نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

5 ماه پیش22653بازدید9دیدگاه3.3امتیاز (161 رای)
نحوه خرید میلگرد از بورس کالا

با اینکه بازار بورس همواره یکی از پرطرفدارترین بازارهای معامله در حوزه آهن آلات است، اما در شرایطی معامله محصولات و مقاطع فولادی در بازار بورس گاهی کم ریسک‌تر و همچنین با سود بیشتری همراه است. یکی از دلایل رویکرد به خرید از بورس، بالا بودن قیمت میلگرد کارخانجات مانند قیمت میلگرد بناب و ذوب آهن در بازار است. البته ذکر این نکته لازم است که فعالیت در این بازار نیز مانند سایر بازارها بدون اطلاع از شرایط و قوانین آن نه تنها پر سود نیست بلکه می‌تواند بسیار پر ریسک و خطرآفرین باشد، علاوه بر آنکه معاملات در این بازار، پروسه مخصوص به خود را دارند. بر همین اساس ضمن آنکه می‌توانید مراحل خرید میلگرد از بورس را در ادامه مطالعه کنید به شما پیشنهاد می‌شود ویدئوی چگونه از بورس کالا آهن آلات خرید کنیم، کاری از کارشناسان مرکزآهن را از طریق لینک آن مشاهده بفرمائید. در این ویدئو به نکات خوبی در خصوص معامله در این بازار پرداخته‌ایم.

بورس کالا میلگرد چیست؟

یکی از راه‌هایی که مدتی است برای خرید محصولات فلزی از جمله میلگرد به راه افتاده است بازار بورس کالا است. بازار بورس کالا از سال 1382 در ایران راه اندازی شد. فرآیند تحول و تکامل بازار سرمایه با تصویب قانون جدید که مربوط به بازار اوراق بهادار می‌شد در آذر ماه 1384 ادامه یافت که باعث شد تمامی بازار‌های بورس با هم ادغام شوند. یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرمایه کشور، سازمان بورس اوراق بهادار است که یکی از زیر مجموعه‌های این سازمان بورس کالا است. هم اکنون در بورس کالای ایران، انواع کالاها در بخش‌های صنعتی، معدنی، شمش طلا، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی و محصولات کشاورزی موجود است که توسط کارگزاران مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار، داد و ستد می‌شود. در این مقاله به نحوه خرید میلگرد از بازار بورس کالا می‌پردازیم تا ابهامات شما مخاطب گرامی برطرف شود.

چگونه در بازار بورس میلگرد معامله کنیم؟

در ابتدا هر کسی که می‌خواهد وارد بازار بورس شود چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی باید یک کارگزار را برای ارائه سفارش خرید یا خرید و فروش سهم انتخاب کنند. پس از انتخاب کارگزاری، باید برای دریافت کد مشتری در بورس کالا اقدام کنند. داشتن کد بورسی برای هر شخصی در سازمان بورس واجب و ضروری است، به این خاطر که با داشتن این کد شما می‌توانید در بازار فعالیت کنید. این مرحله فقط برای یک بار انجام می شود و ضروری است که هر خریدار در بورس کالا، از طریق کارگزار خود اقدام به دریافت کد مشتری کند.

برای دریافت کد مشتری چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت کد مشتری توسط افراد حقیقی لازم است فتوکپی شناسنامه، فتوکپی کارت ملی، فرم درخواست کد مشتریان حقیقی که در آن اطلاعاتی مانند شماره حساب بانک فرد متقاضی، آدرس و کدپستی، تلفن تماس و... است تکمیل گردد. اگر کد بورسی برای اشخاص حقوقی باشد باید ابتدا فتوکپی روزنامه رسمی ثبت شرکت و فتوکپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت به همراه فتوکپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت را به کارگزاری ارائه دهید و سپس فرم درخواست کد مشتریان حقوقی که شامل اطلاعاتی نظیر آخرین ترکیب اعضای هیات مدیره، لیست سهام دارانی که بالای 10 درصد سهم دارند، صاحبان امضای مجاز، ارائه شماره حساب جاری شخص حقوقی را تکمیل و به کارگزاری ارائه نمایید. نکته مهم این است که معامله‌گران بورس کالا مدتی است فقط به اشخاص حقوقی محدود شده و اشخاص حقیقی قادر به انجام معاملات نیستند.

خرید میلگرد از بورس
با مراحل خرید میلگرد از بورس کالا آشنا شوید

مراحل خرید میلگرد از بورس کالا

برای هربار خرید باید فرم درخواست خرید را تکمیل کنید. در این فرم مشخصات کامل و دقیق کالا را به همراه تولید کننده کالا، حداکثر قیمت خرید و ... را مشخص می‌کنید. لازم به ذکر است که محصولاتی همچون میلگرد با ارائه مدرک و شرایط خاص فروخته می‌شود تا از ایجاد بازار سیاه جلوگیری شود. یعنی اگر شما بخواهید که میلگرد بخرید با ارائه مدرکی مانند پروانه ساختمان و ... می‌توانید خریداری کنید. پس از درخواست خرید، کارگزار خریدار امکان خرید کالای مورد درخواست را بررسی می‌کند. گاهی اوقات کارگزاری در صورت نیاز با تولید کننده در مورد عرضه کالا رایزنی می‌کند.

برای انجام خرید باید بدانید که 10 درصد از مبلغ میلگرد خریداری شده را باید به حساب کارگزاری واریز کنید، این ده درصد تضمینی است برای این که خریدار به تعهداتش عمل کند و در صورت وقوع جرائم احتمالی، کارگزاری بتواند از آن 10 درصد استفاده کند. البته اگر در این خرید نیاز به کسر کارمزد هم باشد از این ده درصد کسر می‌کنند. این نکته مهم است که اگر کالای مورد نظر در بورس کالا جزو رینگ صادراتی باشد باید مبلغ 5 درصد از ارزش کل کالای مورد سفارش را به حساب کارگزاری واریز کنید. (میلگرد جز محصولاتی است که در تالار صادراتی نیز عرضه می‌گردد)

کارگزار مطابق با در خواست مشتری مبنی بر میزان، نوع، وزن، تعداد و مبلغ میلگرد، در زمان عرضه کالا در تالار با دیگر کارگزارن به رقابت می‌پردازد و در صورتی که کالا به صورت کافی و با قیمت مناسب (منظور از قیمت مناسب سقف حداکثر توان خریدار است که در فرم به آن اشاره کرده است) باشد، خریداری می کند. پس از آن که کارگزار برای مشتری، میلگرد را خریداری کرد اطلاعات و جزئیات این معامله که شامل حق الزحمه کارگزاری، عوارض بورس، قانون و... است را طی یک اطلاعیه که در آن این موارد ذکر شده است به دست خریدار می‌رساند.

بعد از این مراحل خریدار باید تا ساعت ده صبح روز سوم کاری پس از خرید، بقیه مبلغ را براساس اطلاعیه خرید به حساب بورس واریز و فیش بانکی آن را به کارگزاری خود ارسال کند. یک نکته بسیار مهم در مورد واریز مابقی مبلغ این است که نام واریز کننده وجه کالا باید با نام خریدار یکسان باشد و در صورت مغایرت، کارگزاری آن را تایید نمی‌کند. بعد از این مرحله کارگزاری باید تسویه حساب کند و مدارک را به کارگزار فروشنده تحویل می‌دهد.

در خرید میلگرد از بورس کالا باید توجه داشته باشید که خریدار موظف به تعیین پیمان‌کار حمل بار و آدرس محل تخلیه است؛ کارگزار خریدار هم موظف به پیگیری‌های لازم جهت تایید و ارسال سفارش است. پس از این مراحل حواله فروش که صادر شد، بار برای حمل و بارگیری آماده می‌شود تا به دست مشتری برسد.

خرید میلگرد از بورس
خرید میلگرد از بورس کالا در 7 مرحله

کارمزد هایی که مشتری پرداخت می کند به چه صورتی است؟

 1. 0.18 درصد از ارزش معامله برای کارگزار؛
 2. 0.06 درصد برای ارزش معامله کارمزد شرکت بورس کالا؛
 3. و 0.04 درصد برای ارزش معامله کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادر کسر می‌شود.

نکات مهم پیرامون خرید در بورس کالا

 • زمان عرضه محصولات فلزی مانند میلگرد در بورس کالا، ساعت 10:30 است.
 • تالار بورس، مکانی است که کارگزاران به نمایندگی از خریداران و عرضه کنندگان به معامله می‌پردازند و کارگزاران ناظر و منشی تالار نیز به روند معاملات نظارت دارند.
 • در صورتی که خریدار تا مدت 3 روز کاری قرار داد را تسویه نکند به ازای هر روز تاخیر 0.25 درصد ارزش معامله را باید به عنوان جریمه به فروشنده بپردازد و این مدت تا 10 روز کاری ادامه دارد و در پایان این ده روز معامله فسخ می‌شود و علاوه بر لغو قرارداد، خریدار باید جریمه کارمزد کارگزار فروشنده را نیز بپردازد.
 • اطلاعات کامل در سایت رسمی بورس کالا به آدرس CO.Ir قابل رویت است.
 • در حال حاضر 86 کارگزاری در قسمت بورس کالا فعال هستند.
نماد میلگرد
با نماد میلگردها در بورس کالا آشنا شوید

نماد میلگرد در بورس کالا

در ادامه نماد میلگرد سبد هریک از کارخانجات تولیدی آورده شده است. لازم است پیش از خرید نسبت به نماد هریک از کارخانجات اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 1. سبد میلگرد مخلوط (میلگرد مجتمع فولاد ظفر بناب)
 2. سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد آذر فولاد امین)
 3. سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد فولاد آذربایجان)
 4. سبد میلگرد مخلوط (میلگرد جهان فولاد سیرجان)
 5. سبد میلگرد مخلوط (میلگرد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان)
 6. سبد میلگرد 14 تا 25 (میلگرد مجتمع فولاد صنعت بناب)
 7. سبد میلگرد 14 تا 28 – A3 (میلگرد مجتمع فولاد خراسان)
 8. سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه)
 9. سبد میلگرد 14 تا 32 – A3 (میلگرد صبا فولاد زاگرس)
 10. سبد میلگرد مخلوط (میلگرد فولاد روهینا جنوب)

حداقل تناژ خرید میلگرد از بورس کالا

با وجود دلال‌های بازار آهن و قیمت‌های نجومی در بازار، وزارت صمت تصمیم گرفت تا عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا انجام گیرد. در ابتدا قرار شد تا با این تصمیم، قیمت تولیدکننده‌های میلگرد و سایر محصولات فولادی رقابتی شده و مصرف کننده بتواند با قیمت عادلانه‌تر و مناسب‌تری آهن و فولاد را خریداری نماید. عرضه میلگرد و تیرآهن در بورس کالا تنها در روز چهارشنبه هر هفته انجام شده و در ابتدا لازم است یک کارگزاری مطمئن برای این کار بیابید.

این کارگزاری نماینده شما در روز عرضه بوده و خرید موردنظر را برای شما انجام می دهد. در ابتدا قیمت کالای موردنظر خود را در تابلوی نمایش بورس خوانده و سپس قیمت درخواستی خود، مشخصات دقیق مقطع و تولیدکننده را در فرم مربوطه وارد می‌نمایید. پس از آن فرم را به کارگزاری داده و پیش پرداخت را واریز می‌کنید. برای مثال برای خرید میلگرد، لازم است 10 تا 50 درصد مبلغ کل را واریز نمایید.

پس از اینکه کارگزاری در روز عرضه وارد خرید شده و کالای موردنظر را برای شما تهیه نمود سه روز برای تسویه کل مبلغ زمان دارید. در حال حاضر 86 کارگزاری در ایران فعال بوده و لازم است برای انتخاب کارگزاری عواملی مانند معتبر بودن و امکان ارائه آنلاین خدمات را در نظر داشته باشید. لازم به ذکر است که سهمیه میلگرد با پروانه ساختمان در بورس کالا برای اشخاص حقیقی حداقل 20 تن است.

خرید میلگرد با پروانه ساخت

یکی از راه‌های آسان و کم هزینه برای خرید میلگرد، خرید این محصول با پروانه ساخت است. سوالی که برای بسیاری از صاحبان پروژه پیش می‌آید نحوه خرید میلگرد با پروانه ساخت در طی پروژه و یا پیش از شروع آن است. چنانچه شما جواز ساخت خود را گرفته باشید، می‌توانید به ازای هر 1000 متر مربع زیربنا، متری 50 کیلوگرم آهن دریافت نمایید. برای خرید میلگرد دولتی می‌توانید با استفاده از جواز ساختمان خود اقدام نموده و این محصول را با نرخ مصوب خریداری نمایید. فروش میلگرد دولتی توانسته دست محتکران را از بازار کوتاه نماید و در تنظیم بازار آهن نقش بسزایی داشته باشد. قیمت میلگرد دولتی بسیار معقول بوده و شما می‌توانید پس از دریافت مجوز ساخت خود این محصول را از بورس کالا تهیه نمایید. با خرید میلگرد از طریق پروانه ساختمان تقاضای کاذب از بازار حذف شده که این امر در تنظیم قیمت‌ها بسیار موثر است. متاسفانه امروزه عده زیادی اقدام به خرید بیش از مایحتاج خود صرفا جهت سرمایه گذاری نموده و این مساله باعث شده است که کالای موردنظر در بازار کم شده و در نتیجه قیمت آن افزایش یابد. برای اطلاع از خرید میلگرد دولتی می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و از مشاوران مرکزآهن راهنمایی بخواهید.

نمودار قیمت میلگرد در بورس کالا

بررسی نمودار قیمت میلگرد در بورس کالا طی ماه‌های گذشته می‌تواند به شما در بهبود خرید کمک نماید. همچنین قیمت میلگرد در بورس کالا به صورت روزانه در صفحه مربوطه در سایت مرکزآهن به روزرسانی می‌شود و شما می‌توانید با مراجعه به سایت، قیمت این محصول را در بورس کالا مشاهده نمایید.

قیمت میلگرد در بورس کالا
نمودار روند قیمت میلگرد در بورس کالا

چنانچه در خصوص نحوه خرید میلگرد در بورس کالا و یا قیمت این محصول سوالی دارید می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس گرفته و از مشاوران مرکزآهن راهنمایی بخواهید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد
نظرات ارسال شده
 • ارسال شده توسط کاربر 0902556**** 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
  با سلام صرفا با کد ملی می شود حدود یکصد تن میلگرد خریداری کرد؟ قیمت آن به چه صورت محاسبه می شود؟ با تشکر
  • ارسال شده توسط کاربر نگار محمدیان فرد 3 ماه پیشتهیه لینک اشتراک
   سلام و عرض ادب بله با ثبت کد ملی و ارسال فاکتور رسمی برای شما قابل خریداری است. قیمت داخل سایت با تایید مجدد
  • ارسال شده توسط کاربر 0913080**** 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
   فرآیند خرید از بورس کالا به چه شکلی انجام میشود؟
   • ارسال شده توسط کاربر 0915863**** 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
    سلام نحوه خرید شخص حقیقی با استفاده از پروانه ساخت از بورس کالا به چه صورتی هست ؟
    • ارسال شده توسط کاربر *****[email protected] 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     سلام شما میتونید با ثبت نام در سامانه بهین یاب یا کدینگ فولاد مبارکه یا کدینگ کارخونه برای خرید شخص حقیقی اقدام کنید
    • ارسال شده توسط کاربر M.m 4 سال پیشتهیه لینک اشتراک
     نسبتا خوب بود ولی کافی نبود. بالاخره معلوم نیس افراد حقیقی میتوانند وارد معاملات کالا شوند یا نه وعلت اینکه نمیتوانند چیست ؟ درصرتیکه زیر مجموعه ء بورس محسوب میشود ؟
     • ارسال شده توسط کاربر مدیر مرکزآهن 3 سال پیشتهیه لینک اشتراک
      با سلام و احترام در پاسخ شما میتوان اینگونه گفت که: در بورس کالا فروش محصولات تنها توسط تولیدکنندگان محصولات انجام می‌پذیرد. از سوی دیگر خرید نیز تنها از سوی مصرف‌کنندگان واقعی که دارای پروانه بهره‌برداری باشند امکان‌پذیر است.این قانون به حذف واسطه و کاهش قیمت نهایی برای مصرف‌کننده کمک خواهد کرد. پایدار باشید
      • ارسال شده توسط کاربر 0915863**** 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
       سلام، نحوه خرید آهن از بورس کالا با استفاده از پروانه ساخت چطور هست؟ و اینکه اینکار توسط شخص حقیقی میتونه صورت بگیره؟
       • ارسال شده توسط کاربر 0915863**** 1 سال پیشتهیه لینک اشتراک
        سلام، نحوه خرید شخص حقیقی با استفاده از پروانه ساخت از بورس کالا به چه صورت هست؟