3.3/5
4رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

در ادامه بررسی ها پیرامون مکانیزم عرضه‌ و تقاضای بورس :

در مقالات گذشته به نحوه خرید میلگرد از بورس کالا پرداختیم در این نوشته قصد داریم در خصوص نحوه تخصیص کالا به متقاضیان بورس آهن بپردازیم. به علت اهمیت عرضه شمش فولاد و تاثیر آن بر قیمت پروفیل و میلگرد و تیرآهن در بازار داخلی بحث های زیادی در خصوص این عرضه در روزهای جاری صورت گرفته است. به گفته گزارشگر فولاد در معاملات قبلی شمش ذوب آهن اصفهان در بورس کالا؛ با یکی از کارگزاری ها تماس گرفته شد و از صحبت ها این طور برداشت شد که علت اصلی برنده شدن تنها متقاضی بورس کالا؛ ثبت سفارش های متعدد از طریق کارگزاری های مختلف بوده است. این موضوع عینا منعکس گردید تا این که در روز دوشنبه مجددا با تقاضای ۴۶۸ هزار تنی بورس کالا در مواجه با عرضه شمش ۴۰ تنی فولاد خوزستان مواجه شده و مجددا اطلاعات کسب شده از موضوع قبلی را منعکس نمودیم.

در ادامه برخی از مطلعین مکانیزم بورس کالا این موضوع را در مواجه با قوانین جاری بورس رد کردند؛ و عنوان شد که به غیر از برخی شرکت های خاص و تعاونی ها؛ تنها امکان ثبت یک سفارش برای هر کد یا شرکت و متعاقب آن مسدود نمودن یک حساب برای او وجود داشته و موضوع بدین صورت نیست که بتواند با همان کد در چند کارگزاری ( order ) داده یا ثبت سفارش نمایند.

طبق قوانین فعلی جاری در بورس کالا؛ برای هر شرکت تنها یک ثبت سفارش صورت می گیرد و نحوه تخصیص کالا به متقاضیان بدین صورت است که کل عرضه بر کل تقاضا تقسیم شده و بنا بر درصد حاصل از این تقسیم، حجم کالای عرضه شده به نسبت مساوی بین کارگزاری ها تقسیم می شود به شرط آن که حجم تقسیمی کمتر از حداقل حجم تعریف شده پایه عرضه کننده نباشد. سپس بین کارگزاری ها تقسیم می شود.

قیمت پروفیل

با ذکر مثال این موضوع بهتر تشریح خواهد شد :

ظاهرا شرایط امروز عرضه شمش فولاد خوزستان، حداقل ۱ هزار تن و حداکثر ۱۰ هزار تن برای هر order بوده است.

فرض بر اینکه سه کارگزاری X و Y و Z شرکت کرده باشند

کارگزاری X با ۶ متقاضی شرکت کننده در بورس کالا؛ حدود ۶۰ هزار تن تقاضا را در دست دارد.

کارگزاری Y تنها با ۱ متقاضی و ۸ هزار تن تقاضا.

کارگزاری Z با ۴۰۰ هزار تن و بر فرض مثال با ۴۰ متقاضی.

از تقسیم کل عرضه بر کل تقاضا خواهیم داشت :

۴۰ ÷ ۴۶۸ ~= ۰٫۰۸۵۴۷ %

بنا بر این تناسب به هر order تنها ۰٫۰۸۵۴۷ درصد شمش تعلق می گیرد؛ بنابراین خواهیم داشت :

– کارگزاری X :

۶۰،۰۰۰ × ۰٫۰۸۵۴۷ = ۵۱۲۸

– کارگزاری Y :

۸،۰۰۰ × ۰٫۰۸۵۴۷ = ۶۸۴

– کارگزاری Z :

۴۰۰،۰۰۰ × ۰٫۰۸۵۴۷ = ۳۴،۱۸۸

با این حساب خواهیم داشت :

۳۴,۱۸۸ +۶۸۴ +۵,۱۲۸=۴۰,۰۰۰

در این جا حجم تعلق گرفته به کارگزاری Y چون کمتر از یک هزار تن و کمتر از حداقل سبد عرضه یک هزار تنی است، شمش تعلق نمی گیرد. ولی دو کارگزاری دیگر X و Z سهم مفروض را گرفته و بین متقاضیان خود تقسیم می نمایند.

مروری بر بازار فولاد تحت تاثیر عرضه های بورس

بازار فولاد در روز دوشنبه تمایل به ادامه وضعیت روز یک شنبه ، بدون توجه به واکنش معامله گران داشته است و قیمت پروفیل و میلگرد از روند قبلی پیروی کرده است. گویی منبع و منشا روند فعلی  آن چنان توجیه شده که نیازی به مجاب کردن بازاریان ندارد . حوزه قیمت پروفیل به عنوان اولین بخش اعلام کننده قیمت ها در بازار فولاد روز گذشته نیز روند افزایشی خود را حفظ کرده و تا این لحظه دامنه قیمت های مطرح شده از سوی برخی عرضه کنندگان ( پروفیل ضخامت ۲ میل ) بین عدد ۳۹۶۵ تا ۴۱۳۰ تومان گزارش شده است .

در بورس کالا نیز همزمان با حضور فولاد مبارکه مقدار ۱۸۸۰۹۳ تن انواع ورق بصورت مچینگ عرضه شد که آمار تفکیکی آن بشرح زیر است :

 • ورق گرم B به مقدار ۹۰۲۱۶ تن
 • ورق گرم C به مقدار ۲۸۲۰۷ تن
 • ورق سرد B به مقدار ۵۸۵۸۵ تن
 • ورق گالوانیزه به مقدار ۶۹۴۴ تن
 • ورق قلع اندود به مقدار ۴۱۴۱ تن

اندر حکایت بازار شمش در بورس کالا !

 با توجه به اتفاقاتی که در بورس برای شمش افتاده است روز گذشته صحبت شمش ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومان می شود. این قیمت علاوه بر تاثیر بر قیمت پروفیل و میلگرد و سایر محصولات فولادی باعث عدم تعادل کل اقتصاد می شود.

کارخانه خوزستان و ذوب آهن متعلق به دولت است لازم است. دولت با عرضه وسیع به پیش فروش شمش تحویل دو و سه ماهه بپردازد با این روش پول سرگردان جمع می شود هیاهوی بازار هم میخوابد.

در غیر این صورت بازار شمش و فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت پروفیل قوطی و میلگرد سرنوشت ارز و اتومبیل را پیدا خواهد کرد و در عرض کمتر از یک ماه به رکود کامل کشیده می شود.

۳٫۳
۴رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0
سوالات و نظرات کاربران
نمایش موافق ترین ها
  0
  سوالات و نظرات کاربران
  اختیاری
  اشتراک گذاری