راهنمای خرید پشم سنگ

6 ماه پیش1249بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
راهنمای خرید پشم سنگ

برخی افراد بر این باور هستند که خرید پشم سنگ یک هزینه اضافی در ساختمان‌سازی است. اما استفاده از آن می‌تواند بسیاری از هزینه‌های جانبی را در آینده برای ساختمان‌ها کاهش دهد. از این رو، خرید این محصول اهمیت پیدا می‌کند. با این‌ حال افرادی که قصد خرید این محصول را دارند، با رعایت نکاتی قبل و بعد از خرید، می‌توانند بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنند. همچنین روش‌های متعددی برای خرید این محصول وجود دارد و مشتریان باید مراحل مختلفی را برای خرید این محصول پشت سر بگذارند.

نکات مهم پیش از خرید پشم سنگ

پشم سنگ به‌عنوان یک عایق حرارتی و صوتی کاربرد دارد. تولیدکنندگان این محصول با بیش از 50 سال سابقه در تولید و عرضه آن به بازار، فعالیت می‌کنند. افرادی که قصد خرید پشم سنگ را دارند، قبل از هر چیزی باید انواع و کاربرد آن‌ها را بشناسند، در مورد مشخصات فنی آن‌ها اطلاعاتی کسب کنند و قیمت آن‌ها را بررسی کنند.

انواع پشم سنگ

بررسی انواع پشم سنگ و کاربرد آن‌ها

به‌طور معمول، محصولات پشم سنگ در ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شوند و هر یک از آن‌ها کاربرد ویژه‌ای دارد. پشم سنگ پتویی، تحمل دما تا 700 درجه را دارد و برای عایق‌کاری حرارتی با دمای بالا استفاده می‌شود. در برخی مواقع، به پشم سنگ پتویی توری‌های گالوانیزه دوخته می‌شود. به همین دلیل، به آن ایزوبلانکت یا پشم سنگ توری‌دار نیز گفته می‌شود. نوع دیگر این محصول، پشم سنگ لحافی است که با روکش‌های فویل یا کاغذ کرافت تولید می‌شود. از آنجایی که این نمونه وزن کمی دارد، معمولا از آن در سقف کاذب استفاده می‌شود.

یکی از بهترین نمونه‌های این محصول که در خرید پشم سنگ بسیار طرفدار دارد، پشم سنگ تخته‌ای است. این نمونه با استفاده از سنگ و رزین و به روش پرس تولید می‌شود. نمونه‌های تخته‌ای علاوه بر عایق‌کاری در ساختمان‌سازی، در پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی و صنایع کوره‌سازی نیز کاربرد دارند. نمونه دیگر این محصول با نام پشم سنگ لوله‌ای شناخته شده است و برای عایق‌کاری لوله‌های بیرون ساختمان استفاده می‌شود. پشم سنگ فله‌ای نیز در بازار وجود دارد که به صورت سنگ حلاجی‌شده خام عرضه می‌شود. از این نوع برای عایق‌کاری فضاهایی که شکل هندسی خاصی ندارند، استفاده می‌شود.

بررسی سایز پشم سنگ

در خرید پشم سنگ توجه به سایز آن بسیار اهمیت دارد. زیرا این محصول بسته به کاربردی که دارد، در سایزها و ضخامت‌های مختلف عرضه می‌شود. به‌طور کلی پشم سنگ‌های لوله‌ای در سایزهای 1.2 تا 16 اینچ و سایر انواع پشم سنگ با ضخامت 3 تا 10 سانتی‌متر تولید می‌شوند.

راهنمای خرید پشم سنگ تخته ای

بررسی ابعاد پشم سنگ

یکی دیگر از مشخصات این محصول که در هنگام خرید باید به آن توجه شود، ابعاد پشم سنگ است. به‌طور معمول، پشم سنگ تخته‌ای در ابعاد 60*120 سانتی‌متر تولید می‌شود. نمونه لحافی این محصول در عرض 120 سانتی‌متر و طول 10 متر و به صورت 12 مترمربعی در بازار موجود است. همچنین پشم سنگ پتویی با عرض 120 تا 100 سانتی‌متر و طول 5 تا 6 متر تولید می‌شود. در برخی موارد، به دلیل چگالی بالا و وزن زیاد، این نوع پشم سنگ را در اندازه 3 مترمربع تولید می‌کنند. در حالی‌که نمونه‌های لوله‌ای این محصول با هر سایز یا ضخامتی تولید شده باشند، در طول نیم‌متر به بازار عرضه می‌شوند.

بررسی کیفیت و استاندارد پشم سنگ

پیش از خرید پشم سنگ بررسی استانداردهای این محصول نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا هر یک از این استانداردها، ویژگی‌ها و کیفیت این محصول را نشان می‌دهد. در جدول زیر، استانداردهای مختلف پشم سنگ معرفی شده‌اند:

ASTM INTERNATIONAL

این استاندارد یک استاندارد کلی برای سنجش عایق‌های معدنی است. در این استاندارد، شاخص فنی ماده تشکیل‌دهنده الیاف عایق بیان شده است

EN 1602

این استاندارد بیان‌کننده چگالی ظاهری عایق است و با توجه به نوع پشم سنگ، به صورت یک میانگین و حداکثر چگالی تعریف می‌شود.

EN 826

از این استاندارد برای بررسی عکس‌العمل عایق نسبت به تنش‌های فشاری استفاده می‌شود.

EN 1607

این استاندارد مقاومت کششی عمود بر سطح عایق را می‌سنجد.

EN 1609

در این استاندارد میزان جذب آب توسط پشم سنگ در بازه‌های زمانی کوتاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

EN 1604

در این استاندارد، پایداری ابعاد پشم سنگ در محدوده‌های دمایی و رطوبت مختلف بررسی خواهد شد.

EN 12086

این استاندارد شاخص‌های انتقال بخارآب را در پشم سنگ بیان می‌کند.

EN 12267

در این استاندارد، ضریب هدایت حرارتی عایق بررسی می‌شود.

ISIRI 7116

این استاندارد، استاندارد ملی ایران است و تخت بودن یا نبودن پشم سنگ را نشان می‌دهد.

ISIRI 8299 & ISIRI 7271

این دو استاندارد، میزان عکس‌العمل مواد تشکیل‌دهنده الیاف این محصول را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ISIRI 7115

این استاندارد تعیین‌کننده گونیا بودن عایق پشم سنگ است.

ASTM C1335

در این استاندارد، میزان شات مصرفی در عایق بررسی می‌شود که بر حسب درصد وزنی اندازه‌گیری می‌شود.

بررسی وزن پشم سنگ

همچنین بر اساس نکات مهم پیش از خرید پشم سنگ وزن این محصول نیز بسیار اهمیت دارد، زیرا جزء عوامل تاثیرگذار بر قیمت پشم سنگ در نظر گرفته می‌شود. وزن این محصول بسته به نوع و شکلی که دارد، ممکن است متغیر باشد. به‌عنوان‌مثال، پشم سنگ فله‌ای به‌صورت کیسه‌های 80 تا 100 کیلوگرمی به فروش می‌رسد. در حالی‌که وزن مخصوص پشم سنگ به مواد تشکیل‌دهنده این محصول و چگالی آن وابسته است. به‌عنوان ‌مثال، وزن مخصوص پشم سنگ فله‌ای بین 50 تا 120 گرم بر مترمکعب است. 

بررسی کارخانه‌های تولیدکننده پشم سنگ (برندهای مطرح تولید پشم سنگ)

کارخانه‌های متعددی در کشور ما وجود دارد که انواع مختلف پشم سنگ را تولید می‌کنند. هر یک از این برندهای مطرح تولیدکننده پشم سنگ، برای جذب مشتری بیشتر، روی کیفیت محصولات خود تمرکز بسیاری می‌کنند. بنابراین به افراد توصیه می‌شود قبل از خرید پشم سنگ محصولات کارخانه‌های مختلف را از نظر کیفیت و قیمت با هم مقایسه کنند تا انتخاب بهتر و مقرون‌به‌صرفه‌تری داشته باشند.

کارخانه تولید پشم سنگ

بررسی قیمت پشم سنگ و مراجع قیمت‌گذاری پشم سنگ

مشتریان باید قیمت این محصول و مراجع قیمت‌گذاری آن را نیز بررسی کنند. به‌طور کلی، قیمت پشم سنگ با توجه به نوع، متراژ، ضخامت، کیفیت، کارخانه تولیدکننده و نوع حمل‌ونقل آن تعیین می‌شود. علاوه ‌بر این، عواملی همچون قیمت ارز، نوسانات بازار و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور در تعیین قیمت این محصول دخالت دارند.

نحوه خرید پشم سنگ

افراد به روش‌های مختلفی و با مراجعه به مراکز و فروشگاه‌های متعدد، می‌توانند پشم سنگ مورد نظر خود را خریداری کنند. در این بخش، روش‌های خرید پشم سنگ مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

خرید پشم سنگ از کارخانه

اگرچه مراکز و فروشگاه‌های متعددی در زمینه فروش پشم سنگ فعالیت می‌کنند اما برای افرادی که قصد خرید این محصول را به‌صورت عمده دارند، خرید از کارخانه، گزینه مناسبی خواهد بود. زیرا با خرید مستقیم از کارخانه و حذف واسطه‌ها و هزینه مربوط به آنها، مشتریان هزینه کمتری را پرداخت خواهند کرد. البته امکان خرید این محصول از کارخانه‌ها به صورت خرد وجود ندارد و هزینه حمل‌ونقل نیز بر عهده مشتری است.  

نحوه خرید پشم سنگ

خرید پشم سنگ از شرکت‌های بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی متنوع و زیادی در سراسر کشور در زمینه توزیع پشم سنگ فعالیت می‌کنند. در واقع، مشتریان برای خرید پشم سنگ از شرکت‌های بازگانی باید ابتدا سفارش خود را ثبت کنند. شرکت‌های بازرگانی امکان خرید این محصول را به صورت خرده و عمده برای مشتریان فراهم می‌کنند. همچنین علاوه بر خرید حضوری از شرکت‌های بازرگانی، امکان خرید اینترنتی این محصول برای مشتریان فراهم شده است.

مراحل خرید پشم سنگ از مرکز آهن

با بررسی نکات پیش از خرید این محصول و اطلاع از نحوه خرید آن، اکنون افراد می‌توانند مراحل خرید این محصول را پشت سر بگذارند. افراد چه قصد داشته باشند محصول مورد نظر خود را از کارخانه بخرند یا آن را از شرکت‌های بازرگارنی خریداری کنند، تفاوت چندانی در مراحل خرید پشم سنگ وجود ندارد. این مراحل به شرح زیر هستند:

مشخص کردن نوع پشم سنگ و حجم خرید

اولین گام خرید این است که مشتری با توجه به هدفی که دارد، نوع پشم سنگ مورد نظر خود را مشخص کند. پس از آن باید با توجه به نیاز خود، حجم خرید خود را تخمین بزند. با تخمین میزان پشم سنگ مورد نیاز، نه تنها از بلا استفاده ماندن و خراب شدن این محصول جلوگیری می‌شود، بلکه مشتریان می‌توانند در هزینه خرید آن نیز صرفه‌جویی کنند.

مشاوره با کارشناسان فروش

در صورتی که مشتری هدف خود را از خرید پشم سنگ مشخص کرده است، اما به اندازه کافی در مورد آن و نحوه خرید و فروش آن اطلاعات کافی ندارد، می‌تواند با کارشناسان فروش تماس بگیرد. در این مرحله، کارشناسان فروش به مشتریان اطلاعات مفید و مشاوره رایگان ارائه می‌دهند.

خرید پشم سنگ از مرکزآهن

اعلام مشخصات پشم سنگ و برندهای تولیدی به مشتری

پس از ارائه مشاوره، کارشناسان فروش می‌توانند مشخصات و برندهای محصولات خود را در اختیار مشتریان قرار دهند. با اعلام مشخصات پشم سنگ و برندهای تولیدی، مشتری می‌تواند محصول مورد نظر خود را انتخاب و به‌صورت لفظی سفارش خود را تایید کند. تایید لفظی سفارش توسط مشتری از این جهت اهمیت دارد که امکان بروز اشتباه را به حداقل می‌رساند.

صدور پیش‌فاکتور و پرداخت مبلغ

در این مرحله از خرید پشم سنگ کارشناس فروش برای سفارش مشتری خود یک پیش‌فاکتور صادر می‌کند. پس از آن، کارشناس فروش، قیمت محصولات سفارش‌داده‌شده و هزینه حمل‌ونقل را به مشتری اطلاع می‌دهد. مشتری باید این مبلغ را پرداخت کند تا سفارش او برای مرحله بارگیری و ارسال آماده شود. توجه به این نکته ضروری است که پیش‌فاکتور به نام شخص واریزکننده صادر می‌شود.

نحوه بارگیری و ارسال

در آخرین مرحله از خرید این محصول، سفارش مشتری مطابق با پیش‌فاکتور از محل خرید بارگیری خواهد شد و به مقصد اعلام شده توسط مشتری ارسال می‌شود. معمولا زمان ارسال سفارش به مشتری بین 2 تا 7 روز کاری متغیر است.

نکات مهم پس از خرید پشم سنگ

پس از انجام تمام مراحل فوق و تحویل پشم سنگ به مشتری، لازم است مشتری نیز نکات پس از خرید پشم سنگ را رعایت کند. نکات مهم پس از خرید این محصول، شامل موارد زیر می‌شود:

تطابق پشم سنگ با فاکتور

به‌طور معمول، با محصول ارسالی به مشتری، یک فاکتور نیز به او تحویل داده می‌شود که شامل مشخصات محصول ارسالی است. به مشتری توصیه می‌شود برای اطمینان از درست بودن محصول ارسالی، مشخصات پشم سنگ را با آنچه که در فاکتور نوشته‌شده است مطابقت دهد. در صورت وجود هرگونه مغایرت، مشتری می‌تواند این موضوع را به فروشنده اطلاع دهد. 

نکات مهم پس از خرید پشم سنگ

تشخیص اصالت کالا

مشتری می‌تواند با بررسی کیفیت و استاندارد محصول ارسالی، اصالت کالا را تشخیص دهد. با بررسی اصالت کالا، افراد می‌توانند طول عمر محصول را برآورد کنند.

بررسی مشخصات ظاهری پشم سنگ

افراد پس از تحویل محصول ارسالی، باید مشخصات ظاهری آن را بررسی کنند. به عبارت دیگر، پشم سنگ ارسال‌شده نباید در حین حمل‌ونقل آسیب دیده باشد.

نحوه نگهداری پشم سنگ

به مشتریان توصیه می‌شود پشم سنگ را پس از تحویل، در انبار خشک و تمیز نگهداری کنند. در صورتی که انواع مختلفی از این محصول را سفارش داده‌اند، باید آن‌ها را به‌صورت مجزا و با فاصله از زمین قرار دهند. در صورتی که انبار بدون سقف است، از یک روکش برای پوشاندن آن‌ها استفاده کنند تا مانع از نفوذ رطوبت به پشم سنگ شود.

جمع‌بندی

از آنجایی که پشم سنگ مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد، معمولا به‌عنوان عایق حرارتی و صوتی برای ساختمان‌های مختلف به‌کار برده می‌شود. بنابراین افراد زیادی نیاز به خریدن این محصول دارند. با این‌ حال، برخی از افراد اطلاعات کافی در مورد نوع، کاربرد و نحوه خرید این محصول ندارند. این راهنمای خرید پشم سنگ به آنها کمک می‌کند خرید بهتری داشته باشند. 

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد