محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال 1402

4 هفته پیش245815بازدید25دیدگاه3.8امتیاز (1065 رای)
محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال 1402

مسکن همواره در طول زندگی بشر تا به امروز از نیازهای اساسی محسوب می‌شود. بیشتر کشورهای جهان با معضل مسکن روبرو هستند. این معضل در کشورهای در حال توسعه ملموس‌تر است.

امروزه حتی خوش بینانه‌ترین برنامه‌ریزان نیز پذیرفته‌اند که ساخت ارزان‌ترین خانه با ساده‌ترین طرح و مصالح نیز از توان حداقل یک سوم خانوارهای شهری کشورهای جهان سوم خارج است.

این کالای بادوام، پرهزینه و غیرمنقول که جایگزینی ندارد یک کالای سرمایه‌ای است و در حقیقت نوعی پس انداز به شمار می‌آید از این رو بررسی هزینه‌های ساخت و کاهش هرچه بیشتر آن‌ها با حفظ کیفیت سازه از مهم‌ترین اصول اولیه ساخت‌وساز است.

این هزینه به عوامل زیادی اعم از قیمت زمین، جواز ساخت و قیمت مصالح ساختمانی مانند قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد بستگی دارد. در ادامه شما را با هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 آشنا خواهیم کرد.

محاسبه هزینه ساخت خانه در سال 1402

اگر بخواهیم به طور کلی به بررسی هزینه ساخت خانه بپردازیم در اولین قدم باید به سراغ قیمت زمین برویم. پرهزینه‌ترین بحث ساخت یک سازه را می‌توان انتخاب زمین در نظر گرفت. مورد دوم بحث تهیه جواز ساخت و انتخاب مهندس مشاوره جهت همکاری در پروژه است.

مورد سوم نیز در خصوص ساخت ساختمان بوده که شامل انتخاب نوع اسکلت و سیستم سازه‌ای و برآورد هزینه‌های آن می‌شود. همان طور که می‌دانید معمولا اسکلت‌های بتنی نسبت به اسکلت‌های فلزی هزینه کمتری داشته ولی می‌توان هزینه آن را در چندین مرحله پرداخت نمود ولی در اسکلت‌های فلزی به دلیل تک مرحله‌ای بودن ساخت سازه هزینه باید به صورت یک جا پرداخت گردد. پس از انتخاب اسکلت سازه، بحث نوع و قیمت متریال مصرفی اعم از قیمت پروفیل و میلگرد مطرح می‌شود.

در این میان با چالش تفاوت قیمت کارخانجات مختلف روبرو می‌شویم. برای مثال:

قیمت میلگرد بناب نسبت به سایر میلگردها بالاتر بوده ولی کیفیت بیشتری نیز دارد از این رو باید میزان هزینه مصرفی و کیفیت موردنیاز تعادل برقرار گردد.

لازم است بدانید که تمامی اجناسی که در ساخت در مراحل سفت کاری، تاسیسات و نازک کاری استفاده می‌شوند جزو متریال‌های مصرفی هستند. با در نظر گرفتن متراژ مفید و غیر مفید و تعداد واحدها و طبقات، میزان مصالح مصرفی نیز تعیین می‌شود. شاید شما فکر کنید که پروژه‌های مدرن هزینه ساخت کمتری دارند با این حال ممکن است هزینه این پروژه‌ها از ساختمان‌های کلاسیک و نئوکلاسیک مرسوم در بازار نیز بیشتر شود. تمامی این هزینه‌ها بسته به نوع متریال مصرفی متفاوت است. با ما همراه باشید تا شما را با هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم آشنا نماییم.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان

شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور قیمت تمام شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی را در سال 1402 به شرح زیر اعلام نموده است.

 • ساختمان‌های یک و دو طبقه متری 9 میلیون و 300 هزار تومان
 • ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه متری 10 میلیون و 900 هزار تومان
 • ساختمان‌های 6 و 7 طبقه متری 12 میلیون و 500 هزار تومان
 • ساختمان‌های 8 تا 10 طبقه متری 14 میلیون
 • ساختمان‌های 11 و 12 طبقه متری 15 میلیون و 600 هزار تومان
 • ساختمان‌های 13 تا 15 طبقه متری 17 میلیون و 717 هزار تومان
 • ساختمان‌های 16 طبقه به بالا متری 18 میلیون و 700 هزار تومان

براساس اعلام رئیس سازمان نظام مهندسی درصدهای تعدیل 3 ماهه توسط سازمان برنامه و بودجه در سال 1402 به ارقام فوق افزوده خواهد شد. با این حال بررسی هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 به دلیل نوسانات زیاد قیمت محصولات فولادی و حتی قیمت زمین کار بسیار دشواری است و تمامی این ارقام حدودی خواهدبود.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم

در ادامه شما را با نحوه محاسبه هزینه ساختمان قدم به قدم و تمامی عوامل موثر بر این هزینه آشنا خواهیم کرد.

1 – برآورد قیمت زمین:

در ابتدا برای ساخت و ساز، قیمت زمین باید برآورد شود. همان طور که مشخص است خرید زمین در مناطق بالا شهر و یا با متراژهای بیشتر نیاز به هزینه بیشتری دارد.

در هنگام خرید زمین بهتر است به موقعیت مکانی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

به طورکلی هزینه زمین به میزان هزینه‌ای گفته می‌شود که برای کسب آن قطعه زمین، چه توسعه نیافته و چه نیمه توسعه یافته پرداخت می‌شود. پروژه می‌تواند جزء طرح‌های جدید توسعه در شهر باشد یا پروژه‌ای در محله‌ای در داخل شهر.

هزینه زمین از بین سایر موارد به موقعیت مکانی سایت، تجهیزات قابل دسترس و منطقه بندی‌های تعیین شده مربوط است. این هزینه بر هزینه ساخت آپارتمان نیز تاثیر داشته و یکی از عوامل موثر بر هزینه نهایی پروژه خواهد بود.

2 – جواز ساخت:

دریافت جواز ساخت یکی از پرهزینه‌ترین مراحل ساخت و ساز است، هزینه این بخش بر قیمت ساخت خانه نیز تاثیرگذار است. همچنین در این مرحله بایستی هزینه شرکت‌های مهندسی ساخت و ساز نیز در نظر گرفته شود. بهتر است دریافت جواز ساخت ساختمان در فصول سرد صورت گیرد و شروع پروژه در فصل گرم باشد.

زمانی که تصمیم نهایی خود را برای ساخت سازه قطعی کردید بهتر است در اولین فرصت به شهرداری منطقه‌ای که ملک شما در آن قرار دارد رجوع کنید. داشتن مدارکی اعم از سند مالکیت، کارت شناسایی مالک و فیش تسویه حساب عوارض ضروری است.

پس از تشکیل پرونده بایستی در انتظار تایید مدارک در شهرداری باشید. در این مرحله بازرس به ملک شما رجوع نموده و ویژگی‌های آن را بررسی می‌نماید و تعداد طبقات مجاز برای ساخت شما در این مرحله مشخص می‌شود.

پس از آن دستور نقشه صادر شده و تمامی جزئیاتی که شما برای ساخت خانه به آن نیاز دارید در دستور نقشه آورده می‌شود. پس از آن بایستی مهندس پروژه و معمار را انتخاب کنید تا بهترین نقشه ترسیم شود.

برای دریافت جواز ساخت مدارکی اعم از برگه تعهد نظارت، برگه تعهد محاسبات و نقشه‌های سازه و نقشه‌های اجرایی، برگه تعهد کارفرما، فیش پرداخت عوارض ساختمان و … نیاز است.

جواز ساخت به مدت دوسال اعتبار دارد و اگر نیاز به زمان بیشتری داشتید بایستی آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است که هزینه اخذ جواز ساخت هر ساله به میزان 30 درصد افزایش پیدا می کند.

3 – هزینه اسکلت ساختمان:

هزینه اسکلت فلزی بیشتر از بتنی است. هزینه اسکلت سازه بر قیمت ساخت هر متر خانه نیز تاثیر دارد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کافی در خصوص مقایسه اسکلت بتنی با فلزی به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید. در ادامه مبحث کوتاهی در زمینه مقایسه این دو اسکلت بتنی و برای اطلاع از اینکه اسکلت بتنی بهتر است یا فلزی خواهیم داشت.

کشور ایران با توجه به وسعت قابل توجه و تنوع شرایط جغرافیایی، اقتصادی، فرهنگی و منابع طبیعی، از روش‌ها و الگوهای ساختمان سازی متفاوتی برخوردار است. به منظور پیش بینی و برنامه‌ریزی این شیوه‌ها و مصرف انواع مصالح ساختمانی در آینده، ابتدا لازم است تصویر عمومی درستی از روش‌های متداول ساختمان سازی در کشور به دست آورد.

ساختمان‌ها براساس مصالح مصرفی به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • خشتی و گلی
 • بلوک سیمانی
 • آجری با تیر چوبی
 • آجری با تیرآهن
 • آجری با تیرچه بلوک
 • تمام آجری
 • اسکلت فلزی
 • بتن آرمه

با توجه به آمار موجود در سال های اخیر می‌توان به نکات زیر دست یافت:

شیوه‌های ساختمان سازی کم دوام تمام آجری و خشت و گلی تقریبا به طور کامل از ساخت و ساز شهری رخت بربسته‌اند. سهم شیوه ساختمان سازی آجری با تیر چوبی نیز در مناطق شهری در حال نزدیک شدن به صفر است.

سهم شیوه آجری با تیرچه بلوک هم اگرچه میزان بیشتری را به خود اختصاص داده؛ با روند کندتری در حال کاهش است. شیوه ساختمان سازی آجری با تیرآهن که در سال‌های پیش‌تر با اختلاف بسیار زیاد بالاترین سهم را در ساخت و ساز کشور در اختیار داشته روند نزولی سریعی دارد.

همچنین هزینه ساخت ساختمان در این روش به قیمت تیرآهن 16 ، 18 و سایر سایزها بستگی زیادی دارد. شیوه‌های ساختمان سازی اسکلت فلزی و اسکلت بتنی روند رو به رشد سریعی دارند و این بیانگر بالا رفتن سهم ساختمان‌های مهندسی و مقاوم‌تر در سطح کشور است

. شیوه ساختمان سازی بلوک سیمانی سهم اندک ولی نسبتا ثابتی دارد که یکی از دلایل این موضوع استفاده از این شیوه در مناطق خاصی از کشور است. تعداد ساختمان‌های مسکونی 1 و 2 طبقه با روند آرامی در حال کاهش و تعداد ساختمان‌های 3 طبقه و بالاتر در حال افزایش است.

برآورد هزینه ساخت ساختمان در سال 1402

پس از بررسی تمامی موارد ذکر شده در بالا، و براساس هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان و جداول موجود شما می‌توانید به راحتی هزینه ساخت ساختمان در سال 1402 را محاسبه کنید.

توصیه می‌شود که پس از بررسی تمامی موارد گفته شده، درصدی از هزینه‌ها را به موارد پیش بینی نشده و هزینه‌های بالاسری پروژه اختصاص دهید چرا که با تغییرات قیمت محصولات فولادی و یا نوسانات بازار داخلی احتمال ایجاد هزینه‌های اضافی بسیار زیاد خواهد بود.

مقدار میلگرد مصرفی هر متر آپارتمان
مقدار میلگرد مصرفی هر متر آپارتمان در سال 1402

مقدار میلگرد مصرفی هر متر آپارتمان

محاسبه مقدار دقیق میلگرد موردنیاز ساختمان کمی دشوار بوده و نیاز به فرمول‌های پیچیده مهندسی دارد. ولی چنانچه پیش از شروع پروژه نیاز به تخمین این مقدار دارید می‌توانید از محاسبات سرانگشتی استفاده کنید.

به‌طورکلی می‌توان گفت که برای ساخت اسکلت بتنی به میزان 40 تا 55 کیلوگرم در هر مترمربع و برای اسکلت فلزی به 45 تا 65 کیلوگرم به ازای هر متر مربع میلگرد نیاز خواهید داشت. موارد ذکر شده دقیق نبوده و براساس نوع سقف، تعداد طبقات و نوع اسکلت این مقادیر قابل تغییر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محاسبه قیمت میلگرد ساختمان می‌توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان
مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان

مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان

محاسبات تیرآهن مصرفی سازه نیز همانند میلگرد موردنیاز ساختمان کمی پیچیده است. ولی اگر بخواهیم به صورت سرانگشتی حساب کنیم می‌توان گفت که هر متر مربع سازه به حدود 40 تا 70 کیلوگرم آهن نیاز داشته که بخش عمده آن را تیرآهن تشکیل می‌دهد. این میزان براساس نوع اسکلت ساختمان، کاربرد سازه و تعداد طبقات متغیر خواهد بود.

بنابراین برای محاسبه دقیق تعداد تیرآهن مصرفی سازه بهتر است پیش از شروع پروژه با مهندس ساختمان مشورت کنید. پس از اطلاع از میزان دقیق وزن تیرآهن موردنیاز، با استعلام قیمت تیرآهن می‌توانید هزینه نهایی را محاسبه کنید.

مقدار پروفیل مصرفی هر متر آپارتمان

برای محاسبه وزن قوطی میزان پروفیل آهن موردنیاز سازه اطلاع از نوع ساختمان و نقشه ضروری است. برای مثال ساخت اسکلت فولادی به حدود 50 تا 75 کیلوگرم آهن نیاز داشته و این میزان برای اسکلت بتنی به 40 تا 55 کیلوگرم می‌رسد.

بنابراین برای محاسبات دقیق می‌توانید از نرم‌افزارهای آنلاین کمک گرفته و یا با مهندسین سازه مشورت کنید. به دلیل گرانی مصالح ساختمانی و افزایش قیمت لحظه‌ای مقاطع فولادی توصیه می‌شود پیش از شروع پروژه از مقدار دقیق قیمت پروفیل اطلاع پیدا کنید.

محاسبه هزینه ساخت خانه 100 متری در سال 1402

مساحت با میزان مصالح و عناصر ساختمانی رابطه مستقیم دارد و هرچه متراژ کم‌تر باشد این میزان کاهش می‌یابد.

با این وجود اگر در انتخاب مصالح مناسب و ساخت دقت نشود می‌تواند هزینه تمام شده هر متر مربع را بالا ببرد.

گذشته از این نکات یکی از روش‌های محاسبه هزینه ساختمان این است که ابعاد پیشنهادی ساختمان در نظر گرفته می‌شود (برحسب متر مربع و زیربنا) و در هزینه متوسط به ازای هر متر مربع ساختمان‌هایی از همان منطقه ضرب می‌شود. با این روش می‌توان در زمانی کوتاه حدود هزینه ساخت در منطقه‌ای مشخص را به دست آورد.

با توجه به اینکه قیمت تمام شده هر متر مربع ساختمان در سال 1402  بین 9 تا 18 میلیون تخمین زده شده است به راحتی می‌توان هزینه ساخت یک خانه 100 متری را محاسبه نمود.

طبقه بندی الگوهای رایج ساختمان سازی در کشور

متاسفانه آمار موجود از ساخت و ساز در کشور آمار دقیقی نیست و نمی‌تواند تصویر دقیقی از چند و چون ساخت و ساز و به خصوص مصرف مصالح در آن‌ها را ترسیم کند. این موضوع بیش از هرچیز به دسته بندی انجام شده از الگوهای ساختمانی مربوط است و لازم است این دسته‌بندی با هم فکری دست اندرکاران تغییر یابد.

همچنین نوع الگوی مورداستفاده در قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان نیز تاثیر خواهد داشت.

در گروه‌های بلوک سیمانی، آجری با تیر چوبی، آجری با تیرآهن و آجری با تیرچه بلوک که انتقال بار ساختمان از طریق دیوار باربر صورت می‌گیرد، مصالح به کار رفته در دیوار و سقف تا حدود زیادی روشن است. اما در گروه‌های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی، هیچ گونه اطلاعاتی در مورد مصالح سقف و دیوار ساختمان وجود ندارد.

دیوار ساختمان در هرکدام ممکن است آجری، بلوک سفالی، بلوک سیمانی و … باشد. سقف ساختمان‌های اسکلت فلزی ممکن است به صورت طاق ضربی، تیرچه بلوک و یا به صورت‌های جدیدتر مانند دال بتنی و کامپوزیت باشد. سقف ساختمان‌های اسکلت بتنی نیز می‌تواند به صورت تیرچه بلوک، دال بتنی و یا کامپوزیت اجرا شود.

بنابراین به منظور دستیابی به تقسیم‌بندی دقیق تر شیوه‌های ساختمان سازی و امکان بررسی و تحلیل صحیح آن‌ها، لازم است نوعی طبقه بندی از اجزا اصلی ساختمان مدنظر قرار گیرد. به نحوی که هم شیوه‌های معمول ساخت و ساز در آن گنجانده شوند و هم ترکیب متفاوت شیوه‌ها در دوره‌های مختلف بر اثر تحولات اقتصادی و فنی در آینده تاثیر اساسی در آن نداشته باشد. این دسته بندی محاسبات هزینه ساخت را نیز آسان‌تر خواهد نمود.

با در نظر داشتن نتایج بررسی‌های آماری، این عناصر و اجزا به صورت زیر از یکدیگر تفکیک شده اند.

1 – اجزا باربر و نوع سیستم سازه ای شامل:

 • دیوارهای باربر آجری یا بلوک بتنی
 • اسکلت فلزی
 • اسکلت بتنی
 • اسکلت چوبی سبک
 • سقف ها شامل
 • تیرآهن و طاق ضربی
 • تیرچه و بلوک
 • دال بتنی
 • چوبی
 • دیوارهای جداکننده شامل
 • آجری
 • سفالی

به این ترتیب با استفاده از داده‌های حاصل از بخش قبل و این تقسیم‌بندی می‌توان انواع الگوهای رایج ساختمانی در مناطق شهری کشور را مشخص نمود.

تقسیم بندی الگوهای متفاوت ساختمان سازی در بخش مسکن شهری

عناصر باربراسکلت بتنیاسکلت فلزی
سقفتیرچه و بلوکدال بتنیتیرچه و بلوکطاق ضربی
اجزای جداکنندهآجربلوک سفالیبلوک سفالیآجربلوک سفالیآجر
تعداد طبقات3 و 4 طبقه5 تا 9 طبقه9 طبقه به بالا1 تا 4 طبقه5 طبقه به بالا1 و 2 طبقه
عناصر باربرآجر و آهنآجر و چوببلوک سیمانیاسکلت چوبی
سقفتیرچه و بلوکطاق ضربیچوبی سبکتیرچه بلوکچوبی سبکچوبی سبک شیبدار
اجزای جداکنندهآجرآجرآجربلوک سیمانیبلوک سیمانیبلوک سیمانی
تعداد طبقات1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه

4 – متریال: متناسب با متراژ واحدها، تعداد واحدها و زیربنای مفید و غیر مفید هزینه این مرحله بررسی می‌شود. به دلیل نوسانات قیمت پروفیل آهن و سایر مصالح ساختمانی بایستی نسبت به این نوسانات و تغییرات قیمت آگاهی کامل داشته باشیم. قیمت روز آهن آلات مصرفی در ساختمان به صورت روزانه در سایت مرکزآهن به روزرسانی می‌شود. شما می‌توانید برای خرید این محصولات و یا اطلاع از قیمت به سایت مراجعه نموده و یا با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. در ادامه به بررسی و برآورد انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز در هر متر مربع زیربنا در الگوهای متفاوت ساختمانی خواهیم پرداخت. همچنین تاثیر قیمت مصالح بر قیمت هر متر ساخت خانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برای به دست آوردن میزان مصرف انواع مصالح به ازای هر متر مربع زیربنای کل، در هرکدام از الگوهای ساختمانی، از میان 100 نقشه جمع آوری شده، 30 طرح را به عنوان نمونه انتخاب کرد که طیف موردنظر از شیوه‌های معرفی شده ساختمانی را پوشش داده و نماینده مصرف مصالح ساختمانی باشند. پس از اصلاح و تکمیل نقشه‌ها، برآورد عملیات ساختمانی در هریک از آن‌ها صورت گرفته و در نهایت با جمله‌بندی نتایج حاصل جدولی به دست آمده که مصرف انواع مصالح ساختمانی را به ازای هر متر مربع زیربنای کل در هر کدام از شیوه‌های ساختمانی نشان می‌دهد.

مصرف انواع مصالح ساختمانی در الگوهای متفاوت ساختمانی به ازا هر متر مربع زیربنای کل

مصالح موردمصرفواحدآجر و آهنآجر و چوببلوک سیمانیاسکلت چوبی
تیرچه بلوک بتنیطاق ضربیچوبی سبکتیرچه بلوک بتنیچوبی سبکچوبی سبک شیبدار
آجرآجرآجربلوک سیمانیبلوک سیمانیبلوک سیمانی
1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه
سیمانکیلوگرم217/330174/300163/300217/330163/30086/830
آجرقالب337/580389/580337/580
آجر سفالی مجوفقالب
بلوک سفالی سقفیقالب7/8607/860
شنمترمکعب0/5660/4500/4300/5660/4300/326
ماسهمترمکعب0/5460/4800/4630/5460/4630/400
گچکیلوگرم64/81077/39064/81064/81064/81064/810
میلگردکیلوگرم31/95026/70026/70031/95026/7006/870
تیرآهنکیلوگرم14/900
ورق آهنیکیلوگرم4/700
نبشی آهنیکیلوگرم3/200
پروفیل در و پنجرهکیلوگرم2/9062/9062/9062/9062/9062/906
چارچوب در از ورقکیلوگرم0/9930/9930/9930/9930/9930/993
کاشی دیوارمترمربع0/4530/4530/4530/4530/4530/453
سرامیک کفمترمربع0/2160/2160/2160/2160/2160/216
موزاییک سیمانیمترمربع0/7360/7360/7360/7360/7360/736
شیشهمترمربع0/1580/1580/1580/1580/1580/158
قیرکیلوگرم8/0338/0336/5758/0338/0336/575
چتاییمترمربع3/4103/4100/5203/4103/4100/520
در چوبیمترمربع0/0990/0990/0990/0990/0990/099
رنگ روغنیکیلوگرم0/1410/1410/1410/1410/1410/141
رنگ پلاستیککیلوگرم0/5580/5580/5580/5580/5580/558
ضدزنگکیلوگرم0/0400/0400/0400/0400/0400/040
رابیتسمترمربع
لولای آهنیعدد0/2200/2200/2200/2200/2200/220
دستگیره قفل درعدد0/0550/0550/0550/0550/0550/055
دستگیره پنجرهعدد0/1080/1080/1080/1080/1080/108
الکترودکیلوگرم0/1140/8200/1140/1140/1140/114
بلوک سیمانیقالب26/98026/98026/980
ورق گالوانیزه سقفمترمربع1/453
مصالح موردمصرفواحداسکلت بتنیاسکلت فلزی
تیرچه بلوک بتنیتیرچه و بلوک بتنیطاق ضربی
آجرآجر سفالیآجرآجر سفالیآجرآجر
3 و 4 طبقه5 طبقه به بالا1 تا 4 طبقه5 طبقه به بالا1 و 2 طبقه3 و 4 طبقه
سیمانکیلوگرم136/540148/500131/550114/650136/600117/710
آجرقالب267/50042/100267/50042/100319/280319/280
آجر سفالی مجوفقالب46/65046/650
بلوک سفالی سقفیقالب7/8607/8607/8607/860
شنمترمکعب0/2820/5260/2470/4060/1840/146
ماسهمترمکعب0/3460/4220/3910/3260/4020/327
گچکیلوگرم45/73047/44045/73047/44077/39077/390
میلگردکیلوگرم40/21044/55017/6509/3108/6978/830
تیرآهنکیلوگرم36/50034/95048/49045/420
ورق آهنیکیلوگرم9/27012/0408/7906/981
نبشی آهنیکیلوگرم0/7080/7086/1405/0307/5706/011
پروفیل در و پنجرهکیلوگرم3/4903/6903/4903/6903/4903/490
چارچوب در از ورقکیلوگرم1/2501/2501/2501/2501/3181/250
کاشی دیوارمترمربع0/5590/5120/5590/5120/4530/559
سرامیک کفمترمربع0/1400/1300/1400/1300/2160/140
موزاییک سیمانیمترمربع0/9510/7920/9510/7921/1800/951
شیشهمترمربع0/1360/1320/1360/1320/1580/136
قیرکیلوگرم4/7003/4934/7003/4939/9504/700
عایقمترمربع2/3691/8692/3101/4802/3101/980
در چوبیمترمربع0/1580/1580/1580/1580/1410/158
رنگ روغنیکیلوگرم0/4600/4250/4600/4250/3760/460
رنگ پلاستیککیلوگرم0/2130/1890/2130/1890/2910/213
ضدزنگکیلوگرم0/0340/0220/2730/2420/3530/323
رابیتسمترمربع0/0940/0970/0940/0970/0940/094
لولای آهنیعدد0/2680/2680/2680/2680/2440/268
دستگیره و قفل درعدد0/0720/0720/0720/0720/0680/072
دستگیره پنجرهعدد0/0490/0490/0490/0490/0490/049
الکترودکیلوگرم0/0730/0731/2491/2491/6301/489
بلوک سیمانیقالب
ورق گالوانیزه سقفمترمربع

5- قیمت آهن آلات مصرفی: قیمت روز آهن آلات به عوامل متعددی اعم از نرخ دلار و نوسانات سیاسی بستگی دارد و توصیه می‌شود پیش از شروع به ساخت و ساز نسبت به بهترین زمان خرید آهن آلات اطلاعات لازم را کسب نمایید.

6 – هزینه نمای ساختمان: امروزه اجرای نما یکی از مراحل پرهزینه ساخت و ساز است. هزینه نمای ساختمان باید در محاسبات هزینه هر متر مربع ساختمان درنظر گرفته شود. هم برای نماهای مدرن و هم برای نمای کلاسیک هزینه بالایی بایستی پرداخت شود همچنین هزینه محوطه سازی و فضای سبز نیز باید در هزینه ساخت نمای ساختمان در نظر گرفته شود. امروزه با توجه به افزایش روزانه قیمت مصالح ساختمانی باید هزینه‌های ساختمانی را به صورت دقیق‌تر بررسی نمود. پس بهتر است هزینه نمای ساختمان را به صورت جداگانه بررسی نماییم.

7 – هزینه نمای داخلی:  این هزینه‌ها شامل دکورهای سقف و دیوار یا آشپزخانه است. بحث نمای مدرن و کلاسیک در این هزینه‌ها نیز دخیل بوده و باید به آن دقت شود. هزینه‌های این قسمت را نیز بهتر است پیش از شروع به کار محاسبه کنید.

8 – هزینه‌‌های جانبی و پیش بینی نشده: در برآورد هزینه هر متر ساختمان بهتر است یک درصدی برای هزینه‌های بالاسری در نظر بگیریم. پس از پیش‌بینی تمامی هزینه‌های ذکر شده باید یک درصدی از این مقادیر را به عنوان هزینه‌های پیش بینی نشده در نظر بگیرید. برای مثال ممکن است برای ساخت سازه لازم باشد چندین مهندس انتخاب نمایید یا به گرانی دلار دچار شوید و یا خیلی از مواردی که نمی‌توان آن‌ها را پیش بینی کرد اتفاق بیفتد.

محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس
محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس در سال 1402

محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس در سال 1402

ساختمان‌های کوتاه مانند خانه‌های دوبلکس در مقایسه با برج‌های مسکونی به صرفه‌تر هستند. هزینه‌های ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه زیاد است، در مقابل آن‌ها ساختمان‌های یک طبقه نیز اقتصادی نیستند. با این حال یک ساختمان کم ارتفاع از لحاظ اجرایی برای ساخت نسبت به یک مجموعه بلندمرتبه به زمان کمتری نیاز دارد. کاربران برای این نوع از ساختمان‌ها موظف نیستند تا از مصالح درجه اول شناخته شده در بازار استفاده کنند، برخلاف ساختمان‌های چند طبقه که می‌بایست حتما از فولاد و بتن و سیستم‌های ساخت و سازی استفاده کنند. بنابراین هزینه ساخت خانه دوبلکس نسبت به خانه‌های چند طبقه کم‌تر بوده و ساخت آن نیز راحت تر است. شما پس از انتخاب زمین با توجه به متریال مصرفی و نقشه طراحی شده می‌توانید هزینه ساخت هرمتر مربع ساختمان در شهرستان و تهران را براساس زیربنا و متراژ به دست آورید.

هزینه ساخت خانه یک طبقه و بالاتر در سال 1402

با توجه به تمامی مزیت‌های مسکن‌های شهری اگر این ساختمان‌ها به صورت مجزا و تک به تک ساخته شوند هزینه زیادی به خود اختصاص می‌دهند نسبت به زمانی که مجموعه‌ای مسکونی ساخته شود. هرچه مقیاس پروژه بیشتر باشد پتانسیل برای امکان صرفه جویی در هزینه‌ها بیشتر می‌شود و طبیعتا خانه‌های بیشتری در استفاده از زیرساخت‌ها و زمین سهیم می‌شوند. حتی می‌توان مصالح موردنیاز را در مقیاس کلان خریداری کرد که در نهایت هزینه آن برای هر واحد کمتر حساب می‌شود. هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1402 برای خانه‌های چند طبقه را بالاتر ذکر کردیم و شما می‌توانید با توجه به متراژ زمین و زیربنا هزینه را محاسبه نمایید. برای محاسبه آسان و سریع می‌توانید از نرم افزارهای محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان استفاده کنید.

تاثیر تعداد طبقات بر هزینه ساختمان

در بررسی دقیق‌تر معلوم می‌شود که برای فرم‌های ساختمانی گوناگون تفاوت عمده در هزینه، مربوط به تعداد طبقات بوده و به طور کل به غیر از مسائل اجتماعی و مدیریتی در ساختمان‌های بلند مرتبه هزینه اجرایی و نگهداری از این ساختمان‌ها تحت تاثیر تعداد طبقات است.

در کل ساختمان‌های بلند عمدتا از ساختمان‌های دو یا سه طبقه هم مساحتشان، گران‌تر هستند. بنابراین هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، هزینه ساخت و ساز به ازای هر متر مربع بیشتر خواهد بود. مساله قیمت تا حدودی هم به نحوه دسترسی‌های داخلی ساختمان مربوط می‌شود.

باید توجه کرد که نوع عمودی دسترسی راحت‌تر از دسترسی از طریق راهرو است و در مواردی که از دسترسی عمودی استفاده می‌شود، برای صرفه جویی در هزینه‌های سرویس‌های عمودی بهتر است که در هر طبقه 4 تا 6 واحد مسکونی قرار گیرد. از دلایل افزایش هزینه در ساختمان‌های بلند مرتبه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه اعمال تمهیدات خاص برای سرویس دادن به ساختمان به ویژه به طبقات بالاتر ضرورت می‌یابد. تمهیداتی مانند آسانسورهای خاص سریع السیر، پمپ قوی آب، تاسیسات تهویه و روشنایی خاص و خدمات دیگری که در فواصل هر ده یا پانزده طبقه، به علاوه مسیرهای فرار و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی با شرایط استاندارد بالا که همگی باعث افزایش هزینه‌ها می‌شوند. همه این‌ها در حالی است که با ارتفاع متوسط به این خدمات نیازی ندارند.

هزینه کار در ساختمان‌های بلند مرتبه شامل موارد اضافه تری می‌شود از جمله ساخت و برپا کردن در ارتفاع زیاد، هزینه بالا بردن مصالح و کارگران به سطوح موردنیاز، هزینه اضافی کار کردن در ارتفاع و تمام ملزومات ایمنی که به دنبال دارد. کاهش فضای مفید و اشغال فضای طبقات پایین تر توسط ملزوماتی مانند مراکز تاسیساتی و مسیرهای رفت و آمد از معایب دیگری است که ساختمان‌های بلند مرتبه دارند.

به نسبت اینکه ارتفاع ساختمان افزایش می‌یابد، آسانسورهای بیشتر، هواکش‌های بزرگ‌تر، پلکان و راهروهای عریض‌تری لازم است. هزینه‌های نگهداری و اداره ساختمان‌های بلندمرتبه مانند نقاشی و تعمیر نمای ساختمان به مراتب بیشتر از ساختمان‌های کم ارتفاع است. بنابراین محاسبه هزینه ساخت خانه برای ساختمان‌های مرتفع پیچیده تر خواهد بود.

قیمت آرماتوربندی در سال 1402

هزینه آرماتوربندی به عواملی همچون وزن میلگرد، دستمزد کارگران، نحوه بتن ریزی و حمل و نقل بستگی دارد و برآورد هزینه نهایی بایستی پس از اتمام کار محاسبه شود. پس از اعلام قیمت میلگرد و سایر عوامل موثر بر قیمت آرماتوربندی می‌توان نرخ دفیق آن را به دست آورد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت آرماتوربندی در سال 1402 پس از شروع سال جدید و ثبات قیمت‌ها با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تمامی هزینه‌های ساخت خانه در سال 1402 به صورت قدم به قدم پرداختیم. لازم است برای ساخت خانه پس از انتخاب زمین و بررسی متراژ آن با توجه به قیمت هر متر مربع خانه که در سال جدید برای ساختمان‌های یک و دو طبقه متری 9 میلیون و 300 هزار تومان اعلام شده است هزینه ساخت ساختمان خود را به دست آورید و براساس آن بودجه را تعیین نمایید. علاوه بر این هزینه‌ها، ممکن است طی انجام پروژه هزینه‌های دیگری نیز اضافه گردد و بهتر است برای آن ها نیز برنامه‌ریزی داشته باشید.

عناصر باربراسکلت بتنیاسکلت فلزی
سقفتیرچه و بلوکدال بتنیتیرچه و بلوکطاق ضربی
اجزای جداکنندهآجربلوک سفالیبلوک سفالیآجربلوک سفالیآجر
تعداد طبقات3 و 4 طبقه5 تا 9 طبقه9 طبقه به بالا1 تا 4 طبقه5 طبقه به بالا1 و 2 طبقه
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0912776**** 2 هفته پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام ما خونه ۱۰۲ متری داریم با عرض ۶متر می خاهیم ۲ طبقه درست کنیم چقدر اهن نیاز هست
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 2 هفته پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام وقت به خیر فاکتورهای بسیاری می‌تواند در میزان آهن آلات مصرفی یک سازه دخیل باشد؛ بهتر است با یک متخصص، ترجیحا در شهر خودتان (زیرا قوانین بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است) مشورت کنید.
  • ارسال شده توسط کاربر 0903046**** 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام خسته نباشید میخواستم طبقه دوم خونه رو با سازه بتنی بسازم ۱۴۰متری هستش طبقه اولشم هم سازه بتنی هست برا همین طبقه دوم فقط برای ستون و سقف میخواستم ببینم حدودا چقد مصالح لازمه هزینه تقریبیش رو بدونم با تشکر
   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام و عرض ادب مجموعه مرکزآهن تنها در زمینه فروش و برآورد هزینه تقریبی آهن آلات مصرفی یک سازه می‌تواند اظهار نظر کند. جهت مشورت با کارشناسان ما می‌توانید با شماره 03191009009 تماس بگیرید.
   • ارسال شده توسط کاربر 0935497**** 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    زمین به متراژ ۳۵۰ متر در اهواز خیابان فرشید متری چقدر می‌باشد برای فروش!؟
    • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 4 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم مجموعه مرکزآهن در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی فعالیت دارد. توصیه میشود جهت اطلاع از قیمت زمین به مشاوران املاک همان ناحیه مراجعه نمایید.
    • ارسال شده توسط کاربر 0919868**** 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام بنده می خواهم یک زمین ۴۳۰ متری را بسازم بصورت زیرزمین پیلوت و طبقه یک که فقط طبقه یک خانه است و زیرزمین و پیلوت بصورت سالن ساخته می شوند قیمت هر متر مربع برای سبک آرین و نازل ترین قیمت چگونه است
     • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
      سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم با شماره 03191009009 تماس بگیرید و از کارشناس مربوطه در رابطه با هزینه‌های تقریبی آهن آلات سازه خود مشورت بگیرید.
     • ارسال شده توسط کاربر 0919868**** 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
      سلام
      • ارسال شده توسط کاربر 0911665**** 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
       باسلام وخسته نباشید زمین موردنظرما مازندران شهرستان قائم شهر هست وبه متراژ۱۰۰ مرتبه طول ۱۴متر وعرض ۶/۷۸ که دراین مکان به دوطبقه بالای پلوت باسازکاراسکلت فلزی وبتون ازپیش تا سقف شیربانی یا حیاط دیرباز درسازها چقدراهن الات مصرف میشه هرمتر مربع وهزینه اش ازهرنوع سازه تا چقدرهرمترمربع تمام میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم متشکرم.
       • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
        سلام و عرض ادب جهت مشاوره با شماره 03191009009 تماس بگیرید تا کارشناس مربوطه شما را راهنمایی نماید.
       • ارسال شده توسط کاربر 0912678**** 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
        سلام. من به یک روش دیگه بر اساس مصالح مصرفی و دستمزد به قیمت تمام شده ساختمان رسیدم و به قیمت شما نزدیکه . آنالیز قیمت تون خوبه. قیمتی که دادین شامل کارهای چوبی و قیمت زمین نمیشه. سپاس
        • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 5 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
         سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم از درج پیامتون سپاگزاریم. اگر مقدوره خلاصه ای از برآورد خودتون رو برای ما ارسال کنید تا دیگران هم با نحوه محاسبه شما آشنا شوند.
        • ارسال شده توسط کاربر 0993991**** 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
         سلام و عرض ادب اگر از هزینه هایی که تخمین زدید هزینه زمین رو کسر کنید و فقط هزینه ی ساخت و ساز رو در نظر بگیرید ، قمیت هر متر حدودا چقدر می شود؟
         • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 6 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
          سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم مجموعه مرکزآهن تنها در رابطه با میزان آهن آلات مصرفی یک ساختمان می‌تواند اعلام نظر کند. در رابطه با این موضوع می‌توانید با شماره 03191009009 تماس گرفته و تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.
         • ارسال شده توسط کاربر 0912544**** 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
          با عرض سلام و ادب و تشگر از مطالب ارزشمند و مفید تان سوالی برای بنده مطرح است که محاسبه قیمت تمام شده ساخت را بر اساس زیربنای مفید و غیر مفید چگونه به صورت دقیق میشود محاسبه کرد به فرض مثال دز ساختمانی ممکن است در استفاده و ایجاد فضای عمومی و در اصطلاح غیر مفید صرفه جویی شده باشد و نسبت غیر مفید به مفید در مقایسه با ساختمانی با همان تعداد طبقات متفاوت باشد ایا قیمت ساخت اعلام شده از سوی سازمان نظام مهندسی مبنای خاصی برای این موضوع دارد و نسبت تعریف شده ای برای این محاسبه دارند ؟ چون در سایت نظام مهندسی و دیگر سایتها هیچ اشاره ای به این موضوع نشده بود برای بنده جای سوال شد ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائبد.
          • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
           سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم در رابطه با محاسبه دقیق قیمت تمام شده ساختمان باید گفت با توجه به نوسان قیمت مصالح؛ این محاسبات تقریبی هستند. نظام مهندسی شهرتان می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند.
           • ارسال شده توسط کاربر 0912544**** 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
            سلام مجدد و ممنون از پاسخگوئی تان به عرض میرسانم که منظور بنده از قیمت دقیق مبلغ آن نبوده بلکه محاسبه میزان متراژ مفید به غیر مفید میباشد زیرا این درصد در ساختمانهای مختلف متفاوت میباشد. در این خصوص اطلاعات میخواستم و اینکه قیمت تمام شده رو ایا بصورت مجزا (مفید و غیر مفید ) میتوان اعلام کرد یا خیر ممنون از کمک شما
            • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
             درود مجدد خدمت شما کاربر عزیز مجموعه مرکزآهن تامین کننده فولاد هست و اطلاع از قیمت تمام شده یک ساختمان، نیاز به داشتن قیمت انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی مثل سنگ نما، سیمان، اجر، تجهیزات برقی و ... است ما میتوانیم در زمینه تناژ حدودی فولاد در ساختمان شما و قیمت به روز فولاد مصرفی سازه اعلام نظر کنیم.
          • ارسال شده توسط کاربر 0913334**** 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
           درود وقتتون شاد یه سوال خدمتتون داشتم برای زمینی تجاری یک سقف و همکف به متراژ 21 متر سازه بتنی چه مقدار میلگرد جهت شناژ، ستون و سقف نیاز است و چه سایزی؟ بعلت گود بودن نیم متر شناژ انجام شده فرمول محاسبه ای دارد؟ سپاسگزارم
           • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
            سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم شما حدودا به دو تن میلگرد نیاز دارید و در رابطه با سایز میلگردها باید با نظام مهندسی شهری که در آن سکونت دارید صحبت کنید. قوانین مربوط به شهر با توجه به موارد مختلف مثل آب و هوا، نوع خاک و غیره متفاوته.
           • ارسال شده توسط کاربر 0914348**** 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
            سلام استاد خسته نباشید قیمت ساختمان یک طبقه بانقشه شناز قایم یادیوار باربر فقط تا مرحله اسکلت بندی به ازای هرمتر مربع ساختمان چقدر میشود
            • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
             سلام و درود خدمت شما کاربر گرامی در مقاله فوق نگاهی کاملا کلی به هزینه‌های ساخت هر متر مربع داشتیم. جهت برآورد هزینه‌های ساخت ساختمان یک طبقه با مشخصات فوق باید به نزدیکترین نظام مهندسی شهر خود مراجعه نمایید.
            • ارسال شده توسط کاربر 0935431**** 10 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
             سلام از مطالب ارزشمند تان استفاده کردیم ، من قطعه زمینی به متراز ۲۱۰ متر در شهر جدید سهند تبریز دارم ، برای ساخت یک پیلوت با سه طبقه مجوز می دهند . جنوبی و نبش خیابان ۲۰ متری قرار دارد طرف شرقش هم فضای سبز هست . در منطقه مقاوم برای زلزله واقع شده اگر آسانسور هم برای واحد ها در نظر بگیرم حدودا، متری چند هزینه ساخت خواهد داشت
             • ارسال شده توسط کاربر *****[email protected] 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
              سلام اگه در منطقه زلزله خیز است حتما باید از میلگردهاییی استفاده بشه که به روش آلیاژسازی (میکرو آلیاژی) تولید شده‌اند ذوب‌آهن اصفهان از این مورد است ما میدونیم به ازای هرمتر مربع باید 25 تا 40 کیلو میلگرد استفاده کنیم اما هزینه نهایی ساخت بستگی به متریال استفاده شده شما دارد