3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تیر لانه زنبوری در قاب خمشی

همانطور که در مقاله های پیشین نیز به آن اشاره شد مقاطع یکی از مهم ترین محصولات فولادی مورد استفاده در پروژه های عمرانی و ساخت و ساز می باشند. تیر آهن ها در انواع متنوع با شیوه های تولیدی گوناگون در بازار محصولات فولادی یافت می‌شوند. یکی از انواع این مقاطع، تیرآهن زنبوری نام دارد که به دلیل ماهیت سوراخ دار خود چنین نامی را گرفته و در ایران بسیار محبوب واقع شده است. در میان مهندسین ساخت و ساز نظریه های متعددی در خصوص استفاده یا عدم استفاده از این نوع محصول فولادی وجود دارد که هر کدام دلایل خاص خود را دارند برخی معتقدند که میزان مقاومت و استحکام تیر آهن فولادی با برش، جوشکاری مجدد و اتصال دو مقطع نیمه افزایش یافته و در نتیجه برای استفاده در سازه های فولادی بسیار مناسب است چنین محصولاتی در مواردی همچون پل سازی، صنایع، ساخت و ساز، عمران و… متقاضیان خاص خود را دارند ولی در مقابل افرادی نیز وجود دارند که بر معایب این محصول تأکید داشته و آن را برای ساخت و ساز توصیه نمی‌کنند در این مقاله قصد داریم استفاده یا عدم استفاده از چنین تیر آهنی را به چالش بکشانیم پس در ادامه مقاله به شرح مفصل  این موضوع خواهیم پرداخت.

[vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-download”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : ممنوعیت تیرآهن لانه زنبوری

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

فروش تیرآهن لانه زنبوری

ضوابط طراحی تیر لانه زنبوری

در بند ده آیین نامه مقررات ملی ساختمان صراحتا به مساله تیر آهن و قاب آن اشاره شده اما باید دقت نمود قوانین مربوطه به استفاده از تیر آهن در شرایط خاص و مذکور در آیین نامه اشاره دارد بر همین اساس با بررسی کامل و همه جانبه شرایط، بررسی اجرا و نظارت همه جانبه بر ساخت می توان از بروز مسائل احتمالی پیشگیری نمود. از سویی دیگر اینگونه می توان اذعان داشت که هر نوع مقطع فولادی در صورت عدم استفاده در شرایط و ضوابط مربوط به خود می تواند ضرر آفرین واقع گردد.

مشخصات تیرآهن زنبوری

امروزه به کرات شاهد استفاده از تیرآهن زنبوری در سازه ها هستیم از جمله کاربردهای آن می توان به پل سازی و استفاده در سقف با هدف سبک سازی اشاره نمود. همواره در حین استفاده از تیر زنبوری باید معیارهای زیر را در نظر داشت:

 • بررسی رعایت کلیه ضوابط مطرح در آیین نامه ساختمانی
 • بررسی جان تیر آهن
 • بررسی سوراخ های روی جان تیرآهن
 • میزان مقاومت اتصالات
 • بررسی لبه های جوشکاری شده

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]تیرآهن زنبوری قریب به یک قرن قبل با هدف افزایش استحکامات، تغییر شکل کمتر، باربری بهتر، تحمل بیشترین فشار وارده با کمترین وزن بدون خمیدگی و نهایتا افزایش قدرت لنگر طراحی و با استقبال بازار فولاد مواجه گردید. نکته قابل تامل در استفاده از چنین محصولی تنها رعایت ضوابط مربوطه و توجه به ارتفاع آن می باشد. تیر زنبوری نیز همچون تمام محصولات فولادی شرایط استفاده خاص خود را دارد که در صورت پیاده سازی نا صحیح با خطا و تخریب مواجه خواهد شد. از جمله مزیت های تیر آهن زنبوری می توان به موارد زیر اشاره نمود که از جمله دلایل محبوبیت و مصرف محصول می باشند:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

 • ممان اینرسی بیشتر در مقایسه با تیر معمولی
 • کاهش وزن در مقایسه با ارتفاع آن
 • افزایش قدرت تحمل بار
 • افزایش میزان مقاومت خمش محصول فولادی
 • امکان عبور تاسیسات مد نظر از 5 ضلعی موجود در طول جان

معایب تیر لانه زنبوری

با توجه به مزایای تیر شبکه ای برخی معتقدند این محصول با خللی همراه است که جان سازه را تهدید می نماید و باید اصلاح گردد از جمله اینکه پنج ضلعی های موجود در جان مقطع تحمل تنش برشی را ندارند و اذعان می دارند باید از ورق هایی به عنوان تکیه گاه با هدف پوشش دادن حفره ها بهره جست.

روش ساخت تیر لانه زنبوری

ابتدا به واسطه شابلونی مخصوص که الگوی تیر نام دارد، شبکه هایی بر روی جان طراحی شده سپس با توجه به سیاست و نظریه فولادساز، به کمک یکی از شیوه های برشی، مقطع فولادی به دو نیمه تقسیم می گردد. در مرحله بعدی دو نیمه از لبه ها در مقابل یکدیگر قرار گرفته و جوشکاری می شوند. به این صورت تیری با حفره ای در طول جان تولید می گردد که اغلب در پل سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

صحت استفاده از تیر لانه زنبوری

در آخر می توان گفت استفاده از تیر آهن زنبوری در صورت رعایت ضوابط مربوطه محدودیت خاصی نداشته و تنها باید به صورت اصولی و در شرایط مربوط به خود مورد استفاده قرار گیرد در غیر این صورت همچون همه مقاطع ضرر آفرین خواهد بود و این امری کاملا بدیهیست. امید می رود با رعایت اصول و ضوابط مربوطه شاهد ساخت و سازهایی مطابق با آیین نامه مقررات ملی ساختمان و کاهش خرابی های ناشی از استفاده غیر اصولی مصالح باشیم.

3.4/5
5رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری