداد طبقات ، ساختمان ها معمولاً از ترکیب شدن دو یاچند پروفیل

برای ساختن ستون درست می شوند. در امر ساختن ستون های مرکب  نیم رخ های مختلفی مورد  استفاده قرار می گیرند. قیمت پروفیل ها معمولا نوسانات زیادی ندارد و چون در کشور توسط کارخانجات مختلف تهیه و تولید میشود بنابراین قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر است.

انواع پروفیل های فولادی مورد استفاده در ساختمان

مقاطع فولادهای ساختمانی اغلب اوقات با یک حرف که نشان دهنده ی  مقطع است و دو عدد دیگر (البته برای نبشی از سه عدد تشکیل شده است) ، مشخص می شوند. عدد اول عمق مقطع را مشخص می کند که بر حسب اینچ یا میلیمتر است و عدد دوم نیز وزن مقطع را در واحد طول بر حسب پوند در هر کیلوگرم یا فوت یا در هر متر نشان می دهد. برای مثال یکی از مقطع ها مقطع W14×۸۷ است. مقطعی بال پهن که  عمق آن ۱۴ اینچ و وزن آن نیز ۸۷ پوند در هر فوت است. مقطع L8×۸×½  نیز همچنین نبشی با دو ساق مساوی است با طول ۸ اینچ و ضخامتی معادل ½ اینچ که آن را به صورت اختصاری   L×۸×½  نیز مشخص می نمایند.

آشنایی با اعضای سازه های فلزی (پروفیل زد)

کاربرد وسیع محصولات فولادی در صنعت ساختمان بر همگان آشکار است به همین دلیل به

شکل های مختلفی تولید می شوند تا در هر بخشی از سازه با مناسب ترین شکل ممکن

مورد استفاده قرار بگیرد و از حداکثر ظرفیت باربری آن ها استفاده ی بهینه شود.

طول معمولی پروفیل های ساختمانی  بین ۶ ، ۱۲ تا ۱۴ متر می باشد که در کشورهای مختلف سراسر دنیا، با استانداردهای متفاوتیتهیه و  تولید می شوند. استاندارد اروپایی یکی از معروفترین

آن ها می باشد که درتعداد زیادی از کشورها از جمله ایران رعایت می شود . محصولات

فولادی با استانداردهای  اروپایی روزانه در سراسر دنیا به بازار ها عرضه شده و مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد. قیمت این محصولات که استانداردهای اروپایی در آن رعایت می شود در تمام نقاط دنیا متفاوت است.

برای دانست قیمت پروفیل زد بد نیست ابتدا بدانید که تیر آهن یا پروفیل با علامت اختصاری Z  شناخته می شود و فرم اجرایی آن در نقشه های ساختمانی Z18  است. ارتفاع پروفیل  Z به میزان ۱۸ سانتی متر می باشد و به همین خاطر است که در نقشه های ساختمانی به اختصار با نام Z18  شناخته می شود.

پروفیل  زد چیست و انواع آن چه می باشد؟

انواع لوله و پروفیل

الف- انواع لوله

ب- انواع پروفیل

فروش آهن آلات روز اصفهان

موارد مصرف پروفیل و لوله ها

الف- موارد مصرف لوله ها

لوله های درزجوش به صورتهای مختلفی تقسیم بندی می شوند از جمله از روی ابعاد لوله، جنس آن، نحوه تولید، نحوه تست و مصارف کاربردی آنها. چیزی که در تقسیم بندی ها رایج است این است که لوله درزدار به سه دستۀ لوله های صنعتی، لوله های سیاه آب و لوله های حفاری تقسیم بندی می شوند. اما این تقسیم بندی چندان هم دقیق نیست و نمی توان مشخصات لوله های مختلف را به علاوه ی کاربرد آنها بیان کرد.

ب- موارد مصرف انواع پروفیل ها

 1. قسمت اعظم پروفیل ها به منظور ساختن در و پنجره های آهنی مورد استفاده قرار می گیرند. این پروفیل ها که به صورت گروهی از شماره ی ۱ تا ۷ (البته از لحاظ اندازه و مشخصات آن) تقسیم بندی می شوند می توانند در تهیه و ساخت پنجره ها و چهارچوب ها مورد مصرف و استفاده قرار بگیرند.
 2. پروفیل های مربع و مستطیلشکل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی و برای در و پنجره ی منازل مسکونی و ساختمان ها ، کناره راه پله ها و همچنین به عنوان نرده کشی در اطراف دیوارهای کارخانجات و زمین های محصور شده و نرده ی پیاده روها و خیابان ها به کار برده می شوند.
 3. پروفیل های مربع و مستطیل شکل با مقاطع بزرگتر که به ستونی معروف می باشند موارد استفاده زیاد و متعددی در صنعت و انواع ساختمان سازی دارند این پروفیل ها که اکثرا در مقاطع مربع از ۶۰*۶۰ میلی متر تا ۲۷۰*۲۷۰ میلی متر و در مقاطع مستطیل شکل از ۴۰*۱۰۰ میلی متر تا ۱۳۵*۳۰۰ میلی متر ساخته و تولید می شوند و ضخامت آنها از ۵/۲ تا ۸ میلی متر می رسد می توانند در ساختن اسکلت فلزی و ستون ساختمان ها به کار روند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی مورد اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن انواع شاسی تریلرها و نفت کش ها مورد استفاده قرار گیرند.
 4. از پروفیل های قوطی مربع شکل و مربع مستطیل در صنایع خودروسازی هم استفاده می شود.
 5. از پروفیل های قوطی مربع نیزدر ساختن پایه ی میز و صندلی استفاده می شود.

پروفیل هایی که به صورت Z  تهیه می شوند و در اینجا ما به مبحث آن پرداخته ایم اکثراً برای پوشش دهی سقف سوله ها به کار می روند.

 

۲٫۵
۲رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری