مقایسه قیمت اسکلت بتنی با فلزی

4 ماه پیش33225بازدید6دیدگاه3.8امتیاز (319 رای)
مقایسه قیمت اسکلت بتنی با فلزی

برای بسیاری از اهالی ساخت و ساز و مجریان پروژه‌های عمرانی، انتخاب اسکلت فلزی یا اسکلت بتنی بسیار مورد بحث قرار می‌گیرد. به ویژه در شرایط اقتصادی فعلی، تفاوت قیمت اسکلت فلزی و بتنی اهمیت دو چندانی پیدا کرده است. عده‌ای معتقدند که قیمت اسکلت بتنی ظاهرا اندک به نظر می‌رسد و با هزینه‌های جانبی، بیشتر از اسکلت فولادی است، برخی دیگر معتقدند که هزینه نهایی اسکلت فولادی چند برابر اسکلت بتنی است! در این مقاله سعی می‌شود که قیمت این دو اسکلت را بررسی و مقایسه نموده تا بتوانیم انتخاب بهتری برای سازه داشته باشیم (البته دیگر شرایط برای انتخاب صحیح نیز بسیار حائز اهمیت است) جهت مطالعه بیشتر در خصوص انتخاب سازه بتنی یا فلزی به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

تصمیم گرفتن در مورد این که چه نوع اسکلتی را انتخاب می‌کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله منطقه‌ای که قصد ساخت و ساز در آن را دارید، شرایط آب و هوایی، رطوبت و بارندگی، خشکی و گرما، زلزله خیز بودن و روی گسل قرار گرفتن، درخواست کارفرما، عوامل فنی سازه‌ای و... می‌تواند دخیل باشد.

مقایسه هزینه ساختمان اسکلت فلزی با بتنی

به طور کلی هزینه مستقیم مربوط به مصالح و اجرت ساخت در سازه‌های فولادی کمتر از سازه‌های بتنی است ولی از دید دیگر برای آن دسته از کارفرمایانی که مایلند هزینه پروژه را به صورت خردتر و با توجه به پیشرفت پروژه پرداخت کنند اسکلت بتنی گزینه مناسب‌تری خواهد بود. اما با توجه به اینکه عمده هزینه اجرای سازه فلزی هزینه خرید آهن خام موردنیاز است، مقدار بیشتری نقدینگی باید در شروع پروژه هزینه گردد. همچنین با توجه به این که در کشور ما پرداخت وام مسکن پس از تکمیل سقف طبقات پرداخت می‌گردد در سازه‌های بتنی می‌توان پس از اتمام هر سقف، نسبت به دریافت وام اقدام کرد و به پروژه تزریق نمود که این مزیت برای اسکلت بتنی محسوب می‌گردد.

قیمت مصالح ساختمانی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد در سال‌های اخیر افزایش داشته است ولی می‌توان شاهد آن باشیم که بتن نسبت به فولاد از نوسانات کمتری برخوردار بوده است و قیمت آن نسبت به سال‌های قبل افزایش کمی داشته است در صورتی که قیمت فولاد ساختمانی تا 3 برابر قیمت سال‌های قبل نیز رسیده است. از همین رو می‌توان نتیجه گرفت در واقع، قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی کمتر از ساخت سازه فولادی تمام شده و از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر است. در ادامه ویدئو مقایسه قیمت ساختمان اسکلت فلزی و بتنی آورده شده است. با کلیک بر روی آن ویدئو را مشاهده نمایید.

قیمت اسکلت بتنی ساختمان

برآورد هزینه اجرای اسکلت بتنی را می‌توان با چند فرمول به دست آورد. برای این سازه باید ابتدا هزینه میلگرد را محاسبه کرد. در هر متر مربع به صورت تقریبی 45 کیلوگرم میلگرد نیاز است البته این رقم بسته به موقعیت جغرافیایی، نوع نقشه، ابعاد ساختمان و ... می‌تواند کم و زیاد شود. یکی دیگر از فاکتورهای موثر روی قیمت میلگرد، کارخانه تولید کننده است. قیمت میلگرد ۱۸ پرشین با همین سایز در کارخانه ذوب آهن اصفهان متفاوت است. با این حال سازمان نظام مهندسی به صورت سالانه یک بازه قیمتی برای ساخت آپارتمان ارائه می‌کند. البته توجه داشته باشید که هزینه میلگرد هر کارخانه با دیگری کمی تفاوت دارد. قیمت محصولات میلگرد کارخانه نیشابور را می‌توانید از لینک‌های زیر دنبال کنید.

آنالیزمحل بارگیرینوع
قیمت میلگرد 20A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۶A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۴A3کارخانهشاخه آجدار
قیمت میلگرد ۱۰A3کارخانهشاخه آجدار

برای به دست آوردن هزینه دستمزد این نوع اسکلت، روش زیر می‌تواند کاربردی باشد:

هزینه دستمزد اسکلت بتنی*مساحت زیر بنا = حق الزحمه

هزینه خرید و اجرای بتن = قیمت بتن در هر تن *میزان بتن مصرفی به ازای هر متر مربع * زیر بنای ساختمان

اگر بخواهیم به صورت کاملا کلی و بدون در نظر گرفتن شرایط خاص این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، هم اکنون که در حال نگارش این مقاله هستم، هزینه هر متر مربع زیر بنای اسکلت بتنی برابر با 2 تا 3.5 میلیون تومان است. در ادامه برای درک بهتر شما، سعی داریم برخی از این هزینه‌ها را تفکیک کنیم:

هزینه خرید میلگرد

معمولا اولین موردی که مهندسان برای ساخت یک سازه به آن توجه می کنند مقدار میلگرد مصرفی یک سازه است. با استفاده از فرمول زیر می‌‎توان میلگرد مصرفی سازه را به دست آورد:

هزینه میلگرد = مساحت زیر بنای ساختمان* میلگرد مصرفی در هر متر مربع * هزینه یک کیلوگرم میلگرد

میلگرد (یک متر مربع)قیمت میلگرد (kg)وزن میلگرد (هر متر مربع زیربنا)
700 الی 1 میلیون تومان23 الی 25 هزار تومان25 الی 40 (kg)

هزینه خرید بتن

معمولا برای سازه‌های بتنی حدود 0.3 تا 0.37 (برای هر متر مربع) بتن نیاز داریم. با لحاظ کردن بتن فونداسیون، 0.35 تا 0.4 متر مکعب باید در نظر گرفت به جدول زیر دقت کنید:

هزینه بتن ریزیقیمت بتنمقدار بتن برای هر متر مربع زیربنا
300 تا 400 هزار تومان1.200.000 تومان0.3-0.37 مترمکعب

هزینه خرید پمپ

هزینه این مرحله بسته به نوع پمپ متفاوت است! در هر سقف دو مرحله بتن ریزی داریم. باید علاوه بر سقف ستون را نیز مد نظر قرار داد. پمپ ثابت رقمی بین 40 تا 50 هزار تومان است.  که هزینه پمپ ستون و سقف باهم 80.000 تومان خواهد شد.

هزینه حمل و نقل با جرثقیل

معمولا برای اولین سقف از جرثقیل استفاده نمی‌شود. اما یک جرثقیل 7 تنی برای سقف‌های دوم و سوم، کافیست. که حدودا 3 الی 5 میلیون تومان هزینه‌بر خواهد بود. (هزینه فوق برای 3 ساعت برآورد شده است) اگر بخواهیم به صورت میانگین هزینه‌های جرثقیل را 4.500.000 هزار تومان در نظر بگیریم و فرض کنیم که یک سقف 200 متری (متر مربع) داریم، هزینه جرثقیل برای هر متر مربع زیر بنا حدود 30 هزار تومان خواهد بود.

قیمت اجرای اسکلت بتنی

این همان هزینه‌ایست که به پیمانکار پرداخت می‌شود. هزینه اجرای اسکلت بتنی بسته به نوع سقف می‌تواند متفاوت باشد. به جدول زیر دقت کنید:

هزینه اجرای اسکلت بتنینوع سقف
500 تا 650 هزار تومانتیرچه بلوک
750 تا 850 هزار توماندال بتنی- سقف‌های وافل

هزینه سیم آرماتوربندی

معمولا برای آرماتوربندی از سیم 1.5 و برای قالب بندی از مفتول 2.5 استفاده می‌کنند:

مقدار سیم مفتول مورد نیاز (هرمتر مربع)هزینه (هر متر مربع)قیمت
0.5 (kg)20.000 تومان40.000 تومان

سایر هزینه های اجرای اسکلت بتنی

ما سایر هزینه‌های جانبی که ممکن است در طول پروژه پیش آید یا اینکه به صورت ثابت وجود دارند متری 65 هزارتومان در نظر می‌گیریم؛ این هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

 1. نقشه بردار
 2. روان کننده بتن
 3. اسپیسر
 4. رابیتس و ...

جمع کل هزینه ساخت اسکلت بتنی

مبالغی که بخش‌های بالاتر به آن اشاره شد، به ازای هر مربع زیربناست. اگر همه موارد را باهم جمع کنیم، عددی برابر با 2.320.000 تا 3.000.000 میلیون تومان (به صورت کاملا حدودی) خواهیم داشت. (نهایتا به این موضوع دقت داشته باشید که این هزینه‌ها بدون فونداسیون بود).

قیمت اسکلت فلزی ساختمان

تیرآهن و آهن‌های مصرفی در این اسکلت به ازای هر متر مربع، حدودا بین 85 تا 130 کیلوگرم است که در این جا 85 کیلوگرم را مدنظر قرار می‌دهیم. قمت تمام شده هر متر مربع اسکلت فلزی حدود 2 تا 3 میلیون تومان تمام می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با ریز هزینه‌ها آشنا کنیم.

هزینه خرید آهن آلات

هزینه خرید انواع آهن برای هر متر مربع به صورت میانگین حدود 1 میلیون تومان است (هر متر مربع) به جدول زیر دقت کنید:

 قیمتوزن (هر متر زیر بنا kg)مبلغ (هر متر مربع زیر بنا)
تیرآهن تیر و ستون26.00030 تا 40700 تا 1 میلیون تومان
ورق35.0003 تا 11400.000 تا 800.000
هزینه میلگرد مصرفی در ساخت اسکلت بتنی
هزینه میلگرد مصرفی در ساخت اسکلت بتنی

هزینه خرید میلگرد

در جدول زیر می‌توان هزینه تقریبی میلگرد را مورد بررسی قرار داد:

 قیمت واحدوزن (kg)مبلغ بر اساس یک متر زیر بنا
میلگرد دیوار برشی سقف2500010- 16250.000 تا 450.000

هزینه خرید بتن

برای برآورد هزینه خرید بتن، جدول زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

مبلغ (هر متر زیر بنا)قیمت (واحد)بتن مصرفی در هر متر مربع
230.0001 میلیون تومان0.2 متر مکعب

هزینه جوشکاری اسکلت فلزی

هزینه جوشکاری (دستمزد جوشکار) حدودا بین 4 تا 5.5 هزارتومان است و هزینه هر متر مربع زیربنا جهت جوشکاری 250 هزارتومان است. 

دستمزد اجرای سقف کامپوزیت

هر متر مربع اجرای سقف کامپوزیت، حدودا 40 تا 65 هزار تومان است.

دستمزد اجرای دیواربرشی

اگر از قالب‌بندی چوبی استفاده می‌کنید، جدول زیر می‌تواند کمک کننده باشد. (برای قالب زیر هزینه‌ها را دو برابر کنید)

دستمزد به ازای هر متر مربعقالب بندی (هر متر مربع زیر بنا)هزینه کارگر (دیوار برشی)
حدودا 150.0000.6-0.8130 تا 155 هزار تومان

سایر هزینه‌های جانبی اسکلت فلزی

موارد زیر را به عنوان سایر هزینه‌های جانبی فراموش نکنید: می‌توان برای این هزینه‌ها رقمی برابر با 110 هزار تومان در نظر گرفت:

 • تخته دفنی
 • میخ
 • سیم آرماتور بندی
 • سیم قالب بندی و ...

هزینه تمام شده یک سازه فولادی

مبالغی که بخش‌های بالاتر به آن اشاره شد، به ازای هر مربع زیربناست. اگر همه موارد را باهم جمع کنیم، عددی برابر با 2.000.000 تا 3.500.000 میلیون تومان (به صورت کاملا حدودی) خواهیم داشت. (نهایتا به این موضوع دقت داشته باشید که این هزینه‌ها بدون فونداسیون بود).

بررسی هزینه ایمنی حین ساخت سازه های بتنی و فولادی

همان طور که ذکر شد حوادث رخ داده در حین ساخت سازه‌های فولادی درصد بیشتری نسبت به سازه‌های بتنی به خود اختصاص داده‌اند. در ساختمان‌های فولادی ارتفاع کار موقع نصب ستون و تیرها زیاد است و معمولا تمهیدات ایمنی ضعیفی در این مرحله استفاده می‌شود. از طرفی تعداد نفرات نصب اسکلت اصلی در سازه‌های فولادی کمتر از ساخت سازه‌های بتنی است و از این لحاظ تعداد کمتری در معرض خطر هستند.

از طرفی چون در سیستم بتنی نیاز به نیروی کار بیشتر و بودن کارگران ساده برای حمل قالب بیشتر است از کارگران ساده بیشتر استفاده می‌شود. با توجه به اینکه درصد خطر کار در ارتفاع و نبود مانع در مسیر سقوط آزاد و همچنین استفاده از مصالح سنگین و تجهیزات خطرناکی مانند کپسول ها و برق قوی بابت عملیات جوشکاری بالاتر از موارد دیگر است، می توان نتیجه گرفت که سازه‌های فولادی از نظر اجرا می‌تواند خطرات ایمنی بیشتری داشته باشد.

البته در سازه‌های بتنی نیز بخاطر نیروهای کار زیاد و استفاده از افراد با تجربه کم، خطرات وجود دارد ولی حوادث ناشی از خطرات سازه‌های فولادی، طبق نمودارها بیشتر از حوادثی است که در سازه‌های بتنی رخ داده است. طبق آمار و نمودارها بیشترین حوادث مربوط به سازه‌های فولادی است که ارتفاع محل کار در آن‌ها بالاتر بوده و خطر سقوط در این کار بیشتر است. پس می‌توان نتیجه گرفت ایمنی حین کار سازه‌های فولادی، پایین‌تر از سازه‌های بتنی است.

مقایسه سازه بتنی و فلزی
مقایسه هزینه ساخت سازه بتنی و فلزی

ذی نفعان در ساخت بناهای بتنی و فلزی

کسانی که اقدام به احداث یک بنا می‌کنند اهداف متفاوتی می‌توانند داشته باشند. برای مثال برخی کارفرمایان جنبه اقتصادی کار مدنظرشان است، ایجاد شغل و کارآفرینی، علاقه به کار ساخت و ساز، مصارف شخصی و ... می‌تواند از جمله این موارد باشد.

الف) مصرف کنندگان: شاید بتوان گفت بالاترین درجه در رده ذی‌نفعان شامل مصرف‌کنندگان می‌شود. این گروه ارتباط مستقیم با نتیجه نهایی ساختمان ساخته شده دارند، از همین رو رضایت مصرف کنندگان از ساختمان ساخته شده بسیار با اهمیت است. سازندگان برای جلب رضایت مصرف کنندگان نیاز به هزینه بیشتر برای ساخت می‌شوند؛ این مساله در بازار رقابتی که امروزه در زمینه ساختمان سازی وجود دارد جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. انتخاب درست سازه و اجرای صحیح آن در ساخت ساختمان، می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های مصرف کنندگان را برطرف کند.

ب) کارآفرینی: به نقل از سایت اقتصاد آنلاین دبیر کل اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه هر متر مربع ساختمان‌سازی برای 5.5 نفر اشتغال ایجاد می‌کند، و این خود نشان دهنده اهمیت بالای ساختمان‌سازی در روند کاهش بیکاری در کشورمان دارد.

1) مستقیم: برای ساخت اسکلت فلزی طبق نقشه‌های سازه‌ای فولادی نیاز به یک اکیپ جوشکار، شامل تعداد شش نفر (دو نفر استاد کار، یک نفر برش کار، دو نفر جوشکار ساده، یک نفر کارگر ساده) برای 30 روز کاری در ساخت سازه نیاز است و برای ساخت اسکلت بتن، طبق نقشه‌های سازه‌ای بتنی نیاز به یک اکیپ آرماتوربند به تعداد 3 نفر و یک اکیپ قالب بند و بتن ریز به تعداد 6 نفر در 118 روز کاری است. البته به این نیروهای کار می توان افراد مربوط به اکیپ جرثقیل، رانندگان میکسر، اکیپ‌های درگیر در پمپاژ بتن و ... را نیز اضافه نمود که به علت زمان کم استفاده از این افراد در ساخت سازه ار این افراد درگیر در این مشاغل صرف نظر شده است.

2) غیر مستقیم: در ساخت هر نوع سازه‌ای افرادی به طور غیر مستقیم در ساخت سازه مشغول هستند که از جمله آنها می‌توان به فروشندگان، کارخانجات تولید سیمان و ذوب آهن، بچینگ‌های بتن و رانندگان میکسر و بسیاری افراد دیگر که به علت گستردگی این مشاغل از بررسی آنها صرف نظر می‌شود.

پس از بررسی افراد شاغل که به صورت مستقیم در ساخت سازه‌ها شریک هستند می‌توان نتیجه گرفت که در ساخت سازه‌های بتنی می‌توان اشتغال‌زایی بیشتری نسبت به سازه‌های فولادی ایجاد نمود. در هر صورت توجه به امر کارآفرینی از دیرباز در صنعت ساخت و ساز مطرح بوده است.

عوامل اقتصادی و ساخت سازه
عوامل اقتصادی ساخت سازه های بتنی و فولادی

هزینه کیفیت اجرا و مشکلات اجرایی در ساخت سازه بتنی و فولادی

مطلب مهم در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی و یا بتنی امکانات اجرای سازه در زمان ساخت است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برشکاری، جوشکاری و حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می‌طلبد. بنابراین باید پذیرفت که اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص، مهارت، نظارت و کنترل کمتری دارد. با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می‌شود. متاسفانه با وجود اینکه عمل جوشکاری در سازه‌های فولادی بسیار با اهمیت است ولی پس از بررسی پروژه‌های اسکلت فلزی در حال ساخت و دسترسی دشوار برای بازرسی جوش در ارتفاع سازه و آزمایش‌هایی که بابت کیفیت جوش‌ها حاصل می‌شود شاهد جوش‌های نامطلوب در ساخت سازه‌های اسکلت فلزی هستیم.

موضوع کیفیت ساخت در سازه‌های بتنی شامل آرایش‌های آرماتورها، دانه‌بندی، عیار، کیفیت بتن و مصالح مصرفی بتن آرمه می‌شود. از جمله عواملی که باعث خرابی در بتن می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • ترک خوردگی
 • کنده شدن ناشی از خوردگی
 • نفوذ کلریدها
 • کربناته شدن
 • خوردگی در اثر مجاورت فلزات غیر مشابه
 • تجزیه در اثر یخ زدگی
 • ذوب شدگی
 • واکنش‌هایی معروف به سرطان بتن
 • تهاجم سولفات‌ها و غیره

از جمله مواردی که باید حین اجرای سازه‌های بتنی به آنها توجه ویژه شود شامل موقعیت خاموت‌ها، تعداد خاموت‌ها، میلگردگذاری صحیح، رعایت فاصله مناسب بین میلگردها، نحوه صحیح قالب گذاری و رعایت زمان برداشتن قالب، کارایی مناسب بتن و ... است. نظارت بر این مسائل در حین اجرا راحت بوده و با کمی دقت می‌توان از عواقب آن جلوگیری کرد.

این موضوع نیز حائز اهمیت است که در ساخت سازه‌های فولادی برای ساخت اسکلت فلزی قطعات اصلی تیرها و ستون‌ها عموما به صورت کارخانه‌ای خریداری می‌شود و در کارگاه عملیات سر هم کردن و مونتاژ آن انجام می‌گیرد ولی برای ساخت سازه‌های بتنی جزء به جزء قطعات ستون‌ها و تیرها و دیوارها با استفاده از آرماتور و بتن به صورت مرحله‌ای در خود کارگاه ساخته می‌شود و این موضوع روال کار را طولانی‌تر کرده و برای نظارت زمان بیشتری لازم دارد.

معمولا مشکلات نقشه‌ای در سازه‌های فولادی کمتر از سازه‌های بتنی رخ می‌دهد. ریزه‌کاری سازه‌های بتنی به علت آرماتوربندی فراوان، عملیات قالب‌بندی و بتن‌ریزی که برای هر مرحله انجام می‌شود بسیار زیاد است؛ اما برای ساخت سازه‌های فولادی که تنها اتصال قطعات فولادی با استفاده از جوش یا پیچ را می‌بینیم؛ به همین خاطر برخی از کارشناسان، سازه‌های فولادی را راحت‌تر از سازه‌های بتنی می‌دانند.

البته فراموش نکنیم که تهیه مواد اولیه برای ساخت بتن، راحت‌تر و فراوان‌تر از مواد اولیه ساخت فولاد است ولی بابت مشکلات اجرایی، همان طور که گفته شد در سازه‌های بتنی بیشتر از سازه‌های فولادی است.

اسکلت فلزی و بتنی
بررسی قیمت اسکلت بتنی و فلزی

اسکلت بتنی

ساختمانی که برای ساخت آن در سازه از بتن، سیمان، شن، ماسه، میلگرد ساده، میلگرد آجدار، میلگرد فولادی st52، میلگرد آلیاژی و ... استفاده می‌شود، اسکلت بتنی نام دارد. در صورتی که اگر در قسمت ستون، فونداسیون و تیرهای اصلی که به شاه تیر معروف است از بتن استفاده کنند به آن ساختمان «اسکلت بتنی» می‌گویند. در این سازه برای ساخت فونداسیون، ستون، تیر اصلی، تیر فرعی پله، دیوار برشی و سقف از بتن استفاده می‌کنند.

اسکلت فلزی

نوعی سازه که شاکله اصلی آن از فولاد است و برای تحمل انواع بار و فشارها از آن استفاده می‌شود. در این سازه از پرچ، پیچ و جوش‌کاری جهت اتصالات استفاده می‌کنند. بسته به نوع این اتصالات‌، قطعات طراحی شده و کنترل‌های مخصوص آن انجام می‌شود. در واقع ساختمان‌هایی که از چهارچوب‌های فولادی شامل ستون‌های عمودی و افقی  مستطیل شکل تشکیل شده‌اند، اسکلت فلزی نام دارند.

بررسی مزایای اسکلت بتنی

 • این محصول در درمای 600 درجه سانتی‌گراد به بالاتر مقاومت می‌کند و استحکام و مقاومت آن از اجزا اسکلت فلزی بیشتر است.
 • بین 1 تا 6 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت دارد.
 • در صورت رعایت استانداردهای لازم، دوام این اسکلت زیاد است و به نسبت اسکلت فلزی کمتر در برابر عوامل بیرونی فرسوده می‌شود.
 • از نظر هزینه اجرا این نوع اسکلت به صرفه تر و با قیمت مناسب تری ساخته می شود.
 • هزینه‌های مصالح در اسکلت بتنی به مرور و طی چند هفته پرداخت می‌شود اما هزینه‌های اسکلت فلزی طی دو هفته باید پرداخت شود.
مزایای اسکلت بتنی و فلزی
مزایای اسکلت بتنی و فلزی

بررسی مزایای اسکلت فلزی

 • وزن سازه را کمتر می‌کند و سازه سبک می شود. اسکلت فلزی نصف وزن اسکلت بتنی را دارد.
 • نیرو‌های کششی بیشتری را تحمل می‌کند.
 • در اسکلت فلزی بین 80 تا 130 کیلوگرم آهن در هر متر مکعب استفاده می‌شود. در اسکلت بتنی 160 تا 250 کیلوگرم آهن استفاده می‌شود.
 • سرعت اجرا، تکمیل و بالا رفتن ساختمان در اسکلت فلزی بیشتر است.
 • محدودیت این اسکلت در شرایط جوی مختلف، کمتر است.
 • امکان اضافه کردن مقاومت در قسمت‌هایی از اسکلت بتنی وجود دارد.
 • مساحتی که این سازه اشغال می‌کند به نسبت سازه بتنی، بسیار کمتر است و تقریبا نصف اسکلت بتنی است. این نکته بسیار مهم است که بدانید مساحت سازه در اسکلت جز مساحت ساختمان حساب می‌شود اما قابل استفاده برای ساکنین نیست!
 • مصالح کمتری در این سازه استفاده می شود.
 • در آینده ارزش بیشتری خواهد داشت.

یعنی این که اگر قصد تخریب ساختمان در سال‌های بعد باشد اسکلت فلزی به خاطر داشتن آهن و فولاد بیشتر (تیرآهن) ارزش بیشتری دارد. چرا که در بازار جهانی و ایران این فلزات را به عنوان اسکلت دسته دوم (کهنه) خرید و فروش می‌کنند و در چرخه بازیافت دوباره از آن استفاده می‌کنند.

 • نیاز به سقف کاذب ندارد.
 • قطعات این سازه در کارخانه‌ها تهیه می‌شود و ضایعات آن کم است.
محاسبه هزینه اسکلت بتنی و فلزی
محاسبه هزینه اسکلت بتنی و فلزی

جمع بندی

به طور کلی در مقایسه هزینه اسکلت فلزی و بتنی نظرات متفاوتی وجود دارد و در این مقاله به بررسی تمامی جوانب و تفاوت های این دو سازه پرداخته ایم. شما می توانید با توجه به نظر مهندس سازه و پس از مطالعه تمامی مزایا و معایب این دو اسکلت ساختمانی و در نظر گرفتن بودجه خود سازه برتر را انتخاب نمایید. در پایان و اگر در یک جمله بخواهیم به شما پیشنهاد دهیم از کدام سازه در ساخت آپارتمان خود استفاده کنید، بهتراست اینگونه بیان کنیم که:

در صورتی که پیمانکار ساختمان هستید و یا در ساخت مشارکت دارید، در این صورت زمان تحویل پروژه برای شما بسیار اهمیت خواهد داشت و چنانچه در زمان مقرر تکمیل پروژه صورت نگیرد شما متحمل خسارت خواهید بود. بر همین اساس پیشنهاد ما به شما اسکلت فولادی است. ولی در موقعیتی که خودتان صاحب زمین هستید و میخواهید تا حد امکان هزینه های ساخت را کاهش دهید، همچنین زمان اتمام ساخت برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد، در کنار مزیت هایی مثل افزایش دهانه ها، حذف ستون و مقاومت بیشتر در برابر زلزله و آتش سوزی که در این ویدئو ذکر کردیم بهتر است از سازه بتنی استفاده کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر حسین 2 سال پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام،به نظر شما برا ساخت خونه ۹۰متری همکف که خارج از شهر می باشد (یعنی دسترسی به بازار مصالح )اسکلت فلزی به صرفه هست یا بتنی؟؟در واقع موارد بالا برای ساختمان تک واحدی هم صدق میکنه؟؟
  • ارسال شده توسط کاربر کارشناس مرکزآهن 2 سال پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام. مواردی که در متن صدق شده برای تمام ساختمان‌ها صدق میکنه. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر برای انتخاب بین اسکلت فلزی یا بتنی دارید در قسمت درخواست مشاوره اطلاعات کامل محل ساخت را بنویسید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.
  • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام. مقدار بتن مصرفی هر متر مربع سقف اسکلت فلزی با تیرچه تک بتنی با ارتفاع 25سانت با سقف اسکلت بتنی یکی است یعنی مقدارش 0.18 می باشد
   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام و عرض ادب ممنون از شما
   • ارسال شده توسط کاربر ناشناس 1 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام. مقدار بتن مصرفی هر متر مربع سقف اسکلت فلزی با تیرچه تک بتنی با ارتفاع 25سانت با سقف اسکلت بتنی یکی است یعنی مقدارش 0.18 می باشد
    • ارسال شده توسط کاربر محمدرضا وکیلی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     وزن آهن را در اسکلت بتنی بین 160 تا 250 کیلوگرم نوشته اید که بنظرم صحیح نیست.