0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

انتقاد خبرگزاری ایلنا از سندیکای لوله و پروفیل

خبرگزاری ایلنا طی هفته گذشته گزارش نسبتا تندی را علیه سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور با تیتر ” وجود رانت ‌های عظیم در بخش لوله و پروفیل / سود هزاران سهام‌ دار به جیب ۱۵۰ نفر می ‌رود ” منتشر نمود که در آن نویسنده تلاش می کند تا نشان دهد که علی رغم نرخ های کنترل شده فولاد مبارکه در عرضه های اخیر و با دلار حداکثر ۴۸۰۰ تومانی در بورس کالا؛ برخی از اعضای سندیکا با سوء استفاده از شرایط و التهابات موجود در مقطعی از زمان؛ با قیمت هایی به مراتب بالاتر از نرخ متناسب با خرید از بورس کالا؛ که دلار آن معادل با ۶۶۰۰ تومان هم رسیده است؛ در بازار اقدام به فروش محصولات خود نموده اند؛ به طوری که رانت سرشاری نصیب آنها گردیده است.

به گفته گزارشگر فولاد از طرف دیگر انتشار این گزارش؛ عکس العمل سندیکا لوله و پروفیل را در پی داشت به طوری که در کانال تلگرامی این سندیکا؛ توضیحاتی پیرامون این گزارش درج گردید.

جوابیه سندیکا لوله پروفیل به انتقادات صورت گرفته

در قسمتی از اطلاعیه کانال تلگرامی سندیکا خطاب به نویسنده گزارش خبرگزاری ایلنا آمده است که :

” …او نمی داند که قیمت نهایی و قیمت پایه  در بورس کالا چیست! و نمی دانسته که قیمت ها در بورس کالا بدون ارزش افزوده اعلام می شود؛ ولی قیمت فروش پروفیل با ارزش افزوده است. و ایشان نمی دانسته ما پریمیوم و کارمزد و کرایه حمل را هم ما می دهیم و اجنه برای ما مجانی حمل نمی کنند !

او نمی دانسته یک ماهه عرضه ورق فولادی در بورس نبوده و به علت عدم عرضه قیمت ورق به شدت  بالا رفته و عدد روی تابلو برای یک ماه پیش است و به علت قحطی مصنوعی عدم عرضه در بورس کالا قیمت بازار تا ۵۰ درصد بالاتر شده ؛ او نمی دانسته قیمت ورق در بازار چند است و پشت کامپیوتر با سرچ  خیالی با اعداد اوهام زده محاسبه کرده … “

قیمت پروفیل

همچنین در ادامه و در متنی جداگانه و تحت عنوان مطلب رسیده آمده است :

“دوستان فولاد مبارکه و سندیکا می دانند که بنده به ضرس قاطع مخالف گران فروشی لوله و پروفیل هستم و این مهم را طی دو هفته گذشته به کرات مطرح نموده ام. لیکن لازم است به استحضار آن خبرنگار و کارشناس به ظاهر محترم برسانم اولا شایسته می بود برای تهیه این خبر ( شما بخوانید شبنامه) از اطلاعات دسته چندم و خاله زنکی استفاده نمی کردید.

ثانیا اگر منظور نگارنده  از ۱۵۰ نفر همان تولیدکنندگان لوله و پروفیل هستند باید به استحضار برساند که تمامی شرکت های زیر مجموعه سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل دارای شخصیت حقوقی و شرکت سهامی می باشند و لذا اگر در لیست توزیع کننده مواد اولیه اسامی اشخاص حقیقی وجود دارد خوشحال می شویم در اختیار ما هم قرار بگیرد.

شاید گره کور رانت فولاد باز شود! ثالثا بنده به عنوان مدیر مالی یکی از بزرگ ترین گروههای صنعتی زیر مجموعه این سندیکا مشتمل بر ۱۱ واحد تولیدی اعلام می کنم تمامی شرکت های عضو این سندیکا دارای صورت های مالی حسابرسی شده و شفاف می باشند و لذا تهمت عدم شفافیت را به واسطه دبیر محترم سندیکا قابل پیگرد قضایی و قانونی می دانم.”

ناگفته نماند که پیش تر سندیکا تحت عنوان یک اطلاعیه ای رسما از انتشار اسامی خریداران بورس کالا حمایت نموده است.

آخرین تحولات بازار طی هفته گذشته

شنیده ها در روزهای پایانی هفته گذشته از کاهش قابل توجه برخی از مبادی حوزه نورد حکایت می کرد به طوری که در حوزه میلگرد آجدار نوسانات از ۰ تا ۳۰۰- و در حوزه قوطی و پروفیل هم همین وضعیت حاکم بود هر چند که در این حوزه تعداد عرضه‌کنندگان با محدودیت دیده می شد.

اما برخی از پیشنهاد قیمت های موردی به طور قابل توجهی تعجب برانگیز بود … شنیده‌ های ما از این حوزه از ۵۸۰۰ تا ۵۹۰۰ تومان تا این لحظه حکایت می کند … باید دید در هفته جاری بازار چه روندی را در پیش خواهد گرفت

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری