مقایسه mo40 با ck45

1 سال پیش2904بازدید0دیدگاه4.5امتیاز (4 رای)
مقایسه mo40 با ck45
یکی از کاربردی ترین موادی که برای ساخت ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود، فولادهای آلیاژی هستند. در دسته فولادهای آلیاژی دو مدل معروف با نام ck45 و mo40 وجود دارد. هر دوی این فولاد آلیاژی در صنعت و ساخت‌و‌ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل بهتر است این دو را به خوبی بشناسید تا بتوانید در زمان انتخاب و استفاده، راحت‌تر اقدام کنید. در این مقاله بررسی تفاوت فولاد آلیاژی ck45 و فولاد mo40 در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته شده است. در این محتوا ما از ترکیبات استفاده شده برای تولید فولاد آلیاژی تا ویژگی و محل استفاده آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با فولاد آلیاژی Ck45 و Mo40

قبل از اینکه به تفاوت این دو فولاد آلیاژی بپردازیم بهتر است کمی با آن‌ها آشنا بشویم. فولاد mo40‌ که برای ساخت قیمت میلگرد mo40  استفاده می‌شود، یکی از فولادهای آلیاژی با میزان کربن پایین است. علاوه بر کربن برای تولید این فولاد از کروم، مولیبدن و منگنز نیز استفاده می‌شود. برای ساخت این کالا از استاندارد کشور آمریکا یا AISI 4140 استفاده می‌شود. زمانی که این محصول را با استانداردی به غیر از استاندارد آمریکا تولید کنند آن را با نام‌های دیگری در بازار عرضه می‌کنند. از دیگر نام‌هایی که برای این محصول به کار برده شده، می‌توان به CM 5 یا ASSAB 709 اشاره کرد. آلیاژ mo40 دارای مقاومت بالایی در برای شکستگی، سایش، ضربه، چقرمگی و استحکام پیچشی است. فولادهای کم آلیاژ Mo40 بیشتر برای تولید قطعات صنعتی مانند چرخ جرثقیل که در معرض سایش قرار دارند، استفاده می‌شود. اما در شرایط کاری، مقاومت سایشی این فولاد به دلیل سختی پایین پس از مدتی کاهش می‌یابد. با افزایش سایش ساینده، ابعاد اجزا کاهش می‌یابد و برای اصلاح سطح نیاز به تعمیر دارند. فولاد ck45 نیز یکی دیگر از فولادهای آلیاژی است که در دسته‌ فولادهای کربن متوسط قرار می‌گیرد. CK45 یکی از معمول‌ترین فولادهای آلیاژی است. یکی از معمول‌ترین محصولاتی که با استفاده از این فولاد تولید می‌شود، میلگرد آلیاژی ck45 است. CK45 برای قطعات متوسط با مقاومت زیاد (قطعات آهنگری سنگین) و اشکال پیچیده در ساخت خودرو و مهندسی ماشین (مانند شفت کشتی، قطعات انتقال، توپی چرخ) مناسب است. از فولاد آلیاژی ck45 همچنین برای اکثر قطعات گیربکس و موتور با قدرت متوسط استفاده می‌شود. قطعات سخت شده مانند میل بادامک، چرخ دنده، اهرم گهواره ای و ... نیز با استفاده از این فولاد آلیاژی تولید می‌شود. ابزار ساده دستی و انواع بست ها و یراق آلات، قطعات و اجزای ماشین آلات با تنش متوسط را نیز می‌توان با استفاده از فولاد ck45 تولید کرد.

تفاوت mo40 با ck45

حال می‌خواهیم به بررسی تفاوت این دو فولاد در زمینه‌های مختلف بپردازیم.
  • بررسی ترکیب شیمیایی فولاد ck45 و mo40
اولین قدم برای مقایسه دو فولاد آلیاژی ck45 و mo40، شناخت ترکیباتی است که برای ساخت هر یک از آن‌ها استفاده می‌شود. در جدول زیر می‌توانید ترکیبات استفاده شده برای تولید این محصولات را بهتر مشاهده کنید. [table id=339 /] [table id=340 /]
  • مقایسه فولاد mo40 و ck45 از نظر شکل
شما می‌توانید برای استفاده از CK45 آن را به شکل میلگرد، ورق و بیلت خریداری کنید. فولاد mo40 نیز به صورت میلگرد آلیاژی mo40، ورق و مقطع مربعی در بازار به فروش می‌رسد. شکل این محصولات فولادی در وزن آن‌ها تاثیر می‌گذارد به همین دلیل قیمت هر یک مقاطع فولاد آلیاژی به طور اختصاصی برای آن در اعلام می‌گردد.
  • تفاوت ck45 و mo40 از نظر ویژگی
هر دوی این فولادهای آلیاژی دارای ویژگی‌هایی عالی و منحصر به فرد هستند که استفاده از آن‌ها را مورد توجه قرار داده است. فولاد آلیاژی Ck45 در برابر اصطکاک مقاومت بالایی دارد، در برابر ضربه مقاومت زیادی نشان می‌دهد و استحکام کلی آن بالاست. فولاد mo40 نیز دارای مقاومت بالا بوده و توان کششی مناسبی دارد. فولاد mo40 را می‌توان در مکان‌هایی که جوشکاری نیاز است استفاده کرد. این آلیاژ دارای قابلیت شکل پذیری بالایی است.
  • مقایسه فولاد آلیاژی CK45 و MO40 از نظر کاربرد
در بخش قبل گفتیم که این فولادهای آلیاژی را به شکل‌های مختلف تولید می‌کنند، ظاهر محصول می‌تواند در کاربرد آن تاثیر بگذارد. به عنوان مثال ورق mo40 برای ساخت چرخ‌دنده‌ لوکوموتیو استفاده می‌شود. ساخت انواع غلتک، ماشین آلات، دنده فرمان، پیچ‌های مقاوم، ظروف تحت فشار، سازه هواپیما، چرخ‌دنده‌های بزرگ و ... با استفاده از فولاد mo40 انجام می‌شود. از فولاد ck45 بیشتر برای ساخت وسایلی که تحت شرایط دمایی خیلی بالا یا خیلی پایین است، استفاده می‌کنند. قطعات مختلف در خودروها، موتور، مخازن نفت، هواپیما، ساخت پل و راه‌سازی، ابزارآلات مقاوم در برابر اسید، محصولات مقاوم در برابر نمک دریایی، زنگ ضدگی و خوردگی با استفاده از فولاد ck45 تولید می‌شوند.

تفاوت نحوه تولید فولاد mo40 و Ck45

یکی از اولین قدم‌هایی که تغییر بین این دو فولاد آلیاژی را بوجود می‌آورد،‌ نحوه تولید آنهاست. ما روش ساخت این دو فولاد را در سه مرحله آنیل، نرمالیزه کردن و تمپر کردن بررسی خواهیم کرد.
  • آنیل کردن یا دمای آنیل:
فولاد ck45 دارای دمای آنیل 650-700 درجه سانتی‌گراد است در صورتی که mo40 در دمای 800-850 درجه سانتی‌گراد آنیل می‌شود. هر دوی این مقاطع پس از آنیل شدن به آهستگی خنک می‌شوند.
  • نرمالیزه کردن:
درمای نرمالیزه کردن ck45 بین 840-880 درجه سانتی‌گراد قرار دارد. دمای نرماله کردن فولاد آلیاژی mo40 برابر با 870-900 درجه سانتی‌گراد است. در این قسمت ابتدا باید حرارت به طور مساوی در تمام قسمت‌های فولاد پخش شده و سپس آن را خنک کنند.
  • تمپر کردن:
این مرحله فقط در صورت نیاز انجام می‌شود. برای فولاد mo40در مرحله تمپر کردن، فولاد آلیاژی را باز در دمای بین 550-700 قرار می‌دهند و زمانی که حرارت در تمام سطح به طور یکسان پخش شد آن را برای قرار دادن در آب و خنک کردن آماده می‌کنند. در فولاد Ck45 تمپر کردن در دمای 400-650 رخ داده و همانند فولاد mo40 پس از پخش یکسان دما در کل سطح برای خنک کردن آماده می‌شود.

بررسی تفاوت فولاد mo40 و Ck45 از نظر استاندارد

استانداردی که این دو فولاد با استفاده از آن تولید می‌شود در کشورهای مختلف متفاوت است. معروف ترین این استانداردها برای ساخت فولاد ck45 شامل: در آلمان با استاندارد DIN یا CK45، استاندارد اروپا یا EN با نام E45C، استاندارد آمریکا یا 1045. فولاد آلیاژی mo40 در استاندارد آلمان، DIN یا 7225.1 نامیده می‌شود. از جمله استانداردهای دیگری که برای این محصول استفاده می‌شود میتوان به استاندارد سوئد یا CrMo4042، بریتانیا یا M40708، استاندارد SAE یا 4140 اشاره کرد. حال که با تفاوت این محصولات بیشتر آشنا شدید و محل استفاده از آن‌ها را یاد گرفتید می‌توانید برای خرید هر یک از محصولاتی که با فولاد آلیاژی ck45 و mo40 ساخته می‌شوند از طریق سایت مرکزآهن اقدام کنید. از جمله این محصولات می‌توان به قیمت ck45، فولاد mo40، ورق آلیاژی و ... اشاره کرد.
سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد