0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

رصدی بر عرضه های بورس طی هفته گذشته

متاسفانه بنا بر شنیده ‌ها و رصد سبدهای عرضه شده در بورس کالا طی هفته گذشته؛ ظاهرا برخی سنگ اندازی ها و چوب لای چرخ گذاشتن ها به اشکال مختلف و همچنان از سوی برخی از فولادسازان ادامه دارد … کانال سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور در هفته پیش اعلام کرد که تولیدکننده انحصاری ورق کلاف گرم اعلام کرده است که کلیه ورق های خریداری شده تحویل داده نشده تا به امروز را فقط به آنها ضخامت ۴ میلی متر تحویل خواهد داد؛ گفته می شود که این ضخامت از ورق در صنایع تولیدی لوله و پروفیل از حداقل تقاضا برخوردار بوده به طوری که نیاز این صنعت عمدتا ورق ضخامت ۲ میلی متر است؛ بر فرض این که این موضوع اگر صحت داشته باشد چند پیامد مهم را در پی خواهد داشت :

۱) کمیاب شدن ورق صخامت ۲ میلی متر در بازار داخلی و افزایش قیمت این نوع کالا کما این که دقایقی است این روند در برخی از مبادی این حوزه به دلیل مواجه شدن با این موضوع آغاز شده است…

۲) کمبود عرضه‌ های محصولات نهایی تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ به خصوص در حوزه قوطی و پروفیل که موجب کاهش تولید صنایع مرتبط با این نوع ورق و فلج شدن آن ها خواهد شد، چرا که امکان واردات این نوع کالا در حال حاضر و در شرایط کنونی کشور وجود ندارد .

۳) احتمال شانتاژ خبری بر علیه صنایع لوله و پروفیل کشور در روزهای آتی فراهم می شود بدین صورت که همزمان با کمیاب شدن ورق کلاف گرم با ضخامت ۲ میلی متر در بازار داخلی؛ طبیعتا از یک طرف نرخ محصول نهایی مشتق از این کالا در بازار افزایش پیدا خواهد کرد از طرف دیگر تولید محصول نهایی قابل عرضه در بورس و مورد مصرف برای مصرف ‌کننده نهایی با بن بست مواجه خواهد شد و در نهایت این لجبازی ها به عقیم نمودن صنایع پایین دستی منجر می گردد

که علی رغم این که در نهایت به ضرر مصرف‌ کننده نهایی تمام خواهد شد؛ فرصت بمب باران رسانه ای صنایع زیر دستی مبنی بر اعلام عدم تعهد آن ها به عرضه های مکفی محصول نهایی در بورس کالا را فراهم خواهد آورد مگر این که آن ها هم همین ورق را به محصول نهایی بنجل تبدیل نمایند که قطعا روی دستشان خواهد ماند…

اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند چه بسا در آینده ای نزدیک مصرف ‌کننده نهایی مجبور شود تن به استفاده از قوطی و پروفیل با ضخامت ۴ میلی متر بدهد که وضعیتی همانند کمبود زمان جنگ تحمیلی خواهد شد که مصرف کننده نهایی مجبور می گردید با ورق موجود تیرآهن تهیه کند تا سازه خود را برپا نماید که این موضوع بار هزینه ای سنگینی را به دوش مصرف ‌کننده نهایی وارد خواهد کرد.

۴) علی رغم این که میلگرد آجدار عرضه شده در بورس کالا به دلیل مهیا نشدن مدارک و شرایط لازم برای تعاونی ها، لغو گردید، اما کمی شیطنت در سبد محصولات عرضه‌ شده عرضه کنندگان دیده شد؛ به طوری که به طور مشخص عرضه کننده از عرضه محصولات پر مصرف خودداری نموده و میلگرد آجدار با سایزهای کم مصرف را به صورت دستچین در سبد عرضه قرار داده بود؛ که این نوع عرضه‌ به طور حتم مصرف ‌کننده نهایی را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد نمود؛ به طور مثال مجبور می شود این کالا را با پرداخت مابه التفاوت در بازار آزاد تبدیل به سایز مورد نیاز خود نماید …

قیمت پروفیل

سامانه بهین یاب دست تاجران تولیدکننده نما را عصا کرد

عرضه های فولادی هفته گذشته نیز پس از حرف و حدیث های بسیار به پایان رسید. نکته متفاوت این عرضه با عرضه های قبلی نبود تقاضای حجیم از سوی خریداران بود. اما چرا با وجود قیمت جذاب عرضه های امروز ورق گرم فولاد مبارکه نهایتا سقف رشد قیمت را نمی زند و یا اسلب فولاد خوزستان بدون رقابت عرضه می شود؟

آیا در همین مدت کوتاه میان عرضه قبلی تا این عرضه به ناگاه ۱۰۰ هزار تن از ظرفیت تولید لوله و پروفیل کشور کاسته شد؟ شعار نخ نمای عرضه قطره چکانی که در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو برای شاید هزارمین بار از زبان دبیر سندیکای لوله و پروفیل کشور و برای تشویش و نه تنویر اذهان عمومی مطرح شد تا بزرگترین دستاورد صنعتی ایران اسلامی پس از انقلاب یعنی فولاد مبارکه را عامل اصلی نابسامانی امروز بازار فولاد جلوه دهد محلی از اعراب نداشت. چرا که علیرغم تقلیل عرضه فولاد مبارکه به نصف میزان اعلام شده، باز هم به طور کامل تقاضای وصول شده را پوشش داد.

اصل موضوع اما چیز دیگریست. به کارگیری سامانه بهین یاب در ثبت معاملات بورس کالا و انتشار عمومی آنها باعث شد تا برخی تجار تولید کننده نما از بیم مواجه شدن با عواقب نظارتی پای خود را از معاملات امروز بیرون بکشند.

از سوی دیگر، از آنجا که شفافیت جای چندانی در رفتار برخی از تولیدکنندگان در صنایع پایین دستی ندارد و آنها خیلی تمایلی به اقدام عملی بر اساس قوانین بورس کالا و عرضه محصولات تولیدی خود در تابلو و بر مبنای قیمت های مصوب دولتی ندارند، ترجیح می دهند خوراک خود را از منابع دیگر تامین نمایند تا کماکان زیر پوست بازار سودهای نجومی خود را داشته باشند.

حال آنها از طریق تریبون های اختصاصی خود فراری رو به جلو انجام داده و قصد دارند تا سودای افزایش قیمتی را که از مدتها پیش در سر می پروراندند را به بهانه ای دیگر عملی سازند و دلایلی واهی را برای آن آورده اند.

در خصوص عرضه های ذوب نیز بایستی این نکته را یادآور شد که اساس راه اندازی بورس کالا خروج از سیستم کوپن های توزیع و رانت بود. حال ظاهرا قرار است که باز هم رانت این بار در قالب تعاونی ها بین خواص توزیع شود. چرا که سیستم بهین یاب بلای جان آنها در پیگیری های بعدی شده است. مضاف بر اینکه بسیاری از متقاضیان این محصولات با قیمت جذاب عرضه شده اصلا صلاحیت خرید از بورس کالا را ندارند و شفافیت این نهاد باعث برملا شدن این موضوع خواهد شد.

آنچه واضح است این که گویی عزم و اراده لازم برای برچیدن رانت نهفته در اختلاف قیمت های بورس کالا و بازار وجود ندارد و اصرار همچنان بر تداوم این سیاست است. بد نیست در میان خیل آزمون و خطاهایی که وزارت صمت برای کنترل بازار فولاد انجام می دهد، یک بار هم که شده تک نرخی نمودن قیمت ها در دو بازار را در بوته آزمایش قرار داده و نتیجه را مشاهده نماید.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری