2.1/5
7رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

تاریخچه شرکت نورد و لوله اهواز

شرکت نورد و لوله اهواز نخستین تولیدکننده ورق فولادی در ایران می باشد که فعالیت خود را از سال ۱۳۴۶ آغاز کرده است. این شرکت در زمینه تهیه و تولید کلاف ورق گرم فولادی و انواع لوله سیاه ، گالوانیزه و گاز فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد و اکنون با بیش از ۳۸ سال تجربه در امر تولید به موفقیت هایی نظیر اخذ گواهینامه بین المللی ISO 2001 ویرایش ۲۰۰۰ در مدیریت کیفیت ، ISO 14001-2004 در سیستم مدیریت زیست محیطی ، عضویت در بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت EFQM، واحد نمونه صنعتی استان ، صادرکننده نمونه استان در سال ۸۳ به فناوری تولیداتی چون ورق آجدار، برای نخستین بار در کشور دست یافت. نورد و لوله اهواز دو صنعت سنگین، تنگاتنگ و هماهنگ می باشند و اهمیت زیادی در صنعت فولاد دارند.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

دریافت نسخه pdf مقاله : شرکت نورد و لوله اهواز

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

بررسی مراحل تولید محصولات شرکت

همه چیز از فولاد آغاز می شود و با فولاد پایان می یابد. آغاز کار در انبار شمش های فولادی می باشد. شمش ها از انبار به سمت کوره هدایت می شوند. حرارت کوره در این بخش ۱۳۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. از ورود هر شمش به داخل کوره تا خروج فولاد گرم کاری شده زمانی حدود ۱۸۰ تا ۲۱۰ دقیقه سپری می شود. سپس شمش برای عبور مراحل  نورد مهیا می شود. در نخستین مرحله پس از ۵ تا ۷ بار عبور از دستگاه مخصوص ضخامت شمش از ۲۰۰ میلی متر به ۴۰ تا ۴۵ میلی متر کاهش یافته و به شکل تختال در می آید. در این قسمت تختال ورودی ضمن عبور از استندهای هفت گانه به ورق با ضخامت ۱٫۵ تا ۸ میلی متر و عرض ۲۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر تبدیل می شود. در این میان اتاق موتور، واحد تراشکاری، اتوماسیون و پشتیبانی خط تولید در راه ایمنی دستگاه ها و سلامت روند تولید می کوشند.

شرکت نورد و لوله اهواز

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]مراکز متعدد کنترل در برابر هر مرحله از شروع تا پایان طیف کاری نورد را دنبال می کنند. ورق ها سرانجام به مرحله نهایی نزدیک می شوند. مرحله پیچیدن هر ورق به گرد خود و حاصل آمدن محصول نهایی جزو مراحل بعدی می باشد. کلاف فولادی با وزن ۳ الی ۸ تن و به ابعادی به ارتفاع ثابت ۶۰۰ و متغیر ۱۸۰۰ میلی متر در این مرحله تولید می گردد. اما این پایان مرحله تولید ورق فولادی نمی باشد. اکنون لازم است از حرارت ورق های گداخته کاسته شود. ۲۴-۴۸ ساعت مورد نیاز است تا ورق های گدازان تولیدی به پایین ترین دمای ممکن برسند. تولید ۶۰۰ هزار تن کلاف ورق گرم فولادی ، ظرفیت اسمی این کارخانه در سال می باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

تولید لوله فولادی شرکت سپنتا نورد اهواز

کلاف فولادی تولید شده زمینه ساز تولید محصول دیگری به نام لوله فولادی می باشد. دستگاه برش سنگین کلاف های ورق به وزن ۱۰ تن و با ضخامت ۱٫۵ تا ۸ میلی متر را در عرض های گوناگون برش می دهد. این عرض با توجه به قطر لوله مورد نیاز محاسبه می گردد. این دستگاه قابلیت برش ۷۰ هزار تن ورق در سال را دارا می باشد. ورق های برشی در ابتدای خط تولید قرار می گیرند. دستگاه جوش دهنده اتوماتیک نواری طولانی از ورق را به وجود می آورد. با ذخیره سازی این نوار در انبار زیرزمینی در تولید لوله فولادی وقفه ای حاصل نخواهد شد. ورق پس از عبور از غلطک های فرمینگ هر لحظه به شکل نهایی نزدیک می شود. مرحله جوش طولی دو لبه ورق های خمیده را به یکدیگر متصل می کند. سپس دستگاه برش اتوماتیک لوله ها را به اندازه های استاندارد خواهد برید.

بخش شکل دهنده تکمیلی لوله ها را به مرحله تست رهسپار می کند. با قرار دادن آب میان لوله ها و تحت فشار قرار دادن آن ها به میزان ۵۵ بار از بی نقص بودن هر لوله یقین حاصل می شود.

تولیدی دیگر با تکنولوژی دیگر در واحدی به نام گالوانیزه صورت می گیرد. در واحد گالوانیزاسیون لوله ها ابتدا به بخش اسیدشویی و آن گاه در پوششی از روی قرار می گیرند تا پس از گذر از این مرحله از لحاظ ظاهری کاملا تغییر و بر مقاومت آن ها در برابر پوسیدگی و عوامل مخرب افزوده گردد. با از بین بردن لبه های لوله امکان اتصال لوله ها به یکدیگر در مصارف صنعتی ایجاد می گردد. با احداث خط ریلی در شرکت و اتصال آن به شبکه سراسری راه آهن امکان تغذیه خطوط تولیدی این شرکت و انتقال محصولات به نقاط مختلف کشور به نحو مطلوب فراهم شده است.

نورد و لوله اهواز با یک خط پیشرفته نورد ، خطوط تولید لوله، خط گالوانیزاسیون، خط شست و شو و روغنکاری ورق، یک خط برش و بسته بندی مجموعه ای از یک صنعت بنیادین را در ایران اسلامی ایجاد کرده است.

آدرس شرکت نورد و لوله اهواز

اهواز كيلومتر ۹ جاده اهواز – خرمشهر

۲٫۱
۷رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • ۵عالی بود
  • ۳خوب بود
  • ۲معمولی بود
  • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری