3.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

آنچه در بازار فولاد نخستین ماه تابستان گذشت

در روز شنبه هفته جاری؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۲۷۵ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌ های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز پنج شنبه هفته گذشته؛ توام با افزایش متوسط و تقریبی ۱۵ تومانی برآورد گردید، هر چند که تعداد معدودی از مبادی فروش‌ ها را زود هنگام متوقف نمودند. با توجه به تکمیل تقریبی جدول شاخص متوسط نرخ روز یک شنبه بازار میلگرد آجدار، برآورد رقم میانگین نرخ بازار حدود ۴۳۸۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده بود که به طور متوسط افزایش ۱۰۰ تومانی را به نسبت شاخص روز شنبه نشان می داد. در بازار قوطی و پروفیل نیز علی رغم این که ابتدای صبح روز یک شنبه برخی از مبادی این حوزه خود را برای یک خیز نسبتا بلند آمده کرده بودند؛ با گذشت زمان و فروکش پیدا کردن هیجانات نرخ دلار حاشیه بازار، از شدت هیجانات این بازار هم کاسته شد تا حدی که شنیده های ما از این بازار در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ در محدوده قیمتی ۶۲۰۰ الی ۶۳۰۰ تومان؛ از افزایش قیمت حدود ۵۰ الی ۱۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته حکایت دارد.

به طور کلی روز یکشنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۳۸۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با افزایش متوسط و تقریبی ۱۰۵ تومانی برآورد گردید، هر چند که بازار از میانه روز و همزمان با عقب ‌نشینی دلار صرافی ملی، عملا بدون تقاضا بود.

تحلیل بازار آهن

همچنین به سبب چرخش زود هنگام دلار حاشیه بازار و نزولی شدن این بازار، انتظار برخی از عرضه کنندگان در بهبود وضعیت تقاضای هیجانی محقق نشد، به طوری که آخر وقت در برخی از حوزه های فولادی شاهد برخی افزایش تخفیفات بودیم. در روز دوشنبه بازار در حالی بازگشایی شد که تقاضای هوشمند با توجه به عدم تغییر متغیرهای بنیادین و اثرگذار بر بازارهای کالایی؛ دلیلی برای افزایش قیمت های غیر منطقی نمی دید و لذا طبیعی است که از خرید غیر موجه نیز عقب ‌نشینی نمود.

بازار تهران هم بدون توجه به اعلام مبادی، در برخی از انبارها زود هنگام فروش خود را بازگشایی نمود تا شاید سهم بیشتری از تقاضای باقی مانده بازار را از آن خود نماید چرا که این مبادی تحت فشار هماهنگی های صنفی قرار ندارند. سیرجان حدید جنوب؛ میلگرد بافق یزد ؛ فولاد ناب تبریز و فولاد راد همدان نرخ رسمی محصولات خود را در بازار داخلی ثابت اعلام کردند. در حوزه قوطی و پروفیل بازار داخلی، روند قیمت ها ثابت و در برخی از مبادی با کاهش ۵۰ تومانی دیده شد، به نظر می رسد که نرخ موثر این حوزه در روز دوشنبه بیشتر در کانال قیمتی ۶۲۰۰ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده ) فعالیت داشت.

در حوزه صادرات هم آنچه که از گزارش متال بولتن بر می‌آید آخرین نرخ صادراتی شمش فولادی ایران در بازه قیمتی ۳۷۵ الی ۳۸۵ دلار به ازای هر تن فوب اعلام شده است. این روزها به سبب تحریم های ناجوانمردانه ایران، و زیر پوستی شدن فعالیت های تجاری ایران؛ شاهد مخابره کمترین خبر در این خصوص هستیم. سنگ آهن چین همچنان در فراز و فرودهای متوالی و بی قاعده، سرگردان و پر نوسان دیده می شود و این در حالی است که نوسانات قیمتی بازار CIS و دریای سیاه، حداقل طی چند ماه گذشته آرام و با حداقل بی نظمی بوده، به طوری که بنا بر گزارش استیل پرایس شاخص نرخ شمش صادراتی CIS حدود ۴۲۵ دلار به ازای هر تن فوب دریای سیاه، توام با ۲ دلار کاهش گزارش شده است.

در حال حاضر عامل تعیین کننده و نهایی در تعیین سطوح قیمت ها، میزان تقاضای موثر و موجود در بازار  است. افول زود هنگام فواره قیمت ها مهر تاییدی بر این ماجراست. حقیقت این است که تقاضای فعلی در مقایسه با حجم عرضه توسط واحدهای مختلف فولادی، چشم گیر نیست  و رقابت واحدها و انبارها برای جذب اندک تقاضای موجود به نحوی است که این تقاضا به سرعت تکمیل می شود.

همین عامل باعث کوتاه شدن پالس های افرایشی بازار و محدود شدن دامنه این نوسانات نهایتا به ۲۴ ساعت است. به همین دلیل است که از اواسط هفته شاهد کاهش مجدد قیمت ور قابت منفی در بازار مقاطع به خصوص میلگرد بودیم. شاید در حوزه تیرآهن های ذوبی به جهت این که تنها واحد فعال و توزیع کننده تیرآهن ذوب آهن اصفهان است و قیمت محصولات خریداری شده تقریبا یکدست است شاهد ثبات بیشتر باشیم اما آنچه مشهود است ضعف تقاضای داخلی حتی در این حوزه است. در روز سه ‌شنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۳۵۵ تومان به ازای هر کیلو ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده ‌های بازار، نسبت به شاخص ثبت شده در روز گذشته؛ توام با کاهش متوسط و تقریبی ۳۵ تومانی برآورد گردید.

در روز چهارشنبه نیز نورد فولاد گلستان نرخ رسمی را ۱۰۰ تومان کاهش داد، میلگرد آجدار خراسان پیشنهادی برخی از بنکداران توام با کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ تومان کاهش در مرز ۴۱۰۰ تا ۴۱۵۰ تومان بسته به فروشنده شنیده شد ، شاهین بناب نرخ رسمی ثابت اعلام نمود و نیک صدرای توس نیز نرخ رسمی را ۵۰ تومان کاهش داد.

سمت و سوی آتی بازار چیست ؟

در پاسخ به این سوال؛ نظر شما را فقط به دو مولفه بسیار مهم جلب می کنیم : تمرکز شما فقط و فقط به این دو مولفه بنیادین اثر گذار بر بازار فولاد باشد و لا غیر …

۱) سمت و سوی نرخ ارز بازار بنا بر اعلامی های صرافی ملی

۲) نظر مستند و رسمی کمیته تنظیم بازار فولاد کشور در صورت تصمیم به اعمال تغییرات در روند فعلی کنترلی بازار

اگر از ما سوال کنند که آینده بازار فولاد کشور را چه می بینید؛ جواب ما فقط رصد مداوم همین دو مولفه است. امید است که در روزهای آتی شاهد بهبود اوضاع بازار فولاد باشیم.

3.8/5
6رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0