2.9/5
215رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
  • آخرین به روز رسانی 99/08/14

رفتار اقتصاد ایران تابعی است از عوامل مختلف حقیقی و روانی؛ از تحریم، تورم و نقدینگی گرفته تا کرونا و عوامل محیطی دیگر… این که جهت گیری و برآیند کلی این عوامل چه خواهد شد سوال سختی است. اما به نظر می رسد با توجه به شواهد موجود، تا انتهای سال بازار سکه و طلا (به لحاظ افزایش دامنه دار قیمت اونس) همچنان در شیب افزایشی خواهد بود، بازار ارز هم به لحاظ ورودی کمتر ارز از طریق مرزها هم چنان افزایشی است‌. در سوی مقابل در بازارهای کالایی به لحاظ فشار بازار ارز، تورم پر فشار عمل می کند ولی به لحاظ کاهش جدی قدرت خرید مردم، حجم معاملات کمتر شده و دامنه رکود گسترده تر.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد بعد از انتخابات آمریکا 2020

هم اکنون که در حال تحریر این بخش از خبر می باشیم تنها چند ساعت تا پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 باقی مانده است. انتخاباتی که نتیجه آن نه تنها شهروندان آمریکایی بلکه اکثر مردم جهان من جمله ایرانیان به آن چشم دوخته اند. هم اکنون که در این لحظات نفس گیر به سر می بریم خبرها حاکی از پیشی گرفتن پرزیدنت ترامپ می دهد که البته به گفته ی خیلی افراد آرای شمرده نشده ی زیادی وجود دارد که با نامه ارسال شده و اکثرا حذب دموکرات می باشند. بر همین اساس به گفته برخی خبرگزاری ها آقای ترامپ درخواست توقف شمارش آراء را داشته و گویا قصد شکایت به دیوان عالی آمریکا را دارد. اما باز هم نتیجه غیر قابل پیش بینی و بسیار تنگاتنگ بنظر می رسد.

تنها چیزی که بسیار اهمیت دارد هیجانات ایجاد شده در بازار ایران پس از انتشار خبر پیروزی هر یک از این دو کاندیدا می باشد و مهم تر از آن رفتار مردم شریف ایران در این شرایط است. بهتر است از هر گونه رفتار هیجانی در بازار جلوگیری کنید و در صورت نیاز در حد مصرف و نیاز خود اقدام به خرید هر محصولی اعم از مقاطع فولادی بنمائید. چرا که هرگونه رفتار هیجانی موجب التهاب در بازار خواهد شد و اثر سوء آن بر زندگی همه ی ما سایه خواهد افکند.

روند بازارها در سال 99 چگونه خواهد بود؟

1 – ابتدا به یک سخن کلیشه ای رجوع می کنیم که سال آینده سال سختی خواهد بود چرا کلیشه ای ؟ چون لااقل یک دهه است که فعالیت در بازار آهن آلات با ریسک بالایی مواجه است افق های پیش رو به دلیل مشخص نبودن برنامه های اقتصادی، تاثیر پذیری اقتصاد از سیاست و صدور دستورالعمل های متنوع و ناهمگون برای عبور موقتی از پیچ های اقتصادی، تغییرات مدیریتی و دیگر عوامل، برای سرمایه گذاری یا برنامه ریزی برای کسب و کارهای کوچک ( معمولا بیشترین تاثیر را در رشد اقتصادی یک کشور دارند) روشن و واضح نیست. پس می توان گمانه زنی کرد که دیگر بار، باز هم خود را برای بقاء و ماندن در اقتصاد آماده نگه دارید.

2 – در نظر سنجی هایی که اخیرا در برخی رسانه های اقتصادی از صاحب نظران این رشته انجام شده فارغ از نگاه های جناحی و گرایش های فکری ، آنچه که مشهود است این است که سال 99 و به عبارتی سال 2020 سالی کاملا سیاسی است . ورود نمایندگان جدید به مجلس که تقریبا اندیشه ها و تفکراتشان با دولت فعلی هم جهت نیست ، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا که محتملا بر اقتصاد ایران و حتی جهان تاثیرگذار است، تنش های سیاسی منطقه ای در محور مقاومت و نیز تحرکات سیاسی و حتی گاها نظامی توسط قدرت های بزرگ ، متوسط ، منطقه ای و نهایتا ادامه فشار حداکثری و حتی امید به یک اتفاق سیاسی خوب در ایران ، سال 99 را به سالی حساس تر از قبل بدل کرده و از آن جا که گردش سرمایه معمولا در یک فضای آرام و با ثبات انجام می گیرد می توان گمانه زنی کرد که باید تمهیدات بیشتری برای کسب و کار خود اندیشید.

3 – فضای کسب و کار و ارتزاق معاش به سیاق و روش گذشته به شدت تحت فشار است. اگر بودجه غیر نفتی سال 99 به تصویب کامل برسد عملا درآمد دولت از چند معبر باید تامین گردد یکی از این معابر ، مالیات است. اتصال شبکه ای سازمان های ذیربط و ذینفع در اقتصاد به یکدیگر و دسترسی سازمان مالیاتی به این پهنه اطلاعاتی، یقینا کسب و کارهای غیر شفاف و به عبارتی فاقد فاکتور رسمی را به زحمت بیشتری خواهد انداخت از سوی دیگر کسب و کارهای تک بعدی چه در تولید ، چه در توزیع به دلایل عدیده ای که در سطور بالاتر بیان شد با کاهش فعالیت مواجه و حتی ممکن است منجر به تعطیلی گردند. برای در امان ماندن از آسیب های در پیش می باید اولا به توانمند کردن کسب و کار خود اقدام کنید افزایش توانایی برای هر کسب و کاری به جهت بزرگ و متوسط و کوچک بودن متفاوت است و نمی توان برای همه یک نسخه مشخص پیچید ولی می توان گفت راهکار مشخص، ضابطه مند کردن فروش ها با فاکتور رسمی است. همچنین توصیه های قدیمی را مد نظر قرار دهید یعنی برجسته کردن مزیت کسب و کار خود ، رصد مستمر اخبار و چند وجهی کردن کسب و کار خود

پیش بینی قیمت آهن سال 99

4 – به طور کلی اقتصاد چه در جهان و چه در ایران در حال کوچک شدن است آن هم به دلایل متعددی چون تنش های سیاسی ، جنگ های تجاری ، بحران نفتی اخیر ، بیماری کرونا یا شیوع مدل های دیگری از بیماری های واگیر دار که ممکن است در سال 99 با آن مواجه شویم. معبر تنفسی اقتصاد ایران به ویژه در فولاد که مد نظر این نوشتار است صادرات است و می بایست این معبر به هر شکل ممکن باز بماند. این دیگر هنر مردان تصمیم گیر است که چگونه این مجرا همچنان باز بماند چرا که اگر این عمل صورت نگیرد ممکن است  هم بازار و هم بورس سهام ما که یکی از مراکز مهم اقتصادی کشور است دچار مشکلات شده و با افت همراه گردد و گاها در برخی کشورها افت شدید بورس منجر به تغییر دولتمردان هم شده است.

این عوامل که گفته شد تقریبا مهم ترین مولفه ها از نظر ما بود و ممکن است در روزهای پیش رو ، عوامل دیگری به صورت تکمیلی به این نوشتار اضافه گردد. علی ایحال آنچه مسلم است در سال 99 الزام به رفرم و اصلاحات داریم چه در زمینه نهادهای دولتی و چه غیر دولتی چون ادامه این روش دیگر نمی تواند ما را در نظام بین الملل همچنان به عنوان یک کشور دارای نقش حفظ کند.

خوشبختانه در کنار همه ناامیدی ها که ممکن است از این نوشتار منعکس گردد روزنه های امیدوارانه ای هم دیده می شود اول این که قرارگاه اقتصاد گام دوم انقلاب قرار بود در اسفند سال جاری ، برنامه های مدون و گام به گام خود را رو نمایی کند که متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا به نظر می رسد این کار به تعویق افتاده است شنیده های پراکنده از این قرار گاه ، حکایت از یک برنامه ویژه و طرح تحول اقتصادی دارد که امید را می تواند به جامعه برگرداند. امیدواری دیگر رفتار متفاوت نمایندگان دوره جدید مجلس یازدهم است که به نظر می رسد می تواند خون تازه ای در رگ های نیمه جان مدیریت حوزه های مختلف جامعه جریان دهد و همچنین استفاده از موقعیت کشوری و موهبت ها و نعمت های بکر و دست نخورده ای که خداوند در این سرزمین به ما ارزانی داده است.

بررسی تغییرات قیمت میلگرد در سال جدید

در بازار فولاد و خصوصا قیمت میلگرد هرچند به لحاظ تصمیمات کنترلی دولت و افزایش عرضه ها شاهد کاهش قیمت ها هستیم، اما به دلیل رویکرد تجار و انبارداران در حفظ موجودی کالایی (در مقابل حفظ موجودی ریالی) شاید این حجم کاهش زیاد نباشد. حقیقت این که با توجه به رد کلیات بودحه ۹۹ توسط مجلس، ابهام در وضعیت اقتصادی مردم در سال جدید و شایعات در مورد افزایش بار مالیاتی و افزایش مجدد حامل های انرژی رویکرد کالا محوری در بین مردم را تقویت می کند.

همه این موارد حکایت از چسبندگی قیمت ها و مقاومت در برابر کاهش قیمت هاست و متاسفانه این تفسیر (تضعیف بازارهای موازی) حاکی از بزرگ تر شدن حباب بورس در روزهای آینده است مگر روزنه ای روشن و شفاف در سیاست خارجه گشوده شود.

تشخیص روند بازار مقاطع طویل فولادی و پاسخ های منطقی بنا بر گزینه های موجود

  • مولفه های تاثیر گذار مثبت یا محرک های صعودی بازار مقاطع طویل فولادی

متداول ترین سوالی که این روزها مطرح شده ؛ تشخیص روند آتی فولاد در بازار داخلی و خصوصا با نزدیک شدن به سال 99 است؛ اصولی ترین شیوه تحلیل توجه به گزاره های بنیادین اثر گذار بر این بازار است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت :

مشاهده نسخه pdf مقاله : پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 99

۱) بازار ارز

بستر بازار ارز همان طوری که از شواهد بر می ‌آید در حال حاضر ملتهب است؛ در آذر ماه صرافی ملی تلاش کرد تا با یک مانور کاهشی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی التهاب را فرونشاند؛ اما روند بازار طلا به عنوان مهم ترین بازار نشان دهنده روند واقعی نرخ ارز در بازار داخلی؛ از این تغییر تبعیت نکرده و به طوری که دیده شده در طول فعالیت خود در روزهای گذشته پیوسته افزایشی بوده است. یا به طور واضح تر دلار طلا از این دستور دولتی تبعیت نکرد؛ و به طوری که در بازگشایی فعالیت روزهای اخیر این صرافی دیده می شود، مجبور به افزایش مجدد و بازگشت به نرخ بازار شد. در واقع زورآزمایی ها بین بازارساز بازار ارز و بازار آزاد همچنان که دیده می شود ادامه دارد و باید منتظر نتیجه آن ماند.

۲) بازارهای جهانی

طی چند هفته گذشته بنا بر گزارشات دریافتی از رسانه های بین المللی از جمله متال بولتن و پلتس؛ سمت و سوی بازار شمش منطقه آسیایی به خصوص بازار کشورهای مستقل مشترک المنافع یا CIS و همچنین بازارهای هدف شمش صادراتی ایران؛ پیوسته افزایشی بوده است؛ این روند افزایشی از نرخ ۳۵۰ دلار به ازای هر تن فوب CIS شروع شد و تا امروز تا مرز ۳۸۷ دلار به ازای هر تن فوب ادامه پیدا کرده است که در واقع ۳۷ دلار به ازای هر تن افزایش قیمت نسبت به پایین ترین نرخ لمس شده در سال جاری؛ طی این مدت را شاهد هستیم که با در نظر گرفتن دلار ۱۲ هزار تومانی معادل با رقم حدودی کیلویی ۴۴۰ تا ۴۵۰ تومان خواهد شد؛ که به هر طریق فولادساز داخلی سهم خود از این افزایش قیمت را می خواهد؛ حتی اگر این خواسته توام با نارضایتی مصرف کننده داخلی باشد و چنان که دیده می شود به این افزایش قیمت در بازار داخلی هم دست پیدا کرده است.

۳) کمبود مواد اولیه و مشکلات مرتبط با تولید

در خصوص موضوعات مرتبط با مشکلات تولید به بازتاب نظر یکی از کارشناسان مطلع و مورد وثوق بسنده می کنیم :

“بازار داخلی در حال حاضر با کمبود شدید مواد اولیه مواجه است؛ این مواد اولیه عمدتا شامل قراضه آهن و آهن اسفنجی دیده می شود؛ واردات ضایعات آهن شامل تعرفه وارداتی نشده و آزاد است؛ اما سازمان محیط زیست در حال حاضر مجوز واردات این محصول را نمی ‌دهد. مشکل تولیدکنندگان شمش در حال حاضر فقط و فقط تامین آهن اسفنجی است. عرضه ‌ها محدود شده و مشکل عمدتا از سمت بالا دست دیده می شود.

فرآوری سنگ آهن، تولید کنستانتره و گندله با مشکل روبروست… طبق آماری که در انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور مخابره شده ۸/۶ میلیون تن در این خصوص کسری مواد اولیه داریم. در حال حاضر به نظر می ‌رسد که مشکل صنایع بالا دست به چرخه‌ های بعدی نیز سرایت کرده و کل زنجیره را تا حدودی مختل نموده است. در جلسه ستاد تنظیم بازار قرار بود روی صادرات آهن اسفنجی عوارض صادراتی وضع شود که فعلا از این فعل صرف نظر شده‌ ولی صادرات آن را فعلا محدود کرده ‌اند.

نمودار میلگرد سال 98

نمای کلی از نمودار تغییرات شاخص متوسط میلگرد آجدار در بازار داخلی به همراه قراضه آهن و شمش القایی در سال ۱۳۹۸

گزارش گرانی بازار فولاد در حال حاضر روی میز رییس جمهور قرار گرفته و دستور اکید داده شده تا با افزایش عرضه ها، قیمت ‌ها کنترل شود. عرضه آهن اسفنجی این روزها نسبتاً (خیلی کم) بهتر شده ولی به هیچ وجه کافی نیست. تولیدکنندگان بالا دست می ‌گویند، به غیر از مشکل تامین سنگ آهن، کنستانتره و گندله با مشکل تامین گاز نیز مواجه هستند و حجم دریافتی فعلی کاهش یافته است.”

عدم وجود هرگونه نگرانی در خصوص تامین نیاز اندک بازار داخلی در مواجه با حجم کلی تولیدات فولادسازان بزرگ کشور به عنوان دهمین تولیدکننده بزرگ دنیا

با توجه به آمار و ارقام منتشر شده برخی از رسانه های رسمی کشور در خصوص وضعیت نه چندان مطلوب حوزه های عمرانی و پس ‌رفت در حوزه ساخت و ساز کشور نسبت به سنوات گذشته؛ و همچنین لمس شهودی بازار مصرف واقعی بنا بر گزارشات دریافتی از برخی از اتحادیه‌ های استانی آهن فروشان در سطح کشور؛ علی رغم وجود برخی سیگنال های مثبت در بازار داخلی متاثر از تغییر روند بازار ارز و همچین روند صعودی بازارهای صادراتی هدف فولادسازان بزرگ کشور؛ و متعاقب آن بروز هیجانات مقطعی در بازارهای داخلی و هجوم نقدینگی به این بازارها؛ واقعیت غیر قابل انکار موجود بر این اصل دیده می شود که حجم تقاضای واقعی مصرف در بازار داخلی اگر کاهش پیدا نکرده باشد، به هیچ عنوان افزایشی نبوده است.

پیش بینی بازار میلگرد سال 99

گزارش زیر ، تجمیع تحلیل ها و نظرات کارشناسان خارجی  و به ویژه صنعت فولاد از 6 رسانه است و امیدواریم که بتواند به  شما در شناخت بیشتر بازار پیش رو کمک کند .

در بررسی و مطالعه نظرات کارشناسان  9 مورد زیر مشترکا مطرح شده است :

1—آنچه از شواهد و قرائن بر می آید این است که به احتمال زیاد تولید جهانی فولاد در سال 2020 حدود 13% کاهش و سپس در سال 2021 به مقدار 7% بازیابی مجدد خواهد شد یعنی انتظار می رود نیمی از کاهش تولید در سال جاری میلادی در سال 2021 اصلاح و به مدار بازگردد.

2 — خریداران محتاط تر از قبل خواهند شد چرا که خانوارها به سمت خرید کالاهای اساسی مورد نیاز گرایش پیدا کرده و این امر سبب می شود صنایعی چون خودرو سازی آسیب بیشتری ببینند.

3 – هزینه های زیر ساختی در شهرها و کشورها با وخامت مالی روبرو خواهند شد چرا که وضعیت مالی دولت های مرکزی و به ویژه شهرداری ها برای پیشبرد پروژه های زیر ساختی چندان مساعد نخواهد بود.

4 – شرکت های صنعتی و به ویژه فولادی ها در تصمیمات هزینه ای خود محتاط تر عمل کرده و در برنامه های توسعه ای خود بازنگری خواهند کرد چون کاهش حجم تقاضا سبب می شود میزان درامد به شکل مشهودی کاهش یابد در این میان مشاغل و کسب و کارهای کوچک ، گرچه از چابکی و انعطاف بیشتری برخوردار هستند ولی به دلیل نرخ های رقابتی متحمل زیان بیشتری خواهند شد بهترین پیشنهاد برای این گروه از مشاغل ادغام یا فعالیت تجمیع شده با برخی از همکاران خواهد بود.

5 – قیمت نفت خام ممکن است در 2020 به اندازه مطلوب بهبود نیابد و از آنجا که اقتصاد خاور میانه بر پایه فروش نفت استوار است محتملا بسیاری از پروژه ها دچار توقف فعالیت گشته و یا اصلا آغاز بکار نکنند. این خود می تواند بر تقاضای فولاد و سایر کالاهای صنعتی جهان تاثیر گذار باشد برخی معتقدند که در خوش بینانه ترین حالت قیمت نفت در اواخر ماه آگوست  سال جاری به محدوده 45 دلار برسد و این عدد در صورت وقوع هنوز از قیمت 65 تا 70 دلار ابتدای سال 2020 ، حدود 25 تا 30 دلار پایین تر است و بالطبع بر روی میزان تقاضا و نیز اقتصاد منطقه و جهان تاثیر گذار خواهد بود عده قلیلی نیز معتقدند که یک تنش نفتی یا سیاسی در منطقه می تواند قیمت نفت را به محدوده اواخر سال 2019 برساند اما به نظر نمی رسد که کشورهای درگیر فعلی، خواهان چنین وضعیتی باشند و محتملا هدفشان این است که به نوعی مسالمت آمیز سال 2020 را سپری کنند.

6 – سرمایه در حال حرکت ، به سمت کشورهای در حال توسعه است چرا که هزینه احداث و راه اندازی و نیز هزینه نیروی انسانی در این کشورها نسبت به کشورهای توسعه یافته ، پایین تر است. این امر و این حرکت سرمایه و سرمایه گذار عملا به فرصتی عالی برای کشورهای در حال توسعه و یا اقتصادهای نوظهور تبدیل خواهد شد و دولت های این مناطق، بهتر است هرچه سریعتر با تغییر الگوهای راه اندازی کسب و کار و ایجاد تسهیلاتی در زمینه جذب سرمایه از این فرصت کرونایی به بهترین نحو استفاده کنند.

7 – بخش بزرگی از سرمایه ها در سال 2020 به سمت سرمایه گذاری های مالی ، اوراق قرضه دولتی ، خدمات و نرم افزاری خواهند رفت لذا احتمال داده می شود که پروژه های احداث کارخانه و یا پروژه های توسعه ای واحدهای صنعتی به نوعی متوقف گردد.

8 – قیمت های فولاد رقابتی خواهند شد . اگر چه از پاییز 2017 بحث حمایت از تولید داخلی ، محوری ترین موضوع صنعت فولاد بود اما در حال حاضر بازارهای صادراتی به سمت نرخ رقابتی در حال حرکت است برخی از دولت ها هنوز تلاش می کنند با افزایش تعرفه های وارداتی به نوعی از صنعت فولاد خود حمایت کرده و در عوض با افزایش مشوق های صادراتی ، بازارهای صادراتی خود را توسعه دهند. اگر وضعیت بیماری تا اواخر ماه ژوئن بر همین منوال ادامه یابد پیش بینی می شود که این سیاست ها هم دیگر جواب نخواهد داد چون حجم کم تقاضا دیگر جایی برای این سیاست ها نخواهد گذاشت. در عین حال برخی کارشناسان انتظار دارند که ماه ژوئن ماه تغییر روند بوده و با بهبود شرایط قیمت ها به نرخ های آگوست 2019 نزدیک شود.

9 – در خصوص فولاد چین باید گفت عدم پایداری تقاضا به خصوص در فولاد خطری است که اقتصاد این کشور را تهدید می کند گرچه برخی تحلیلگران انتظار حضور فعال تر چینی ها در بازار فولاد از ماه ژوئن و افزایش تقاضا را دارند اما هنوز شواهد کافی بر این انتظار دیده نمی شود و بیشتر به یک گمانه زنی شبیه است. در چین، قیمت مسکن از سال 2000 و به مدت 19 سال با نرخ میانگین 8% سالانه رشد داشته  است ولی در حال حاضر به نظر می رسد که این روند نیز مجبور به عقب نشینی شده و میزان ساخت و سازها رو به کاهش است.

نتیجه :

علاوه بر موارد بالا ، در بررسی بیشتر گزارشات رسانه های فولادی، امیدواری به ماه ژوئیه و آگوست و بهبود شرایط صنعت و بازار فولاد بالاست از طرف دیگر این دو ماه نیز تقریبا منطبق با تابستان ایران است. امیدواریم این اتفاق محقق شود.

تحولات و پیش بینی بازار ارز و طلا در پاییز و زمستان 99

با شروع فصل پاییز و با استناد بر خبرهای بانک مرکزی نرخ رسمی ارزهایی از قبیل دلار و یورو و شانزده ارز دیگر و همچنین طلا که از جایگاه قبلی خود عقب نشینی کرده بود و کاهش حدودا دو هزار تومانی داشت مجدد امروز ششم آبان ماه روند صعودی به خود گرفت و هر اونس طلا نسبت به رزوهای گذشته 0.29 درصد افزایش قیمت داشت. به همین ترتیب هر گرم طلای 18 عیار 1.22 درصد افزایش قیمت داشت و به قیمت 1.278.300 تومان معامله شد. این موضوع در بخش ارزهای دلار و یورو و دیگر ارزها هم اتفاق افتاد. به همین ترتیب دلار با رشد 2.43 درصدی با قیمت 28.800 تومان و یورو با رشد 0.15 درصدی با قیمت 36.656 تومان مورد معامله قرار گرفت. ناگفته نماند نرخ دیگر ارزها من جمله دلار استرالیا و کانادا، لیر ترکیه و درهم امارات با افزایش قیمت همراه بودند.

البته افزایش قیمت ها تنها در بخش ارز طلا و فولاد نبوده و به نوعی افزایش در نرخ کالاها و اقلام ضروری از دارو و محصولات بهداشتی گرفته تا خوراکی را هم تحت شعاع خود قرار داده است. به گفته اغلب فعالان اقتصادی کاهش ارزش پول ملی تنها عامل رشد این چنین نرخ ها و افت بورس کالای ایران می باشد. ضمن آنکه پس از گذشت 10 ماه از شروع اپیدمی کرونا دولت همچنان توان مقابله با آن را ندارد و تحریم ها نیز بیش از پیش تشدید می شود.

علاوه بر مشکلات ذکر شده در حال حاضر کشور با مشکلات کمبود منابع طبیعی همراه است که این عامل، خود بر افزایش قیمت کالاها و خدمات تاثیرگذار خواهد بود. علی رغم جلسات و تصمیماتی که دولت در جهت رفع این مشکلات داشته است هیچ کدام از آن ها نتوانسته حداقل به میزان اندکی تاثیر مثبت بر بازارها بگذارد. دولت علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با تحریم ها، مشکلات عدم توانایی کسب درآمد ارزی که درصد زیاد آن با فروش نفت بود روبرو است، ضمن آنکه مشکل اپیدمی کرونا و البته بی مسئولیتی برخی مسئولین را هم دارد.

آنچه به رشته تحریر درآمد همه رشته ای از ناامیدی ها و مشکلاتی بود که تنها گوشه ای از آن را در قالب کلمات آوردیم و آنچه که در واقعیت از سختی بر زندگی و شرایط حال و آینده مردم شریف ایران حاکم است واقعا در این کلمات نخواهد گنجید. برخی چشم امید به نتیجه انتخابات آمریکا دوخته اند و برخی دیگر به دلیل سنگینی بار زندگی حتی توان و فرصت دنبال این اخبار را ندارند. تنها این را می توان گفت که درست است که انتخابات آمریکا می تواند بر اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران تاثیرات منفی و یا مثبت بگذارد ولی بهبود شرایط کنونی کشور مسئول دلسوز می خواهد. به امید روزهای خوب برای ایران عزیزمان

تغییرات قیمت مقاطع فولادی در سال جدید چگونه خواهد بود؟

از شواهد اینگونه بر می آید که تولید جهانی در سال ۲۰۲۰ با کاهش ۱۳درصدی مواجه است که در سال ۲۰۲۱ به میزان ۷درصد بازیابی خواهد شد و اصطلاحا به مدار باز می گردد.

محرک های صعودی بازار آهن چه مواردی می باشد؟

اساسی ترین مولفه های موثر بر روند قیمت مقاطع فولادی شامل بازار ارز، بازارهای جهانی، مشکلات مربوط به مواد اولیه و تولید و همچنین کاهش تقاضای بازار فولاد می باشد.

2.9/5
215رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
16

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
16

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0