راهنمای خرید سپری آهنی

4 ماه پیش1596بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
راهنمای خرید سپری آهنی

سپری آهنی یک پروفایل T مانند است که در صنایع مختلف اعم از ساخت‌وساز، سقف‌های شیشه‌ای، گلخانه‌ها، سدسازی، ستون‌ها، خرپاها و غیره کاربرد دارد. این پروفیل در ساختمان‌های مدرن کاربرد گسترده دارد و بهترین جایگزین برای ساختمان‌هایی است که با مصالح سنتی مانند آجر و سیمان سروکار دارند. سپری آهنی از نظر ظاهری دارای بال و جان است و در ضخامت‌ها، وزن‌ها و طول‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌شود. این پروفیل استاندارهای خاص خود را دارد و جهت نگهداری‌ باید به‌دور از رطوبت، گردوغبار و نور خورشید باشد. برای خرید سپری آهنی می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان مرکز آهن استفاده کنید و خریدی مطمئن و باکیفیت را تجربه فرمایید.

نکات مهم پیش از خرید سپری آهنی

پیش از خرید سپری آهنی نیاز است که با این پروفیل پرطرفدار بیشتر آشنا شویم. در این بخش، به نکات مهم در این ‌باره اشاره می‌کنیم:

انواع سپری آهنی

بررسی انواع سپری آهنی و کاربرد آن‌ها

سپری آهنی در واقع نوعی پروفیل آهنی است که با نام‌های پروفیل T و یا IRON TRIPETALOUS نیز شناخته می‌شود. سپری همچنین می‌تواند از جنس‌های فولاد یا آلومینیوم نیز ساخته و روانه بازار شود. این پروفیل در طبقه‌بندی پروفیل‌های باز قرار می‌گیرد و شکلی شبیه حرف T در زبان انگلیسی دارد.

این سپری‌ها را بر اساس ظاهرشان به دو صورت می‌توان دسته‌بندی کرد. طبق استاندارد اشتال، سپری‌ها به دو نوع زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • سپری آهنی لبه‌گرد با اندازه سپری ۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر
 • سپری آهنی لبه تیز با اندازه سپری ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر

در یک دسته‌بندی دیگر، سپری‌ها به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 • سپری آهنی که عرض آن دو برابر ارتفاع آن است.
 • سپری آهنی که عرض و ارتفاع آن از اندازه یکسانی برخوردار هستند.
 • سپری آهنی که ارتفاع آن بسیار بیشتر از عرض آن است.

در هنگام خرید سپری آهنی باید دانست که سپری‌های آهنی به دو نوع فابریک و نوردی نیز طبقه‌بندی می‌شوند. تفاوت این دو در وزنشان است؛ سپری آهنی نوردی سبک‌تر و بنابراین ضعیف‌تر از سپری آهنی فابریک است.

کاربردها

ازجمله موارد کاربرد سپری آهنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از این پروفیل در صنعت ساختمان‌سازی و در ساخت ستون‌ها و خرپاها، در و پنجره‌ها، اتصالات پل‌ها به ستون‌ها، سقف‌های شیشه‌ای، نمای خشک ساختمان و غیره استفاده می‌شود.
 • این سپری در ساخت اسکلت و سقف گلخانه‌ها و پارکینگ‌ها و ساخت نماهای شیشه‌ای کاربرد دارد. در واقع وقتی نیازی نیست که سقف با سیمان و آجر پر شود، استفاده از سپری آهنی در اولویت قرار می‌گیرد. این امر به‌ این ‌علت است که این پروفیل، در سقف‌ها و نماهای شیشه‌ای به‌خوبی می‌تواند به‌عنوان تکیه‌گاه اصلی در نظر گرفته شود.
 • از آنجایی‌ که سپری‌ها می‌توانند به‌راحتی نقش تقویت‌کنندگی در سازه داشته باشند و وزن سازه را تحمل کنند، در صنایع سدسازی نیز کاربرد گسترده دارند.

بررسی کاربرد سپری آهنی

بررسی سایز سپری آهنی

سپری‌های آهنی دارای استانداردهای مختلف هستند. طبق استاندارد DIN آلمان، برای سپری‌های آهنی سایزهای 3 تا 14 تعریف‌شده است. در هنگام نامیدن سپری‌ها، اندازه لبه آن‌ها (عرض بال آن‌ها) را ملاک قرار می‌دهند. به این طریق، سپری‌ که اندازه لبه آن (عرض بال آن) 30 میلی‌متر باشد، سپری 3 نامیده می‌شود. از بین تمامی سایزهای سپری‌ها، سایزهای 3، 4 و 5 پرفروش‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها هستند.

بررسی ابعاد سپری آهنی

تمامی پروفیل‌ها در ضخامت‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌شوند. ضخامت سپری‌های آهنی نیز بین 0.9 تا 2.5 میلی‌متر متغیر است. از این ‌بین، سپری‌های با ضخامت 2 میلی‌متر، کاربردی‌تر هستند و طرفداران بیشتری دارند. سپری‌ها را در طول‌های 6 تا 12 متر می‌سازند. اما خوشبختانه این امکان وجود دارد که موقع سفارش و خرید سپری آهنی بتوانید سفارش خود را شخصی‌سازی کنید.

بررسی سایز سپری آهنی

بررسی کیفیت و استاندارد سپری آهنی

برای هر کسی مهم است سازه‌ای که می‌سازد، از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای داشتن یک سازه مستحکم و پایدار، نیاز است از مصالح مرغوب استفاده شود. بنابراین کیفیت سپری آهنی به کار گرفته‌شده در ساخت سازه‌ها، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. برای این منظور، استانداردهایی جهت تولید سپری‌های آهنی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • استاندارد DIN EN 10055
 • استاندارد DIN 59051
 • استاندارد DIN 1022

بررسی وزن سپری آهنی

وزن سپری آهنی فاکتور مهمی است که در تمامی مراحل ساخت سازه، از طراحی گرفته تا خرید سپری آهنی و استحکام سازه نقش اساسی دارد. وزن سپری آهنی کمیتی است که به جنس و اندازه پروفیل موردنظر بستگی دارد. برای به دست آوردن وزن سپری آهنی، مانند سایر پروفیل‌ها، نیاز به دانستن چند فاکتور داریم. نیاز است حجم پروفیل و چگالی جنس آن را داشته باشیم. فرمول اندازه‌گیری و محاسبه وزن سپری آهنی به‌صورت زیر است:

وزن سپری آهنی = (ضخامت بال * اندازه بال) + (ضخامت جان * اندازه جان) * طول شاخه * 7850

در محاسبه این فرمول باید به دو نکته مهم توجه داشت. اولین نکته این است که در این فرمول پارامترهای سطح مقطع را باید برحسب میلی‌متر وارد کرد. نکته دوم این است که عدد 7850 در این فرمول، در واقع چگالی آهن است. اگر سپری از جنس دیگری ساخته‌شده باشد، باید این عدد عوض شود.

بررسی استاندارد سپری آهنی

بررسی کارخانه‌های تولیدکننده سپری آهنی

اگر تصمیم به خرید سپری آهنی دارید، باید در نظر بگیرید که کارخانه‌های زیادی در ایران اقدام به تولید گسترده تمامی پروفیل‌ها ازجمله سپری آهنی می‌کنند. از بین معروف‌ترین و بهترین این کارخانه‌ها می‌توان به شرکت مجتمع توس حجت، نیکان، جهان پروفیل پارس، سپهر ایرانیان، اسپیرال، نبشی شکفته مشهد، صدرا پروفیل تهران، نورد سجاد، کیان پرشیا و ..... اشاره کرد.

بررسی قیمت سپری آهنی و مراجع قیمت‌گذاری

عواملی که روی قیمت سپری آهنی نقش دارند، گوناگون هستند. ضخامت سپری، طول سپری، نمره سپری، قیمت روز فولاد و آهن و غیره جزء این عوامل هستند. از آنجاکه قیمت روز آهن و فولاد با توجه به نوسانات ارز متغیر است، نمی‌توان یک قیمت ثابت برای سپری‌های آهنی ذکر کرد.

کارخانه تولید سپری آهنی

نحوه خرید سپری آهنی

پس از طراحی سازه، زمان تامین و خریداری مصالح موردنیاز آن فرا می‌رسد. یکی از مهم‌ترین مصالح برای برخی از سازه‌ها، سپری‌های آهنی هستند. دانستن نحوه خرید سپری آهنی امری ضروری است. سپری‌های آهنی را می‌توان از یکی از مراجع زیر خریداری کرد. هر کدام از این روش‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند:

خرید سپری آهنی از کارخانه

باید توجه داشت که کارخانه‌ها خریدهای جزیی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و فقط به خریداران حجم بالا و عمده، سپری‌های خود را می‌فروشند. مزیت روش خرید سپری آهنی از کارخانه این است که می‌توان سپری‌ها را با قیمت پایین‌تر خریداری کرد. اما معایب آن شامل عدم فروش روزانه کارخانه‌ها، امکان سهل‌انگاری در بارگیری، مسافت‌های طولانی و امکان سهل‌انگاری در مرحله حمل‌ونقل است.

خرید سپری آهنی از بنگاه

مراجعه به بنگاه‌های فروش سپری و سایر پروفیل‌ها، یکی دیگر از روش‌های تهیه سپری آهنی است. این بنگاه‌ها همیشه و هر روزه در دسترس هستند و خریدهای حجم پایین را نیز می‌پذیرند. ولی نکته منفی خرید از این بنگاه‌ها این است که برای خریدهای حجم بالا ممکن است موجودی انبار نداشته باشند.

خرید سپری آهنی از شرکت‌های بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی مانند مرکز آهن، مانند یک واسطه بین کارخانه و مشتری عمل می‌کنند. آنها می‌توانند خرید شما را با بالاترین کیفیت و در تناژها و حجم‌های دلخواهتان به دست شما برسانند.

نحوه خرید سپری آهنی

مراحل خرید سپری آهنی از مرکز آهن

برای خرید سپری آهنی نیاز است تجربه و دانش کافی داشته باشید تا بتوانید پروفیل مرغوبی تهیه کنید. کیفیت و قیمت سپری آهنی باید مدنظر قرار گیرد. بنابراین اگر در این امر تخصص خاصی ندارید، پیشنهاد می‌شود با مشاوران مرکز آهن در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را با بهترین قیمت داشته باشید. برای خرید سپری و دیگر پروفیل‌های آهنی از مرکز آهن باید مراحلی را طی کنید که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌شود:

مشخص کردن نوع سپری و حجم خرید

همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، سپری آهنی نیز مانند سایر پروفیل‌ها دارای انواع مختلف با سایزها و ابعاد متفاوت است. هر کدام از این سپری‌ها برای مصارف خاص خود در سازه‌های مختلف استفاده می‌شود. پس در مرحله اول باید با توجه به نوع سازه و انتظاری که از آن دارید، نوع سپری مدنظر خود را تعیین کنید. سپس با توجه به پروژه موردنظر، مشخص کنید چه حجم و چه مقدار از سپری آهنی باید خریداری شود.

مشاوره با کارشناسان فروش

مرکز آهن دارای یک تیم زبده و باتجربه از مشاوران و کارشناسان فروش است که با تجربه و تخصصی که دارند، همواره آماده پاسخگویی به‌تمامی سوالات شما هستند. پس ‌از اینکه نوع سپری آهنی و حجمی که باید خریداری شود مشخص شد، می‌توانید مشاوره‌ای با کارشناسان فروش ما داشته باشید. مطمئن باشید آنها بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهند.

اعلام مشخصات سپری و برندهای تولیدی به مشتری

در این مرحله، کارشناسان ماهر مرکز آهن مشخصات سپری موردنیاز و برندهای تولیدی موجود را به مشتری اعلام می‌کنند. شما با داشتن چنین اطلاعاتی می‌توانید با دید بازتری تصمیم بگیرید و اقدام به خرید سپری آهنی موردنیاز خود کنید. در این مرحله نیز کارشناسان و مشاوران ما، با روی باز از تمامی سوالات احتمالی شما استقبال می‌کنند.

صدور پیش‌فاکتور و پرداخت مبلغ

پس ‌از اینکه کلیه تصمیمات مبنی بر نوع و میزان و برند موردنظرتان گرفته شدند، نوبت به مرحله صدور پیش‌فاکتور و پرداخت مبلغ سپری آهنی می‌رسد. در این مرحله، شما مبلغ موردنظر را پرداخت  و خریدتان را نهایی می‌کنید.

نحوه بارگیری و ارسال

نکته‌ مهم در مراحل خرید سپری آهنی از مرکز آهن این است که پس از واریز مبلغ، باید مشخص شود محموله سپری آهنی از چه طریقی بارگیری و ارسال خواهد شد. پس از مشخص شدن این اطلاعات و تکمیل فرآیند خرید، مسولان ما در مرکز آهن در اسرع وقت اقدام به ارسال خرید شما به محل موردنظر می‌کنند.

نکات مهم پس از خرید سپری آهنی

نکات مهم پس از خرید سپری آهنی

پس ‌از اینکه خریدتان را انجام دادید و مرسوله‌ موردنظر به دستتان رسید، باز هم باید به چند نکته مهم توجه شود. در این بخش، به‌طور خلاصه و مفید به ذکر آن‌ها می‌پردازیم:

تطابق سپری با فاکتور

پس از دریافت مرسوله سپری آهنی که خریده‌اید، لازم است نوع سپری ارسال‌شده را با فاکتور خود مطابقت دهید. کارشناسان ما نهایت دقت را در سفارش‌گیری و ارسال مرسوله مبذول می‌دارند. اما اگر به هر دلیل، نوع و میزان سپری آهنی دریافتی با فاکتور مغایرت داشت، مراتب را سریعا به کارشناسان ما اطلاع دهید.

تشخیص اصالت کالا و بررسی برگه کنترل کیفی

در این مرحله از خرید سپری آهنی به شما توصیه می‌شود برگه کنترل کیفی ارسال‌شده به همراه مرسوله سپری آهنی‌تان را بررسی کنید. در این صورت می‌توانید از اصالت کالای خود اطمینان حاصل کنید و از خریدتان نهایت رضایت را داشته باشید.

بررسی مشخصات ظاهری سپری آهنی

بهتر است مشخصات ظاهری سپری آهنی دریافتی‌ خود را بررسی کنید و از صحت ارسال مرسوله‌ اطمینان حاصل فرمایید.

تطابق وزن سپری آهنی با برگه باسکول

همان‌طور که گفتیم، وزن سپری آهنی به چگالی، حجم، طول و عرض سپری بستگی دارد. برگه‌ای به نام برگه باسکول برایتان ارسال می‌شود. حتما وزن سپری آهنی را با برگه باسکول مطابقت دهید.

نحوه نگهداری سپری آهنی

نحوه نگهداری سپری آهنی

برای انبار کردن و نگهداری سپری آهنی نیز باید نکاتی را مدنظر داشت. اولین نکته این است که محل انبار سپری‌ها باید به ‌دور از رطوبت باشد. رطوبت باعث کاهش کیفیت، طول عمر و استحکام سپری می‌شود. نکته بعدی این‌ است که گردوغبار نیز به‌نوعی عامل جذب رطوبت محسوب می‌شود. بنابراین سپری‌های آهنی را در محلی به‌دوراز گردوغبار انبار کنید. توجه داشته باشید که اگر سپری‌هایی با جنس‌های مختلف دارید، آن‌ها را دسته‌بندی کنید و به‌صورت تفکیک‌شده انبار کنید.

پس از خرید سپری  آهنی نگهداری آن در فضای باز توصیه نمی‌شود، اما اگر بنا به هر دلیلی مجبور به این کار شدید، آن‌ها را مستقیما روی زمین و خاک قرار ندهید. برای این کار، محلی را فراهم کنید و سپری‌ها را روی آن قرار دهید. جهت جلوگیری از آسیب‌های نور خورشید و باران نیز می‌توانید از یک روکش برزنتی کمک بگیرید.

جمع‌بندی

اگر با ساخت‌وساز سروکار داشته باشید، قطعا اسم سپری آهنی به گوشتان خورده است. سپری آهنی یک پروفیل باز شبیه حرف T است. این پروفیل در دو نوع فابریک و نوردی موجود است و از نظر ظاهری نیز به سپری آهنی لبه‌گرد و لبه تیز دسته‌بندی می‌شود. از این نوع پروفیل می‌توان برای ساخت‌وساز، خرپاها، درب و پنجره، ستون‌ها، گلخانه‌ها و غیره استفاده کرد. برای انبار کردن و نگهداری سپری‌های آهنی، بهتر است محیطتان به‌دوراز نور خورشید، رطوبت و گردوخاک باشد. اگر قصد خرید سپری آهنی را دارید، کارشناسان ماهر ما در مرکز آهن آماده‌اند تا راهنمایی‌های لازم را انجام دهند و از اول تا آخر مسیر، همراهتان باشند.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد