کاربردهای مقاطع سرد نورد شده در ساختمان و روش های تولید آن

3 ماه پیش3598بازدید0دیدگاه3.2امتیاز (5 رای)
کاربردهای مقاطع سرد نورد شده در ساختمان و روش های تولید آن

استفاده از اعضای فولادی سرد نورد شده، از جمله ناودانی و ورق در سازه های ماشین آلات، سازه های فضایی، خطوط راه آهن، انواع تجهیزات، قفسه های انبار، ظروف حبوبات، متعلقات بزرگراه ها، برج های انتقال نیرو، دکل های انتقال نیرو، تجهیزات زهکشی و ساخت پل مورد استفاده است.

مقاطع سرد نوردیده در ساختمان

بحث حاضر به کاربرد این مقاطع در ساختمان ها مربوط می باشد. اگرچه استفاده از اعضای فولادی سرد نورد شده در ساختمان ها از دهه های 1850 در کورهای آمریکا و انگلستان آغاز شد، اما این اعضای فولادی تا سال های حدود 1940 به طور گسترده در ساختمان ها مورد استفاده قرار نگرفت. از سال 1946 استفاده و توسعه ساختمان های فولادی با مقاطع جدار نازک سرد نورد شده در ایالات متحده آمریکا با انتشار ویرایش های مختلف ضوابط طراحی برای اعضای سازه ای فولاد سرد نورد شده مربوط به موسسه آهن و فولاد آمریکا شتاب بیشتری پیدا کرده است.

مقاطع سرد نوردیده در ساختمان

به طور کلی اعضای سازه ای فولادی سرد نورد شده مزیت های زیر را در ساختمان ها فراهم می آورند:

1 - ناودانی و سایر محصولات سرد نورد شده در مقایسه با مقاطع گرم نورد شده، اعضای سبک سرد نورد شده، می توانند برای بارگذاری های سبک و یا دهانه های کوتاه تولید شوند.

2 - اشکال غیر متعارف این مقاطع را می توان به طور کاملا اقتصادی به وسیله عملیات نورد سرد تولید و برای آن ها به نسبت های مطلوب مقاومت به وزن دست یافت. اشکال متنوع برای مقاطع سرد نورد شده ارائه شده است.

3 - مقاطع با جای گیری مناسب برای انبار کردن، متراکم می شوند و امکان حمل و نقل آسان و اقتصادی فراهم می گردد.

4 - ورق عرشه فولادی و پانل های باربر می توانند سطوح مناسبی برای ساخت کف ها، سقف ها و دیوارها فراهم آورند و در سایر موارد سلول های بسته ای برای کانال های الکتریکی به وجود می آورند.

5 - عرشه ها و پانل های باربر نه تنها در برابر بارهای عمود به سطح مقاومت می کنند، بلکه می توانند به عنوان دیافراگم های برشی برای مقاومت در برابر نیروی داخل صفحه ای، در صورتی که به اندازه کافی و به خوبی به هم و به اعضای تکیه گاهی متصل باشند، عمل کنند.

ساختمان سازی

انواع مقاطع سرد نورد شده و کاربردهای آن

اعضای سازه ای فولادی سرد نورد شده به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

الف) اعضای قابی سازه ای منفرد

شکل زیر تعدادی از مقاطع سرد نورد شده که معمولا در قاب های سازه ای استفاده می شود را نشان می دهد. مقاطع متعارف عبارتند از ناودانی ها یا مقاطع C شکل، مقاطع Z شکل، نبشی ها، مقاطع کلاهی شکل، مقاطع I شکل، مقاطع T شکل و اعضای قوطی شکل.

به طور کلی عمق اعضای قابی منفرد سرد نورد شده بین 51 تا 305 میلی متر و ضخامت آن ها بین 2/1 میلی متر تا 4/6 می باشد. از آن جا که کاربرد اصلی این اعضای قابی منفرد برای باربری می باشد، مقاومت سازه ای و سختی آن ها از نکات اصلی مورد نظر در طراحی هستند. این مقاطع می توانند به عنوان عضوهای اصلی قاب در ساختمان های تا حداکثر 6 طبقه استفاده شوند.

در ساختمان های بلند چند طبقه اعضای قاب اصلی معمولا مقاطع سنگین گرم نورد شده هستند و اعضای درجه دوم همانند تیرهای سقف، عرشه ها یا پانل ها ممکن است از فولاد سرد نورد شده باشند. مقاطع سرد نورد شده همچنین در قاب های فضاکار، سقف های قوسی و قفسه های انبار نیز به کار می روند.

مقاطع سرد نوردیده

ب) پانل ها و عرشه ها

پانل ها و عرشه ها دسته دیگری از مقاطع سرد نورد شده هستند. این مقاطع معمولا برای استفاده در سقف عرشه فولادی ، عرشه های کف، پانل های دیوار، ملزومات جانبی و قالب های پل به کار می روند.

عمق پانل ها معمولا بین 38 تا 191 میلی متر و ضخامت آن ها بین 5/0 تا 9/1 میلی متر می باشند. پانل ها و عرشه های فولادی نه تنها مقاومت سازه ای را در باربری تامین می کنند، بلکه سطحی برای کف سازی، سقف سازی یا بتن ریزی فراهم می کنند. همچنین آن ها می توانند فضایی برای کابل های برق به وجود آورند، یا با سوراخ کردن آن ها و ترکیب با مصالح عایق صوتی به عنوان عایق صوتی سقف عمل نمایند.

روش های تولید مقاطع سرد نورد شده

معمولا سه روش در تولید مقاطع سرد نورد شده استفاده می شود که عبارتند از:

  • شکل دادن غلتکی به صورت سرد
  • عملیات شکل دادن به صورت پرس
  • عملیات شکل دادن با خم کردن

روش شکل دادن به صورت سرد به طور وسیع برای محصولات اجزای ساختمانی نظیر اعضای منفرد سازه ای، برخی اجزای سقف ها، کف ها، پانل های دیواری و ورق های کنگره ای و ناودانی به کار میرود.

مقاطع ساخته شده از نوارهای به عرض تا 915 میلی متر و از کلاف های دورپیچ با طول بیشتر از 915 میلی متر می توانند به صورت اقتصادی در تولید به روش شکل دادن غلتکی به صورت سرد به کار می روند. ماشین های استفاده شده در روش شکل دادن غلتکی به صورت سرد شامل زوج هایی از غلتک ها هستند که به تدریج نوارها را به شکل نهایی مورد نظر در می آورند. یک مقطع ساده ممکن است با استفاده از تعدادی غلتک تا 6 زوج تولید شود. در حالی که یک مقطع پیچیده ممکن است به تعداد 15 مجموعه غلتک نیاز داشته باشد. قیمت ناودانی و سایر محصولات سرد نورد شده در نهایت بر قیمت نهایی ساختمان تاثیر زیادی دارد.

در پایان عمل شکل دادن، مقطع کامل شده به طول های مورد نیاز به وسیله قیچی خودکار بدون اینکه باعث توقف ماشین گردد، بریده می شود. بیشترین طول برش قطعات معمولا بین 6 تا 12 متر است.

مقاطع ساده نظیر نبشی ها، ناودانی و مقاطع Z شکل به وسیله عملیات پرس و خم کردن ساخته می شوند. این عملیات با استفاده از صفحات، نوارها، ورق ها یا میلگردها در عملیاتی که بیش از دو بار انجام نمی شود، شکل داده می شوند. مقاطع پیچیده تر ممکن است به تعداد عملیات بیشتری نیاز داشته باشند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد