کاهش قیمت آهن امروز

4 ماه پیش بدون دیدگاه 517 بازدید
5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
  • آخرین به روز رسانی 7 بهمن 1400

فروشندگان آهن هفته جاری در حال چکش کاری قیمت ها و ارزیابی بازار هستند. برخی مبادی فروش از بار بورسی، به سرعت و حول ۵۰ تا ۱۰۰ تومان امروز به واسطه عدم استقبال تقاضا، عقب نشینی کردند. برخی مبادی عمدتا خصوصی نورد هم با افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته، تلاش می کنند تا به نوعی تنور روند صعودی بازار را به منظور تحریک تقاضا روشن نگه دارند. با هم نگاهی به بازار مقاطع فولادی در هفته جاری می اندازیم:

بررسی روند بازار تیرآهن اصفهان

پیشنهاد سایزهای پرمصرف ۱۴ تا ۱۸ در برخی از بنگاههای تهران امروز نسبت به شنیده های روز گذشته توام با ثبات تا برخی کاهش قیمت تیرآهن شاخه ای ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان به گوش می رسد اما سایزهای نیمه سنگین و سنگین از سایز ۲۰ به بالا، امروز افزایش قیمتی حول شاخه ‌ای ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان به گوش می رسد.

نوسانات بازار قوطی و پروفیل

برخی شنیده ها از پیشنهاد محصول پرمصرف تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر بسته به نوع ورق مصرفی در سقف حول ۲۳۶۰۰ تا ۲۳۸۰۰ و در کف حول ۲۱۶۰۰ تا ۲۲۸۰۰ تومان +vat به گوش می ‌رسد، نوسانات این حوزه طی دیروز و امروز، چندان محسوس نبوده است. از سوی دیگر مشخص شدن نرخ پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا برای فردا، تعییرات قیمتی محسوسی در کف یا سقف قیمت عرضه، حول دامنه ۱۲۰۰۰ تا ۱۲۷۴۰ تومان +vat، را نشان نمی دهد.

آنچه که مسلم است، معاملات بورس کالا، نقش مهمی در تعیین روند بازار ایفا خواهند کرد، اما به هر حال می بایست به دقت مراقب سرمایه های خود در مواجه با تله های بازار بود، چرا که در وضعیت فعلی، متاسفانه به دلیل رکود فرسایشی و مشکلات حوزه تولید بخش واقعا خصوصی در تامین مواد اولیه موجب شده تا اینها برای جبران خسارات و به دلیل اینکه زورشان به شرکت های بزرگ دولتی تامین کننده مواد اولیه نمی ‌رسد، به موج سازی و نوسان گیری از زنجیره پایین ‌تر روی آورند که این نوع نوسان سازی ها با توجه به فقدان تقاضای واقعی مصرفی در بازار داخلی، معمولا بنیادی نبوده و گذرا هستند و به همین دلیل این تحرکات بدون پشتوانه در نهایت منجر به خسران زنجیره آخر یا همان آهن فروشانی خواهد شد که در حال حاضر خروجی مصرفی واقعی نداشته و صرفا تحت تاثیر القائات هیجانی لایه بالاتر زنجیره تامین، فقط انبار را پر می کنند.

دلیل هیجانات خرید این هفته در بورس کالا چیست؟

گمانه های زیر که بر اساس شنیده های نظرات مختلف برخی از صاحب نظران این بازار جمع آوری شده به حضورتان تقدیم می گردد :

۱) حباب منفی که طی چند ماه گذشته در بازار آهن به وجود آمده بود که موجب شده بود تا فنر تقاضا بیش از حد فشرده شده و پشت سد و مانع انتظار برای کاهش بیشتر متوقف بماند، حالا ظاهرا امروز رها شد، اما مشکل بزرگ آن پرش های بزرگی است که بلافاصله این حباب منفی را به حباب مثبت تبدیل می کند و به اصطلاح خیلی سریع ممکن است مجددا اصلاح بخورد و یکسری را متضرر نماید، چرا که پشتوانه آن که تقاضای واقعی مصرفی است در حال حاضر در بازار داخلی کاملا ضعیف است.

۲) گفته می شود طی مدت حداقل چند هفته گذشته، یک عده از تجار خالی فروشی کرده ‌اند، یعنی کالایی را که به تدریج طی یک ماه گذشته در بازار فروخته‌ بودند، موجودی نداشتند و منتظر کاهش قیمت آهن امروز مانده بودند که حالا مجبور هستند این حجم کالای خریده شده را خریداری کرده و تحویل مشتریان خود بدهند، یعنی این ها طی این مدت در سقف فروخته ‌اند و حالا در کف می خرند و رقابت هم برای آنها چندان اهمیت ندارد چرا که در سود هستند، اما این سناریو یک مشکل اساسی برای بازار ایجاد می کند، آن هم این موضوع است که این تقاضا مجموع تقاضای جمع شده یکی دو ماه گذشته بوده که همانند سیل سرازیر شده و طبیعتا ادامه ندارد و بازار را دچار شوک و صعود و نزول شدید قیمت آهن می کند.

۳) بهبود نسبی بازارهای صادراتی و افزایش احتمالی تقاضای خارج از کشور که به نوعی تاثیر آن در سمت تقاضای بورسی متبلور می شود، چرا که به قول برخی علی رغم سامانه های متعدد نظارتی راه های دور زدن قوانین دست و پا گیر صادراتی در بازارچه های مرزی برای یک عده همیشه میسر است.

۴) شائبه مهندسی عرضه توسط سمت عرضه در کاهش مشهود حجم عرضه و همچنین تقاضاهای مشکوک که این احتمال وجود دارد توسط عوامل خود عرضه سازماندهی شده باشد چرا که موانع اینکار تا حد زیادی برداشته شده‌اند، آن هم درست در زمانی که نباید این اتفاق بیافتد که به نوعی دامن زدن به التهابات هیجانی تقاضا محسوب می شود.

۵) ماه های آخر سال و ترس از تورم سالیانه و خریدهای موسمی که معمولا همه ساله در ماه های پایان سال صورت می گیرد و ممکن است باعث ترغیب یک عده در بازار شود.

۶) ترس از گران تر شدن قیمت ها و جا ماندن از تورم، یا تلاش برای نوسان گیری از بازار ملتهب در پروسه صعود، برای یک عده افرادی که پول های خود را پارک کرده بودند و معمولا با کمترین تحلیل و تفکر، روی یک استراتژی به اصطلاح بازارهای بین المللی، “گله‌ای”، صرفا تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای سمت عرضه و خرید بدون اینکه نقشه راه مشخصی داشته باشند.

آنچه که مسلم است فارغ از همه این ایده ها با توجه به نورافکن تعزیرات و سامانه های متعدد در بازار داخلی فولاد و برنامه هایی که دولت برای مسکن ملی دارد، این نوع تقاضاهای انفجاری نمی تواند مستمر باشد چرا که توازن بین عرضه و تقاضا زیر سوال خواهد رفت. باید دید آیا تقاضاهای هیجانی برای هفته های آتی هم ادامه دارد یا خیر؟

5/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0