معرفی بهترین نوع تیرآهن

3 ماه پیش5612بازدید0دیدگاه4امتیاز (28 رای)
معرفی بهترین نوع تیرآهن

تیرآهن جزو مهمترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد به همین دلیل در خرید این محصول باید دقت زیادی به عمل آید. به طور کلی تیرها دارای مشخصات فنی و ظاهری بسیاری بوده که توجه به آن ها می تواند در امر خرید کمک شایانی به شما عزیزان کند. علاوه بر مشخصات این محصول، توجه به استاندارد و کشور تولیدی تیر نیز می تواند موثر باشد. از این رو قصد داریم در ادامه شما عزیزان را با نکات مهم در هنگام خرید تیرآهن آشنا سازیم. جهت مشاهده ویدئو نکات مهم پیش از خرید تیرآهن به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

مشخصات تیرآهن

پیش از خرید لازم است اطلاعاتی در خصوص مشخصات ظاهری تیرها داشته باشیم. تیرها از لحاظ شکل ظاهری شبیه حرف H برعکس می باشند. بال تیر به قسمت بالا و پایین آن اطلاق شده و به قسمتی که دو بال را به یکدیگر متصل می کند تیغه آن گفته می شود. همچنین فاصله پشت به پشت بال ها جان تیر نامیده می شود. سایز تیر بر اساس طول جان اعلام می گردد.

مشخصات تیرآهن
مشخصات تیرآهن

H : طول جان تیر (سایز تیر)

B : طول بال تیر

D : طول صاف تیغه تیر

Hi : طول تیغه داخلی تیر

بررسی انواع تیرآهن

این محصول دارای انواع مختلفی بوده که براساس نوع طراحی دارای کاربردهای متفاوتی می باشند. به طور کلی سه نوع تیر در بازار موجود می باشد که شامل تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)، تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و تیرآهن IPB (بال پهن) هستند. در ادامه به بررسی انواع مختلف تیرآهن های موجود در بازار خواهیم پرداخت.

معرفی و بررسی انواع تیرآهن
معرفی و بررسی انواع تیرآهن

معرفی تیرآهن IPE

تیر IPE در کشور ایران کاربرد فراوانی دارد و طبق استاندارد اروپا تولید می گردد. مهمترین مشخصه این نوع تیر این است که ضخامت بال ها در ابتدا و انتهای محصول یکسان می باشد. همچنین طول هر بال نصف طول جان تیر است. نقشه های ساختمانی که در ایران تهیه می گردد عموما براساس تیرآهن IPE بوده در نتیجه از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد. از مرغوب ترین کارخانجات تولیدی این نوع تیر می توان ذوب آهن اصفهان را نام برد. تیرآهن ذوب آهن اصفهان دارای وزن سنگینی بوده و از جدول اشتال تبعیت می کند و از نظر کیفیت نیز نسبت به سایر کارخانجات مرغوب تر می باشد. سایر کارخانجات مانند اهواز، فایکو، یزد و آرین متفرقه بوده و در بازار با این نام شناخته شده اند. تیرها از سایز 12 تا 30 در ایران تولید می گردد و سایر سایزها وارداتی می باشد و به نام ترک، روس و اوکراین وارد ایران می گردد. جهت اطلاع از قیمت تیرآهن 16 اصفهان و سایر سایزها می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

تیرآهن INP

این تیرآهن ها بر اساس استاندارد کشورهای چین و روسیه تولید می گردند. بال ها در ابتدای این تیر نازک بوده و در انتها ضخیم می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تیرآهن INP می توانید به مقاله تفاوت تیرآهن IPB و IPE و INP مراجعه نمایید.

تیرآهن IPB

این تیرآهن تحت عناوین تیر بال پهن، عریض یا تیر H نیز نامیده می شود. در تیر بال پهن طول بال ها نسبت به تیرآهن IPE بیشتر می باشد. لازم به ذکر است که علامت V که پس از نام این تیرها آورده می شود به معنای تیر سنگین و علامت L نشان دهنده تیرآهن سبک می باشد. برای مثال IPBV به معنای تیرآهن بال پهن سنگین و IPBL به معنای تیرآهن بال پهن سبک می باشد.

انواع علامت اختصاری تیرآهن
انواع علامت اختصاری تیرآهن

معرفی تیر لانه زنبوری

تیرهای لانه زنبوری تحمل لنگر خمشی بیشتری دارند. برای تولید این تیرها جان آن را به صورت ذوزنقه برش می دهند و سپس آن ها را به هم جوش می دهند. در نهایت شکل ظاهری این محصولات به صورت لانه زنبوری می شود. از مزایای این نوع تیر می توان به وزن سبک تر و صرفه اقتصادی بالاتر و عبور راحت تر لوله های برق و تاسیسات از میان آن ها اشاره کرد. با این حال به دلیل ایجاد حفره در جان تیر مقاومت برشی محصول کاهش می یابد و گاهی اوقات برای پر کردن این حفره ها از ورق های فولادی استفاده می گردد.

بررسی عملکرد انواع تیرآهن

تیرآهن ها در ساخت و ساز به سه دسته تیر اصلی، فرعی و کلاف تقسیم بندی می شوند و هریک براساس نوع طراحی دارای عملکرد و وظیفه ویژه ای نیز می باشند. در ادامه به بررسی وظایف هریک از تیرها در ساخت و ساز خواهیم پرداخت.

تیر اصلی: وظیفه تیر اصلی منتقل نمودن بار از تیر فرعی به سمت ستون ها بوده و در سازه به ستون متصل می گردند.

تیر فرعی: تیر فرعی به تیرهای اصلی متصل گردیده و افقی می باشد. وظیفه اصلی تیر فرعی انتقال بار به تیر اصلی می باشد.

تیر کلاف: وظیفه اصلی تیر کلاف منتقل نمودن بار از تیر عرضی به ستون ها می باشد و به دو تیر عرضی که در سقف و خرپای ستون ها قرار دارد متصل می شود.

بررسی عملکرد انواع تیرآهن
بررسی عملکرد انواع تیرآهن

مزایای استفاده از تیرآهن در ساختمان سازی

استفاده از این محصول در ساخت و ساز دارای مزایای فراوانی می باشد و بسته به نوع نیاز لازم است انواع مختلفی از تیرآهن استفاده گردد. لازم است در هنگام خرید به مزایا و معایب این محصول و کاربرد آن توجه ویژه ای گردد.

  • اجرا و نصب سریع
  • امکان اتصال چندین قطعه
  • امکان توسعه پس از اتمام سازه
  • تیرها به صورت پیش ساخته در کارخانه وجود دارد
  • کاربرد فراوان در ارتفاع زیاد
  • معایب استفاده از تیرآهن در سازه
  • تضعیف تیر در دمای بالا
  • احتمال خوردگی
  • تمایل به کمانش

همچنین در صورت عدم اتصال مناسب قطعات به یکدیگر سازه دچار مشکل می گردد.

معمولا راهنمای خرید تیرآهن در کشور ما بر اساس استاندارد اروپا یا همان IPE می باشد. البته زمانی تیر با استاندارد INP نیز در بازار موجود بوده ولی اکنون اکثر تیرها براساس استاندارد IPE در بازار داخلی ایران موجود است. به طور کلی تیرهای وارداتی در بازار داخلی کشور ما در حال حاضر از هر دو استاندارد بوده و تیرهای IPE وارداتی مربوط به کشورهای اسپانیا، آلمان، لهستان و کره می باشد.

تیرهای تولید داخلی در دو نوع سبک و استاندارد موجود می باشد. در حال حاضر می توان گفت بهترین نوع تیر موجود در بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان می باشد که در نوع استاندارد موجود بوده و وزن آن مطابق جدول اشتال می باشد و علت گران بودن قیمت تیرآهن نیز همین نکته است. تیرهای وارداتی کشور ترکیه و کره از نظر وزنی تقریبا مشابه تولیدات ذوب آهن اصفهان بوده ولی ارزان تر می باشند. همچنین محصول کارخانجات یزد، فایکو، ناب و آرین سبک بوده و از سایر محصولات ارزان تر می باشد.

اکثر خریداران تیرآهن ذوب آهن اصفهان سوالاتی در خصوص نحوه تشخیص این محصول در بازار داخلی دارند. در مقاله ای طی روزهای گذشته تحت عنوان تشخیص تیرآهن اصفهان تمامی نکات را خدمت شما عزیزان در این خصوص شرح دادیم. در صورتی که در بازار برای خرید محصول ذوب آهن اصفهان قیمتی کمتر به شما پیشنهاد دادند بایستی به اصالت این محصول شک کنید. نخستین تفاوت تیر ذوب آهن اصفهان با دیگر تیرها وجود نشانه ESCO بر روی بال این محصول می باشد.

جمع بندی

تیرآهن ها دارای انواع مختلفی می باشند که در هنگام خرید لازم است به نوع و کاربرد آن ها دقت نمایید. همچنین همان طور که در مقاله ذکر شد در حال حاضر بهترین نوع تیرآهن موجود در بازار محصول کارخانه ذوب آهن اصفهان بوده که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع تیرآهن و بهترین نوع برای پروژه خود با کارشناسان مرکزآهن از طریق شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد