0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

ثبات نسبی حاکم بر بازار فولاد

در هفته جاری شاهد ثبات و کاهش قیمت مقاطع فولادی خصوصا قیمت پروفیل قوطی و میلگرد بودیم. تا روز گذشته اعلام قیمت میلگرد آجدار در محدوده ۴۵۰۰ الی ۵۰۰۰  تومان و در برخی مبادی کاهش بین ۵۰ تا ۲۰۰ تومان دیده شد. تا این لحظه متوسط شاخص قیمت پروفیل و میلگرد آجدار حدود ۵۰ تومان کاهش قیمت را پشت سر گذاشته است اما خریداری در بازار نیست به جز خریداران پروژه ای که ناچار هستند و البته مجبور و محدود به خرید از مبادی که امکان حمل و نقل برای آن ها مهیا است. این اعتصابات فعلا به عنوان یک عامل کمک کننده به کند نمودن روند کاهشی در بازار فولاد نقش آفرینی می نماید هر چند که عملا معاملات متوقف شده است. نکته قابل تامل این که در عین حالی که حدود یک هفته است بارگیری در اکثر مبادی انجام نمی شود. برخی کارخانجات در حال اخذ آدرس و دریافت وجه آن هستند.

با توجه به این که بسیاری از این کارخانجات به علت اعتصاب با مشکل تامین شمش و مواد اولیه مواجه هستند و با توجه به آدرس های بارگیری نشده و در نوبت ، و مشکل تامین شمش حتی پس از عادی شدن اوضاع بارگیری ، دوستان توجه داشته باشند بارگیری این محموله ها زمان زیادی می طلبد.

قیمت پروفیل

آخرین شنیده ها از بازار مقاطع فولادی

شنیده ها از قیمت پروفیل قوطی هم متاثر از شرایط به وجود آمده از روند کاهشی حکایت می کند.

نرخ های اعلامی قیمت پروفیل قوطی خیلی محافظه کارانه و البته متفاوت شنیده شد؛ به طور میانگین بر مبنای محصول قیمت پروفیل ضخامت ۲ میلی متر حدود ۶۵۰۰ تا ۶۷۰۰ تومان هم شنیدیم.

شنیده های قیمت تیرآهن اصفهان از برخی انبارها در بازار غیر رسمی از کاهش شاخه ای ۱۰ تا ۳۰ هزار تومانی حکایت می کند.

صادرات به چه قیمتی؟!

تازه ترین آمار در خصوص صادرات انواع محصولات معدنی طی پنج ماهه نخست سال جاری منتشر گردید. بر اساس اطلاعات منتشر شده، پنجاه شرکت تولیدی و بازرگانی فعال در این حوزه طی مدت یاد شده در مجموع بالغ بر 2.7 میلیارد دلار صادرات داشته اند.

کشور طی سال های اخیر با بحران رکودی نسبتا سنگین دست و پنجه نرم می کند و از حجم مصرف داخلی در حوزه فولاد و برخی صنایع وابسته به بخش عمران کاسته شده است. در این بین صادرات، ضمن این که کلیدی راهگشا برای زنده نگه داشتن صنایع تولیدی و حفظ چرخه اشتغال محسوب می گردد از بعد درآمدزایی و  ارزآوری در راستای کاهش وابستگی به نفت نیز  از اهمیت ویژه و به سزایی برخوردار بوده و هست.

هر چند علی رغم این که آمار کلی منتشره نسبتا خوب و امیدوار کننده به نظر می رسد، اما نکته مهمی که از دید بسیاری پنهان مانده قرار گیری دو شرکت نوردی همیشه مدعی در بین 10 شرکت اول است؛ این نوردکاران همواره با کلیدواژه “عرضه قطره چکانی” مدعی عرضه کم شمش در بورس کالا بوده اند و البته مطابق آمارهای بورس کالا و با وجود دریافت شمش با نرخ نازل و دستوری، هیچ عرضه قابل توجهی در بورس کالا نداشته اند؛ ضمن این که پیش از این نیز برخی گزارشات از صادرات گسترده محصول به کشورهای منطقه با نرخ های نامتعارف توسط این شرکت ها که البته با شمش ارزان تولید شده است خبر می داد که در صورت صحت نامی به جز تاراج منابع ملی بر آن نمی توان گذاشت!

با توجه به آمارهای منتشره، طی این مدت دو شرکت مذکور  در مجموع بیش از 80 میلیون دلار صادرات داشته اند که باید دید این میزان محصول صادر شده، با چه شمشی تولید شده است و این که وزارت صمت، بورس کالا و سایر متولیان که در برهه ای با تکلیف فروش شمش در بورس کالا با نرخ های بسیار پایین زمینه را برای زیان فولادسازان فراهم نمودند آیا پیگیر نحوه مصرف شمش های خریداری شده از بورس هم خواهند بود یا به نظاره گری و صدور بخشنامه و انداختن توپ در زمین فولادسازان بسنده خواهند کرد؟!

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0