0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نقد کارشناسان بر عرضه روز گذشته ورق فولاد مبارکه

همواره قیمت پیشنهادی ورق فولاد مبارکه در بورس کالا بر قیمت پروفیل و قیمت لوله و محصولات مرتبط تاثیرگذار بوده است. در همین راستا سندیکای لوله و پروفیل در روز گذشته پس از کنسل شدن و عرض مجدد ورق فولاد مبارکه در بورس کالا نقدی صریحانه را به شرح زیر منتشر کرد.

 • بوی بد توزیع رانت می آید…..

کدام دستگاه نظارتی باید بررسی کند ؟؟

روز دوشنبه معاملات ورق فولاد مبارکه در تالار بورس کالا کنسل شد اما همان روز 139564 تن ورق گرم b مبارکه  در بورس کالا با قیمت 27020ریال مچینگ شد… اگر قیمت معامله روز سه شنبه بالاتر از قیمت مچینگ باشد این رانت خرید امروز در جیب چه کسانی رفته است؟

طبق مصوبه شورای رقابت فروشنده موظف است اسامی خریداران مچینگ را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کنند. چرا هیچگاه این مصوبه را اجرا نکردند؟! کاش ناظری را بر کار خود نظاره گر می دانستند ! لطفا به تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی هم بر اساس قیمت تمام شده و درصدی سود معقول مواد اولیه بدهید….

شایعه ای که واقعی شد!

فروش نقدی ورق فولادی در بورس کالا ولی تحویل در دو ماه آینده به چه معنی است؟ آیا وقتی فروش نقدی می شود نباید تحویل هم فوری شود؟؟ و فروش نقدی و تحویل در دو ماه آینده چه آلارمی به بازار و سوداگران می دهد، آیا شرکت فولاد مبارکه می خواهد از صنایع پایین دستی تامین نقدینگی کند؟!!

آیا مبارکه با کمبود ورق مواجه است که درخواست بورس کالا را پاسخ نمی دهد و همواره نصف تقاضا عرضه می کند؟ اگر آری پس به چه دلیلی صادرات ورق می کند و به چه دلیلی با ادله همه اش در حال تبلیغات در دنیای اقتصاد و خبرگزاری ایلنا هستید که همه ی نیاز بازار را پاسخ می دهم !

بازار آهن آلات

چرا اگر توان تامین ندارد اصرار بر تعرفه بالا بر ورق های فولادی دارد؟؟ چرا در بازار داخلی گران فروشی و در بازار خارج ارزان فروشی می کند؟! چرا وقتی سه ماه قبل سندیکا لوله پروفیل هشدار داد توجهی نکرد و امروز که به علت گران فروشی ها برخی به کوچه و خیابان ریخته اند به فکر چاره آن هم باز از جیب مصرف کننده افتاده‌اند ؟

چرا وقتی سه ماه پیش معاون محترم اقتصادی وزیر صنعت با ابلاغیه ای هر گونه افزایش قیمت از جمله قیمت ورق قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات را ممنوع اعلام کرد بی توجهی کردید و هر لحظه در بورس کالا بر قیمت خود افزودید ؟ آیا این سود 48 درصدی برای شما کم است ؟

نکته قابل تأمل دیگر در خصوص عرضه روز گذشته ورق فولاد مبارکه:

عدم فروش محصولات ( ورق روغنی ، ورق گالوانیزه رنگی و قلع اندود) می باشد به این معنی  محصولات پوشش دار و روغنی تا پایان شهریور به فروش رفته اند. در خصوص ورق گرم و قیمت های پایه فعلی اعلام شده توسط بورس نمادHC با شرایطی متفاوت تر از گذشته و با یک فرمول نامشخصی عرضه گردیده است.

اتفاق جالبی که پس از چندین سال رخ داده فروش محصولات مبارکه بصورت نقدی و با شرایط خرید سخت در نظر گرفته شده است. به عبارتی مشتری می بایستی 10 درصد اولیه را بپردازد و پس از تایید خرید مابقی را واریز خواهد نمود.

آمار معاملات محصولات فولاد مبارکه در بورس کالا مورخ 5 خرداد

 • ورق گرم B : تقاضا:  97020 تن عرضه:  51700 تن قیمت میانگین:  28932 ریال افزایش قیمت  5551 ریال نسبت به قیمت پایه
 • ورق گرم C: تقاضا:  83270 تن عرضه:  34100 تن قیمت میانگین:   27346 ریال افزایش 10 درصدی قیمت

شرایط چهارگانه ای که پیش تر به واسطه رصد برخی از رسانه های مطلع منتشر گردید؛ ظاهرا مربوط به گمانه زنی هایی در خصوص شرایط عرضه های روز دوشنبه بوده که قرار بوده است همانند گذشته به صورت عرفی و با LC فروخته شود؛ با لغو شدن عرضه روز دوشنبه و منتفی شدن بحث LC و فروش نقدی روز گذشته در واقع شرایط فوق هم منتفی بوده بطوریکه عنوان میشود :

تنها فرقی که این عرضه نسبت به عرضه‌های قبلی در خصوص ورق گرم B ایجاد شده بحث فروش نقدی به جای عرفی بوده و بحث سهمیه بندی و یا محدودیت سقف رقابتی که پیش تر عنوان شده بود هم اجرایی نشده شده است و خرید تنها نصیب کسانی گردیده که بیشترین فی رقابتی را به ترتیب اولویت پیشنهاد داده بودند.

در نهایت به گفته سندیکا لوله پروفیل قیمت ورق گرم هر کیلو 555 تومان در بورس کالا بالاتر از قیمت جهانی فروخته شد!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0