3.4/5
22رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی مشخصات تیرآهن ذوب اصفهان

تیرآهن ها دارای خصوصیاتی می باشند که پیش از خرید لازم است به آن ها توجه نمایید. شاید شما نیز در هنگام خرید تیرآهن اصفهان یا سایر کارخانجات با سوالات زیادی مواجه شده باشید یا اینکه با محصولاتی روبرو شوید که از لحاظ فنی یکسان بوده ولی دارای مشخصات وزنی متفاوتی باشند. توجه به این موارد از اصول اصلی خرید این محصول می باشد.علاوه بر مشخصات معمول ، این محصولات از لحاظ کشور تولیدکننده و استاندارد مربوطه نیز قابل تشخیص هستند. با توجه به مطالب ذکر شده باید در انتخاب خود دقت زیادی داشته باشید چرا که قیمت تیرآهن اصفهان و سایر کارخانجات با توجه به وزن آن تعیین می شود و ممکن است با مشخصات فنی مورد نظر شما، محصولی با وزن سبک تر نیز موجود باشد و موجب صرفه جویی در هزینه های مصرفی شما گردد.

دریافت نسخه pdf مقاله : نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان در بازار

در ادامه ابتدا به بررسی مشخصات ظاهری و فنی تیرآهن ها می پردازیم و پس از آن نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان را بررسی می کنیم.

 قیمت تیرآهن اصفهان

مشخصات ظاهری تیرآهن

از لحاظ شکل ظاهری تیرآهن دارای دو بال در بالا و پایین می باشد و قسمتی که دو بال را به یکدیگر متصل می کند تیغه نامیده می شود. به طور کلی براساس شکل ظاهری به سه دسته بال پهن (HE)، بال کوتاه (IPE) و بال کوتاه (IPN) تقسیم می شوند. تفاوت این سه مدل در اندازه و شکل بال آن ها می باشد.

انوع تیرآهن

H: طول جان تیرآهن (اندازه)

B: طول بال

D: طول صاف تیغه

Hi: طول تیغه داخلی

مشخصات فنی

اصطلاح جان تیرآهن به فاصله پشت به پشت هر دو بال گفته می شود. این محصولات براساس طول جان اندازه می شوند ولی در سه مدل ذکر شده تنها طول بال آن ها متفاوت می باشد. در تیرآهن HE طول جان و بال تقریبا برابر می باشد. این تیرآهن به نام هاش نیز اطلاق می گردد.

انواع استاندارد تیرآهن

به طور کلی کارخانه های تولید این محصول از دو استاندارد برای تولید استفاده می نمایند

 • استاندارد IPE

این استاندارد بیشتر متعلق به کشور ایران و کشورهای اروپایی می باشد. برای تشخیص این استاندارد راجت ترین کار این است که از دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید. ضخامت بال ها در ابتدا و انتها کاملا یکنواخت بوده و قابل تشخیص می باشد. این مدل تیرآهن در کشور ما از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و اکثر نقشه های ساختمانی براساس این استاندارد می باشد.

تیرآهن ipe

 • استاندارد INP

این استاندارد اکثرادر کشورهای روسیه و چین مورد استفاده قرار می گیرد. برعکس استاندارد IPE، در این استاندارد ضخامت بال ها در ابتدا نازک و در انتها ضخیم می شود. برای تشخیص این محصول چنانچه از سر تیرآهن به آن نگاه کنید متوجه شیب ملایمی می شوید.

تیرآهن inp

همان طور که ذکر شده به طور معمول خرید تیرآهن در کشور ما براساس استاندارد ipe صورت می گیرد و استاندارد INP بیشتر در کشورهای چین و روسیه موجود می باشد. با این حال به دلیل واردات تیرآهن از کشورهای دیگر، هر دو مدل در کشور موجود می باشد.

تیرآهن های وارداتی IPE بیشتر به کشورهای اسپانیا، لهستان ، آلمان، کره، چین و روسیه مربوط می باشد. یکی از مشکلاتی که خریداران این محصول گاها با آن مواجه می شوند این است که تیرآهن های وارداتی کشورهای روسیه و چین از هر دو نوع IPE و INP می باشد و نحوه تشخیص آن برای برخی مشتریان دشوار است. حتی گاهی پیش آمده است که پس از طراحی نقشه براساس تیرآهن IPE و خریداری متوجه شده اند که محصول موجود از نوع INP می باشد. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان این است که پیش از خرید حتما به تفاوت ظاهری این دو مدل دقت فرمایید.

نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان

همان طور که می دانید در کشور ما تیرآهن اصفهان بیشترین محبوبیت را دارد ولی آیا برای شما نیز پیش آمده که پس از خرید این محصول متوجه اشتباه در خرید آن شده باشید؟ آیا شما نیز در خصوص نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان سوالاتی دارید؟ پس در ادامه با ما همراه باشید.

واقعیت این است که چنانچه در هنگام خرید این محصول به برند حک شده بر روی آن توجه نمایید به راحتی می توانید محصول تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان را از سایر محصولات تشخیص دهید.

بر روی بال های تیرآهن و با فاصله های دو متری مارکی تحت عنوان ESCO حک شده که این محصول را از محصول سایر کارخانجات متمایز می سازد. این کارخانه برای تولید محصولات خود از استاندارد IPE استفاده می کند که بر اساس آن محصولاتی با بال های نازک و یکنواخت تولید می گردد.

آرم تیرآهن ذوب آهن اصفهان

تیرآهن ذوب آهن اصفهان با وزن استاندارد و مطابق جدول اشتال تولید می شوند و به همین دلیل نیز نسبت به محصول کارخانجات دیگر دارای قیمت بالاتری می باشد. با این حال نوع دیگری نیز از این محصول ساخت کشور کره یا ترکیه در کشور موجود می باشد که وزنی نزدیک به تیرآهن ذوب آهن اصفهان داشته ولی ارزان تر می باشند. همچنین تیرآهن کارخانجاتی اعم از یزد، ناب و فایکو دارای وزن پایین تری بوده و قیمت پایین تری نسبت به تولیدات کارخانه ذوب آهن اصفهان دارند ولی کاربرد خاصی در مهندسی سازه دارند.

محصول این کارخانه در سایزهای 14 تا 30 تولید شده و به بازار فرستاده می شوند و همچنین وزن آن ها نیز متفاوت بوده که بر قیمت نهایی آن تاثیرگذار است. بنابراین در صورتی که در بازار محصول تولیدی ذوب آهن را با قیمت پایین تری دریافت کردید به اصالت آن شک کنید.

بررسی انواع تیرآهن ذوب آهن اصفهان

 • تیرآهن بال نیم پهن موازی IPE

علامت مشخصه این محصول 2-1 می باشد و براساس استاندارد ملی ایران به شماره 1791 و استانداردهای DIN1025-5 و در مشخصات فنی زیر موجود می باشد.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

مشخصات تیرآهن اصفهان

 • تیرآهن بال پهن موازی (IPB)

این محصولات گرم نوردیده و با وزن 5-1 براساس استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 و در مشخصات فنی زیر تولید می گردند.

مشخصات تیرآهن ذوب

تیرآهن ذوب آهن

 • تیرآهن بال باریک شیبدار (IPN)

این تیرآهن ها با استاندارد ملی ایران به شماره 3277 و مطابق استاندارد DIN1025-1 و در مشخصات فنی زیر موجود می باشد.

شکل ظاهری تیرآهن ذوب

مشخصات تیرآهن ذوب

3.4/5
22رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
2

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
2

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0