بررسی بازار فولاد حوزه خلیج فارس با نزدیک شدن به اعیاد مذهبی

2 سال پیش1194بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
بررسی بازار فولاد حوزه خلیج فارس با نزدیک شدن به اعیاد مذهبی

کاهش قیمت های محصولات تخت وارداتی حوزه خلیج فارس

قیمت های برخی از محصولات تخت فولادی در بازار آهن آلات امارات متحده عربی و عربستان سعودی با ادامه روند تقاضای ضعیف در این هفته کاهش یافت. قیمت های برخی از محصولات تخت فولادی از جمله قیمت ورق گالوانیزه در امارات متحده عربی و عربستان سعودی با ادامه روند تقاضای ضعیف در این هفته کاهش یافت. تقاضا در بازار آهن آلات دو کشور به دلیل آرامش فصل تابستان ضعیف است و خریداران مقادیر کمی از محصولات را رزرو می کنند. قبل از اواخر ماه اوت هیچ پیشرفتی انتظار نمی رود. جشن های مذهبی حج و عید قربان در حدود 20 اوت خواهد بود، بنابراین انتظار می رود که بازارهای خاورمیانه تا ماه دسامبر آرام باقی بمانند.

  • امارات متحده عربی

بنابر ارزیابی هفتگی قیمت متال بولتن در روز 31 ژوئیه برای قیمت ورق سیاه وارداتی به امارات متحده عربی، این محصول با قیمت 595 تا 600 دلار در هر تن سی اف آر عرضه شد که در مقایسه با روز 24 ژوئیه که 610 تا 615 دلار در هر تن سی اف آر بوده است؛ کاهش یافته است. قیمت ورق سیاه چین در حوزه خلیج فارس با قیمت 620 دلار در هر تن سی اف آر عرضه شد، اما این قیمت برای بازار بسیار بالا بود. هند محصول مشابهی را با قیمت 595 تا 600 دلار در هر تن سی اف آر ارائه داد. یکی از معامله گران گفت: تقاضا قوی نیست و تا قبل از سپتامبر به دلیل مراسم عید قربان بهبود نخواهد یافت.

کلاف سرد چین با قیمت 675 تا 680 دلار در هر تن سی اف آر در امارات متحده عربی عرضه شد اما معامله بزرگی شنیده نشد. ارزیابی هفتگی قیمت برای کلاف سرد وارداتی به امارات متحده عربی در محدوده 675 تا 680 دلار در هر تن سی اف آر بدون تغییر بود.

ارزیابی هفتگی قیمت متال بولتن برای قیمت ورق گالوانیزه گرم وارداتی به امارات متحده عربی در محدوده 740 تا 855 دلار در هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته گذشته که 770 تا 855 دلار در هر تن سی اف آر بوده است؛ کاهش یافته است. این هفته، هند، قیمت ورق گالوانیزه گرم 1 میلی متری خود را با قیمت 855 تا 860 دلار در هر تن سی اف آر در امارات متحده عربی عرضه کرد.

قیمت ورق گالوانیزه گرم چین در محدوده 740 تا 760 دلار برای هر تن سی اف آر بود، در حالی که معامله ای 800 تنی با قیمت 740 تا 750 دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد. دلیل تفاوت زیاد بین قیمت های مواد از چین و هند این بود که قیمت ورق گالوانیزه هند توسط مقامات امارات متحده عربی تایید شد.

قیمت آهن آلات

  • عربستان سعودی

بنابر ارزیابی هفتگی قیمت متال بولتن برای قیمت ورق سیاه وارداتی به عربستان سعودی، این محصول با کاهش از قیمت 615 تا 630 دلار در هر تن سی اف آر با قیمت 590 تا 600 دلار در هر تن سی اف آر عرضه شد. ورق سیاه هند با قیمت 600 تا 610 دلار در هر تن سی اف آر در عربستان ارائه شد؛ چین نیز محصول مشابهی را با قیمت 625 تا 630 دلار در هر تن سی اف آر عرضه کرد. یک معامله 1000 تنی از هند با قیمت 590 تا 595 دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد. به مانند امارات متحده عربی، تقاضا در عربستان سعودی نیز بسیار ضعیف بود و انتظار نمی رود قبل از اواخر ماه اوت بهبود یابد.

صادرات آهن آلات كره جنوبی در ماه ژوئن كاهش يافت

صادرات آهن آلات كره جنوبی در ماه ژوئن به دليل اقدامات تعرفه ای از سوی آمريكا و كم شدن فروش به جنوب شرق آسيا، با كاهش همراه شد. وضع تعرفه ثابت در اروپا و شمال آمريكا در ادامه سال جاری باعث كاهش بيشتر صادرات فولاد كره جنوبی خواهد شد. كل صادرات ماه ژوئن با 9 درصد كاهش نسبت به سال قبل و 9.4 درصد كاهش نسبت به ماه قبل به 2.4 ميليون تن رسيد.

آمريكا يكی از مقاصد اصلی صادرات فولاد كره جنوبی است و اين كاهش عمدتا به دليل تعرفه واردات در آمريكا بوده است. بر اساس داده های اوليه گمرك آمريكا واردات فولاد از كره جنوبی با 46 درصد كاهش در ماه ژوئن به 186,389 تن رسيد. صادر كننده های كره ای به دنبال مقاصد جايگزين برای صادرات محصولات فولادی خود هستند و خاور ميانه و شمال آفريقا از بهترين بازارها برای لوله های انتقال هستند.

صادرات به اروپا نسبتا ثابت بود و در 5 ماه ابتداي سال فروش ورق سیاه به اين اتحاديه با 32 درصد كاهش به 211,000 تن رسيد. صادرات محصولات پوششی از جمله ورق رنگی در دوره مذكور به اروپا 33 درصد كاهش داشته و به 594,000 تن رسيد. صادرات فولاد كره جنوبی به اروپا به دليل وضع تعرفه ثابت گمركی كاهش بيشتری خواهد بافت. همچنين تحقيقاتی برای وضع تعرفه واردات محصولا فولادی ضد خوردگی در كانادا آغاز شده است كه كره جنوبی نيز تحت تاثير آن قرار خواهد گرفت.

مطلوب بودن بازار آهن آلات مانع از تداوم روند كاهشی سنگ آهن

به گزارش متال اكسپرت سنگ آهن در بازار آهن آلات نقدی به دليل افزايش تنش های  تجاری در دنيا با كاهش مواجه شد اما داده های مطلوب اقتصادی و تقاضای قوی عوامل مثبتی هستند كه مانع كاهش بيشتر قيمت سنگ آهن خواهند شد. در يكم ماه آگوست شاخص سنگ آهن وارداتی به استراليا با كاهش 0.8 دلار به 66.2 دلار رسيد و در بورس داليان با كاهش 1.9 دلار برای قراردادهای تحويل سپتامبر مواجه شد.

با افزايش تنش بين چين و آمريكا فولاد آتی نيز كاهش يافت تا جايی كه قراردادهای فروش ميلگرد ماه اكتبر 32 يوان معادل 4.7 دلار كاهش يافت. بيشتر كارشناسان پيش بينی مي كنند كاهش قيمت آهن ادامه نخواهد يافت. با وضع محدوديت های جديد توليد در تانگشان نگرانی از كاهش عرضه به بازار افزايش يافته است. با اين حال تقاضا برای محصولات نهايی فولادی همچنان بالاست.

واحد های سينترينگ تمام فولادسازها در تانگشان توليد خود را 50 درصد كاهش دادند و در اين شرايط شاخص بيلت تانگشان با افزايش 20 يوان معادل 2.9 دلار همراه شد.

به علاوه شاخص های مثبت اقتصادی چين عامل ديگری در حمايت از قيمت خواهد بود. شاخص PMI فولاد چين در ماه جولای با 3.3 درصد افزايش نسبت به ماه قبل به 54.8 درصد رسيد. به گفته يكی از فعالان بازار با وجود عرضه مازاد سنگ آهن در بازار های جهانی تقاضای مطلوب فولاد در بازار چين عامل نگه داشتن قيمت سنگ آهن در سطوح بالا خواهد بود.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد