0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

بررسی اهداف تولیدکنندگان از کاهش قیمت های اخیر

در روز گذشته مشاهده کردیم که در اکثر مبادی به صورت هماهنگ کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت لوله فولادی و نبشی ناودانی و میلگرد دیده شد ، به گفته برخی منابع خبری بر حسب سابقه در چند مورد افزایشی و کاهشی گذشته همواره در شرایطی که کارخانجات نیاز به شمش دارند به طور هماهنگ اقدام به کاهش قیمت می کنند که این موضوع دو حسن دارد.

اولا در کاهش قیمت ها خریداران خیلی رغبتی به خرید از خود نشان نمی دهند بنابراین خیلی بار ارزان قیمتی فروخته نخواهد شد و دوما اینکه بدین ترتیب کارخانجات با پایین آوردن قیمت می توانند موجبات کاهش قیمت شمش را فراهم آورده و اقدام به خرید کنند و با خرید مطلوب با یک جریان هماهنگ دیگر از سوی تولید کنندگان دوباره فاز افزایش قیمت محصولات فولادی شامل افزایش قیمت لوله فولادی ، میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات جایگزین کاهش قیمت می شود.

امیدواریم در هر شرایط تولید کنندگان از اقدامات سودجویانه فردی خود دست بردارند و اجازه دهند بازار فولاد شرایط سالمی داشته باشد.

همچنین بر اساس اعلامیه های منتشره حوزه ضایعات فولادی ، روند افزایشی این حوزه در روز گذشته هنوز ادامه داشته و تمایلی به توقف فعلا نشان نمی دهد. نکته قابل توجه البته کند شدن سرعت این روند است که امیدواریم نشانه ای باشد مبنی بر توقف صعود و به ثبات رسیدن این بخش از بازار فولاد.

در بازار ورق فولادی دوشنبه چه گذشت؟

در روزهای اخير شاهد افزايش نرخ انواع كالاها بوديم قيمت ورق نيز از اين قاعده مستثنی نبود که به طور مستقیم بر قیمت پروفیل و قیمت انواع لوله خصوصا قیمت لوله گالوانیزه و قیمت لوله داربستی تاثیرگذار بوده است.

ديروز صحبت ها مبنی بر كاهش قيمت ورق بود بر همين اساس عمده فروشندگان ورق فولاد مباركه اعلام نرخ ننمودند تا نرخ هاي قبلی را تثبيت نمايند احتمالا امروز با اعلام قيمت جديد شاهد افزايش مجدد قيمت ها خواهيم بود

آخرين نرخ  ورق ٣/٤ محدوده ٣١٠٠

و ورق ضخيم ٢٩٦٠-٢٩٩٠ بوده

قیمت لوله فولادی

آمار معاملات بورس کالا روز گذشته

روز گذشته در بورس کالا ، معاملات مچینگ محصولات فولاد مبارکه انجام و در مجموع 38985 تن انواع ورق در قیمت کشف شده عرضه قبلی معامله و ثبت خواهد شد که به تفکیک محصول بشرح زیر است :

 • ورق گرم B تحویل 31 مرداد به مقدار 15757 تن
 • ورق سرد B تحویل 31 شهریور به مقدار 18813 تن
 • ورق گالوانیزه تحویل 31 شهریور به مقدار 3048 تن
 • ورق قلع اندود تحویل 31 شهریور به مقدار 1367 تن

همچنین متاسفانه عرضه روز گذشته حواله 1100 تنی حجم ناچیزی از عرضه است که این احتمال را به ذهن متبادر می کند که حتی یک واسطه ای که مثلا 5 هزار تن بار خرید از قبل دارد؛ به راحتی می تواند این حواله را با حداکثر رقابت 10 درصدی؛ فردا از بورس خریداری نموده و با یک تیر دو نشان می زند؛

نه تنها مجددا به آشوب بازار دامن می زند؛ بلکه آن 5 هزار تنی که قبلا خرید نموده است را هم بیمه می نماید؛ و این گونه است که با عرضه کم راه به جایی نمی بریم و بدتر با این رقابت ها بازار بیشتر آتش می گیرد.

قیمت ورق سیاه

یک توضیح کلی در خصوص قیمت ها :

به گزارش پیک فلز برخی از رسانه ها و دوستان در اعلانات قیمت ، ملاک صعود یا نزول را تغییر تابلوی قیمت واحدهای عرضه کننده دانسته که البته گهگاهی بیان می شود که نسبت به روز قبل چنین و چنان بوده است اما باید توجه داشت که واحدهای تولیدی پس از اعلام نرخ ، فعالیت های خود را در طول روز متناسب با بازار تغییر داده ولی معمولا این نوسانات در تابلوی روز بعد رخ نمایی می کند.

در حالی که ممکن است واحد عرضه کننده ،  قیمت روز بعد خود را بر اساس آخرین قیمت معاملاتی روز قبل در تابلوی اعلانات ثبت کند پس خیلی به واژه های افزایش یا کاهش نرخ رسانه ها حساس نشده و بر اساس الگوی دریافتی خود از بازار ، وضعیت را تحلیل و ارزیابی کنید ….

رصد بازار مقاطع فولادی

در روز گذشته قیمت میلگرد ثابت رو به پایین بوده است و بازار دلار و سکه افزایشی. به نظر می رسد بخشی از رکود بازار میلگرد مربوط به روزهای انتهای برج و بی پولی موجود در بازار می باشد.

اندکی عقب‌ نشینی در خصوص قیمت تیرآهن های ذوبی اصفهان در برخی از انبارهای تهران نیز نسبت به روز گذشته دیده شد…

تب بازار فروکش کرد…

به عنوان نتیجه گیری پایانی و با توجه به قیمت های فروش اعلامی کارخانه های مختلف  تا این لحظه به نظر می رسد که پس از چند روز افزایش پیاپی قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد و ورق و به دنبال آن قیمت لوله فولادی و پروفیل و در ادامه روندی که از اواخر دیروز شاهد آن هستیم در کنار افت تقاضا به تدریج شاهد تثبیت نسبی قیمت ها هستیم.

البته با توجه شیب تند افزایش طی شده به خصوص طی هفته گذشته، احتمال اصلاح و یا کاهش قیمت و ارائه تخفیف نیز دور از ذهن نمی باشد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری