روش تولید کارتن پلاست

5 ماه پیش3977بازدید0دیدگاه2.3امتیاز (3 رای)

معرفی فرآیند تولید کارتن پلاست

همه ما در زندگی روزمره با استندهای تبلیغاتی در ابتدای سالن ورودی سینماها مواجه شده‌ ایم که از نوعی پلاستیک تهیه شده اند، جنسی از پلاستیک که مشابه آن را در ساخت برخی سطل‌ های زباله و مانند آن مشاهده کرده‌ ایم. این نوع پلاستیک که کاربردهای فراوانی دارد، کارتن پلاست نامیده می‌ شود. ورقه‌ های کارتن پلاست (Corrugated Plastic) که با نام‌ های تجاری زیادی در بازار وجود دارند، متشکل از دو یا چند ورقه صاف هستند که با استفاده از ورقه‌ های عمودی باریک و منظم به هم وصل شده‌ اند. ورقه‌ های کارتن پلاست طیف گسترده‌ ای را در بر می‌ گیرند؛ از ورقه‌ های پلاستیکی قالب‌ گیری شده به شکل چند لایه که از رزین پلی پروپیلن بسیار فشرده درست شده تا تخته‌ های فیبری موج دار.

ویژگی‌ های کارتن پلاست

کارتن پلاست دارای ویژگی‌ های زیادی است. ورقه‌ های کارتن پلاست سبک و در عین حال محکم، با دوام، مقاوم در برابر آب و انواع حلال‌ ها و مواد شیمیایی (ویژگی‌ ای که باعث می‌ شود از این نوع پلاستیک بتوان در شرایط بد آب‌ و‌ هوایی و محصولات در معرض مواد شیمیایی قوی استفاده کرد) قابل شستشو و ارزان هستند.

این ورقه ‌ها انعطاف ‌پذیر بوده و در برابر حرارت عایق ‌اند. از دیگر ویژگی‌ های کارتن پلاست سهولت چاپ بر روی آن و قابلیت اتصال با منگنه، چسب معمولی و حرارتی است. به علاوه کارتن پلاست معمولا از پلی پروپیلن ساخته شده و به همین خاطر قابل بازیافت است.

خط تولید کارتن پلاست

کاربرد‌های کارتن پلاست

ورقه‌ های کارتن پلاست به صورت رایج برای ساخت تابلوهای تجاری، استندها و مانند آن و نیز برای ساخت ظروف، حامل‌ های پلاستیکی و بسته بندی‌ های چند بار مصرف استفاده می‌ شوند. به دلیل سبکی وزن می‌ توان از کارتن پلاست برای مصارف ساختمانی مانند استفاده به جای شیشه پشت درب و یا امور تزئیناتی استفاده کرد. به علاوه سازندگان هواپیمای کنترل از راه دور برای ساخت هواپیماهای با ماندگاری زیاد از نوع SPAD، از این نوع پلاستیک بهره می‌ برند.

با افزودن برخی مواد دیگر در فرآیند تولید کارتن پلاست، می‌ توان قابلیت‌ های آن را افزایش داده و در امور متنوعی مانند ایجاد سقف گلخانه، استخر، سقف‌ های خورشیدی و جداره‌ های مقاوم در برابر آتش یا اشعه فرا بنفش خورشید، لایه محافظ کف و… استفاده کرد.

نگاهی اجمالی به مراحل تولید کارتن پلاست

ابتدا ماده اولیه تشکیل شده از پلی پروپیلن وارد دستگاه می‌ شود. این ماده با استفاده از اکسترودر قالب زده می‌ شود. سپس غلتک آن را به محوطه سرد کننده وارد کرده و در آنجا عملیات سرد‌سازی انجام می‌ گیرد. در مرحله آخر ورقه‌ ها به اندازه دلخواه برش ‌خورده و بسته‌ بندی می‌ شوند.

مواد لازم در تولید کارتن پلاست

مواد مورد نیاز در تهیه کارتن پلاست همان دو پلاستیک رایج در تولید بسیاری از مصنوعات پلاستیکی یعنی پلی پروپیلن و پلی اتیلن هستند. پلی پروپیلن به دلیل PH خنثی در دمای معمولی در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی مقاوم است و با افزودن مواد دیگر به آن می‌ توان در برابر بسیاری از چیزهای دیگر مانند اشعه فرابنفش خورشید یا آتش نیز آن را مقاوم کرد.

در ساخت کارتن پلاست از پلی کربنات نیز می‌ توان استفاده کرد اما این ماده به دلیل مقاومت نسبتا کمتر و شکنندگی آن، کمتر از پلی پروپیلن در صنعت کاربرد دارد. البته باید دانست که پلی کربنات محکم‌ تر است. PVC و PET نیز در تولید کارتن پلاست استفاده می‌ شوند.

فرآیند تولید کارتن پلاست

مراحل تولید کارتن پلاست

از تجهیزات مورد نیاز در تولید کارتن پلاست می‌ توان به دستگاه‌ های دایکات، خشک کننده، خنک کننده، تغذیه کننده مارپیچ، دستگاه دو جداره کرونا، اکسترودر مارپیچ و کالیبراسون فرم دهنده اشاره کرد.

مراحل تولید کارتن پلاست شامل توزین مواد اولیه، ایجاد خمیر از پلی پروپیلن یا پلی اتیلن، سنجش حجم و فشار خمیر، عبور از قالب به وسیله اکسترودر دوگانه جهت قالب‌ زنی و ایجاد لایه‌ های متعدد، انجام عملیات چندگانه سرد‌سازی و سنجش کشش سطحی و استحکام ورقه و برش نهایی و بسته بندی است.

مواد اولیه پس از توزین دقیق و اطمینان از اختلاط مناسب، وارد تغذیه کننده خودکار شده و پس از آن به اکسترودر انتقال می‌ یابند. در این مرحله مواد ذوب شده و تحت فشار به قالب دای منتقل می‌ شوند. مرحله بعد شکل‌ گیری در دستگاه قالب زنی به صورت ورق و سپس عبور از یک غلتک و انتقال به محفظه فر است.

حالا وقت آن رسیده تا ورقه طی چند مرحله سرد شده و با استفاده از دستگاه دو جداره کرونا تحت فشاری تا 48 داین قرار گیرد و اطمینان حاصل شود که آماده لمینت شدن یا چاپ روی آن است. آخرین مرحله از مراحل تولید کارتن پلاست برش زدن ورقه‌ ها و انتقال آنها جهت بسته بندی است.

مراحل تولید کارتن پلاست به شکل جعبه

پلاستیک‌ های موج دار می‌ توانند برای تولید جعبه‌ ها و انواع حامل‌ های پلاستیکی مشابه استفاده شوند. از تجهیزات متنوعی برای تبدیل این نوع پلاستیک به شکل جعبه استفاده می‌ شود. این تجهیزات بر اساس اندازه جعبه، کیفیت جعبه از حیث قدرت تحمل و ظرافت تعیین می‌ شوند. این تجهیزات شامل فلكسوگرافی، دستگاه چاپ سیلک اسکرین، دستگاه چاپ دیجیتال، دستگاه برش سریع، چرخشی، پوسته پوسته یا برش تخت و نیز دستگاه جوشکاری دستی و مافوق صوت، دستگاه تاکننده و همچنین دستگاه چسب کاری است.این پروسه شامل ایجاد ورقه خام متناسب با اندازه مورد نیاز و سپس دایکات کردن با استفاده از دستگاه‌ های برش سریع و چرخشی است. در مرحله بعد این ورقه‌ های برش خورده، با استفاده از یک برگه چسب و یکی از پانل‌ ها برای ایجاد جعبه سر هم بندی می‌ شوند.

در روش های جدید فرآیند تولید جعبه های کارتن پلاست لبه‌ هایی که غالبا با دست انسان در تماس است، گرد و کاملا بدون روزنه ساخته می‌ شوند.

کلام آخر

تولید کارتن پلاست به عنوان عضوی از خانواده بزرگ پلاستیک موجب تحول در زمینه مصنوعات پلاستیکی شده است. کاربردهای این پلاستیک کاملا متنوع است و شاید شما هم یکی از افرادی باشید که با اطلاع از آنها بخشی از نیاز خود را برطرف سازید. جهت اطلاع از قیمت کارتن پلاست می‌توانید از سایت مرکز آهن بازدید کرده و یا با کارشناسان این مرکز به شماره 91009009-031 و یا 91009009-021 تماس حاصل نمایید تا شما را راهنمایی نمایند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد