0
مرکزآهنمقالات آهنپشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ؟

پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ؟

3 ساعت پیش8325بازدید0دیدگاه
پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ؟

نکاتی در مورد پشم شیشه و موارد مصرف آن

پشم شیشه مخلوطی از شیشه های طبیعی و بازیافتی ( بطری های بازیافتی، شیشه های اتومبیل و پنجره های پلاستیکی) است، که در دمای 1450 درجه سانتیگراد ذوب می شود و در آنجا به الیاف تبدیل می شود. روش تولید این محصول مشابه با سایر فرآیندهای تولید می باشد. این محصول در یک فرآیند ذوب و با اضافه شدن برخی مواد به آن تولید می گردد و در حقیقت می توان گفت بیشتر شبیه به فرآیند تولید و تبدیل یک ماده است تا فقط ذوب آن. در این فرآیند بعد از ذوب شیشه و سپس با خنک شدن آن در معرض هوا  گام اول انجام می شود. انسجام و مقاومت محصول با حضور نوعی سیمان برای فیبرها بدست می آید. در حالت ایده آل، یک قطره گیرنده در هر تقاطع فیبر قرار می گیرد. این تشک فیبر تا حدود 200 درجه سانتیگراد با رزین برای گرما و ثبات حرارت داده می شود.  در آخر مرحله نهایی شامل برش و بسته بندی آن در رول یا پانل به نام اسلب یا بت است. برخلاف اعتقاد عمومی که خصوصیات پشم معدنی را تنها با تراکم تعریف می کنند، قطر فیبرهای مختلف، طول، محتوای حاوی مواد، افزودنی ها، برش و بسته بندی می تواند طیف وسیعی از محصولات را ارائه دهد.

  • پشم سنگ( پشم سرباره )

سنگ آهک از سنگ های آتشفشانی (دولومیت، دیاباز و بازالت) ساخته شده است که مانند شیشه یک ماده بازیافتی نیست. پشم سنگ از مواد زائد بازیافت شده کوره انفجاری ساخته شده است. پشم استون محصولی با کیفیت تر و با عملکرد بهتر نسبت به پشم سنگ تولید می کند، هرچند هر دو آنها به عنوان پشم سنگ شناخته می شوند. همانند پشم شیشه، سنگ آتشفشانی در حدود 1500 درجه سانتیگراد گرم می شود که این باعث ذوب آن می گردد. سپس سنگ های آتشفشانی مایع با سرعت بالا به الیاف سنگ تولید شده متصل می شوند و سپس به همان رزین مورد استفاده در پشم شیشه معدنی و مقادیر کمی روغن برای کاهش گرد و غبار و ایجاد پشم معدنی متصل می شوند.

این دو ماده پشم معدنی خواص مشابهی دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.  هر دو آنها غیرقابل احتراق هستند و در آتش نمی سوزند.
  2.  با توجه به اصل حرارتی در این فیبرها، در حقیقت با به دام انداختن هوا در سلول های کوچک ، جریان همرفتی طبیعی هوا ایجاد نشده و نمی تواند به طور موثر حرارت را انتقال دهد. در حقیقت همرفت، جابه جایی جریان بزرگ جرمی گاز است که بوسیله تفاوت شناوری و درجه حرارت ایجاد می شود و در سلول های کوچک کارایی ندارد زیرا در سلول های کوچک اختلاف تراکمی بسیار کمی وجود دارد. این اصل حرارتی در این پشم های معدنی و در دیگر مصالح ساختمانی مانند مصالح ساخته از پارچه های نئوپرن و فوم نیز وجود دارد.
  3. در هنگام برخورد صدا با مانع ، قسمتی از موج جذب مانع شده و قسمتی دیگر از درون مانع منتشر می شود، در پشم شیشه و پشم سنگ به دلیل دارا بودن سطح بالای جذب صوت یا در اصطلاح سطح میرایی بالایی که برای امواج صوتی دارند، در نتیجه باعث کاهش میزان انعکاس صوت شده و شدت صوت را کاهش می دهند. این همان اصلی است که با استفاده از قرار دادن شانه های تخم مرغ بر روی دیوار های استودیو برای ضبط صدا صورت می گیرد.

در اینجا این سوال مطرح می شود که چرا تاکنون از مردم پرسیده نمی شود که کدامیک عملکرد بهتری دارند؟ در مقایسه با عایق پشم شیشه، سنگ های معدنی از لحاظ کیفیت بحث برانگیزترند. در بخش های در حال توسعه جهان اطلاعات زیادی درباره هر دو ماده وجود دارد. این که کدامیک برای کاربرد بهترند بستگی به برنامه کاربردی و الزامات عملکردی هرکدام تحت شرایط خاص دارد.

عملکرد پشم شیشه در برابر حرارت

از آنجایی که عملکرد حرارتی مورد نیاز اولیه هر عایق حرارتی می باشد، پشم شیشه معدنی مقیاس بسیار خوبی را از لحاظ تنوع و وزن های پایین مقرون به صرفه اقتصادی ارائه می دهد. این محصول می تواند بهترین مقادیر لامبدا را به میزان 31/0 به دست آورد که در مقایسه با پشم سنگ با لامبدای 35/0 عایق حرارتی بهتری است. این به معنی آن است که با سطحی به میزان 10 درصد نازک تر از پشم سنگ می تواند عملکرد مشابهی داشته باشد و مهمتر از همه این عملکرد را می تواند در کمتر از نصف وزن بدست بیاورد. در مقایسه با بهترین عملکرد، سنگ با لامبدا 35/0 به میزان 100-80 کیلوگرم تراکم مورد نیاز است، که درعمل میزان شیشه کمتری در تراکم برای رسیدن به این سطح عملکرد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در هر کیلوگرم شیشه از سنگ، گرانتر می باشد اما بازهم شیشه ارزانترین راه حل است. از این رو شیشه به عنوان عایق ترجیحی برای روکش های نمایشی، حفره ها، سازه های فولادی، تهویه مطبوع و عایق های بالای سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

عملکرد عایق های موجود در برابر صوت

در کاربردهای صوتی، با تفاوت بین پراکندگی سنگ و شیشه ، پشم شیشه باعث کاهش همان دسی بل با تراکمی به میزان نصف جرم می شود و این دلیلی بر کارایی مطلوب آن است. گاهی اوقات عامل تصمیم گیری می تواند ویژگی ثانویه یک محصول باشد.به عنوان مثال، پشم شیشه دارای عملکرد حرارتی بسیار بالایی است، به طوری که در هنگام جداسازی بین اتاق ها در داخل خانه نیز می تواند گرما را در مناطق خاصی حفظ کند. پشم شیشه به دلیل داشتن الیاف ضخیمتر و وزنش گرد و خاک کمتری دارد. به همین دلیل محصولات رول شیشه ای آکوستیک در حاضر بر روی دیوار پارتیشن تسلط یافته اند. از آنجا که بعد از نصب اتصال مستقیم با مواد، قدرت فشاری نیز می تواند عامل مهمی در تصمیم گیری باشد. هرچند هر دو ماده دارای مقاومت مشابه فشاری با همان تراکم هستند، اما سنگ ارزان تر از یک کیلوگرم بر کیلوگرم پشم شیشه است. به همین دلیل پشم سنگ معدن می تواند خود به عنوان رقابتی ترین راه حل باشد.

پشم شیشه

  • مقاومت پشم سنگ در برابر فشار

استحکام فشاری مورد نیاز در ساختمان سازی که تحت بارگذاری وزن قرار می گیرد، در سنگ با تراکم برابر نسبت به شیشه تا 200 کیلوگرم و در شیشه تا 1/11 کیلوگرم می باشد. در حالیکه تحمل قدرت فشاری مورد نیاز اولیه است، پشم معدنی سنگ می تواند عملکرد بهتری را داشته باشد. از انواع مواردی که در آن قدرت فشرده سازی مورد نیاز می باشد، سقف تخت را می توان نام برد.

  • عملکرد پشم سنگ در برابر آتش

اشتباه رایج در بازار این است که شیشه می سوزد اما سنگ نمی سوزد در حالیکه این درست نیست و هر دو این محصولات غیر قابل احتراق هستند و نمی توانند بسوزند و یا به آتش سوزی کمک کنند. همچنین این تصور بسیار غلطی است که پشم سنگ می تواند کل آتش سوزی را متوقف کند. واقعیت معمول آن است که محصول پشم سنگ در 120 کیلو گرم بر متر مکعب برای جلوگیری از آتش سوزی مورد نیاز است. در این تراکم، پشم معدنی سنگی ارزانترین راه حل است و حفاظت از آتش سوزی را در حد عالی برای جلوگیری از سقوط ساخت و ساز در صورت آتش سوزی ایجاد می کند و ساکنان ساختمان به راحتی می توانند در صورت آتش سوزی از ساختمان خارج شوند. با این که این پشم معدنی سنگین با ضخامت کم مانند پشم شیشه در هنگام آتش سوزی نمی سوزد، اما در عین حال از نفوذ شعله بین الیاف نمی تواند جلوگیری کند. به طور خلاصه، برای حفاظت از آتش سوزی بین کف در نمای ساختمان و پشتیبانی از فولاد اصلی در ساختمان، پشم معدنی پودر سنگ با ضخامت بالا بهترین راه حل می باشد.

آیا پشم سنگ با درجه حرارت بالا سازگار است؟

حداکثر دمای یک سرویس، میزان دمای مداوم اندازگیری شده است که در آن یک عایق می تواند بدون هیچ گونه افت عملکردی به عنوان عایق حرارتی عمل کند. یک سوء تفاهم رایج این است که حداکثر دما را همان دمای محصول قبل از سوختن می دانند. این درست نیست و تمامی انواع عایق های پشم معدنی غیر قابل احتراق هستند. با این حال پشم معدنی سنگ قادر به تحمل درجه حرارت بالاتر بدون هیچ گونه از دست دادن خواص خود نسبت به عایق پشم شیشه است. به طور معمول این محصول می تواند تا 400 درجه سانتیگراد ( به طور معمول 230 درجه سانتیگراد بدون تغییر) کار کند در حالی که پشم سنگ می تواند تا 700 درجه سانتیگراد کار کند. به همین دلیل در کارخانجات با درجه حرارت بالا، پشم معدنی سنگ بیشترین کاربرد عایق حرارتی را دارا است.

بازیابی فرم مجدد بعد از فشرده سازی

بهترین ویژگی فیبرهای شیشه ای ، خاصیت بالای فشرده سازی این محصول بدون تداخل، با ضخامت مورد نیاز است که حمل آن را تسهیل می کند. در نتیجه راندمان بالا در انتقال و ذخیره سازی پشم شیشه به طور مثال4385 متر مکعب از محصول رول کارخانه در 100 میلیمتر یک HGV دارای 277درصد راندمان بیشتر نسبت به پشم سنگ معادل آن می باشد. ویژگی پشم سنگ اجازه نمی دهد تا محصول در بسته بندی فشرده شود. در نتیجه حمل و نقل و ذخیره سازی پشم سنگ به طور مثال 1548 متر مکعب از محصول رول در 100 میلمتر یک HGV ناکارآمد است.

.

مقاومت در برابر آب ( شیشه بهتر است یا سنگ )

این تصور غلط رایج است که پشم های معدنی سنگ و شیشه در برابر آب آسیب می بینند. البته این موضوع مورد تایید نیست، اما سلول های بین الیاف توسط آب جایگزین می شود و این سبب توقف مواد از انجام الزامات عایق حرارتی خود می شود. در حقیقت برای آب  واکنش نفوذ ساده تر انجام میگیرد. البته از تظاهر نمایی یک ماده در مقابل ماده دیگر با پوشش های متفاوت نباید فریب خورد. از طریق مهارت های مهندسی می توان  میزان  مقاومت پشم های معدنی را در شرایط گوناگون  در برابرآب افزایش داد . سیلیکون به عنوان یک ماده ضد آب است که از آن می توان برای جلوگیری از آب به سلول های هوای میان الیاف استفاده نمودو این مورد به برنامه های تولیدی افزوده شده است.
در مبحث نهایی برای نتیجه گیری از این که پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ میتوان گفت این بسته به شرایط تجاری و برنامه شما دارد. همچنین برای برآورد هزینه کلی عایق بندی ساختمان و دریافت قیمت پشم سنگ و قیمت پشم شیشه با شماره تماس 02191009009 - 03191009009 تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
جهت ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید