محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال 1403

3 روز پیش313463بازدید40دیدگاه3.8امتیاز (1069 رای)
محاسبه هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال 1403

مسکن همواره در طول زندگی بشر تا به امروز از نیازهای اساسی محسوب می‌شود. بیشتر کشورهای جهان با معضل مسکن روبرو هستند. این معضل در کشورهای در حال توسعه ملموس‌تر است.

امروزه حتی خوش بینانه‌ترین برنامه‌ریزان نیز پذیرفته‌اند که ساخت ارزان‌ترین خانه با ساده‌ترین طرح و مصالح نیز از توان حداقل یک سوم خانوارهای شهری کشورهای جهان سوم خارج است.

این کالای بادوام، پرهزینه و غیرمنقول که جایگزینی ندارد یک کالای سرمایه‌ای است و در حقیقت نوعی پس انداز به شمار می‌آید! از این رو بررسی هزینه‌های ساخت و کاهش هرچه بیشتر آن‌ها با حفظ کیفیت سازه از مهمترین اصول اولیه ساخت‌وساز است.

این هزینه به عوامل زیادی اعم از قیمت زمین، جواز ساخت و قیمت مصالح ساختمانی مانند قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد بستگی دارد. در ادامه شما را با هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403 آشنا خواهیم کرد.

محاسبه هزینه ساخت خانه در سال 1403

اگر بخواهیم به طور کلی به بررسی هزینه ساخت خانه بپردازیم:

 • در اولین قدم باید به سراغ قیمت زمین برویم. پرهزینه‌ترین بحث ساخت یک سازه را می‌توان انتخاب زمین در نظر گرفت.
 • مورد دوم بحث تهیه جواز ساخت و انتخاب مهندس مشاوره جهت همکاری در پروژه است.
 • مورد سوم نیز در خصوص ساخت ساختمان بوده که شامل انتخاب نوع اسکلت و سیستم سازه‌ای و برآورد هزینه‌های آن می‌شود. (به این نکته توجه داشته باشید که معمولا اسکلت‌های بتنی نسبت به اسکلت‌های فلزی هزینه کمتری داشته ولی می‌توان هزینه آن را در چندین مرحله پرداخت نمود ولی در اسکلت‌های فلزی به دلیل تک مرحله‌ای بودن ساخت سازه هزینه باید به صورت یکجا پرداخت گردد. )
 • پس از انتخاب اسکلت سازه، بحث نوع و قیمت متریال مصرفی اعم از قیمت پروفیل و میلگرد مطرح می‌شود.

در این میان با چالش تفاوت قیمت کارخانجات مختلف روبرو می‌شویم. برای مثال:

قیمت میلگرد بناب نسبت به سایر میلگردها بالاتر بوده ولی کیفیت بیشتری نیز دارد از این رو باید میزان هزینه مصرفی و کیفیت موردنیاز تعادل برقرار گردد.

لازم است بدانید که تمامی اجناسی که در ساخت در مراحل سفت کاری، تاسیسات و نازک کاری استفاده می‌شوند جزو متریال‌ مصرفی هستند. با در نظر گرفتن متراژ مفید و غیر مفید و تعداد واحدها و طبقات، میزان مصالح مصرفی نیز تعیین می‌شود.

شاید شما فکر کنید که پروژه‌های مدرن، هزینه ساخت کمتری دارند با این حال ممکن است هزینه این پروژه‌ها از ساختمان‌های کلاسیک و نئوکلاسیک مرسوم در بازار نیز بیشتر شود. تمامی این هزینه‌ها بسته به نوع متریال مصرفی متفاوت است. با ما همراه باشید تا شما را با هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم آشنا نماییم.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان 1403

شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور قیمت تمام شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی را در سال 1403 اعلام نموده است. بدیهی است که این قیمت ها حدودی هستند و ممکن است با توجه به موقعیت، امکانات و شرایط آپارتمان نوسان داشته باشند.

قیمت تقریبی هر متر آپارتمان مسکونی بر اساس تعداد طبقات:

 • ساختمان یک و دو طبقه: 10 تا 11 میلیون تومان
 • ساختمان سه تا پنج طبقه: 12 تا 13 میلیون تومان
 • ساختمان شش و هفت طبقه: 14 تا 15 میلیون تومان
 • ساختمان 8 تا 10 طبقه: 15 تا 16 میلیون تومان
 • ساختمان 11 و 12 طبقه: 16 تا 17 میلیون تومان
 • ساختمان 13 تا 15 طبقه: 18 تا 19 میلیون تومان
 • ساختمان 16 طبقه و بالاتر: حدودا 19 میلیون تومان به بالا

جدول هزینه ساخت و ساز با توجه به اطلاعیه نظام مهندسی نیز به شرح زیر است. (توجه داشته باشید که ستون سوم این جدول را به هزینه‌های سال قبل-1402- اختصاص داده‌ایم تا قیمت‌ها به راحتی قابل مقایسه باشند.)

ردیف تعداد طبقات از روی شالوده هزینه ساخت هر متر مربع سال 1403 هزینه ساخت هر متر مربع سال 1402
1ساختمان یک و 2 طبقه 10 میلیون و 700 هزار تومان 9 میلیون و 300 هزار تومان
2ساختمان 3 تا 5 طبقه 12 میلیون و 500 هزار تومان10 میلیون و 900 هزار تومان
3ساختمان 6 و 7 طبقه 14 میلیون و 200 هزار تومان 12 میلیون و 500 هزار تومان
4ساختمان 8 تا 10 طبقه 15 میلیون و 500 هزار تومان 14 میلیون تومان
5ساختمان 11 و 12 طبقه 16 میلیون و 800 هزار تومان 15 میلیون و 600 هزار تومان
6ساختمان 13 تا 15 طبقه 18 میلیون و 600 هزار تومان 17 میلیون و 717 هزار تومان
7ساختمان 16 طبقه 19 میلیون و 900 هزار تومان 18 میلیون و 700 هزار تومان

براساس اعلام رئیس سازمان نظام مهندسی درصدهای تعدیل 3 ماهه توسط سازمان برنامه و بودجه در سال 1403 به ارقام فوق افزوده خواهد شد. با این حال بررسی هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403 به دلیل نوسانات زیاد قیمت محصولات فولادی و حتی قیمت زمین کار بسیار دشواری است و تمامی این ارقام حدودی هستند.

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در شهرستان

محاسبه دقیق هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در شهرستان، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متراژ زیربنا
 • فصل و زمان ساخت
 • نوع بنای مسکونی و تجاری
 • کیفیت و قیمت مصالح ساختمانی
 • دستمزد کارگران و هزینه پیمانکاری
 • موقعیت جغرافیایی شهر و منطقه
 • هزینه های جانبی مانند عوارض شهرداری، بیمه، مالیات و...

بهترین راه برای برآورد دقیق هزینه ساخت، مشورت با مهندسان و پیمانکاران با تجربه در شهرستان شما است. آنها با توجه به سابقه کاری و تخصص خود می توانند برآوردی دقیق از هزینه ساخت پروژه ارائه دهند. یک راه دیگر هم مراجعه به سازمان نظام مهندسی است که هر ساله نرخ‌های دستمزد و قیمت مصالح را برای هر استان و شهر به تفکیک نوع بنا و متراژ ارائه می‌دهد.

با این وجود، می توان برآوردی تقریبی از هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در شهرستان ارائه داد. طبق آمار منتشر شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان، در سال 1403، متوسط هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در شهرستان ها بین 8 تا 15 میلیون تومان بوده است. البته این ارقام فقط یک میانگین هستند و ممکن است هزینه واقعی ساخت در هر پروژه با توجه به عواملی که در بالا ذکر شد، بیشتر یا کمتر از این مبالغ باشد.

در نهایت، به یاد داشته باشید که هزینه ساخت ساختمان می تواند به طور قابل توجهی از برآورد اولیه شما بیشتر شود. بنابراین، همیشه توصیه می شود که 10 تا 20 درصد به عنوان هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم

در ادامه شما را با نحوه محاسبه هزینه ساختمان قدم به قدم و تمامی عوامل موثر بر این هزینه آشنا خواهیم کرد.

1 – برآورد قیمت زمین:

در ابتدا برای ساخت و ساز، قیمت زمین باید برآورد شود. همان طور که مشخص است خرید زمین در مناطق بالا شهر و یا با متراژهای بیشتر نیاز به هزینه بیشتری دارد. (هنگام خرید زمین بهتر است به موقعیت مکانی آن توجه ویژه‌ای داشته باشید)

به طورکلی هزینه زمین به میزان هزینه‌ای گفته می‌شود که برای کسب آن قطعه زمین، چه توسعه نیافته و چه نیمه توسعه یافته پرداخت می‌شود. پروژه می‌تواند جزء طرح‌های جدید توسعه در شهر باشد یا پروژه‌ای در محله‌ای در داخل شهر.

هزینه زمین از بین سایر موارد به موقعیت مکانی سایت، تجهیزات قابل دسترس و منطقه بندی‌های تعیین شده مربوط است. این هزینه بر هزینه ساخت آپارتمان نیز تاثیر داشته و یکی از عوامل موثر بر هزینه نهایی پروژه خواهد بود.

2 - جواز ساخت:

دریافت جواز ساخت یکی از پرهزینه‌ترین مراحل ساخت و ساز است، هزینه این بخش بر قیمت ساخت خانه نیز تاثیرگذار است. همچنین در این مرحله باید هزینه شرکت‌های مهندسی ساخت و ساز نیز در نظر گرفته شود. بهتر است دریافت جواز ساخت ساختمان در فصول سرد صورت گیرد و شروع پروژه در فصل گرم باشد.

زمانی که تصمیم نهایی خود را برای ساخت سازه قطعی کردید بهتر است در اولین فرصت به شهرداری منطقه‌ای که ملک شما در آن قرار دارد رجوع کنید. داشتن مدارکی اعم از سند مالکیت، کارت شناسایی مالک و فیش تسویه حساب عوارض ضروری است.

پس از تشکیل پرونده باید در انتظار تایید مدارک در شهرداری باشید. در این مرحله بازرس به ملک شما رجوع نموده و ویژگی‌های آن را بررسی می‌نماید. (تعداد طبقات مجاز برای ساخت شما در این مرحله مشخص می‌شود.)

پس از آن دستور نقشه صادر شده و تمامی جزئیاتی که شما برای ساخت خانه به آن نیاز دارید در دستور نقشه آورده می‌شود. پس از آن نوبت به انتخاب مهندس پروژه و معمار می‌رسد تا بهترین نقشه را ترسیم نماید.

جواز ساخت به مدت دوسال اعتبار دارد و اگر نیاز به زمان بیشتری داشتید باید آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است که هزینه اخذ جواز ساخت هر ساله به میزان 30 درصد افزایش پیدا می‌کند. برای دریافت جواز ساخت مدارکی اعم از:

 • برگه تعهد نظارت
 • برگه تعهد محاسبات
 • نقشه‌های سازه
 • نقشه‌های اجرایی
 • برگه تعهد کارفرما
 • فیش پرداخت عوارض ساختمان و ... نیاز است.

3 – هزینه اسکلت ساختمان:

هزینه اسکلت فلزی بیشتر از بتنی است. هزینه اسکلت سازه بر قیمت ساخت هر متر خانه نیز تاثیر دارد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات کافی در خصوص مقایسه اسکلت بتنی با فلزی به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید. در ادامه مبحث کوتاهی در زمینه مقایسه این دو اسکلت بتنی و برای اطلاع از اینکه اسکلت بتنی بهتر است یا فلزی خواهیم داشت.

کشور ایران با توجه به وسعت قابل توجه و تنوع شرایط جغرافیایی، اقتصادی، فرهنگی و منابع طبیعی از روش‌ها و الگوهای ساختمان سازی متفاوتی برخوردار است. به منظور پیش بینی و برنامه‌ریزی این شیوه‌ها و مصرف انواع مصالح ساختمانی در آینده، ابتدا لازم است تصویر عمومی درستی از روش‌های متداول ساختمان سازی در کشور به دست آورد.

ساختمان‌ها براساس مصالح مصرفی به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • خشتی و گلی
 • بلوک سیمانی
 • آجری با تیر چوبی
 • آجری با تیرآهن
 • آجری با تیرچه بلوک
 • تمام آجری
 • اسکلت فلزی
 • بتن آرمه

تحولات ساختمان سازی در سال‌های اخیر 

با توجه به آمار موجود در سال‌های اخیر می‌توان به نکات زیر دست یافت:

 • شیوه‌های ساختمان سازی کم دوام تمام آجری و خشت و گلی تقریبا به طور کامل از ساخت و ساز شهری رخت بربسته‌اند.
 • سهم شیوه ساختمان سازی آجری با تیر چوبی نیز در مناطق شهری در حال نزدیک شدن به صفر است.
 • سهم شیوه آجری با تیرچه بلوک هم اگرچه میزان بیشتری را به خود اختصاص داده؛ با روند کندتری در حال کاهش است.
 • شیوه ساختمان سازی آجری با تیرآهن که در سال‌های پیش‌ با اختلاف بسیار زیاد بالاترین سهم را در ساخت و ساز کشور در اختیار داشته روند نزولی سریعی دارد.
 • همچنین هزینه ساخت ساختمان در این روش به قیمت تیرآهن 16، 18 و سایر سایزها وابسته است.
 • شیوه‌های ساختمان سازی اسکلت فلزی و اسکلت بتنی روند رو به رشد سریعی دارند و این بیانگر بالا رفتن سهم ساختمان‌های مهندسی و مقاوم‌تر در سطح کشور است
 • شیوه ساختمان سازی بلوک سیمانی سهم اندک ولی نسبتا ثابتی دارد که یکی از دلایل این موضوع استفاده از این شیوه در مناطق خاصی از کشور است.
 • تعداد ساختمان‌های مسکونی 1 و 2 طبقه با روند آرامی در حال کاهش و تعداد ساختمان‌های 3 طبقه و بالاتر در حال افزایش است.

برآورد هزینه ساخت ساختمان در سال 1403

پس از بررسی تمامی موارد ذکر شده در بالا و براساس هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان و جداول موجود، شما می‌توانید به راحتی هزینه ساخت ساختمان در سال 1403 را محاسبه کنید.

توصیه می‌شود که پس از بررسی تمامی موارد گفته شده، درصدی از هزینه‌ها را به موارد پیش بینی نشده و هزینه‌های بالاسری پروژه اختصاص دهید چرا که با تغییرات قیمت محصولات فولادی و یا نوسانات بازار داخلی احتمال ایجاد هزینه‌های اضافی بسیار زیاد خواهد بود.

مقدار میلگرد مصرفی هر متر آپارتمان در سال 1403

مقدار میلگرد مصرفی هر متر آپارتمان

محاسبه مقدار دقیق میلگرد موردنیاز ساختمان کمی دشوار بوده و نیاز به فرمول‌های پیچیده مهندسی دارد. ولی چنانچه پیش از شروع پروژه نیاز به تخمین این مقدار دارید می‌توانید از محاسبات سرانگشتی استفاده کنید.

به‌طورکلی می‌توان گفت که برای ساخت اسکلت بتنی به میزان 40 تا 55 کیلوگرم در هر مترمربع و برای اسکلت فلزی به 45 تا 65 کیلوگرم به ازای هر متر مربع میلگرد نیاز خواهید داشت. موارد ذکر شده دقیق نبوده و براساس نوع سقف، تعداد طبقات و نوع اسکلت این مقادیر قابل تغییر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محاسبه قیمت میلگرد ساختمان می‌توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان
مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان

مقدار تیرآهن مصرفی هر متر آپارتمان

محاسبات تیرآهن مصرفی سازه نیز همانند میلگرد موردنیاز ساختمان کمی پیچیده است. ولی اگر بخواهیم به صورت سرانگشتی حساب کنیم می‌توان گفت که هر متر مربع سازه به حدود 40 تا 70 کیلوگرم آهن نیاز داشته که بخش عمده آن را تیرآهن تشکیل می‌دهد. این میزان براساس نوع اسکلت ساختمان، کاربرد سازه و تعداد طبقات متغیر خواهد بود.

بنابراین برای محاسبه دقیق تعداد تیرآهن مصرفی سازه بهتر است پیش از شروع پروژه با مهندس ساختمان مشورت کنید. پس از اطلاع از میزان دقیق وزن تیرآهن موردنیاز با استعلام قیمت تیرآهن می‌توانید هزینه نهایی را محاسبه کنید.

مقدار پروفیل مصرفی هر متر آپارتمان

برای محاسبه وزن قوطی میزان پروفیل آهن موردنیاز سازه اطلاع از نوع ساختمان و نقشه ضروری است. برای مثال ساخت اسکلت فولادی به حدود 50 تا 75 کیلوگرم آهن نیاز داشته و این میزان برای اسکلت بتنی به 40 تا 55 کیلوگرم می‌رسد.

بنابراین برای محاسبات دقیق می‌توانید از نرم‌افزارهای آنلاین کمک گرفته و یا با مهندسین سازه مشورت کنید. به دلیل گرانی مصالح ساختمانی و افزایش قیمت لحظه‌ای مقاطع فولادی توصیه می‌شود پیش از شروع پروژه از مقدار دقیق قیمت پروفیل اطلاع پیدا کنید.

محاسبه هزینه ساخت خانه 100 متری در سال 1403

مساحت با میزان مصالح و عناصر ساختمانی رابطه مستقیم دارند! مسلماهرچه متراژ کمتر باشد این هزینه‌ها کاهش می‌یابد. با این وجود اگر در انتخاب مصالح مناسب و روش ساخت دقت نشود می‌تواند هزینه تمام شده هر متر مربع را بالا ببرد.

گذشته از این نکات یکی از روش‌های محاسبه هزینه ساختمان این است که ابعاد پیشنهادی ساختمان در نظر گرفته می‌شود (برحسب متر مربع و زیربنا) و در هزینه متوسط به ازای هر متر مربع ساختمان‌هایی از همان منطقه ضرب می‌شود. با این روش می‌توان در زمانی کوتاه حدود هزینه ساخت در منطقه‌ای مشخص را به دست آورد.

با توجه به اینکه قیمت تمام شده هر متر مربع ساختمان در سال 1403 (بسته به تعداد طبقات) بین 11 تا 20 میلیون تخمین زده شده است به راحتی می‌توان هزینه ساخت یک خانه 100 متری را محاسبه نمود. به عنوان مثال یک ساختمان 100 متری یک و دو طبقه حدودا از یک تا 2 میلیارد سرمایه لازم دارد.

طبقه بندی الگوهای رایج ساختمان سازی در کشور

متاسفانه آمار موجود از ساخت و ساز در کشور آمار دقیقی نیست و نمی‌تواند تصویر دقیقی از چند و چون ساخت و ساز و به خصوص مصرف مصالح در آن‌ها را ترسیم کند. این موضوع بیش از هرچیز به دسته بندی انجام شده از الگوهای ساختمانی مربوط است و لازم است این دسته‌بندی با هم فکری دست اندرکاران تغییر یابد.

همچنین نوع الگوی مورداستفاده در قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان نیز تاثیر خواهد داشت.

در گروه‌های بلوک سیمانی، آجری با تیر چوبی، آجری با تیرآهن و آجری با تیرچه بلوک که انتقال بار ساختمان از طریق دیوار باربر صورت می‌گیرد، مصالح به کار رفته در دیوار و سقف تا حدود زیادی روشن است. اما در گروه‌های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی، هیچ گونه اطلاعاتی در مورد مصالح سقف و دیوار ساختمان وجود ندارد.

دیوار ساختمان در هرکدام ممکن است آجری، بلوک سفالی، بلوک سیمانی و ... باشد. سقف ساختمان‌های اسکلت فلزی ممکن است به صورت طاق ضربی، تیرچه بلوک و یا به صورت‌های جدیدتر مانند دال بتنی و کامپوزیت باشد. سقف ساختمان‌های اسکلت بتنی نیز می‌تواند به صورت تیرچه بلوک، دال بتنی و یا کامپوزیت اجرا شود.

بنابراین به منظور دستیابی به تقسیم‌بندی دقیق تر شیوه‌های ساختمان سازی و امکان بررسی و تحلیل صحیح آن‌ها، لازم است نوعی طبقه بندی از اجزا اصلی ساختمان مدنظر قرار گیرد. به نحوی که هم شیوه‌های معمول ساخت و ساز در آن گنجانده شوند و هم ترکیب متفاوت شیوه‌ها در دوره‌های مختلف بر اثر تحولات اقتصادی و فنی در آینده تاثیر اساسی در آن نداشته باشد. این دسته بندی محاسبات هزینه ساخت را نیز آسان‌تر خواهد نمود.

با در نظر داشتن نتایج بررسی‌های آماری این عناصر و اجزا به صورت زیر از یکدیگر تفکیک شده‌اند.

1 – اجزا باربر و نوع سیستم سازه‌ای شامل:

 • دیوارهای باربر آجری یا بلوک بتنی
 • اسکلت فلزی
 • اسکلت بتنی
 • اسکلت چوبی سبک
 • سقف ها شامل
 • تیرآهن و طاق ضربی
 • تیرچه و بلوک
 • دال بتنی
 • چوبی
 • دیوارهای جداکننده شامل
 • آجری
 • سفالی

به این ترتیب با استفاده از داده‌های حاصل از بخش قبل و این تقسیم‌بندی می‌توان انواع الگوهای رایج ساختمانی در مناطق شهری کشور را مشخص نمود.

تقسیم بندی الگوهای متفاوت ساختمان سازی در بخش مسکن شهری

عناصر باربراسکلت بتنیاسکلت فلزی
سقفتیرچه و بلوکدال بتنیتیرچه و بلوکطاق ضربی
اجزای جداکنندهآجربلوک سفالیبلوک سفالیآجربلوک سفالیآجر
تعداد طبقات3 و 4 طبقه5 تا 9 طبقه9 طبقه به بالا1 تا 4 طبقه5 طبقه به بالا1 و 2 طبقه

عناصر باربر

آجر و آهن

آجر و چوب

بلوک سیمانی

اسکلت چوبی

سقف

تیرچه و بلوک

طاق ضربی

چوبی سبک

تیرچه بلوک

چوبی سبک

چوبی سبک شیبدار

اجزای جداکننده

آجر

آجر

آجر

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی

تعداد طبقات

1 و 2 طبقه

1 و 2 طبقه

1 و 2 طبقه

1 و 2 طبقه

1 و 2 طبقه

1 و 2 طبقه

4 – متریال: متناسب با متراژ واحدها، تعداد واحدها و زیربنای مفید و غیر مفید هزینه این مرحله بررسی می‌شود. به دلیل نوسانات قیمت پروفیل آهن و سایر مصالح ساختمانی بایستی نسبت به این نوسانات و تغییرات قیمت آگاهی کامل داشته باشیم. قیمت روز آهن آلات مصرفی در ساختمان به صورت روزانه در سایت مرکزآهن به روزرسانی می‌شود.

شما می‌توانید برای خرید این محصولات و یا اطلاع از قیمت به سایت مراجعه نموده و یا با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. در ادامه به بررسی و برآورد انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز در هر متر مربع زیربنا در الگوهای متفاوت ساختمانی خواهیم پرداخت. همچنین تاثیر قیمت مصالح بر قیمت هر متر ساخت خانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برای به دست آوردن میزان مصرف انواع مصالح به ازای هر متر مربع زیربنای کل، در هرکدام از الگوهای ساختمانی، از میان 100 نقشه جمع آوری شده، 30 طرح را به عنوان نمونه انتخاب کرد که طیف موردنظر از شیوه‌های معرفی شده ساختمانی را پوشش داده و نماینده مصرف مصالح ساختمانی باشند.

پس از اصلاح و تکمیل نقشه‌ها، برآورد عملیات ساختمانی در هریک از آن‌ها صورت گرفته و در نهایت با جمله‌بندی نتایج حاصل جدولی به دست آمده که مصرف انواع مصالح ساختمانی را به ازای هر متر مربع زیربنای کل در هر کدام از شیوه‌های ساختمانی نشان می‌دهد.

مصرف انواع مصالح ساختمانی در الگوهای متفاوت ساختمانی به ازای هر متر مربع زیربنای کل

مصالح موردمصرفواحدآجر و آهنآجر و چوببلوک سیمانیاسکلت چوبی
تیرچه بلوک بتنیطاق ضربیچوبی سبکتیرچه بلوک بتنیچوبی سبکچوبی سبک شیبدار
آجرآجرآجربلوک سیمانیبلوک سیمانیبلوک سیمانی
1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه1 و 2 طبقه
سیمانکیلوگرم217/330174/300163/300217/330163/30086/830
آجرقالب337/580389/580337/580
آجر سفالی مجوفقالب
بلوک سفالی سقفیقالب7/8607/860
شنمترمکعب0/5660/4500/4300/5660/4300/326
ماسهمترمکعب0/5460/4800/4630/5460/4630/400
گچکیلوگرم64/81077/39064/81064/81064/81064/810
میلگردکیلوگرم31/95026/70026/70031/95026/7006/870
تیرآهنکیلوگرم14/900
ورق آهنیکیلوگرم4/700
نبشی آهنیکیلوگرم3/200
پروفیل در و پنجرهکیلوگرم2/9062/9062/9062/9062/9062/906
چارچوب در از ورقکیلوگرم0/9930/9930/9930/9930/9930/993
کاشی دیوارمترمربع0/4530/4530/4530/4530/4530/453
سرامیک کفمترمربع0/2160/2160/2160/2160/2160/216
موزاییک سیمانیمترمربع0/7360/7360/7360/7360/7360/736
شیشهمترمربع0/1580/1580/1580/1580/1580/158
قیرکیلوگرم8/0338/0336/5758/0338/0336/575
چتاییمترمربع3/4103/4100/5203/4103/4100/520
در چوبیمترمربع0/0990/0990/0990/0990/0990/099
رنگ روغنیکیلوگرم0/1410/1410/1410/1410/1410/141
رنگ پلاستیککیلوگرم0/5580/5580/5580/5580/5580/558
ضدزنگکیلوگرم0/0400/0400/0400/0400/0400/040
رابیتسمترمربع
لولای آهنیعدد0/2200/2200/2200/2200/2200/220
دستگیره قفل درعدد0/0550/0550/0550/0550/0550/055
دستگیره پنجرهعدد0/1080/1080/1080/1080/1080/108
الکترودکیلوگرم0/1140/8200/1140/1140/1140/114
بلوک سیمانیقالب26/98026/98026/980
ورق گالوانیزه سقفمترمربع1/453

مصالح موردمصرف

واحد

اسکلت بتنی

اسکلت فلزی

تیرچه بلوک بتنی

تیرچه و بلوک بتنی

طاق ضربی

آجر

آجر سفالی

آجر

آجر سفالی

آجر

آجر

3 و 4 طبقه

5 طبقه به بالا

1 تا 4 طبقه

5 طبقه به بالا

1 و 2 طبقه

3 و 4 طبقه

سیمان

کیلوگرم

136/540

148/500

131/550

114/650

136/600

117/710

آجر

قالب

267/500

42/100

267/500

42/100

319/280

319/280

آجر سفالی مجوف

قالب

46/650

46/650

بلوک سفالی سقفی

قالب

7/860

7/860

7/860

7/860

شن

مترمکعب

0/282

0/526

0/247

0/406

0/184

0/146

ماسه

مترمکعب

0/346

0/422

0/391

0/326

0/402

0/327

گچ

کیلوگرم

45/730

47/440

45/730

47/440

77/390

77/390

میلگرد

کیلوگرم

40/210

44/550

17/650

9/310

8/697

8/830

تیرآهن

کیلوگرم

36/500

34/950

48/490

45/420

ورق آهنی

کیلوگرم

9/270

12/040

8/790

6/981

نبشی آهنی

کیلوگرم

0/708

0/708

6/140

5/030

7/570

6/011

پروفیل در و پنجره

کیلوگرم

3/490

3/690

3/490

3/690

3/490

3/490

چارچوب در از ورق

کیلوگرم

1/250

1/250

1/250

1/250

1/318

1/250

کاشی دیوار

مترمربع

0/559

0/512

0/559

0/512

0/453

0/559

سرامیک کف

مترمربع

0/140

0/130

0/140

0/130

0/216

0/140

موزاییک سیمانی

مترمربع

0/951

0/792

0/951

0/792

1/180

0/951

شیشه

مترمربع

0/136

0/132

0/136

0/132

0/158

0/136

قیر

کیلوگرم

4/700

3/493

4/700

3/493

9/950

4/700

عایق

مترمربع

2/369

1/869

2/310

1/480

2/310

1/980

در چوبی

مترمربع

0/158

0/158

0/158

0/158

0/141

0/158

رنگ روغنی

کیلوگرم

0/460

0/425

0/460

0/425

0/376

0/460

رنگ پلاستیک

کیلوگرم

0/213

0/189

0/213

0/189

0/291

0/213

ضدزنگ

کیلوگرم

0/034

0/022

0/273

0/242

0/353

0/323

رابیتس

مترمربع

0/094

0/097

0/094

0/097

0/094

0/094

لولای آهنی

عدد

0/268

0/268

0/268

0/268

0/244

0/268

دستگیره و قفل در

عدد

0/072

0/072

0/072

0/072

0/068

0/072

دستگیره پنجره

عدد

0/049

0/049

0/049

0/049

0/049

0/049

الکترود

کیلوگرم

0/073

0/073

1/249

1/249

1/630

1/489

بلوک سیمانی

قالب

ورق گالوانیزه سقف

مترمربع

5- قیمت آهن آلات مصرفی: قیمت روز آهن آلات به عوامل متعددی اعم از نرخ دلار و نوسانات سیاسی بستگی دارد و توصیه می‌شود پیش از شروع به ساخت و ساز نسبت به بهترین زمان خرید آهن آلات اطلاعات لازم را کسب نمایید.

6 – هزینه نمای ساختمان: امروزه اجرای نما یکی از مراحل پرهزینه ساخت و ساز است. هزینه نمای ساختمان باید در محاسبات هزینه هر متر مربع ساختمان درنظر گرفته شود. هم برای نماهای مدرن و هم برای نمای کلاسیک هزینه بالایی بایستی پرداخت شود همچنین هزینه محوطه سازی و فضای سبز نیز باید در هزینه ساخت نمای ساختمان در نظر گرفته شود. امروزه با توجه به افزایش روزانه قیمت مصالح ساختمانی باید هزینه‌های ساختمانی را به صورت دقیق‌تر بررسی نمود. پس بهتر است هزینه نمای ساختمان را به صورت جداگانه بررسی نماییم.

7 – هزینه نمای داخلی:  این هزینه‌ها شامل دکورهای سقف و دیوار یا آشپزخانه است. بحث نمای مدرن و کلاسیک در این هزینه‌ها نیز دخیل بوده و باید به آن دقت شود. هزینه‌های این قسمت را نیز بهتر است پیش از شروع به کار محاسبه کنید.

8 – هزینه‌‌های جانبی و پیش بینی نشده: در برآورد هزینه هر متر ساختمان بهتر است یک درصدی برای هزینه‌های بالاسری در نظر بگیریم. پس از پیش‌بینی تمامی هزینه‌های ذکر شده باید یک درصدی از این مقادیر را به عنوان هزینه‌های پیش بینی نشده در نظر بگیرید. برای مثال ممکن است برای ساخت سازه لازم باشد چندین مهندس انتخاب نمایید یا به گرانی دلار دچار شوید و یا خیلی از مواردی که نمی‌توان آنها را پیش بینی کرد اتفاق بیفتد.

محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس
محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس در سال 1403

محاسبه هزینه ساخت خانه دوبلکس در سال 1403

ساختمان‌های کوتاه مانند خانه‌های دوبلکس در مقایسه با برج‌های مسکونی به صرفه‌تر هستند. هزینه‌های ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه زیاد است، در مقابل آن‌ها ساختمان‌های یک طبقه نیز اقتصادی نیستند. با این حال یک ساختمان کم ارتفاع از لحاظ اجرایی برای ساخت نسبت به یک مجموعه بلندمرتبه به زمان کمتری نیاز دارد.

کاربران برای این نوع از ساختمان‌ها موظف نیستند تا از مصالح درجه اول شناخته شده در بازار استفاده کنند، برخلاف ساختمان‌های چند طبقه که باید حتما از فولاد، بتن و سیستم‌های ساخت و سازی استفاده کنند. بنابراین هزینه ساخت خانه دوبلکس نسبت به خانه‌های چند طبقه کمتر بوده و ساخت آن نیز راحت‌تر است.

شما پس از انتخاب زمین با توجه به متریال مصرفی و نقشه طراحی شده می‌توانید هزینه ساخت هرمتر مربع ساختمان در شهرستان و تهران را براساس زیربنا و متراژ به دست آورید.

هزینه ساخت خانه یک طبقه و بالاتر در سال 1403

با توجه به مزیت‌ مسکن‌های شهری اگر این ساختمان‌ها به صورت مجزا و تک به تک ساخته شوند هزینه زیادی به خود اختصاص می‌دهند نسبت به زمانی که مجموعه‌ای مسکونی ساخته شود. هرچه مقیاس پروژه بیشتر باشد پتانسیل برای امکان صرفه جویی در هزینه‌ها بیشتر می‌شود و طبیعتا خانه‌های بیشتری در استفاده از زیرساخت‌ها و زمین سهیم می‌شوند.

حتی می‌توان مصالح موردنیاز را در مقیاس کلان خریداری کرد که در نهایت هزینه آن برای هر واحد کمتر حساب می‌شود. هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403 برای خانه‌های چند طبقه را بالاتر ذکر کردیم و شما می‌توانید با توجه به متراژ زمین و زیربنا هزینه را محاسبه نمایید. برای محاسبه آسان و سریع می‌توانید از نرم افزارهای محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان استفاده کنید.

تاثیر تعداد طبقات بر هزینه ساختمان

در بررسی دقیق‌تر معلوم می‌شود که برای فرم‌های ساختمانی گوناگون تفاوت عمده در هزینه، مربوط به تعداد طبقات بوده و به طور کل به غیر از مسائل اجتماعی و مدیریتی در ساختمان‌های بلند مرتبه، هزینه اجرایی و نگهداری از این ساختمان‌ها تحت تاثیر تعداد طبقات است.

در کل ساختمان‌های بلند عمدتا از ساختمان‌های دو یا سه طبقه هم مساحتشان، گران‌تر هستند. بنابراین هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، هزینه ساخت و ساز به ازای هر متر مربع بیشتر خواهد بود. مساله قیمت تا حدودی هم به نحوه دسترسی‌های داخلی ساختمان مربوط می‌شود.

باید توجه کرد که نوع عمودی دسترسی راحت‌تر از دسترسی از طریق راهرو است و در مواردی که از دسترسی عمودی استفاده می‌شود، برای صرفه جویی در هزینه‌ سرویس‌های عمودی بهتر است که در هر طبقه 4 تا 6 واحد مسکونی قرار گیرد.

افزایش هزینه در ساختمان‌های بلند مرتبه

هزینه اعمال تمهیدات خاص برای سرویس دادن به ساختمان به ویژه به طبقات بالاتر ضرورت می‌یابد؛ از دلایل افزایش هزینه در ساختمان‌های بلند مرتبه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: همه این‌ها در حالی است که با ارتفاع متوسط به این خدمات نیازی ندارند. هزینه کار در ساختمان‌های بلند مرتبه شامل موارد اضافه تری می‌شود

 • تمهیداتی مانند آسانسورهای خاص سریع السیر
 • پمپ قوی آب
 • تاسیسات تهویه و روشنایی خاص
 • مسیرهای فرار و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی با شرایط استاندارد بالا

علاوه بر تجهیزاتی که به آنها اشاره شد، هزینه‌های ساخت و برپا کردن سازه در ارتفاع زیاد، بیشتر است:

 • هزینه بالا بردن مصالح و کارگران به سطوح موردنیاز
 • هزینه اضافی کار کردن در ارتفاع و تمام ملزومات ایمنی
 • کاهش فضای مفید و اشغال فضای طبقات پایین تر توسط ملزوماتی مانند مراکز تاسیساتی و مسیرهای رفت و آمد از معایب دیگری است که ساختمان‌های بلند مرتبه دارند.

به نسبت اینکه ارتفاع ساختمان افزایش می‌یابد، آسانسورهای بیشتر، هواکش‌های بزرگتر، پلکان و راهروهای عریض‌تری لازم است. هزینه‌های نگهداری و اداره ساختمان‌های بلندمرتبه مانند نقاشی و تعمیر نمای ساختمان به مراتب بیشتر از ساختمان‌های کم ارتفاع است. بنابراین محاسبه هزینه ساخت خانه برای ساختمان‌های مرتفع پیچیده‌تر خواهد بود.

قیمت آرماتوربندی در سال 1403

هزینه آرماتوربندی به عواملی همچون وزن میلگرد، دستمزد کارگران، نحوه بتن ریزی و حمل و نقل بستگی دارد و برآورد هزینه نهایی بایستی پس از اتمام کار محاسبه شود. پس از اعلام قیمت میلگرد و سایر عوامل موثر بر قیمت آرماتوربندی می‌توان نرخ دقیق آن را به دست آورد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت آرماتوربندی در سال 1403 پس از شروع سال جدید و ثبات قیمت‌ها با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تمامی هزینه‌های ساخت خانه در سال 1403 به صورت قدم به قدم پرداختیم. لازم است برای ساخت خانه پس از انتخاب زمین و بررسی متراژ آن با توجه به قیمت هر متر مربع خانه که در سال جدید برای ساختمان‌های یک و دو طبقه حدودا متری 11 میلیون اعلام شده است هزینه ساخت ساختمان خود را به دست آورید و براساس آن بودجه را تعیین نمایید. علاوه بر این هزینه‌ها، ممکن است طی انجام پروژه، هزینه‌های دیگری نیز اضافه گردد و بهتر است برای آنها نیز برنامه‌ریزی داشته باشید.

سوالات شما

هزینه ساخت یک خانه 80 متری 3 تا 5 طبقه در کلان شهر، چقدر است؟

برای ساخت خانه با این متراژ، حدود 1.5 تا 7.5 میلیارد سرمایه نیاز است.

هزینه ساخت یک خانه 75 متری در سال 1403 چقدر است؟

اگر خانه را یک یا 2 طبقه در نظر بگیریم، هزینه تقریبی 700 الی 1.5 میلیارد است.

هزینه ساخت یک خانه 60 متری در سال 1403 چقدر است؟

اگر تعداد سقف را بین 3 تا 7 طبقه در نظر داشته باشیم هزینه تقریبی از 1.8 تا 5.5 میلیارد تومان است.

چه عواملی بر هزینه نهایی ساخت خانه در سال 1403 موثر هستند؟

موقعیت مکانی زمین مورد نظر
کیفیت مصالح
نوع اسکلت سازه
تعداد طبقات
تعداد نیروی کار
نمای آپارتمان
هزینه‌های پیش‌بینی نشده
نوسان در بازار و ...

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام برای ساخت یک آپارتمان 5 طبقه و 8 واحدی در زمین 300 متری که هر واحد 110متر باشد چه مبلغی نیاز میباشد
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب پارامترهای مختلفی می‌توانند هزینه‌های ساخت سازه را تحت تاثیر قرار دهند. می‌توانید با شماره 03191009009 تماس بگیرید و از هزینه‌های تقریبی آهن آلات مورد نیازتان مطلع شوید.
  • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   ی نقشه ساختمان دو طبقه به همراه برآورد هزینه جداگانه کلیه مراحل و مصالح در سال ۱۴۰۴
   • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام من در شهرستان اردبیل میخوام 3 طبقه با پارکینگ بزنم مساحت زمین 200 متر یعنی 20 در 10 هست هزینه کل چقدر خواهد بود ؟
    • ارسال شده توسط کاربر پشتیبان مرکزآهن 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام عرض ادب لطفا برای مشاهده هزینه ساخت خانه مقاله ذیل را بخوانید https://www.markazeahan.com/cost-consumed-iron-building-1/
    • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام من در شهرستان اردبیل میخوام 3 طبقه با پارکینگ بزنم مساحت زمین 200 متر یعنی 20 در 10 هست هزینه کل چقدر خواهد بود ؟
     • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
      سلام و عرض ادب دوست عزیز پیشنهاد می‌کنیم به دفاتر مهندسی شهر خود مراجعه نمایید، عوامل بسیار متعددی می‌تواند هزینه‌های کل سازه را تحت تاثیر قرار دهد.
     • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
      ممنون از زحمات عزیزان زحمتکش ، مطالبتون عالی و خیلی قابل استفاده بود. ممنون
      • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
       سلام و عرض ادب دوست عزیز خوشحالیم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته
      • ارسال شده توسط کاربر 0938080**** 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
       سلام وقت بخیر در شهرستان زمینی به متراژ 100 متر دارم میخواهم یک طبقه بسازم و همکف را پیولت کنم اسکلت ساختمان هم بتنی باشه هزینه این خانه چقدر در میاد ؟ تقریبی هم باشه مشکل نداره چون میخواهم شروع کنم به ساختن . ممنون
       • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 2 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
        سلام دوست عزیز برآرود هزینه‌های ساخت و ساز بسیار پیچیده است زیرا پارامترهای مختلفی می‌تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. کیفیت مصالح، مهارت و تخصص کارگران، شرایط جغرافیایی، پیچیدگی طرح و زمانبندی، همگی می‌توانند به تغییرات در هزینه‌ها منجر شوند. طبق تعرفه نظام مهندسی هزینه تمام شده هر متر مربع از 11 میلیون به بالاست.
       • ارسال شده توسط کاربر 0914330**** 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
        سلام وقت بخیر ما یه باغچه داریم میخواهیم داخل آن یه سوییت ۲۵ متری با سقف شیربانی درست کنیم حدود هزینه چقدر میشه ؟
        • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
         سلام و عرض ادب برای پوشش سقف حدودا به 130 کیلو ورق نیاز دارید؛ در حال حاضر قیمت ورق رنگی کیلویی 65 هزار تومان و ورق گالوانیزه کیلویی 58 هزار تومان است.
         • ارسال شده توسط کاربر 0913346**** 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
          سلام وقت بخیر هزینه حدودی ساخت خانه یک طبقه با متراژ ۱۸۰ متر چند میشه؟ ممنون
          • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
           سلام دوست عزیز وقت شما هم بخیر پارامترهای بسیار زیادی می‌تواند در هزینه‌های ساخت و ساز دخیل باشد؛ اما بر اساس اعداد و ارقام اعلامی توسط سازمان نظام مهندسی کشور (در ابتدای سال 1403) از متری ۱۰۷۰۰۰۰۰ تومان به بالاست.
        • ارسال شده توسط کاربر 0912776**** 4 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
         سلام ما خونه ۱۰۲ متری داریم با عرض ۶متر می خاهیم ۲ طبقه درست کنیم چقدر اهن نیاز هست
         • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 4 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
          سلام وقت به خیر فاکتورهای بسیاری می‌تواند در میزان آهن آلات مصرفی یک سازه دخیل باشد؛ بهتر است با یک متخصص، ترجیحا در شهر خودتان (زیرا قوانین بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است) مشورت کنید.
         • ارسال شده توسط کاربر 0903046**** 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
          سلام خسته نباشید میخواستم طبقه دوم خونه رو با سازه بتنی بسازم ۱۴۰متری هستش طبقه اولشم هم سازه بتنی هست برا همین طبقه دوم فقط برای ستون و سقف میخواستم ببینم حدودا چقد مصالح لازمه هزینه تقریبیش رو بدونم با تشکر
          • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 7 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
           سلام و عرض ادب مجموعه مرکزآهن تنها در زمینه فروش و برآورد هزینه تقریبی آهن آلات مصرفی یک سازه می‌تواند اظهار نظر کند. جهت مشورت با کارشناسان ما می‌توانید با شماره 03191009009 تماس بگیرید.
          • ارسال شده توسط کاربر 0935497**** 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
           زمین به متراژ ۳۵۰ متر در اهواز خیابان فرشید متری چقدر می‌باشد برای فروش!؟
           • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
            سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم مجموعه مرکزآهن در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی فعالیت دارد. توصیه میشود جهت اطلاع از قیمت زمین به مشاوران املاک همان ناحیه مراجعه نمایید.
           • ارسال شده توسط کاربر 0919868**** 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
            سلام بنده می خواهم یک زمین ۴۳۰ متری را بسازم بصورت زیرزمین پیلوت و طبقه یک که فقط طبقه یک خانه است و زیرزمین و پیلوت بصورت سالن ساخته می شوند قیمت هر متر مربع برای سبک آرین و نازل ترین قیمت چگونه است
            • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
             سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم با شماره 03191009009 تماس بگیرید و از کارشناس مربوطه در رابطه با هزینه‌های تقریبی آهن آلات سازه خود مشورت بگیرید.
            • ارسال شده توسط کاربر 0919868**** 8 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
             سلام
             • ارسال شده توسط کاربر 0911665**** 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
              باسلام وخسته نباشید زمین موردنظرما مازندران شهرستان قائم شهر هست وبه متراژ۱۰۰ مرتبه طول ۱۴متر وعرض ۶/۷۸ که دراین مکان به دوطبقه بالای پلوت باسازکاراسکلت فلزی وبتون ازپیش تا سقف شیربانی یا حیاط دیرباز درسازها چقدراهن الات مصرف میشه هرمتر مربع وهزینه اش ازهرنوع سازه تا چقدرهرمترمربع تمام میشه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم متشکرم.
              • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
               سلام و عرض ادب جهت مشاوره با شماره 03191009009 تماس بگیرید تا کارشناس مربوطه شما را راهنمایی نماید.
              • ارسال شده توسط کاربر 0912678**** 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
               سلام. من به یک روش دیگه بر اساس مصالح مصرفی و دستمزد به قیمت تمام شده ساختمان رسیدم و به قیمت شما نزدیکه . آنالیز قیمت تون خوبه. قیمتی که دادین شامل کارهای چوبی و قیمت زمین نمیشه. سپاس
               • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم از درج پیامتون سپاگزاریم. اگر مقدوره خلاصه ای از برآورد خودتون رو برای ما ارسال کنید تا دیگران هم با نحوه محاسبه شما آشنا شوند.
               • ارسال شده توسط کاربر 0993991**** 10 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                سلام و عرض ادب اگر از هزینه هایی که تخمین زدید هزینه زمین رو کسر کنید و فقط هزینه ی ساخت و ساز رو در نظر بگیرید ، قمیت هر متر حدودا چقدر می شود؟
                • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 10 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                 سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم مجموعه مرکزآهن تنها در رابطه با میزان آهن آلات مصرفی یک ساختمان می‌تواند اعلام نظر کند. در رابطه با این موضوع می‌توانید با شماره 03191009009 تماس گرفته و تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.
                • ارسال شده توسط کاربر 0912544**** 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                 با عرض سلام و ادب و تشگر از مطالب ارزشمند و مفید تان سوالی برای بنده مطرح است که محاسبه قیمت تمام شده ساخت را بر اساس زیربنای مفید و غیر مفید چگونه به صورت دقیق میشود محاسبه کرد به فرض مثال دز ساختمانی ممکن است در استفاده و ایجاد فضای عمومی و در اصطلاح غیر مفید صرفه جویی شده باشد و نسبت غیر مفید به مفید در مقایسه با ساختمانی با همان تعداد طبقات متفاوت باشد ایا قیمت ساخت اعلام شده از سوی سازمان نظام مهندسی مبنای خاصی برای این موضوع دارد و نسبت تعریف شده ای برای این محاسبه دارند ؟ چون در سایت نظام مهندسی و دیگر سایتها هیچ اشاره ای به این موضوع نشده بود برای بنده جای سوال شد ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمائبد.
                 • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                  سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم در رابطه با محاسبه دقیق قیمت تمام شده ساختمان باید گفت با توجه به نوسان قیمت مصالح؛ این محاسبات تقریبی هستند. نظام مهندسی شهرتان می‌تواند در این خصوص به شما کمک کند.
                  • ارسال شده توسط کاربر 0912544**** 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                   سلام مجدد و ممنون از پاسخگوئی تان به عرض میرسانم که منظور بنده از قیمت دقیق مبلغ آن نبوده بلکه محاسبه میزان متراژ مفید به غیر مفید میباشد زیرا این درصد در ساختمانهای مختلف متفاوت میباشد. در این خصوص اطلاعات میخواستم و اینکه قیمت تمام شده رو ایا بصورت مجزا (مفید و غیر مفید ) میتوان اعلام کرد یا خیر ممنون از کمک شما
                   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                    درود مجدد خدمت شما کاربر عزیز مجموعه مرکزآهن تامین کننده فولاد هست و اطلاع از قیمت تمام شده یک ساختمان، نیاز به داشتن قیمت انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی مثل سنگ نما، سیمان، اجر، تجهیزات برقی و ... است ما میتوانیم در زمینه تناژ حدودی فولاد در ساختمان شما و قیمت به روز فولاد مصرفی سازه اعلام نظر کنیم.
                 • ارسال شده توسط کاربر 0913334**** 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                  درود وقتتون شاد یه سوال خدمتتون داشتم برای زمینی تجاری یک سقف و همکف به متراژ 21 متر سازه بتنی چه مقدار میلگرد جهت شناژ، ستون و سقف نیاز است و چه سایزی؟ بعلت گود بودن نیم متر شناژ انجام شده فرمول محاسبه ای دارد؟ سپاسگزارم
                  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 11 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                   سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر محترم شما حدودا به دو تن میلگرد نیاز دارید و در رابطه با سایز میلگردها باید با نظام مهندسی شهری که در آن سکونت دارید صحبت کنید. قوانین مربوط به شهر با توجه به موارد مختلف مثل آب و هوا، نوع خاک و غیره متفاوته.
                  • ارسال شده توسط کاربر 0914348**** 12 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                   سلام استاد خسته نباشید قیمت ساختمان یک طبقه بانقشه شناز قایم یادیوار باربر فقط تا مرحله اسکلت بندی به ازای هرمتر مربع ساختمان چقدر میشود
                   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 12 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
                    سلام و درود خدمت شما کاربر گرامی در مقاله فوق نگاهی کاملا کلی به هزینه‌های ساخت هر متر مربع داشتیم. جهت برآورد هزینه‌های ساخت ساختمان یک طبقه با مشخصات فوق باید به نزدیکترین نظام مهندسی شهر خود مراجعه نمایید.
                   • ارسال شده توسط کاربر 0935431**** 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
                    سلام از مطالب ارزشمند تان استفاده کردیم ، من قطعه زمینی به متراز ۲۱۰ متر در شهر جدید سهند تبریز دارم ، برای ساخت یک پیلوت با سه طبقه مجوز می دهند . جنوبی و نبش خیابان ۲۰ متری قرار دارد طرف شرقش هم فضای سبز هست . در منطقه مقاوم برای زلزله واقع شده اگر آسانسور هم برای واحد ها در نظر بگیرم حدودا، متری چند هزینه ساخت خواهد داشت
                    • ارسال شده توسط کاربر *****[email protected] 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
                     سلام اگه در منطقه زلزله خیز است حتما باید از میلگردهاییی استفاده بشه که به روش آلیاژسازی (میکرو آلیاژی) تولید شده‌اند ذوب‌آهن اصفهان از این مورد است ما میدونیم به ازای هرمتر مربع باید 25 تا 40 کیلو میلگرد استفاده کنیم اما هزینه نهایی ساخت بستگی به متریال استفاده شده شما دارد