0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

قفل شدن بازار فولاد در نیمه ابتدایی ماه رمضان

به طور کلی بازار در دو روز گذشته به علت ایام ماه مبارک رمضان و روزهای انتهای برج در حال گذراندن دوران رکود و کسادی بوده و به نحوی قفل شده است. عقل و منطق حکم می کند  که تولید کنندگان و تجار در چنین شرایطی با دادن یک دنده معکوس  و کاهش هر چند جزئی در قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات در روزهای این چنینی روند بازار را عوض کرده  و مشتریان دست به نقد و یا آدرس های اخذ شده روز قبل را وادار به خرید کنند.

اما اصرار دوستان بر قیمت های قبلی  موجب تحرک حداقلی در بازار شده است.

در این میان بعضی از تولید کنندگان هم با حرکت اشتباه رو به جلو از جمله بستن فروش  و یا افرایش های ده تومانی سعی در تحریک بازار دارند .

حرکتی که بعید است موجب تحریک بازار شود.

طبق آخرین محاسبات انجام شده و بر اساس قیمت های اعلامی روز گذشته تولیدکنندگان میلگرد و با وجود برخی افزایش یا کاهش ها، در مجموع تغییر قیمتی میانگین کارخانه های مختلف کمتر از یک تومان محاسبه شد و تقریبا میانگین قیمت نسبت به روز گذشته ثابت بوده است.

این روند برای قیمت ناودانی و نبشی و سایر محصولات و مقاطع نیز در روز یک شنبه مشاهده گردید. هم چنین در بازار مواد اولیه نیز قیمت ضایعات فلزی در بورس کالا با افزایش قیمت مواجه گردید.

تاثیر بازار مواد اولیه بر محصولات فولادی روز گذشته

این در حالی است که قیمت قراضه در بازار اصفهان و یزد نیز کمی افزایش قیمت داشته است در این حوزه هنوز سوپر ویژه تهران اختلاف فاحشی با سایر مناطق دارد و در محدوده 1890 تومان قیمت گذاری شده است.

در حوزه آهن اسفنجی تغییر محسوسی را شاهد نیستیم و در بخش شمش نیز تغییرات نسبت به روز گذشته چندان محسوس نیست و تقریبا شاهد ثبات نرخ می باشیم.

به طور کلی اخبار چندانی در بازار فولاد طی روزهای گذشته از هفته جاری مخابره نشده است ولی اثرات خروج ترامپ از برجام هم چنان در بازار به صورت جسته گریخته مشاهده می گردد.

قیمت ناودانی نبشی

در حال حاضر در بازار جهانی برای کاهش ضررهای ناشی از خروج ترامپ از برجام تلاش هایی صورت گرفته است و آن چه در شرایط فعلی برای بازار کشور ایران ضروری است حفظ آرامش می باشد.

از روزهای ابتدایی انعقاد برجام تاکنون این توافق مخالفان و موافقان زیادی را در میان فعالان بازار داشته است ولی از زمان ریاست جمهوری ترامپ این توافق روند دیگری به خود گرفته و ترامپ تلاش های زیادی در جهت همراهی اروپا با تصمیم لغو برجام داشت.

با این حال در شرایط کنونی باید بپذیریم که از کنترل بازار و نرخ ارز و سکه و طلا تا بازار گوشت و مرغ و در نهایت بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و پروفیل و سایر محصولات علاوه بر این که به دست دولت می باشد تا حد زیادی نیز تحت کنترل خود مردم و فعالان بازار می باشد.

اشتباهات عمده در زنجیره فولاد کشور به دست فعالان بازار

وظیفه اصلی فعالان حوزه فولاد در چنین شرایطی حفظ آرامش و جلوگیری از گسترش قیمت های کاذب می باشد. برخی از فعالان بازار بدون توجه به عواقب این امر تحت تاثیر جو روانی ایجاد شده در بازار قیمت های خود را به صورت کاذب افزایش داده اند.

البته این روند بیشتر مربوط به هفته گذشته و پیش از شروع ماه مبارک رمضان بوده است در حالی که با شروع این ماه بازار افت کرده و نرخ اکثر محصولات به ثبات رسیده است.

امید به بهبود قیمت ناودانی و سایر مقاطع

اشتباهات زیادی در زنجیره فولاد کشور در روزهای اخیر رخ داده است که اکثر آن ها برا اثر اشتباه فعالان این حوزه بوده است. برخی بدون توجه به عواقب این کار در جهت حفظ ارزش دارایی ها دست به اقدامات پر خطری زده و و سبب به هم زدن آرامش بازار می گردند.

به دنبال این اقدام کالایی که پیش از این خریداری نموده اند را به بهانه افزایش نرخ ارز با قیمت بالاتری در بازار به فروش می رسانند. با این کار نه تنها سود چندانی نصیب آن ها نمی گردد بلکه سبب افزایش نرخ محصولاتی هم چون قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و میلگرد می گردند.

کنترل این شرایط پیش از آن که در دست دولت باشد در دست فعالان حوزه فولاد می باشد و همگی باید بپذیرند که شرایط حساس پیش آمده برای اقتصاد کشور تا حد زیادی ناشی از بی اعتمادی مردم می باشد و نباید با چنین اقداماتی به آتش ایجاد شده دامن بزنند.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
3

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
3

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0