0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

تلاش فعالان بازار در جهت تخلیه انبارها

اگر بخواهیم نگاهی به بازار فولاد در تاریخ ( 10 تیر ماه ) و قیمت ناودانی و نبشی و تیرآهن و سایر مقاطع داشته باشیم باید گفت که اکثر فعالان تلاش کردند موجودی انبارهای خود را تا حدی تخلیه کنند. بخشی از این فعالیت منوط به دستورالعمل اخیر دولت در تنظیم بازار فولاد بوده و بخشی نیز برگرفته از کاهش تقاضای مشهود و لذا دوستان تلاش کردند به صورت چراغ خاموش فعالیت تجاری خود را با ایجاد تنوع در فروش و پرداخت انجام دهند …

به گزارش پیک فلز بازار نگران و کمی ترسیده است شاید اگر دستورالعمل دولت در خصوص فولاد مشروط به پیش فروش محصولات واحدهای بزرگ ( تولید 2 تا 3 ماه آینده ) می شد لااقل بازار کمی راحت تر به کار خود ادامه می داد ولی از آن جا که هدف های آنی و کوتاه مدت در تصمیمات دولت مردان ظهور می کند معمولا آسیب هایی با خود به همراه دارد. از شرح این ماجرا که بگذریم بد نیست نگاهی به ابتدای زنجیره داشته باشیم.

نگاهی به بازار مواد اولیه در روزهای اخیر

روز دوشنبه آهن اسفنجی پیشنهاد قیمت در بازار نداشت ولی گندله آهن در محدوده قیمتی 530 تومان پیشنهاد قیمت می شد که البته می توانست با 10 تومان تخفیف نیز همراه گردد. بر اساس رابطه گندله با شمش ( نرخ *4.37) قیمت شمش عرضه شده در بورس کالا یعنی 2340 تومان تقریبا درست است.

اگر آخرین نرخ  نقدی معامله شده ( با احتساب 10% نرخ رقابتی و 9% مالیات ارزش افزوده ) را ملاک توجیه قیمت  شمش با کیفیت قوسی در بازار فعلی قلمداد کنیم  باید اذعان داشته باشیم که  نرخ شمش در بازار آزاد ( امروز برخی پیشنهاد های شمش خوزستان 3060 تومان شنیده شد ) تفاوت 255 تومانی و اگر بخواهیم خرید اعتباری شمش در بورس کالا ( اضافه کردن 4.5% به قیمت تمام شده نقدی ) را ملاک ارزیابی خود قرار دهیم تفاوت 128 تومانی حاصل می گردد و این محتملا گپ یا فاصله ای است که در دوران نزول قیمت ،  انتظار کاهش آن می رود به تبع این فواصل یاد شده مقاطع از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل نیز می بایست کاهش داشته باشند تا به تعادل برسند.

قیمت ناودانی نبشی

یا شاید بهتر است بگوییم که قیمت شمش در بازار امروز می بایست به طور میانگین حدود 190 تومان کاهش یابد تا بازار به نقطه تثبیت خود برسد…….. اما دوستان دو نکته را بیاد داشته باشند :

یادآوری دو نکته در بازار فولاد روزهای جاری

اول این که محاسبات کاغذی و عددی که در اینجا مشاهده کردید و یا برخی رسانه ها گاها با محاسبات ریاضی به اعداد و ارقام جالبی دست می یابند نمی تواند ملاک واقعی بازار و قیمت تمام شده برای مقاطع از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل باشد چرا که هر تولید کننده بنا بر حجم تولید ، ماشین آلات و ابزار ، ساختار منابع انسانی و شاید ده ها پارامتر دیگر هزینه هایی دارد که در قیمت تمام شده خود را نشان می دهد.

ما نمی توانیم یک تولید کننده را با این اعداد و ارقام متهم  به گران فروشی و سوء استفاده و… کنیم چرا که اشراف کامل به موضوع هزینه ها نداریم فی المثل خرید یک قطعه در طول یک هفته گذشته قیمت های متفاوتی داشته  است و این موضوع را می توان در قیمت پروفیل قیمت ناودانی نبشی و سایر محصولات طی هفته جاری مشاهده کرد پس محاسبات ما حدودی  و تقریبی است نه یقینی و متقن.

لزوم بهبود مسیر صادرات در تنظیم بازار داخلی

دوم این که  مسیر صادرات می بایست به هر شکل ممکن باز بماند این مسئله  هم برای تولید کنندگان و هم برای تنظیم بازار الزامی است گاهی مشکلات بیرونی مثل تحریم ، مسیر صادراتی را با سختی ها و دشواری هایی همراه می کند که البته اجتناب ناپذیر بوده و محتملا در اتاق های فکر روی این مسایل کار می شود اما گاهی فشار ما به دولت برای تنظیم بازار ، سبب می شود دولت اقدامات عجولانه ای را انجام دهد کسانی که با بازار صادراتی کمی دست و پنجه نرم کرده اند می دانند که دستیابی به یک مقصد خارجی پروسه ای زمان بر  و گاهی طاقت فرساست.

خروج مقطعی ایران از بازار صادراتی حتی اگر  کوتاه مدت باشد برای وضعیت فعلی بازار ما ضایعه بار است نقش ما در بازار فولاد باید حمایت از تولید و تولید کننده باشد و البته تولید کننده نیز انصاف و عدالت را سرمشق خود قرار دهد نه اینکه تا تیغ بران است او ببرد. با این حال کسی از آینده بازار فولاد مطلع نمی باشد و باید دید در روزهای آتی قیمت مقاطع از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل در چه جهتی حرکت خواهد کرد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری