تفاوت نبشی و سپری چیست؟

2 ماه پیش3624بازدید0دیدگاه3.1امتیاز (10 رای)
تفاوت نبشی و سپری چیست؟

بررسی تفاوت های نبشی و سپری

همان طور که می دانید در ساختمان سازی و صنعت قطعات فلزی گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. تنوع آهن آلات به گونه ای است که برای برخی مصارف تنوع در انتخاب وجود دارد. اما در نهایت باید مورد استفاده، محل نصب محصول و شرایط محیطی را کاملا بررسی کرد تا انتخاب دقیق تری انجام شود و مناسب ترین موارد برای مصارف صنعتی و ساختمانی گزینش گردند. نبشی و سپری آهنی از پرکاربردترین محصولات فلزی در ساختمان سازی هستند که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند اما اصولا در ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. اما سوال اینجاست که چه تفاوت هایی دارند و کدام بهتر است؟

پروفیل t شکل چیست؟

سپری یا قیمت پروفیل اصفهان T شکل محصولی با قاعده و ارتفاعی متفاوت که در ساختمان سازی و صنعت بسیار پرکاربرد است. از این محصول اصولا در متصل کردن پل به ستون ها، ستون و خرپا ، سازه های فلزی، ساخت درب و پنجره، سقف و نماهای شیشه ای، نورگیر زیر زمین، صنایع سدسازی و.. استفاده می شود. این محصول نیز مانند ناودانی به صورت فابریک و پرسی تولید می شود و به دو صورت تک یا دوبل مورد استفاده قرار می گیرد. مشخصات سپری به شرح زیر است:

 • شکل ظاهری: بر اساس جدول استاندارد اشتال سپری ، این محصولات بر اساس ظاهرشان به دو مدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم بندی می شوند.
 • انداره: نوع لبه گرد در اندازه 30 تا 140 میلی متر و نوع لبه تیز در اندازه 20 تا 40 میلی متر هستند شایان ذکر است تولید این محصول در ایران با اندازه های متنوعی صورت می گیرد.
 • ضخامت: ضخامت این محصول متنوع است. اصولا ضخامت این محصولات از 0.9 تا 2.5 میلی متر متغیر است. گاها اندازه لبه و اندازه دیواره یکسان است و اندازه لبه محصول نیز بر اساس میلی متر محاسبه می شود مثلا اگر لبه آن 200 میلی متر باشد به آن سپری شماره 20 گفته می شود.
 • طول: طول محصول از 6 متر تا 12 متر متغیر است. اندازه بر اساس نیاز و درخواست مشتری تعیین می گردد.

قیمت نبشی

از خط تولید تا محصول نهایی

در مرحله ابتدایی فولادی که برای ساخت تیرآهن، ناودانی، ریل و... کاربرد دارد داخل کوره های مخصوص حرارتی ریخته می شود و پس از رسیدن به درجه حرارت لازم، طول افزایش و مقطع کاهش می یابد. نهایتا قطعات فلزی از میان قفسه های نورد میانی و نورد پایانی عبور داده می شوند و شکل نهایی را به خود می گیرند.

سپری ها بر پایه سه استاندارد متعارف زیر و بر اساس روش نورد گرم تولید می شوند:

 1. DIN EN 10055
 2. DIN59051
 3. DIN1022

معایب سپری چیست؟

 • مقاومت خمشی پایین
 • مشکل در اتصالات به دلیل مقاومت در برابر خم شدن و سطوح مایل به سمت بال

آشنایی با پروفیل L شکل

نبشی یا پروفیل L شکل مقطعی که سطح دو ضلع آن بر یکدیگر عمود می باشد و برای استفاده در انواع سازه های ساختمانی و صنعتی عرضه می شوند که به صورت مرکب یا تکی و بر اساس طول و ضخامت بال ها می توانند در موارد متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. از این محصول برای انواع اتصالات بهره گرفته می شود از نبشی های خرد شده که اصطلاحا لقمه نامیده می شود نیز می توان در برخی سازه ها مثل سازه های مرتبط با آسانسور استفاده کرد. به طور کلی از این محصول برای اتصالات ساده استفاده می شود. روش تولید انواع نبشی به دو شیوه زیر است:

 1. روش تولید پرسی
 2. روش تولید فابریک

در روش پرسی محصول نهایی پس از پرس و شکل دهی آماده می شود به گونه ای که ورقی 6 متری از وسط عرض خم می گردد و به محصول نهایی تبدیل می شود. در نوع فابریک محصول نهایی از خط تولید خارج می گردد و نیازی به مرحله پرس و شکل دهی نیست.

بازار نبشی سپری

وزن نبشی بر اساس اندازه بال، طول، ضخامت و... محاسبه می گردد. جدول اشتال نبشی برای محاسبات دقیق مهندسی در دسترس است. واحد اندازه گیری موارد ذکر شده بر حسب میلی متر است و وزن محصول  بر حسب کیلوگرم محاسسبه می گردد. این محصول در بازار داخلی از سایز 2 تا 20 و محصول کشور ایران و یا واردات کشورهای روسیه و اکراین هستند.

نبشی هایی از جنس گالوانیزه نیز در بازار موجود است. این نوع از محصول با روی پوشش داده می شود تا از زنگ زدگی مصون بماند. از این محصول در مواردی که احتمال خوردگی و زنگ زدگی آهن بالا باشد، استفاده می شود.

مقایسه کلی دو محصول

 • هر دو به شیوه های پرسی و فابریک تولید می شوند.
 • در شکل ظاهری متفاوت هستند.
 • هر دو جهت اتصالات در سازه های ساختمانی استفاده می شوند.
 • قطعات خرد شده هر دو محصول، لقمه نامیده می شود.

در نهایت با توجه به نوع استفاده، محل نصب، شرایط محیطی که محصول با آن همجوار است، کاربرد مورد و... می توان محصول مفید را انتخاب و در ساختمان سازی یا صنعت استفاده کرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد