آشنایی با 15 عیب شایع ورق سیاه

4 هفته پیش770بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
آشنایی با 15 عیب شایع ورق سیاه

ورق سیاه تهیه شده از نورد گرم سالیان متمادی است که در صنایع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. به منظور برطرف کردن نیازهای جاری در این صنایع، فرآیند نورد باید به گونه‌ای طراحی شود که محصول پایانی از خصوصیات ویژه‌ای از قبیل کیفیت سطح خوب، قابلیت شکل‌پذیری بالا، استحکام مناسب و ظاهر مطلوب برخوردار باشد. همچنین به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان، نیاز است تا تولیدکنندگان این محصولات از تمام خصوصیات لازم برای کاربردهای خاص آگاه باشند.

درواقع هرچه کیفیت ابعادی محصولات نورد بیشتر باشد، به تولیدکنندگان تجهیزات فلزی این امکان را می‌دهد تا کارایی و کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. متاسفانه عیوب ایجاد شده در هنگام نورد ورق سیاه موجب کاهش کیفیت این محصول و ایجاد خسارت در پروژه خواهد شد. از این رو شناخت علل ایجاد این عیوب و تلاش برای رفع آن به یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان تبدیل شده است. در ادامه شما را با شایع‌ترین عیوب ظاهری ورق سیاه و علل ایجاد آن آشنا خواهیم کرد. با شناسایی عیوب می‌توانید از خرید ورق سیاه معیوب و باکیفیت اجتناب کنید.

عیوب ورق سیاه

ورق سیاه حین فرآیند تولید و یا پس از آن دچار ایراداتی شده که در صنعت از آن با عنوان عیوب ورق یاد می‌شود. از جمله این عیوب می‌توان به زنگ زدن ورق، ناخالصی، پوسته شدن و یا ایجاد سوراخ بر سطح آن اشاره کرد.

زنگ زدگی ورق سیاه

پوسته شدن ورق سیاه: پوسته شدن یکی از انواع عیوب ورق سیاه بوده که در حین فرآیند نورد به دلیل عملکرد نامناسب پوسته شکن‌ها ایجاد می‌شود. درواقع چنانچه در پروسه پوسته‌زدایی، نازل‌های آب مسدود باشند پوسته‌ها از روی ورق سیاه پاک نشده و نقاطی با رنگ روشن برروی سطح آن ظاهر می‌شود. این عیب پس از تولید به راحتی با چشم غیرمسلح قابل رویت بوده و طی فرآیند نورد سرد نیز قابل رفع شدن نخواهد بود. برای شناسایی این عیب در هنگام خرید ورق باید به حضور قسمت‌های روشن‌تر از رنگ زمینه برروی محصول دقت کنید.

زنگ زدگی ورق سیاه: زنگ‌زدگی ورق سیاه به علت قرار گرفتن این محصول در معرض محیط مرطوب و یا نگهداری طولانی مدت در انبار با حضور رطوبت رخ می‌دهد. این عیب موجب ایجاد لکه‌های قرمز، سیاه و حتی زرد برروی سطح ظاهری ورق سیاه شده و به راحتی قابل تشخیص است.

کثیفی سطح ورق سیاه: کثیفی سطح ورق سیاه با ظهور لکه‌هایی با رنگ و شکل‌های مختلف برروی سطح این محصول تعریف می‌شود. دلیل ایجاد این لکه‌ها بر سطح ورق ریزش روغن از تجهیزات برروی محصول و یا آلوده بودن مسیر عبور ورق است. در هنگام خرید می‌توانید با کشیدن یک کاغذ سفید برروی ورق از وجود این ذرات آگاه شوید. هرچند مشاهده این عیب با چشم غیرمسلح نیز امکان‌پذیر است.

ناخالصی ورق سیاه: چنانچه شمش مورداستفاده برای تولید ورق سیاه دارای ناخالصی باشد، این ذرات در فرآیند نورد به صورت خراش برسطح ورق ظاهر می‌شوند. درهنگام خرید برای اطلاع از وجود این عیب در ورق می‌توانید از چسب ناخالصی استفاده کنید.

دندانه اره‌ای ورق سیاه: در کناره برخی از ورق‌های سیاه لبه‌های کنگره‌ای برنده قابل رویت و لمس است. این عیب عموما در هنگام برش ورق و به دلیل تیز نبودن تیغه اتفاق می‌افتد. خریداران لازم است از خرید چنین ورق‌هایی خودداری کنند.

سوراخ و حفره در سطح ورق سیاه: در ظاهر برخی از ورق‌ها نقاطی فرورفته و کنده شده دیده می‌شود. این نقاط به دلایل مختلفی اعم از چسبیدن جسم خارجی به غلتک و اعمال نیروی بیش از حد ایجاد می‌شود. این عیب نیز به راحتی در هنگام خرید قابل رویت است.

لکه توقف ورق سیاه: به دلیل توقف زیاد ورق سیاه در حوضچه اسیدشویی و یا کم بودن سرعت خط تولید، لکه‌هایی سیاه رنگ برروی سطح ورق ایجاد می‌شوند. این عیب نیز به راحتی قابل رویت بوده و لازم است در هنگام خرید ورق سیاه به آن دقت کنید.

تاخوردگی ورق سیاه: این عیب به صورت خطوط مورب و روشن بر سطح ورق ایجاد شده و ناشی از عیوب غلتک‌های نورد است. تاخوردگی ورق سیاه به راحتی قابل مشاهده است.

عیوب ورق سیاه

موج ورق سیاه: یکی از عیوب شایع در ورق‌های سیاه موج و یا چین‌خوردگی این محصول است. این عیب را به راحتی می‌توانید با قرار دادن ورق برروی سطح صاف مشاهده کنید. موج در ورق زمانی ایجاد می‌شود که فشار اعمالی از سوی غلتک‌های نورد یکسان نبوده و یا تیغه‌ها عملکرد نامناسبی داشته باشند.

خراش در سطح ورق سیاه: این عیب همانطور که از نامش پیداست به صورت خطوطی منقطع یا تجمعی بر سطح ورق ظاهر شده و موجب کاهش کیفیت محصول می‌شود. دلیل عمده خراش در سطح ورق اصطکاک سطح غلتک و یا تماس محصول با دستگاه است.

بادکردگی حرارتی ورق سیاه: چنانچه سردکاری ورق سیاه به صورت یکنواخت انجام نشود ورق اصطلاحا باد کرده و از حالت طبیعی خارج می‌شود. این عیب با لمس و رویت ورق به راحتی قابل مشاهده است.

کم اسیدشویی ورق سیاه: اسیدشویی یکی از مراحل بسیار مهم در تولید ورق بوده و کاهش کیفیت این مرحله موجب کاهش کیفیت محصول نهایی خواهد شد. چنانچه غلظت اسید کم باشد یا درجه حرارت مناسب نباشد رگه‌هایی تیره در عرض ورق ایجاد خواهد شد.

خراش باز شدن کلاف ورق سیاه: این خراش که به صورت پنجه گربه‌ای بوده در هنگام باز شدن کلاف ورق ایجاد شده و به راحتی قابل تشخیص است.

هاله‌های بازپخت ورق سیاه: این عیب در مرحله بازپخت به صورت لکه‌هایی تیره رنگ بر سطح ورق نمایان می‌شود. در هنگام خرید لازم است به تمامی خطوط، هاله و لکه‌های موجود بر سطح ورق دقت کنید.

کویل بریک اسیدشویی ورق سیاه: این عیب به صورت شیارهایی در عرض ورق نمایان می‌شود. تمامی عیوب ذکر شده در صورت شناخت به راحتی قابل تشخیص هستند. توصیه می‌شود در هنگام خرید به سطح ورق به خوبی دقت کرده و محصولی باکیفیت بالا تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه و خرید بهترین و باکیفیت‌ترین محصول از برندهای معتبر می‌توانید به سایت مرکزآهن مراجعه کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید