3.8/5
15رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی مقطع فلزی نبشی و تشریح کاربردهای آن

پروفیل نبشی فولادی را می توان مهمترین مقطع در سازه های فولادی به شمار آورد. از لحاظ ظاهری سطح مقطع این محصول دارای دو ضلع عمود بر یکدیگر بوده و به دو صورت مرکب و منفرد در پروژهای مختلف عمرانی؛ صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از لحاظ تولید به دو صورت پرسی و فابریک تولید شده و از لحاظ شکل ظاهری نیز دارای انواع بال مساوی و بال نامساوی می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با مهمترین خصوصیات این مقطع مهم آشنا سازیم.

مشاهده نسخه pdf مقاله : نبشی چیست

نبشی و نشانه های آن در نقشه های ساختمانی

چنانچه شما با نقشه های ساختمانی سر و کار دانید باید بدانید که این مقطع در نقشه ها با حرف انگلیسی L نشان داده می شود همان طور که سطح مقطع محصول نیز L شکل می باشد. این محصولات از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی می شوند و تفاوت آن ها در نحوه نام گذاری مشخص می باشد. در نقشه های ساختمانی پس از قرارگیری حرف L سایز بال ها آورده می شود و چنانچه پس از این حرف تنها یک عدد آورده شود نشان دهنده محصول بال مساوی بوده و اگر با 3 حرف روبرو شدید دارای بال های نامساوی می باشد. سایز بال ها پس از حرف L در کنار یکدیگر به صورت ضربدر قرار می گیرند مانند دو نمونه زیر

نبشی بال مساوی L200

نبشی بال نامساوی L100*200

نبشی چیست

تقسیم بندی نبشی از لحاظ نحوه تولید

همان طور که ذکر شد این محصولات از لحاظ نحوه به دو دسته پرسی و فابریک تقسیم بندی می شوند.

نبشی فابریک: این دو محصول از لحاظ فرآیند تولید دارای تفاوت هایی می باشند از جمله اینکه محصول فابریک از ابتدای فرآیند تولید به صورت نبشی از خط تولید خارج می گردد. به طور کلی ابتدا شمش ها داخل کوره های حرارتی قرار گرفته و حرارت داده می شوند، سپس از قفسه های نورد عبور کرده و مقطع آن ها کاهش و طول آن ها افزایش می یابد. پس از عبور از قفسه های نوردی میانی و پایانی به نبشی تبدیل می شوند. پس از تولید این محصولات به قسمت برش فرستاده شده و در سایزهای 6 تا 12 متری تولید می گردند.

نبشی پرسی: نوع پرسی از یک ورق با طول 6 متر تولید می گردد که به آن شکل داده و به صورت نبشی در می آورند. به طور کلی در این روش ورق رول شده برش خورده، پرس شده و با استفاده از دستگاه رول فورمینگ به محصول نهایی تبدیل می گردد.

تقسیم بندی نبشی از لحاظ شکل ظاهری

بال مساوی: این محصول از لحاظ شکل ظاهری در دو دسته بال مساوی و بال نامساوی قرار می گیرد. هر دو بال نبشی در این نوع محصول دارای طول یکسانی بوده و به طور مثال در نقشه های ساختمانی به صورت L400 نشان داده می شود.

نبشی بال مساوی

بال نامساوی: نبشی های بال مساوی رایج تر بوده ولی نوع بال نامساوی آن ها در صنایع خاص و ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایعی که امکان استفاده از نوع بال مساوی وجود ندارد از این محصولات استفاده می شود. در نقشه های ساختمانی به طور مثال این محصول را به صورت L200*400 نشان می دهند که اعداد پس از L نشان دهنده طول بال ها می باشند. این محصول با استفاده از فولادهای مختلف اعم از ST37، ST52 و ST44 و در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید و روانه بازار مصرف می گردد.

نبشی ها در کجا مورد استفاده هستند ؟

این محصولات به دو صورت شاخه ای و لقمه (خرد) در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله کاربرد این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • از محصولات با سایز 50 تا 150 میلی متر برای اتصال پل ها به ستون ها، تیرآهن ها به بیم های باربر ، ستون ها به صفحات در فونداسیون استفاده می گردد.
 • ساخت ستون و خرپا
 • استفاده از نبشی لقمه در سازه های مرتبط با آسانسورها
 • استفاده از تیرچه نبشی در سقف های کرمیت
 • استفاده برای اتصالات ساده در سازه
 • استفاده در بادبند و سازه های LSF
 • دکل انتقال نیرو
 • ماشین آلات صنعتی
 • مهار دیوارهای سفالی

نحوه نام گذاری نبشی ها

نحوه نامگذاری این محصول با استفاده از طول و ضخامت بال ها می باشد. نوع بال مساوی با طول بال 40 میلی متر و ضخامت بال 4 میلی متر به صورت 40*40*4 نامیده می شود.

محاسبه وزن نبشی فولادی

پیش از خرید این محصول به راحتی می توانید در خصوص وزن محصول با کارشناسان مرکزآهن مشاوره نموده و یا با رجوع به جدول وزن نبشی از وزن این محصول آگاهی یابید. با این حال برای اطمینان بیشتر به راحتی و با استفاده از فرمول زیر می توانید وزن محصول مورد نظر خود را به دست آورید.

2* 7850* ضخامت* طول * اندازه بال

وزن نبشی فولادی

نبشی فولادی

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی

معرفی انواع مختلف نبشی در بازار

نبشی گالوانیزه: برای جلوگیری از زنگ زدن محصول از پوشش فلز روی بر روی آن استفاده می شود و به آن گالوانیزه گفته می شود. از این محصول برای استفاده در مکان هایی که امکان خوردگی سازه وجود دارد استفاده می شود.

نبشی ضد زنگ: برای افزایش مقاومت محصول مقاومت به خوردگی آن با استفاده از عملیاتی که در کارخانه انجام می گیرد افزایش می یابد. محصولات ضد زنگ در دو نوع 304 و فولادی T316 موجود می باشند. نبشی ضد زنگ 304 به وسیله فرآیند نورد گرم تولید گشته و برای استفاده در محیط هایی که در معرض عوامل مختلف اعم از عناصر شیمیایی و آب نمک قرار دارند مناسب است. عملیات جوشکاری و برشکاری نیز به راحتی بر روی این محصولات صورت می گیرد. محصول ضد زنگ فولادی T316 با استفاده از پوششی از جنس کروم، نیکل و مولیبدن محافظت می گردد. در مقایسه با نبشی 304 از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و به عنوان قفسه و یا پایه ضد زنگ در صنایع دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی اسپیرال

نوع اسپیرال در دسته محصولات بال مساوی سبک قرار گرفته و در سایزهای مختلف 20*20*2 تا 50*50*5 تولید می گردد. این محصول با نام گرم نوردیده بال مساوی شناخته می شود.

نبشی لقمه

در صنعت به نبشی های خرد شده لقمه گفته می شود و بیشتر برای سازه های مربوط به آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی پلاستیکی

نوع پلاستیکی پلی اتیلنی در سایزها و ابعاد مختلف برای مصارفی اعم از بسته بندی میوه؛ صنایع سنگ؛ کاشی و سرامیک و ورق های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول یکی از مناسب ترین تولیدات برای محافظت از لبه های تیز گوشه کالاها در بسته بندی و حمل و نقل آن ها می باشد.

نبشی پی وی سی

این محصول در ضخامت های 7 و 10 سانتی متری برای مصارفی اعم از سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نبشی پلاستیکی

نبشی تاشو پی وی سی

این محصول در زوایای دکوراسیون مورد استفاده بوده و به دلیل قابلیت تاشدگی تا 180 درجه به راحتی می تواند زوایا را پوشش داده و مشکل ترک خوردگی یا شکستگی را نخواهد داشت.

نبشی کشی ساختمان

این فرآیند در جهت جلوگیری از ریزش دیوارهای فولادی و دیوارهای سفالی ساختمان ها صورت می گیرد. انجام این کار برای ساخت ساختمان ها بسیار ضروری می باشد.

استانداردهای نبشی فولادی

استانداردهای این محصول در کشورهای مختلف به شرح زیر می باشد

 • GOST 8510
 • GOST 8240
 • DIN EN 10056-1
 • ASME S1-36
 • ASTM A36

سایز و ابعاد نبشی

این محصولات در سایزهای مختلف در کارخانجات تولید و روانه بازار مصرف می گردند. به طور کلی استاندارد نبشی از سایز 3 تا 10 و در ابعاد 6 متری می باشد. سایزهای کوچک تر که به نوعی خاص وکم کاربردتر می باشد و همچنین ابعاد بزرگ تر نیز توسط برخی کارخانجات تولید می گردد. برای مثال نوع لقمه طولی کمتر از 6 متر داشته و در کاربردهای خاص تری مورد استفاده قرار می گیرند.

نبشی فولادی

کارخانجات تولیدکننده نبشی

نبشی ناب تبریز از مرغوب ترین نبشی های موجود در بازار بوده و به غیر از مرغوبیت دارای وزن بالاتری نسبت به محصولات سایر کارخانجات می باشد. پس از نبشی ناب تبریز می توان به نبشی شکفته مشهد اشاره کرد که در زمره با کیفیت ترین محصولات می باشد. کارخانه هایی هم چون ظهوریان، البرز غرب آریان، صبا فولاد منظومه و … نیز در سبد کالای شرکت مرکزآهن موجود می باشد.

همراهان گرامی مرکزآهن، در جهت ارائه خدمات هر چه بهتر به شما عزیزان خواهشمندیم چنانچه اطلاعات تکمیلی در خصوص مقطع نبشی در اختیار دارید از طریق بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین امتیازدهی به مقالات توسط شما سبب دلگرمی هرچه بیشتر این مجموعه خواهد بود. با تشکر

3.8/5
15رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0