پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ؟

4 هفته پیش9811بازدید1دیدگاه3.5امتیاز (50 رای)
پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ؟

پشم شیشه مخلوطی از شیشه‌های طبیعی و بازیافتی (بطری‌های بازیافتی، شیشه‌های اتومبیل و پنجره‌های پلاستیکی) است که در دمای 1450 درجه سانتی‌گراد ذوب شده و به الیاف تبدیل می‌شود؛ اما ماده اولیه پشم سنگ بازالت یا سرباره است که طی فرآیند حرارت دهی و افزودن مواد رزین و روغن‌ها تولید می‌شود. اما سوال اصلی اینجاست که پشم سنگ بهتر است یا پشم شیشه؟ خرید پشم شیشه صرفه اقتصادی دارد یا پشم سنگ؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی در مورد پشم شیشه

انسجام و مقاومت محصول با حضور نوعی سیمان برای فیبرها بدست می‌آید. در حالت ایده آل، یک قطره گیرنده در هر تقاطع فیبر قرار می‌گیرد. این تشک فیبر تا حدود 200 درجه سانتیگراد با رزین برای گرما و ثبات، حرارت داده می‌شود. در آخر، مرحله نهایی شامل برش و بسته‌بندی آن در رول یا پانل به نام اسلب یا بت است. برخلاف اعتقاد عمومی که خصوصیات پشم معدنی را تنها با تراکم تعریف می‌کنند، قطر فیبرهای مختلف، طول، محتوای حاوی مواد، افزودنی‌ها، برش و بسته‌بندی می‌تواند طیف وسیعی از محصولات را ارائه دهد.

سنگ‌های آتشفشانی (دولومیت، دیاباز و بازالت)
سنگ‌های آتشفشانی (دولومیت، دیاباز و بازالت)

نکاتی در مورد پشم سنگ

پشم سنگ ROCKWOOL از سنگ‌های آتشفشانی (دولومیت، دیاباز و بازالت) تولید می‌شود که مانند شیشه یک ماده بازیافتی نیست! (در واقع می‌توان گفت پشم سنگ از مواد زائد بازیافت شده کوره انفجاری (آتش‌فشان) ساخته شده است). تولید این محصول مانند پشم شیشه با فرآیند حرارت دهی آغاز می‌شود! زمانی که سنگ آتشفشانی در دمای 1500 درجه سانتی‌گراد به مایع تبدیل شد با سرعت بالا به الیاف سنگ تولید شده متصل شده و سپس به همان رزین مورد استفاده در پشم شیشه معدنی و مقادیر کمی روغن برای کاهش گرد و غبار و ایجاد پشم معدنی متصل می‌شوند.

در ادامه یک جدول جامع از تفاوت‌های پشم شیشه و پشم سنگ را ارائه می‌دهیم:

موارد پشم شیشه پشم سنگ
ماده اولیه تولید شیشه (مخلوطی از شیشه طبیعی و بازیافتی)بازالت (سنگ آتش فشانی)
تولید ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریزذوب بازالت و تبدیل آن به الیاف ریز
تراکم الیاف کمتر بیشتر
مقاومت حرارتی حداکثر 250 درجه سانتی‌گراد حداکثر 750 درجه سانتی‌گراد
مقاومت در برابر آتش بله بله
مقاومت در برابر صوت بله بله
سرعت نصب نصب آسان نصب آسان
مشکلات تنفسی بله خیر
هزینه بیشتر کمتر
کاربردها عایق صوتی و حرارتی در ساختمان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان
مقاومت در برابر دمای بالا کمتر بیشتر
نقطه ذوبحدود 600 درجه سانتیگراد (1100 درجه فارنهایت)دمای 1000 درجه سانتیگراد (1800 درجه فارنهایت)
قیمت در وزن پایین قابل استفاده و مقرون به صرفهباید حدود 10 درصد ضخیم‌تر باشد تا مملکرد مشابه پشم شیشه داشته باشد
مقاومت در برابر آباحتمال نفوذ آب مقاومت بسیار بالا در برابر آب
مقاومت فشاری مقاومت فشاری کمتر مقاومت فشاری بالا

شباهت پشم سنگ و پشم شیشه

این دو ماده الیافی شکل که هر دو به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرند، خواص مشابهی دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 1.  هر دو آنها غیرقابل احتراق هستند و تا مدت زمان مشخصی در آتش آسیب نمی‌بینند.
 2.  با توجه به اصل حرارتی فیبرها در حقیقت با به دام انداختن هوا در سلول‌های کوچک، جریان همرفتی طبیعی هوا ایجاد نشده و نمی‌تواند به طور موثر حرارت را انتقال دهد.

  (در حقیقت همرفت، جابه جایی جریانِ بزرگ جرمی گاز است که بوسیله تفاوت شناوری و درجه حرارت ایجاد می‌شود و در سلول‌های کوچک کارایی ندارد! زیرا در سلول‌های کوچک اختلاف تراکمی بسیار کمی وجود دارد. این اصل حرارتی در این پشم‌های معدنی و در دیگر مصالح ساختمانی مانند مصالح ساخته از پارچه‌های نئوپرن و فوم نیز وجود دارد.)
 3. هنگام برخورد صدا با مانع، قسمتی از موج، جذب مانع شده و قسمتی دیگر از درون مانع منتشر می‌شود.

  (در پشم شیشه و پشم سنگ به دلیل دارا بودن سطح بالای جذب صوت یا در اصطلاح سطح میرایی بالایی که برای امواج صوتی دارند، میزان انعکاس صوت را کاهش داده در نتیجه صدای کمتری به گوش می‌رسد.
  این همان اصلی است که با استفاده از قرار دادن شانه‌های تخم‌مرغ بر روی دیوار‌های استودیو برای ضبط صدا صورت می‌گیرد.)
 پشم شیشه و پشم سنگ
پشم شیشه و پشم سنگ چه شباهت‌هایی به هم دارند؟

مقایسه عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ

در ادامه با عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ در برابر عوامل مختلف آشنا خواهیم شد:

عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ در برابر حرارت

 • پشم شیشه: پشم شیشه تا دمایی معادل 600 درجه سانتی‌گراد تاب می‌آورد. اگر دما بالاتر از این رفت می‌سوزد. (600 درجه سانتی‌گراد معادل 1100 درجه فارنهایت)
 • پشم سنگ: اما پشم سنگ تا دمای 1000 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. این دما معادل 1800 درجه فارنهایت است.

جالب است بدانید که با فاکتوری به نام R-Value میزان انتقال حرارت را اندازه‌گیری می‌کنند؛ هرچقدر R-Value بیشتر باشد یعنی عایق عملکرد بهتری دارد.

از الزامات همه عایق‌های موجود در بازار جلوگیری از هدر رفت حرارت است؛ پشم شیشه معدنی مقیاس بسیار خوبی را از لحاظ تنوع و وزن‌های پایین اقتصادی ارائه می‌دهد. این محصول می‌تواند بهترین مقادیر لامبدا را به میزان 31/0 به دست آورد که در مقایسه با پشم سنگ با لامبدای 35/0 عایق حرارتی بهتری است.

این به معنی آن است که با سطحی به میزان 10 درصد نازک تر از پشم سنگ می‌تواند عملکرد مشابهی داشته باشد و مهمتر از همه این عملکرد را می‌تواند در کمتر از نصف وزن بدست بیاورد. در مقایسه با بهترین عملکرد، سنگ با لامبدا 35/0 به میزان 100-80 کیلوگرم تراکم مورد نیاز است.

در عمل میزان شیشه کمتری در تراکم برای رسیدن به این سطح عملکرد مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه هر کیلوگرم شیشه از سنگ، گرانتر است اما بازهم شیشه ارزانترین راه حل است. از این رو شیشه به عنوان عایق ترجیحی برای روکش‌های نمایشی، حفره‌ها، سازه‌های فولادی، تهویه مطبوع و عایق‌های بالای سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عایق صوتی
استفاده از پشم شیشه یا پشم سنگ برای عایق صدا

عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ در برابر صوت

 • پشم شیشه: پشم شیشه و پشم سنگ هر دو در برابر صوت، عملکرد بسیار خوبی دارند؛ اما پشم شیشه چگالی کمتری نسبت به پشم سنگ دارد.
 • پشم سنگ: همانطور که اشاره شد پشم سنگ به دلیل چگالی بالا تا حدودی در جلوگیری از انتقال صوت موفق‌تر عمل می‌کند.

به عنوان مثال، پشم شیشه دارای عملکرد حرارتی بسیار بالایی است به طوری که هنگام جداسازی بین اتاق‌ها در داخل خانه نیز می‌تواند گرما را در مناطق خاصی حفظ کند. پشم شیشه به دلیل داشتن الیاف ضخیم‌تر و وزنش گرد و خاک کمتری دارد. هرچند هر دو ماده دارای مقاومت مشابه فشاری با همان تراکم هستند، اما سنگ ارزان‌تر از یک کیلوگرم بر کیلوگرم است. به همین دلیل پشم سنگ معدن می‌تواند خود به عنوان رقابتی‌ترین راه حل باشد.

مقاومت پشم شیشه و پشم سنگ در برابر فشار

 • پشم شیشه: پشم شیشه در برابر فشار مقاومت نسبتا خوبی دارد.
 • پشم سنگ: پشم سنگ 200 تا 220 کیلوگرم فشار را تحمل می‌کند که نسبت به پشم شیشه بیشتر است.
پشم شیشه
عکس‌العمل پشم شیشه یا پشم سنگ در برابر آتش

عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ در برابر آتش

 • پشم شیشه: پشم شیشه هنگام آتش سوزی نمی‌سوزد، اما در عین حال از نفوذ شعله بین الیاف نمی‌تواند جلوگیری کند.
 • پشم سنگ: برای جلوگیری از آتش سوزی به 120 کیلو گرم بر متر مکعب پشم سنگ نیاز است. در این تراکم، پشم معدنی سنگی ارزانترین راه حل است و حفاظت از آتش سوزی را در حد عالی برای جلوگیری از سقوط ساخت و ساز در صورت آتش سوزی ایجاد می‌کند و ساکنان ساختمان به راحتی می‌توانند در صورت آتش سوزی از ساختمان خارج شوند.

تصور رایج این است که شیشه می‌سوزد اما سنگ نمی‌سوزد در حالیکه هر دو این محصولات غیر قابل احتراق هستند. نه می‌سوزند و نه به آتش سوزی کمک می‌کنند. البته توانایی متوقف کردن آتش‌سوزی را هم ندارد.
به طور خلاصه برای حفاظت از آتش سوزی بین کف در نمای ساختمان و پشتیبانی از فولاد اصلی در ساختمان، پشم معدنی پودر سنگ با ضخامت بالا بهترین راه حل است.

مقاومت پشم سنگ در برابر آب
پشم سنگ در برابر آب و رطوبت مقاوم‌تر است یا پشم شیشه؟

عملکرد پشم شیشه و پشم سنگ در برابر آب و رطوبت

 • پشم شیشه: پشم شیشه در برابر رطوبت مقاومت نسبتا خوبی دارد اما عملکرد پشم سنگ بهتر است.
 • پشم سنگ: پشم سنگ در برابر آب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد به همین دلیل استفاده از آن را در فضاهای مرطوب بیشتر می‌بینیم.

این تصور غلط رایجی است که پشم‌های معدنی سنگ و شیشه در برابر آب آسیب می‌بینند! این موضوع مورد تایید نیست، اما سلول‌های بین الیاف توسط آب جایگزین شده که منجر به توقف مواد از انجام الزامات عایق حرارتی خود می‌شود. در حقیقت برای آب واکنش نفوذ ساده‌تر انجام می‌گیرد.

پشم شیشه به صرفه‌ تر است یا پشم سنگ؟

البته که هر دو ماده با تراکم‌های مشخص، عملکرد نسبتا یکسانی دارند، اما سنگ از شیشه ارزانتر است! نکته جالب اینجاست که هنگام خرید پشم شیشه، تنوع بسیار بالایی از انواع ضخامت‌ها و وزن‌ها را پیش رو خواهید داشت به همین دلیل پشم شیشه با قیمت‌های پایین‌تر نیز وجود دارد. البته که بسته به شرایط محیطی و انتظار شما از عایق باید بهترین گزینه انتخاب شود.

جمع بندی

در مبحث نهایی برای نتیجه گیری از این که پشم شیشه بهتر است یا پشم سنگ می‌توان گفت بسته به شرایط تجاری و پروژه شما انتخاب‌های متعددی پیش رویتان وجود دارد. پس با توجه به مواردی که در بالا شرح دادیم، بهترین گزینه را متناسب با شرایط محیطی خود انتخاب کرده و یا از یک مخصص کمک بگیرید. نهایتا جهت برآورد هزینه کلی عایق بندی ساختمان و دریافت قیمت پشم سنگ و قیمت پشم شیشه با شماره تماس 02191009009 - 03191009009 تماس بگیرید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد