مقایسه قیمت اسکلت بتنی با فلزی

10 ماه پیش 3 دیدگاه 11356 بازدید
تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی
3.9/5
320رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

برای بسیاری از اهالی ساخت و ساز و مجریان پروژه های عمرانی انتخاب اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی محل مورد بحث می باشد. به ویژه در شرایط اقتصادی فعلی تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی اهمیت دو چندانی پیدا کرده است. عده ای معتقدند که قیمت اسکلت بتنی فقط در ظاهر کم به نظر می رسد و با هزینه های جانبی بیشتر از اسکلت فولادی می شود، برخی دیگر معتقدند که هزینه نهایی اسکلت فولادی چند برابر اسکلت بتنی است. در این مقاله سعی می شود که قیمت این دو اسکلت را بررسی و مقایسه نموده تا بتوانیم انتخاب بهتری برای سازه داشته باشیم. جهت مطالعه بیشتر در خصوص اینکه سازه بتنی یا فلزی به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

مشاهده نسخه pdf مقاله : مقایسه قیمت اسکلت بتنی با فلزی

تصمیم گرفتن در مورد این که چه نوع اسکلتی را انتخاب می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله منطقه ای که قصد ساخت و ساز در آن را دارید، شرایط آب و هوایی، رطوبت و بارندگی، خشکی و گرما، زلزله خیز بودن و روی گسل قرار گرفتن، درخواست کارفرما، عوامل فنی سازه ای و… . برای بررسی و مقایسه بیشتر می توانید به این مقاله با عنوان تفاوت اسکلت فلزی و بتنی مراجعه نمایید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

مقایسه اسکلت بتنی و فلزی

مقایسه هزینه ساختمان اسکلت فلزی با بتنی

به طور کلی هزینه مستقیم مربوط به مصالح و اجرت ساخت در سازه های فولادی کمتر از سازه های بتنی است ولی از دید دیگر برای آن دسته از کارفرمایانی که مایلند هزینه پروژه را به صورت خردتر و با توجه به پیشرفت پروژه پرداخت کنند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری خواهد بود. اما با توجه به اینکه عمده هزینه اجرای سازه فلزی هزینه خرید آهن خام موردنیاز است مقدار بیشتری نقدینگی باید در شروع پروژه هزینه گردد. همچنین با توجه به این که در کشور ما پرداخت وام مسکن پس از تکمیل سقف طبقات پرداخت می گردد در سازه های بتنی می توان پس از اتمام هر سقف نسبت به دریافت وام اقدام و به پروژه تزریق نمود که این مزیت برای اسکلت بتنی محسوب می گردد.

قیمت مصالح ساختمانی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد در سال های اخیر افزایش داشته است ولی می توان شاهد آن باشیم که بتن نسبت به فولاد از نوسانات کمتری برخوردار بوده است و قیمت آن نسبت به سال های قبل افزایش کمی داشته است در صورتی که قیمت فولاد ساختمانی تا 3 برابر قیمت سال های پیش نیز رسیده است. از همین رو می توان نتیجه گرفت در واقع، قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی کمتر از ساخت سازه فولادی تمام می شود و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. در ادامه ویدئو مقایسه قیمت ساختمان اسکلت فلزی و بتنی آورده شده و می توانید مشاهده نمایید.

قیمت اسکلت بتنی ساختمان

برآورد هزینه اجرای اسکلت بتنی را می توان با چند فرمول به دست آورد. برای این سازه باید ابتدا هزینه میلگرد را محاسبه کرد. در هر متر مربع به صورت تقریبی 45 کیلوگرم میلگرد نیاز است البته این رقم بسته به موقعیت جغرافیایی ، نوع نقشه ، ابعاد ساختمان و… می تواند کم و زیاد شود. یکی دیگر از فاکتورهای موثر روی قیمت میلگرد کارخانه تولید کننده است. قیمت میلگرد ۱۸ پرشین با همین سایز در کارخانه ذوب آهن اصفهان متفاوت است.

هزینه میلگرد = مساحت زیر بنای ساختمان* میلگرد مصرفی در هر متر مربع * هزینه یک کیلوگرم میلگرد

البته توجه داشته باشید که هزینه میلگرد هر کارخانه با دیگری کمی تفاوت دارد.  قیمت محصولات میلگرد کارخانه نیشابور را می توانید از لینک های زیر دنبال کنید.

آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد 20 نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۶ نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۴ نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۰ نیشابورA3کارخانهشاخه آجدار

برای به دست آوردن هزینه دستمزد این نوع اسکلت نیز از این روش استفاده می شود:

هزینه دستمزد اسکلت بتنی*مساحت زیر بنا = حق الزحمه

هزینه خرید و اجرای بتن = قیمت بتن در هر تن *میزان بتن مصرفی به ازای هر متر مربع * زیر بنای ساختمان

اگر بخواهیم با مثال توضیح دهیم این گونه می شود که اگر یک اسکلت بتنی را برای 5 سقف و در مساحتی با زیر بنای 500 متر مربع بسازیم مصالح و مبالغ به این صورت است که:

 • قیمت میلگرد 4500 تومان (البته با نوساناتی که در حال حاضر در بازار است این رقم مدام در حال تغییرات می باشد)
 • هزینه دستمزد که شامل آرماتور بندی و قالب بندی می شود متری 50 هزار تومان.
 • بتن مصرفی به ازای هر متر مربع 0.8 تا یک تن است.

101250000 =500*45*4500 هزینه میلگرد

 25000000= 50000*500  هزینه دستمزد اسکلت بتنی

48000000= 96000*1*500 هزینه خرید و اجرای بتن

جمع کل هزینه اجرای اسکلت بتنی 174250000 تومان است که اگر تقسیم بر هر متر مربع شود عددی در این حدود 348500 تومان به دست می آید.

مقایسه قیمت اسکلت فلزی با بتنی

قیمت اسکلت فلزی ساختمان

 • تیرآهن و آهن های مصرفی در این اسکلت به ازای هر متر مربع در حدود بین 85 تا 130  کیلو گرم است که در این جا 85 کیلوگرم را مدنظر قرار می دهیم.
 • هزینه دستمزد اسکلت فلزی برای هر کیلوگرم در حدود 800 تومان است.
 • مقدار بتن مصرفی در پی و سقف ها در حدود 0.35 تن برای هر متر مربع است.

191250000=500*85*4500 هزینه آهن آلات

34000000 =85*500*800 هزینه دستمزد اسکلت فلزی

هزینه خرید و اجرای هر تن بتن با مقاومت C30 در حدود نود و شش هزار تومان است.

16800000 =96000*0.35*500 هزینه خرید و اجرای بتن

جمع کل اسکلت فلزی با این زیربنا 242050000 تومان است که اگر تقسیم بر مساحت زیر بنا شود برای هر متر مربع اسکلت فلزی عدد 484100 تومان است.

 

بررسی هزینه ایمنی حین ساخت سازه های بتنی و فولادی

همان طور که ذکر شد حوادث رخ داده در حین ساخت در سازه های فولادی درصد بیشتری نسبت به سازه های بتنی به خود اختصاص داده اند. در ساختمان های فولادی ارتفاع کار موقع نصب ستون و تیرها زیاد است و معمولا تمهیدات ایمنی ضعیفی در این مرحله استفاده می شود. از طرفی تعداد نفرات نصب اسکلت اصلی در سازه های فولادی کمتر از ساخت سازه های بتنی است و از این لحاظ تعداد کمتری در معرض خطر هستند و از طرفی چون در سیستم بتنی نیاز به نیروی کار بیشتر و بودن کارگران ساده برای حمل قالب بیشتر است از کارگران ساده بیشتر استفاده می شود. با توجه به اینکه درصد خطر کار در ارتفاع و نبود مانع در مسیر سقوط آزاد و همچنین استفاده از مصالح سنگین و تجهیزات خطرناکی مانند کپسول ها و برق قوی بابت عملیات جوشکاری بالاتر از موارد دیگر است، می توان نتیجه گرفت که سازه های فولادی از نظر اجرا می تواند خطرات ایمنی بیشتری داشته باشد. البته در سازه های بتنی نیز بخاطر نیروهای کار زیاد و استفاده از افراد با تجربه کم خطرات وجود دارد ولی حوادث ناشی از خطرات سازه های فولادی طبق نمودارها بیشتر از حوادثی است که در سازه های بتنی رخ داده است. طبق آمار و نمودارها بیشترین حوادث مربوط به سازه های فولادی است که ارتفاع محل کار در آن ها بالاتر بوده و خطر سقوط در این کار بیشتر است. پس می توان نتیجه گرفت ایمنی حین کار سازه های فولادی پایین تر از سازه های بتنی است.

ذی نفعان در ساخت بناهای بتنی و فلزی

کسانی که اقدام به احداث یک بنا می کنند اهداف متفاوتی می توانند داشته باشند. برای مثال برخی کارفرمایان جنبه اقتصادی کار مدنظرشان است، ایجاد شغل و کارآفرینی، علاقه به کار ساخت و ساز، مصارف شخصی و …

الف) مصرف کنندگان: شاید بتوان گفت بالاترین درجه در رده ذی نفعان شامل مصرف کنندگان می شود. این گروه ارتباط مستقیم با نتیجه نهایی ساختمان ساخته شده دارند، از همین رو رضایت مصرف کنندگان از ساختمان ساخته شده بسیار بااهمیت است. سازندگان برای جلب رضایت مصرف کنندگان نیاز به هزینه بیشتر برای ساخت می شوند که این مساله در بازار رقابتی که امروزه در زمینه ساختمان سازی وجود دارد جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. انتخاب درست سازه و اجرای صحیح آن در ساخت ساختمان می تواند بسیاری از نگرانی های مصرف کنندگان را برطرف نموده رضایت آن ها را به عمل آورد.

ب) کارآفرینی: به نقل از سایت اقتصاد آنلاین دبیر کل اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه هر متر مربع ساختمان سازی برای 5.5 نفر اشتغال ایجاد می کند، و این خود نشان دهنده اهمیت بالای ساختمان سازی در روند کاهش بیکاری در کشورمان دارد.

1) مستقیم: برای ساخت اسکلت فلزی طبق نقشه های سازه ای فولادی نیاز به یک اکیپ جوشکار شامل تعداد شش نفر ( دو نفر استاد کار، یک نفر برش کار، دو نفر جوشکار ساده، یک نفر کارگر ساده) برای 30 روز کاری در ساخت سازه نیاز است و برای ساخت اسکلت بتن طبق نقشه های سازه ای بتنی نیاز به یک اکیپ آرماتوربند به تعداد 3 نفر و یک اکیپ قالب بند و بتن ریز به تعداد 6 نفر در 118 روز کاری است. البته به این نیروهای کار می توان افراد مربوط به اکیپ جرثقیل، رانندگان میکسر، اکیپ های درگیر در پمپاژ بتن و … را نیز اضافه نمود که به علت زمان کم استفاده از این افراد در ساخت سازه ار این افراد درگیر در این مشاغل صرف نظر شده است.

2) غیر مستقیم: در ساخت هر نوع سازه ای افرادی به طور غیر مستقیم در ساخت سازه مشغول هستند که از جمله آن ها می توان به فروشندگان، کارخانجات تولید سیمان و ذوب آهن، بچینگ های بتن و رانندگان میکسر و بسیاری افراد دیگر که به علت گستردگی این مشاغل از بررسی آن ها صرف نظر می شود.

پس از بررسی افراد شاغل که به صورت مستقیم در ساخت سازه ها شریک هستند می توان نتیجه گرفت که در ساخت سازه های بتنی می توان اشتغال زایی بیشتری نسبت به سازه های فولادی ایجاد نمود. در هر صورت توجه به امر کارآفرینی از دیرباز در صنعت ساخت و ساز مطرح بوده است.

هزینه کیفیت اجرا و مشکلات اجرایی در ساخت سازه بتنی و فولادی

مطلب مهم در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی و یا بتنی امکانات اجرای سازه در زمان ساخت است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برشکاری، جوشکاری و حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می طلبد. بنابراین باید پذیرفت که اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد و با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می شود. متاسفانه با وجود اینکه عمل جوشکاری در سازه های فولادی بسیار با اهمیت است ولی پس از بررسی پروژه های اسکلت فلزی در حال ساخت و دسترسی دشوار برای بازرسی جوش در ارتفاع سازه و آزمایشاتی که بابت کیفیت جوش ها حاصل می شود شاهد جوش های نامطلوب در ساخت سازه های اسکلت فلزی هستیم.

موضوع کیفیت ساخت در سازه های بتنی شامل آرایشات آرماتورها و دانه بندی و عیار و کیفیت بتن و مصالح مصرفی بتن آرمه می شود. ولی بخاطر اینکه بتن ریزی در ارتفاع هایی است که نظارت بر انجام آن راحت تر است می توان با رعایت موارد در حین اجرا جلو بی کیفیت اجرا شدن کار را گرفت. از جمله عواملی که باعث خرابی در بتن می شوند شامل موارد زیر هستند.

ترک خوردگی و کنده شدن ناشی از خوردگی، نفوذ کلریدها، کربناته شدن، خوردگی در اثر مجاورت فلزات غیر مشابه، تجزیه در اثر یخ زدگی، ذوب شدگی، واکنش قلیا سنگ دانه معروف به سرطان بتن، تهاجم سولفات ها، فرسایش، تابیدگی و …

از جمله مواردی که باید حین اجرای سازه های بتنی به آن ها توجه ویژه شود شامل موقعیت و تعداد خاموت ها، میلگردگذاری صحیح و رعایت فاصله مناسب، نحوه صحیح قالب گذاری و رعایت زمان برداشتن قالب، کارایی مناسب بتن و … است. نظارت بر این مسائل در حین اجرا راحت بوده و با کمی دقت می توان از عواقب آن جلوگیری کرد.

این موضوع نیز حائز اهمیت است که در ساخت سازه های فولادی برای ساخت اسکلت فلزی قطعات اصلی تیرها و ستون ها عموما به صورت کارخانه ای خریداری می شود و در کارگاه عمل سر هم کردن و مونتاژ انجام می گیرد ولی برای ساخت سازه های بتنی جزء به جزء قطعات ستون ها و تیرها و دیوارها با استفاده از آرماتور و بتن به صورت مرحله ای در خود کارگاه ساخته می شود و این موضوع روال کار را طولانی تر و برای نظارت وقت بیشتری مستلزم است.

معمولا مشکلات نقشه ای در سازه های فولادی کمتر از سازه های بتنی رخ می دهد و به اصطلاح ریزه کاری سازه های بتنی به علت آرماتوربندی فراوان و عملیات قالب بندی و بتن ریزی برای هر مرحله، از سازه های فولادی که فقط اتصال قطعات فولادی به هم با استفاده از جوش یا پیچ است بیشتر است. به همین خاطر برخی از کارشناسان سازه های فولادی را راحت تر از سازه های بتنی می دانند.

پس می توان نتیجه گرفت کیفیت اجرا در سازه های بتنی به علت جلو چشم بودن هر عملیات می تواند بالاتر از کیفیت اجرای اسکلت فلزی که عملیات های جوشکاری در ارتفاع اکثرا در دید ناظران قرار نمی گیرند باشد. البته تهیه مواد اولیه برای ساخت بتن راحت تر و فراوان تر از مواد اولیه ساخت فولاد است ولی بابت مشکلات اجرایی همان طور که گفته شد در سازه های بتنی بیشتر از سازه های فولادی است.

اسکلت بتنی

ساختمانی که برای ساخت آن در سازه از بتن ، سیمان ، شن ، ماسه ، میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد فولادی st52، میلگرد آلیاژی و … استفاده می شود را اسکلت بتنی می گویند. در صورتی که در قسمت ستون ، فونداسیون  و تیرهای اصلی که به شاه تیر معروف است از بتن استفاده کنند به آن ساختمان «اسکلت بتنی» می گویند. در این سازه برای ساخت فونداسیون ، ستون ، تیر اصلی  ، تیر فرعی پله ، دیوار برشی و سقف از بتن استفاده می کنند.

اسکلت فلزی

نوعی سازه است که شاکله اصلی آن از فولاد می باشد که برای تحمل انواع بار و فشارها از آن استفاده می شود. در این سازه از پرچ ، پیچ و جوش کاری جهت اتصالات استفاده می کنند و بسته به نوع این اتصالات ، قطعات طراحی شده و کنترل های مخصوص آن انجام می شود. ساختمان هایی که از چهارچوب های فولادی شامل ستون های عمودی و افقی به صورت مستطیل شکل تشکیل شده اند.

هزینه اسکلت فلزی

بررسی مزایای اسکلت بتنی

 • مقاومت بیشتر نسبت به حرارت

این محصول در درمای 600 درجه سانتی گراد به بالاتر مقاومت می کند و استحکام و مقاومت آن از اجزا اسکلت فلزی بیشتر است.

 • مقاومت در برابر آتش سوزی بین 1 تا 6 ساعت دارد.
 • در صورت رعایت استاندارد های لازم ، دوام این اسکلت زیاد است و به نسبت اسکلت فلزی کمتر در برابر عوامل بیرونی فرسوده می شود.
 • از نظر هزینه اجرا ، این نوع اسکلت به صرفه تر و با قیمت مناسب تری ساخته می شود.
 • هزینه های مصالح در اسکلت بتنی به مرور و طی چند هفته پرداخت می شود اما هزینه های اسکلت فلزی طی دو هفته باید پرداخت شود.

بررسی مزایای اسکلت فلزی

 • وزن سازه را کمتر می کند و سازه سبک می شود. وزن این سازه در مقایسه با اسکلت بتنی نصف است.
 • نیرو های کششی بیشتری می تواند تحمل کند.
 • در اسکلت فلزی بین 80 تا 130 کیلو گرم آهن در هر متر مکعب استفاده می شود. در اسکلت بتنی 160 تا 250 کیلوگرم آهن استفاده می شود.
 • سرعت اجرا و تکمیل و بالا رفتن ساختمان در اسکلت فلزی بیشتر است.
 • محدودیت این اسکلت در شرایط جوی مختلف ، کمتر است.
 • امکان اضافه کردن مقاومت در قسمت هایی از اسکلت بتنی وجود دارد.
 • مساحتی که این سازه اشغال می کند به نسبت سازه بتنی بسیار کمتر است و نصف آن می باشد. این نکته بسیار مهم است که بدانید که مساحت سازه در اسکلت جز مساحت ساختمان حساب می شود اما قابل استفاده برای ساکنین نیست.
 • مصالح کمتری در این سازه استفاده می شود.
 • ارزش آتی بیشتر

یعنی این که اگر قصد تخریب ساختمان در سال های بعد باشد اسکلت فلزی به خاطر داشتن آهن و فولاد بیشتر (تیرآهن) ارزش بیشتری دارد. چرا که در بازار جهانی و ایران این فلزات را به عنوان اسکلت دسته دوم و کهنه خرید و فروش می کنند و در چرخه بازیافت دوباره از آن استفاده می کنند.

 • نیاز به سقف کاذب ندارد.
 • قطعات این سازه در کارخانه ها تهیه می شود و ضایعات آن کم است.

جمع بندی

به طور کلی در مقایسه هزینه اسکلت فلزی با بتنی نظرات متفاوتی وجود دارد و در این مقاله به بررسی تمامی جوانب و تفاوت های این دو سازه پرداخته ایم. شما می توانید با توجه به نظر مهندس سازه و پس از مطالعه تمامی مزایا و معایب این دو اسکلت ساختمانی و در نظر گرفتن بودجه خود سازه برتر را انتخاب نمایید. در پایان و اگر در یک جمله بخواهیم به شما پیشنهاد دهیم از کدام سازه در ساخت آپارتمان خود استفاده کنید، بهتراست اینگونه بیان کنیم که: در صورتی که پیمانکار ساختمان هستید و یا در ساخت مشارکت دارید، در این صورت زمان تحویل پروژه برای شما بسیار اهمیت خواهد داشت و چنانچه در زمان مقرر تکمیل پروژه صورت نگیرد شما متحمل خسارت خواهید بود. بر همین اساس پیشنهاد ما به شما اسکلت فولادی می باشد. ولی در موقعیتی که خودتان صاحب زمین هستید و میخواهید تا حد امکان هزینه های ساخت را کاهش دهید، همچنین زمان اتمام ساخت برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد، در کنار مزیت هایی مثل افزایش دهانه ها، حذف ستون و مقاومت بیشتر در برابر زلزله و آتش سوزی که در این ویدئو ذکر کردیم بهتر است از سازه بتنی استفاده کنید.

3.9/5
320رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
3

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
 • حسین

  سلام،به نظر شما برا ساخت خونه ۹۰متری همکف که خارج از شهر می باشد (یعنی دسترسی به بازار مصالح )اسکلت فلزی به صرفه هست یا بتنی؟؟در واقع موارد بالا برای ساختمان تک واحدی هم صدق میکنه؟؟

  • سلام. مواردی که در متن صدق شده برای تمام ساختمان‌ها صدق میکنه. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر برای انتخاب بین اسکلت فلزی یا بتنی دارید در قسمت درخواست مشاوره اطلاعات کامل محل ساخت را بنویسید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

3

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03191009009 ( اصفهان) 0