مرکزآهن

دفتر فروش     35155-031

031-33332323

صادرات آهن آلات از ایران

صادرات آهن آلات

شکایت تولیدکنندگان بخش خصوصی فعال در حوزه صادراتی

پیچیده تر شدن فرآیند صادرات برای تولیدکنندگانی که پیش از این در بازارچه های مرزی کشورهای همسایه فعالیت می نمودند. در ادامه مصاحبه گزارشگر فولاد با یکی از مدیران کارخانجات فعال در حوزه تولید میلگرد آجدار در غرب کشور که ظاهرا در حوزه صادرات محصولات تولیدی خود به برخی از کشورهای همسایه هم فعالیت دارند تقدیم حضورتان می گردد.

برای مشاهده شرایط صادرات میلگرد از ایران کلیک کنید

۱) موضوع نخستی که این کارخانه را در حال حاضر با چالش مواجه نموده و درخواست اطلاع رسانی در این خصوص را داشتند…

عنوان شد روز پنجشنبه هفته گذشته دولت بخشنامه ای را منتشر نمود که در آن کلیه کالاهای صادراتی اعم از میلگرد و تیرآهن ، به مقصد کلیه کشورها حتی عراق و افغانستان مشمول پرداخت تعهد بازگشت ارز گردیده اند. به عبارت ساده تر، دولت برای تامین بخشی از ارز مورد نیاز کشور، به این گونه ارزآوری های غیر نفتی حوزه صادرات، نیاز مبرم پیدا کرده و لذا دامنه سختگیری ها را برای صادر کنندگان کوچکتری که در بازارچه های مرزی اقدام به فروش می کنند، تنگ تر نموده است. و این در حالی است که بنا بر شنیده ‌های ما این معاملات عمدتا ریالی صورت می گیرد.

و لذا این بخشنامه موضوع را برای این فعالان سخت خواهد کرد؛ این موضوع بنا بر شنیده‌ ها به غافلگیری برخی از تولیدکنندگان بخش خصوصی منجر گردیده که در نهایت با کش و قوس های فراوان، ظاهرا به این دسته از تولیدکنندگان میلگرد و سایر محصولات تا روز دوشنبه این هفته مهلت داده شده تا کالاهای فروخته شده خود را تمام و کمال ارسال نمایند، به طوری که از روز سه ‌شنبه مشمول این بخشنامه خواهند شد.

حتما بخوانید :  آخرین تلاش ها در جهت بهبود بازار صادراتی ایران در جلسه هم اندیشی

گلایه مدیر این تولید کننده، کمبود وقت در جهت ارسال بارهای فروخته شده ای بوده که قبلا معاملات آن صورت گرفته به طوری که عنوان کردند که قرار داد فروش آن ها با این مهلت داده شده به مشکل خواهد خورد…

قیمت میلگرد اصفهان

چالش های اخیر صادرکنندگان بازار فولاد

۲) موضوع دوم، همزمان با قوت گرفتن مسئله توزیع محصول نهایی اعم از میلگرد و تیرآهن با نرخ تعزیراتی و تمام شده در کانال ۳ هزار تومانی در چارچوب دستورالعمل تنظیم بازار فولاد؛ به مصرف ‌کنندگان نهایی از طریق تعاونی هاست…

این فعال بخش خصوصی عنوان نمودند که زنجیره‌ تامین بخش خصوصی فولاد با توجه به افزایش سطوح فعلی نرخ قراضه آهن، توان رقابت با این سطوح قیمت های مصوب وزارت صمت را ندارد، به طوری که  پافشاری وزارت محترم صمت در این نرخ پایه، به رکود و توقف فعالیت ‌های زنجیره تامین بخش خصوصی منجر خواهد گردید و درخواست داشتند که این وزارتخانه با در نظر گرفتن فعالیت حوزه خصوصی، نرخ پایه را به هر طریق ممکن اصلاح نموده تا زنجیره تامین حوزه خصوصی بتواند با نرخ قراضه آهن به حیات خود ادامه دهد.

گفتنی است، در حال حاضر متوسط نرخ قراضه آهن؛ به عنوان اصلی ترین مواد اولیه فولادسازان القایی بخش خصوصی؛ بنا بر اعلام نرخ باکس بطور متوسط حدود ۲۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو اعلام شده که بیش از دو برابر نرخ کنونی آهن اسفنجی عرضه شده در بورس کالا دیده می شود؛  آهن اسفنجی عمدتا” مورد مصرف فولادسازان بزرگ شبه دولتی با نرخ پایه حدود ۱۲۰۰ تومانی در بورس کالا و ظاهرا بر اساس مکانیزم ۵۰ درصدی نرخ شمش فولاد خوزستان نرخ گذاری می گردد.

حتما بخوانید :  معاملات اخیر بر پیچیدگی های بازار جهانی فولاد افزود

این دو مطلب صرفا خواسته یکی از تولیدکنندگان بخش خصوصی طی تماس تلفنی بود که بدون کم و کاست و بنا بر احترام به درخواست ایشان منعکس گردید.

گفتنی است که شنیده های ما حاکی از این موضوع است که برخی از سهامداران فولادسازان خصولتی؛ از این گپ پیش آمده بین نرخ صادراتی محصولات نهایی که توسط این فولادسازان بخش خصوصی معادل با نرخ دلار بازار ثانویه یا حتی آزاد صادر شده و از طرفی شمش خریداری شده این ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت می گیرد؛ به شدت شاکی هستند؛ از طرفی با توجه به تمهیدات پیش بینی شده دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی ، به نظر می رسد که به ازای هر کیلوگرم از این شمش های تعزیراتی خریداری شده نوردکاران حوزه خصوصی؛ این ها موظف به عرضه حداقل ۰٫۷۵ درصد محصول نهایی حاصل از این شمش ها به بورس کالا شده اند.

که این موضوع در صورت اجرا و نظارت دقیق؛ شائبه هرگونه رانت احتمالی را رد می کند؛ مگر این که نظارت و اجرا در خصوص بازخواست محصول نهایی حاصل از این ۱۷۵۰۰۰ تن شمش خریداری شده از تاریخ اجرای دستورالعمل تنظیم بازار فولاد تا به امروز رها شود یا درست اجرا نشود که با این حساب تصمیم‌گیری در خصوص احتمال سوء استفاده از این فرآیند مستلزم صرف زمان بوده و قضاوت در این خصوص هنوز زود است …

تاریخ
نام آیتم
پیچیده تر شدن صادرات آهن آلات و نارضایتی صادرکنندگان
امتیار نویسنده
41star1star1star1stargray

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *