قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی در سال 1402

2 ماه پیش89240بازدید11دیدگاه3.7امتیاز (576 رای)
قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی در سال 1402

هزینه‌های مربوط به ساخت ساختمان، شامل موارد بسیاری می‌شود. این هزینه‌ها شامل قسمت‌های کلان هزینه خرید زمین، گرفتن پروانه و تهیه نقشه، تاییدیه نظام مهندسی، خرید مصالح و قیمت مصالح فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد، اجرت ساخت، هزینه‌های مربوط به خرید خدمات شهری آب، برق، گاز، تلفن، هزینه‌های مربوط به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، مجوزهای پایان کار و تفکیک سند و بسیاری از هزینه‌ها که ممکن است در پیش بینی‌ها لحاظ نشوند!

در سازه‌های بتنی و فولادی بسیاری از هزینه‌ها مشابه هم پیش می‌روند و قسمت عمده تفاوت در مرحله اجرای سازه اصلی خود را نشان می‌دهد. قبل از این که ساخت و ساز را شروع کنیم نیاز است که یک برآورد هزینه داشته باشیم! به طور نسبی قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی، چقدر برایمان آب می‌خورد؟ اجرای اسکلت بتنی تحت آیین نامه، ضمن استحکام در برابر زمین لرزه، مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد و یکی از مقاوم‌ترین انواع اسکلت‌ها است.

ضمن آنکه بتن، قابلیت شکل پذیری بالایی داشته و امکان اجرای انواع پل‌ها، ستون‌ها و دیگر سازه‌ها را محیا کرده است. یکی از واضح‌ترین مواردی که روی قیمت اسکلت بتنی تاثیر می‌گذارد، مواد استفاده شده در آن است. اگر در ساخت سازه از میلگرد آلیاژی ck45، میلگرد آجدار، میلگرد st37 و یا هر نوع محصول فولادی دیگری استفاده شود، این هزینه با توجه به قیمت روز، روی محاسبه هزینه سازه، موثر است.

در ادامه این مطلب نکات خوبی را در خصوص برآورد هزینه‌های ساخت این نوع اسکلت آورده‌ایم، پس تا انتهای این مطلب با مرکزآهن همراه باشید. همواره مساله هزینه ساخت اسکلت بتنی در تمام صنایع، اهمیت زیادی داشته است. صنعت ساخت و ساز در این زمینه به جهت جنبه اقتصادی و سوددهی و کسب و کار که امروزه در ساختمان سازی دیده می‌شود استثنا نبوده است.

برآورد قابل اعتماد از هزینه‌های ساخت ساختمان قبل از شروع عملیات ساخت بسیار حائز اهمیت است. برآورد این هزینه‌ها و زمان موردنیاز جهت تکمیل عملیات، باید توسط شرکت‌های ساختمانی و افراد کارشناس در این زمینه صورت پذیرد. در ادامه به بررسی قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی در سال 1402 خواهیم پرداخت.

قیمت ساختمان با اسکلت بتنی
برآورد هزینه یک ساختمان با اسکلت بتنی

قیمت اجرای اسکلت بتنی

از جمله بخش‌های مهم کار ساختمان سازی، ساخت سقف، ستون بتنی و فلزی، نازک کاری و سفت کاری است. قیمت‌ها و هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان به تفکیک محاسبه شده و به تومان است. در ادامه به بررسی هزینه اجرای اسکلت بتنی می‌پردازیم.

 • هر متر مربع سقف و ستون بتنی شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 3.500.000 تا 5.200.000 تومان
 • هر متر مربع سقف و ستون فلزی شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 3.700.000 تا 6.600.000 تومان
 • هر متر مربع سفت کاری ساختمان شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 5.500.000 تا 7.800.000 تومان
 • هر متر مربع نازک کاری ساختمان شامل هزینه مصالح و هزینه اجرا 5.500.000 تومان به بالا
 • هزینه دستمزد اجرای هر متر مربع ساختمان (استادکار به اضافه کارگر) در هر متر بنای مفید و غیر مفید بدون مصالح 5.500.000 تومان به بالا

هزینه ساخت اسکلت بتنی در سال 1402

بر این اساس در سال ۱۴۰۲ هزینه ساخت ساختمان در هر مترمربع زیربنا مترمربعی 9300000-18700000 تومان اعلام شده است. براساس اعلام رئیس سازمان نظام مهندسی درصدهای تعدیل 3 ماهه توسط سازمان برنامه و بودجه در سال 1402 به ارقام فوق افزوده خواهد شد.

در ادامه فایل کامل هزینه بهای ابینه سال 1402 قرار گرفته است که با مطالعه آن می‌توانید تمام موارد ریز و درشت اجرایی و هزینه‌های ساخت و ساز و اجرای یک پروژه عمرانی اسکلت بتنی را دریافت کنید و برای پروژه خود حساب کنید.

البته باید عنوان کرد که این اعداد و ارقام برای کیفیت متوسط به بالا است و در صورت استفاده از مصالح عالی قیمت و هزینه‌ها نیز بیشتر می‌شود.

هزینه ساختمان اسکلت بتنی
هزینه ساختمان اسکلت بتنی

برای کسانی که در حال ساخت و سازند یا قصد ساختمان سازی دارند دانستن محاسبه نرخ مصالح موردنیاز مثل میلگرد و تیرآهن لازم است. باید بدانیم که برای هر متر مربع چقدر مصالح نیاز داریم و میانگین قیمت هر کدام را برای هزینه ساخت ساختمان بتنی حساب کنیم. برای این کار باید دو مساله مهم که همیشه برای مهندسان و مجریان پروژه‌های ساختمانی مهم است را در نظر بگیریم:

ابتدا مقدار مصالح مورد نیاز که به طور تقریبی، براساس نقشه‌های اجرایی مشخص می‌شوند را باید محاسبه کرد که چه مقداری است! سپس به زمان بندی پروژه و این که در چه مدت می‌خواهیم پروژه را تمام کنیم به سفارش مصالح و تهیه برنامه زمان بندی بپردازیم. دومین مساله این است که باید به هزینه‌های مالی پروژه در صورتی که اجرا شود دقت کنیم. جهت اطلاع از قیمت قوطی آهن و سایر محصولات فولادی می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

مواردی که هزینه‌های قابل توجهی در ساخت و ساز دارند و برای محاسبه قیمت هر متر مربع اسکلت بتنی باید به آن توجه کرد عبارتند از:

 • عملیات خاکی
 • عملیات خاکی با دست
 • عملیات خاکی با ماشین
 • گود برداری
 • اجرای سازه نگهبان
 • عملیات بنایی با سنگ
 • قالب بندی چوبی
 • قالب بندی فلزی
 • آرماتور بندی فونداسیون
 • بتون ریزی فونداسیون
 • اجرای سازه فلزی (منظور جوشکاری اسکلت است)
 • قالب بندی طبقات
 • امور مربوط به کارهای فولادی سنگین
 • کارهای فولادی سبک
 • تیغه چینی
 • سقف بتنی
 • عایق کاری رطوبتی و حرارتی و ... اشاره کرد.
 • البته باید گفت این موارد تنها بخشی از هزینه‌های پروژه‌های عمرانی است و این موارد بیشتر در بحث اول ساخت و ساز یعنی در مرحله سفت کاری است.

هر متر مربع ساختمان را براساس مصالح به ویژه میلگرد، میلگرد آلیاژی، تیرآهن و بتن محاسبه می‌کنند. برای همین ابتدا باید وزن آهن آلاتی که در پروژه مصرف می‌شود محاسبه گردد. اینکه میلگرد چه کارخانه‌ای را استفاده می‌کنید نیز در وزن و قیمت نهایی تاثیر گذار است. برای مثال وزن و قیمت میلگرد ۱۸با میلگرد 18 اصفهان متفاوت است یا وزن و قیمت میلگرد 20 کاملا با گرید 20 از کارخانه راد همدان فرق دارد. این تفاوت‌‌ها کوچک هستند اما در خریدهایی با تناژ بالا کاملا مشهود هستند.

فرمول میزان آهن مصرفی در ساختمان اسکلت بتنی

آهنی که در هر متر مربع مصرف می‌شود به عوامل زیادی بستگی دارد اما دو نکته از بقیه مهم‌تر هستند:

 1. ابتدا باید میانگین قیمت میلگرد و سایر آهن آلات مصرفی را حساب کنید.
 2. نکته دیگر دستمزد کار، نسبت به پروژه مورد نظر است. یعنی برای محاسبه این عدد در ابتدا میانگین قیمت میلگرد و دیگر آهن آلاتی که هر متر مربع در ساختمان مصرف می‌شوند با دستمزد کار جمع می‌کنیم.

بهترین فرمول برای تخمین هزینه ساخت هر متر مربع به قرار زیر است:

(میانگین قیمت خرید هر کیلوگرم آهن مصرفی + دستمزد ساخت هر کیلوگرم آهن مصرفی) * کیلوگرم آهن مصرفی در هر متر مربع

توجه کنید که این فرمول تخمینی است و اگر می‌خواهید به طور دقیق محاسبه کنید از طراحی سازه، موقعیت مکانی ساختمان، وسایل به کار برده شده در پروژه، میزان ماشین آلات و نیروی انسانی موردنیاز، مدت زمان اجرای پروژه و ... باید استفاده کرد. جهت اطلاع از تفاوت قیمت اسکلت فلزی با بتنی می‌توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

آهن مصرفی برای اسکلت بتنی
برای یک اسکلت بتنی چه میزان آهن نیاز داریم؟

آهن مصرفی برای اسکلت بتنی

میزان مصرف آهن آلات در اسکلت بتنی از اسکلت فولادی کمتر است. اگر سازه از بتن با قاب خمشی متوسط باشد، بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف، حدود 40 تا 55 کیلوگرم برای هر متر مربع نیاز به آهن آلات است. در صورتی که سازه بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی باشد، وزن و میزان آهن متفاوت شده و کمتر است. سازه بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف به میزان آهن آلاتی حدودا بین 35 تا 60 کیلوگرم  نیاز دارد. در مورد سازه بتنی قاب خمشی ویژه در صورتی که وزن آرماتور را در نظر نگیریم حدود 45 تا 70 کیلوگرم به آهن برای هر متر مربع نیاز داریم.

برای محاسبه، وزن آرماتور سقفی باید بدانیم که:

 • سقف دال بتنی توپر بین 10 تا 16 کیلوگرم
 • سقف کامپوزیتی بین 8 تا 12 کیلوگرم
 • سقف تیرچه بلوک نیز حدود 5 تا 7 کیلوگرم به ازای هر متر مربع به آهن آلات نیاز دارند.

مثلا برای یک اسکلت دو طبقه‌ای که 100 متر هم متراژ زمین است حدود 300 متر اسکلت بتنی مصرف می‌شود. این عدد با احتساب سقف است که هر متر مربع سقف و ستون بتنی از حدود 650 هزار تومان تا 950 هزار تومان پرداخت می‌شود. در کلیت امر، هزینه سفت کاری هر متر مربع از نهصد و پنجاه هزار تومان تا یک میلیون و سیصد هزار تومان گرفته می‌شود.

به طور نمونه اگر یک ساختمان 200 متر مساحت داشته باشد و ما بخواهیم بتن آرمه تیرچه بلوک استفاده کنیم باید حداقل ممکنِ میزان مصرفی که 40 کیلوگرم می‌شود را در 200 ضرب کنیم.

8000=40*200 یعنی حداقل 8000 کیلوگرم باید بتن آرمه تیرچه بلوک تهیه کنیم.

در صورتی که ساختمان، تعداد طبقات کمی داشت مثلا بین یک تا سه طبقه بود میزان مصرف بتن و فولاد بیشتری به نسبت به 5 تا 8 طبقه نیاز دارد. برای سازه‌های بتن آرمه چیزی حدود  1150 تا 1250 کیلوگرم بر متر مربع آن هم بدون این که وزن فونداسیون را حساب کنیم نیاز دارد.

سقف تیرچه بتنی ارزان‌ترین سقف در بازار است و بعد از آن سقف تیرچه کرومیت سپس کامپوزیت از نظر قیمت قرار می‌گیرند و سقف عرشه فولادی، دال تخت، دال مجوف دو نوع از گران‌ترین سقف‌ها هستند.

برآورد هزینه گچ و آجر و ماسه بادی اسکلت بتنی

در این بین باید دقت کرد که هزینه گچ و آجر نما و ماسه بادی، رنگ و ... را هم برای محاسبه هزینه اسکلت بتنی باید حساب کرد. هر یک کیلو رنگ روغنی برای 4 تا 6 متر مربع کفاف می‌دهد و رنگ پلاستیک به ازای هر یک کیلو می‌تواند 6 تا 8 متر مربع سطح زیر کار را پوشش دهد. با هر کیسه گچ 40 کیلویی می‌توان 2.8 متر مربع گچ کاری کرد و برای سفیدکاری با هر کیسه 40 کیلویی گچ جبل می‌توان حدود 12 متر را پوشش داد. برای هر 5 متر مربع آجر نما که از آجر 3 سانتی‌متر باشد یک کارتون آجر 20 تایی مورد نیاز است.

حساب سرانگشتی میلگرد اسکلت بتنی

اگر بخواهیم نسبت وزن میلگرد مصرفی در ستون‌ها را با توجه به زیر بنا محاسبه کنیم باید بدانید که بین 8 تا 12 کیلوگرم بر متر مربع نیاز است و نسبت وزن میلگرد حرارتی به زیر بنا یک کیلوگرم در هر متر مربع است. یک تخمین سر انگشتی در مورد نسبت وزن میلگرد سر تیرچه بین 1 تا 1.2 کیلوگرم بر متر مربع است و نسبت میلگرد در تیرچه زیربنا بین 6 تا 8 کیلوگرم بر متر مربع است که در حالت کلی به ازای هر متر مربع میلگرد در یک سازه بتنی با سقف دال دو طرفه بین 60 تا 85 کیلوگرم بر متر مربع نیاز است. مثلا برای یک مساحت 200 متری حدود 14000 کیلوگرم میلگرد نیاز است. قیمت میلگرد آلیاژی در سایت مرکزآهن موجود بوده و می‌توانید حدود هزینه این محصول را در سال جاری برآورد کنید.

تقویت برش تیر
وزن میلگرد مصرفی در ستون

تاثیر مدت زمان اجرا در کاهش یا افزایش هزینه اسکلت بتنی

هر چقدر که زمان انجام یک پروژه عمرانی مثل ساخت و ساز بیشتر شود هزینه تمام شده آن نیز بیشتر خواهد شد. برای انجام یک ساختمان سازی، دستمزد کارگران که بیشتر اوقات روزمزد هستند به اضافه اجاره وسایل و ...، خدماتی مثل بیمه افراد، عوارض و بخش‌های عمومی، هزینه بالاسری و... را شامل می‌شود. هزینه بالاسری به دو قسمت تقسیم می‌شود: هزینه بالاسری عمومی و بالاسری کاری.

هزینه بالاسری عمومی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه سرمایه گذاری یا اجاره محل دفتر
 • هزینه آب و برق و سوخت
 • هزینه بیمه‌های عمومی و کارکنان و بیمه‌بیکاری
 • هزینه دستمزد نیروی انسانی
 • هزینه عوارض شهرداری
 • هزینه ضمانت نامه شرکت در مناقصه‌ها
 • هزینه دستگاه‌ها و تجهیزات و...

و هزینه بالا سری کار شامل موارد زیر است:

 • هزینه تنخواه در گردش پیمانکار، با توجه به وجوه پیش پرداختی که نزد پیمانکار است.
 • هزینه ناشی از وجوه نقدی آن قسمت از حسن انجام کار که نزد کارفرماست.
 • هزینه مالیات
 • هزینه صندوق کارآموزی
 • سود پیمانکار
 • و...

حق‌الزحمه یکسری امور مثل تهیه پودر کلر برای شستشو و ضدعفونی کردن تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب و مخازن ذخیره آب مطابق مشخصات فنی به ازای هر کیلوگرم حدود 14300 ریال است. عملیات شستشو و ضدعفونی کردن سطوح بتنی در تماس با آب اعم از کف، دیوار، ستون و سقف حدود 100000 ریال برای هر متر مربع است. در کل هزینه ساخت یک واحد مسکونی در سال 1402 به نسبت سال گذشته بین 30 تا 40 درصد افزایش داشته است.  

جمع بندی

با توجه به افزایش هزینه‌های مصالح ساختمانی و سایر عوامل موثر بر نرخ هر متر مربع واحد مسکونی، هزینه‌های ساخت در طی سالیان گذشته رشد زیادی را تجربه نموده‌اند. اولین قدم برای خرید مصالح ساختمانی در یک پروژه استعلام قیمت آن است و به دلیل تفاوت قیمت محصولات در کارخانجات مختلف برای مثال تفاوت قیمت میلگرد بناب و شهرکرد، خریداران ممکن است با سوالات زیادی مواجه شوند. در این مقاله ضمن پاسخ به تمامی سوالات شما به بررسی هزینه اسکلت بتنی در سال 1402 پرداخته‌ایم تا به راحتی قبل از اقدام به ساخت، بتوانید بودجه خود را هماهنگ نمایید.

سوالات شما

ارزانترین و گرانترین سقفها کدامند؟

سقف تیرچه بتنی ارزان‌ترین سقف در بازار است که بعد از آن تیرچه کرومیت، کامپوزیت از نظر قیمت قرار می‌گیرند و قیمت سقف عرشه فولادی، دال تخت، دال مجوف دو نوع از گران‌ترین سقف‌ها هستند.

فرمول تخمین مقدار آهن مصرفی در ساختمان چیست؟

(میانگین قیمت خرید هر کیلوگرم آهن مصرفی + دستمزد ساخت هر کیلوگرم آهن مصرفی) * کیلوگرم آهن مصرفی در هر متر مربع

مقدار آهن مصرفی در اسکلت فلزی چه میزان است؟

میزان مصرف آهن آلات در اسکلت بتنی از اسکلت فولادی کمتر است. اگر سازه از بتن با قاب خمشی متوسط باشد، بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف حدود ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم برای هر متر مربع نیاز به آهن آلات است.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر زهرا 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام ببخشید اسکلت بتنی یه ساختمان دو طبقه که به صورت دوبلکس هست چقدر تمام میشه؟؟
 • ارسال شده توسط کاربر 0913364**** 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  سلام جناب مهندس ۲۵۰ متر زمین هزینه اسکلت کلا"سه طبقه چند ؟تشکر
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب شماره تماس شما به کارشناس بخش مربوطه ارجاع داده شد. در اولین فرصت با شما تماس گرفته و با توجه به شرایط، هزینه کلی آهن آلات ساختمان برآورد خواهد شد.
  • ارسال شده توسط کاربر غلامعلی 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام وقت بخیر آقای مهندس من باتمام سرمایه میخواهم زمین بگیرم اما برای ساخت و ساز فقط میتونم ماهی بیست میلیون هزینه کنم شما چه راه حلی پیشنهاد میکنید مثلاً مشارکت در ساخت یا وام ساخت مسکن چقدر هست البته منطقه‌ای که حداقل پنج طبقه ساخته میشه ممنون از راهنماییتون ،
   • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 9 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
    دورو بر شما کاربر گرامی مجموعه مرکزآهن در رابطه با مقدار آهن مصرفی ساختمان شما قادر به مشاوره است. در صورت صورت تمایل با شماره تلفن 03191009009 تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشورت بگیرید.
   • ارسال شده توسط کاربر محسن یارمحمدی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
    عالی
    • ارسال شده توسط کاربر hh 5 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     نوشته اید "اگر سازه از بتن با قاب خمشی متوسط باشد بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف حدود ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم برای هر متر مربع نیاز به آهن آلات است." . خب برای هر طبقه؟ یعنی برا ساختمان مثلا سه طبقه، این عدد را باید در 3 ضرب کنیم؟ درضمن، اگر این عدد برا هر طبقه باشه و شامل پی هم باشه، برا طبقات بالاتر که پی ندارند،چطور میشه این معیار رو استفاده کرد؟
    • ارسال شده توسط کاربر عبدالحسین زندی دره غریبی 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     باسلام دویست متر زمین برای ساخت در سه طبقه دارم لطفان راهنمایی کنید چقدر هزینه میخواد.
     • ارسال شده توسط کاربر esmaili 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
      هزینه هر متر مربع برای شما در حال حاضر بین 5 تا 6 میلیون بسته به نوع مصالح مصرفی می باشد