3.5/5
76رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نکات مهم در برآورد هزینه های ساختمان

در مقاله قبل تحت عنوان محاسبه مقدار میلگرد مصرفی در هر متر مربع و محاسبه قیمت آرماتوربندی ساختمان کلیاتی در خصوص محاسبه آهن آلات مصرفی برای هر متر مربع ساختمان و هزینه ساخت آن تقدیم حضورتان گردید. در مقاله حاضر و قسمت های بعدی سعی داریم به صورت جزئی تر در این رابطه بحث کنیم. به طور کلی نکات مهم در برآورد هزینه های ساختمان به شرح زیر می باشد.

1 – مطالعه کامل نقشه و مشخصات، خصوصا دتایل ها و جزئیات اجرایی

مترور خوب و دقیق باید قبل از شروع متره کردن پروژه مورد نظر، نقشه ها و تمامی جزئیات آن را به طور کامل مطالعه و بررسی کند و در صورت ناقص بودن و یا غیر قابل فهم بودن نقشه ها و جزئیات آن، می بایست آن را به مهندس طراح منعکس نموده تا نقشه و مشخصات را اصلاح و تکمیل نماید.

از جمله موارد نقص ممکن در نقشه عبارت است از: عدم درج مقاومت فشاری بتن (عیار بتن)، کمبود اندازه و ابعاد موجود در پلان و دتایل ها، مشخص نبودن نوع آرماتور، عدم درج مشخصات و جداول مربوط به کارهای فولادی سنگین (جداول مربوط به ابعاد و اندازه های نبشی ها، پلیت ها و ورق ها)، عدم درج مشحصات تیرچه ها و جزئیات مربوط به آن و …

مشاهده pdf هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی

2 – فهرست بندی کردن تمام قسمت هایی که باید متره شود تا به این ترتیب چیزی از قلم نیفتد

3 – به منظور نظم بخشیدن به عملیات متره باید عملیات ریز متره را در جداول مخصوص به آن انجام داد

4 – آدرس هایی که در ریز متره آورده می شود باید براساس نقشه و جزئیات، دقیق و خوانا و بدون خط خوردگی باشد.

5 – ملزومات نقشه های اجرایی جهت متره

الف) نقشه های اجرایی، سازه ای و معماری باید با مقاس مشخص، ابعاد و اندازه مشخص، دقیق و خوانا بوده و دارای تمام جزئیات اجرایی باشد که یک مترور براحتی بتواند از آن ها استفاده نماید

ب) جدول نازک کاری کامل و با آدرس و مشخصات تعیین شده باشد و در نقشه ها معلوم گردد

ج) جدول لیستوفر میلگرد و آهن آلات مصرفی در نقشه های سازه ای به طور دقیق مشخص باشد

د) نوع، تعداد و اندازه درب ها و پنجره های مصرفی در پروژه با جزئیات کامل مشخص باشد

قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان به تفکیک

از جمله بخش های مهم کار ساختمان سازی، ساخت سقف و ستون بتنی و فلزی، نازک کاری و سفت کاری است. قیمت ها به تفکیک هریک از مراحل کار ساختمان سازی و به تومان است. جهت اطلاع از محاسبه سرانگشتی میلگرد فونداسیون به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

 • هر متر مربع سقف و ستون بتنی شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 2500000 تا 3200000 تومان
 • هر متر مربع سقف و ستون فلزی شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 2500000 تا 3600000 تومان
 • هر متر مربع سفت کاری ساختمان شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 3500000 تا 4800000 تومان
 • هر متر مربع نازک کاری ساختمان شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 2500000 تومان به بالا

هزینه دستمزد اجرای هر متر مربع ساختمان (استادکار به اضافه کارگر) در هر متر بنای مفید و غیر مفید بدون مصالح 2500000 تومان به بالا

هزینه هر متر مربع ساخت سازه در سال 1400

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان با مصالح به مواردی اعم از نوع، کیفیت و کمیت مصالح بستگی دارد. اما چنانچه قصد داشته باشید قیمت میانگین ساخت سازه را بدانید این رفم برای هر متر مربع مابین 5300000 تا 7800000 تومان می باشد.

نرخ ساخت مسکن در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هزینه ساخت و ساز هر متر مربع زیربنای ساختمان در سال ۱۴۰۰ را به شرح زیر اعلام کرد:

ساختمان‌های یک و دو طبقه: متری ۲ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان

ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه: متری ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان

ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه: متری ۳ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ تومان

ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه: متری ۳ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۰۰ تومان

ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه: متری ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان

ساختمان‌های ۱۶ طبقه و بالاتر: متری ۴ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان

هزینه ساخت خانه 1400

از جمله هزینه هایی که برای ساخت ساختمان باید بررسی شود می توان به:

 • عملیات تخریب
 • عملیات خاکی با دست
 • عملیات خاکی با ماشین
 • عملیات بنایی با سنگ
 • قالب بندی چوبی
 • قالب بندی فلزی
 • کارهای فولادی با میلگرد
 • بتن درجا
 • کارهای فولادی سنگین
 • کارهای فولادی سبک
 • سقف بتنی
 • کارهای آلومینیومی
 • عایق کاری رطوبتی و حرارتی
 • و…

اشاره کرد. در حقیقت این موارد تنها بخشی از هزینه های آشکار ساخت ساختمان می باشد.

قیمت هر متر مربع ساختمان یا اسکلت فلزی معمولا براساس وزن آهن آلات (اعم از میلگرد و تیرآهن) مصرفی محاسبه می گردد بنابراین برای برآورد هزینه ساختمان در ابتدا بایستی وزن آهن آلات مصرفی برای پروژه را تعیین نماییم.

تخمین هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1400

برای برآورد هزینه های پروژه ساختمانی می بایست هزینه های ابزارآلات، دستمزد کارگر، مصالح، حمل و نقل و یک سری هزینه های جانبی را در نظر بگیرید. این هزینه ها برای تمامی پروژه های ساختمانی یکسان نیست و براساس میزان مقاطع و آهن آلات، مدت زمان صرف شده برای پروژه، نوع مصالح خریداری شده از لحاظ کمی و کیفی متفاوت می باشد. در نظر بگیرید در ابتدای پروژه باید هزینه های جانبی و جواز ساختمان را در نظر بگیرید که ریز جزئیات آن را در قالب جدول زیر برای شما آورده ایم. پس از آن باید هزینه های خاکبرداری، نقشه کشی، ساخت اسکلت دیوارچینی و اعمال مرتبط با آن را در نظر داشته باشید. پس از آن نوبت به نصب درب و پنجره، کابینت، کمدهای دیواری و تمامی مواردی از این دست می رسد. این موارد هر کدام از لحاظ جنس و قیمت بسیار متنوع است و اشخاص متناسب با بودجه و سلیقه اقدام به خریداری می نمایند. مورد دیگر تاسیسات برق و مکانیکی می باشد. که بر این اساس هزینه های تاسیسات مکانیکی شامل توالت ایرانی و فرنگی، سیستم سرمایش و گرمایش و آسانسور خواهد شد. تاسیسات برق نوع کلید و پریز، چراغ ها، لوستر، آیفون، نصاب و داکت بندی و… می شود.

تخمین هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 99

هزینه اجرای نازک کاری در سال 1400

یکی از مراحل ساختمان سازی نازک کاری می باشد که اگر بخواهیم به زبان ساده آن را تعریف کنیم، باید اینگونه بیان کرد که نازک کاری شامل مراحل پایانی ساخت و در واقع روی کار می باشد و معمولا پس از اتمام مرحله ی تیغه چینی انجام می گیرد. این مرحله خود به چند بخش تقسیم می گردد که اجرای هرکدام مستلزم صرف هزینه ای جدا می باشد. این مراحل شامل گچ کاری، ساخت قرنیز، عایق کاری سقف و دیوارها، کف سازی (پارکت)، نصب کاشی و سرامیک، اجرای نمای داخلی مانند کاغذ دیواری، نصب کابینت و درب و پنجره و شیرآلات می شود. در محاسبه هزینه های این بخش باید در درجه اول به نوع متریال استفاده شده مانند گچ، نوع سنگ، نوع عایق بندی و یا شیرآلات و… دقت کرد تا هزینه های نهایی بدست بیاید. در نهایت به طور تقریبی هزینه اجرای نازک کاری در سال 1400 را از حداقل 2 میلیون و پانصد هزار تومان به بالا می توان در نظر گرفت.

دستمزد کارگر در سال 1400

اجرت روزمزد کارگر در تمامی بخش ها اعم از جوشکاری، نقاش، کاشی کار و یا گچ کار با یکدیگر متفاوت و به شرح زیر می باشد.

 • اجرت کارگر دائم روزی 180 هزارتومان
 • اجرت روزمزد بنا بین 280 تا 350 هزار تومان
 • اجرت جوشکار روزی 300 تا 350 هزار تومان
 • اجرت گچ کار روزی 300 تا 350 هزار تومان
 • اجرت نقاش بین 300 تا 350 هزار تومان
 • و اجرت کاشی کار نیز از 250 تا 300 هزار تومان متغیر است.

هزینه سفت کاری ساختمان در سال 1400

در واقع سفت کاری از مراحل اولیه ساختمان سازی می باشد، یکی از مراحلی که در آن انتخاب مصالح و مقاطع فولادی باکیفیت بالا از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مرحله به طور تقریبی برای هر متر مربع سفت کاری باید چیزی حدود 3 میلیون و پانصد هزار تومان تا 4 میلیون و هشتصد هزار تومان در نظر بگیرید. هزینه هایی که شامل هزینه های فونداسیون، دیوارکشی، گچ و خاک، شیب بندی پشت بام و… می باشد.

در صورتی که بخواهید هزینه ساخت را به طور دقیق تر محاسبه کنید می توانید از فرمول زیر استفاده نمائید:

متراژ هر طبقه (مفید و غیرمفید ) × (تعداد طبقات + نصف طبقات پارکینگ) × هزینه هر مترمربع (شامل جواز + ساخت) = هزینه ساخت

دستمزد لوله کشی ساختمان در سال 1400

به طور کلی لوله کشی را بر اساس متراژ ساختمان مسکونی و یا تجاری در هر متر مربع محاسبه می کنند. بر همین اساس لوله کشی ساختمان مسکونی در هر متر مربع بین 35 تا 45 هزار تومان متغیر است. این دستمزد در ساختمان تجاری بین 50 تا 80 هزار تومان متفاوت می باشد.

لازم به ذکر است دستمزد لوله کشی به بخش های مختلف تقسیم می شود و یکسان نیست. به عنوان مثال این دستمزد ها به لوله کشی فاضلاب، لوله کشی آب، نصب جعبه کلکتوری، لوله کشی آتش نشانی، نصب متعلقات، نصب تجهیزات سرویس بهداشتی تقسیم بندی می شود که پیش از اجرای آن لازم است پیمانکار پروژه با بازدید میدانی این هزینه ها را به طور تقریبی به شما اعلام کند. البته ناگفته نماند این هزینه ها متناسب با نوع متریال مورد استفاده در ساخت و همچنین زمان انجام پروژه می تواند متغیر باشد.

مثلا از سه نوع لوله پلاستیکی و PVC، چدنی و یا آهنی (فولادی یا گالوانیزه) می توان برای لوله کشی در ساختمان استفاده کرد. بر همین اساس لوله های پلاستیکی و PVC که به رنگ سبز بیشتر دیده اید، پرکاربردترین و قیمت مناسب ترین نوع مورد استفاده در ساختمان سازی است وعمده کاربرد لوله های چدنی و فاضلاب در زیرساخت های فاضلاب و آبرسانی می باشد که البته از قیمت های بالاتری نسبت به محصولات پلاستیکی برخوردار است.

در بحث هزینه ها و اجرت کار، اجرت لوله کشی فاضلاب از 25 هزارتومان تا 35 هزارتومان و بر اساس نوع محصول استفاده شده متغیر می باشد.  به همین ترتیب در بخش لوله کشی فاضلاب دستمزدها از 25 هزار تومان تا 35 هزار تومان متغیر خواهد بود. اجرت لوله کشی آب از 20 هزارتومان تا 45 هزارتومان و اجرت نصب جعبه کلکتوری با توجه به ابعاد بین 40 تا 45 هزارتومان متفاوت می باشد. برای لوله کشی آتش نشانی نیز هزینه ها را از 28 هزار تومان تا 90 هزارتومان می تواند متغیر باشد. به همین ترتیب نصب متعلقات از 15هزارتومان تا 1200000 تومان و دستمزد نصب تجهیزات سرویس بهداشتی بین 30 هزار تومان تا 650 هزار تومان متفاوت می باشد.

در ادامه دیگرهزینه های اجرت لوله کشی آب سرد و گرم است که باید به صورت مجزا بیان کنیم. بر همین اساس اجرت اجرای لوله کشی آب سرد و گرم به صورت روکار در ساختمان های یک و دو طبقه هر واحد برابر است با 600 تا 800 هزار تومان و در ساختمان های ساده و با تعداد طبقات بیشتر هر طبقه 2 میلیون تا 3 میلیون و 500 هزارتومان متغیر می باشد. دستمزد لوله کشی آب و تاسیسات فاضلاب در ساختمان هر واحد بین 3 میلیون و نیم تا 5 میلیون تومان متفاوت است.

دستمزد برق کشی ساختمان در سال 1400

پیش از شروع کار عقد قرارداد بین شما و برق کش ساختمان لازم است. در این رابطه مواردی از قبیل تاریخ عقد قرارداد، نوع برق کشی، نوع خدمات ارائه شده توسط برق کش، میزان اجرت پرداختی توسط کارفرما و امضای شاهد لازم است. در این بخش دستمزد ها در صورت روزمزد بودن روزی 300000 هزار تومان می باشد. اما اجرت کار برای هر متر مربع  آیتم به صورت شیار زنی پنج هزار تومان، در صورت اجرای برق کشی به صورت شعله ای هر شعله به صورت مجزا 20 هزارتومان و در صورت اجرای پروژه به صورت کامل هر واحد برابر با 3 میلیون تومان می باشد.

3.5/5
76رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0