0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

مقایسه اجمالی قیمت ها در هفته جاری و هفته گذشته

طی هفته گذشته مشاهده کردیم که تداوم رشد نرخ محصولات فولادی خصوصا در حوزه مقاطع از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل و سایر محصولات سبب سرگردانی فعالان بازار فولاد گردید و حیرت برخی از زنجیره های پایین دستی را به همراه داشت. با این که روند افزایشی قیمت آهن آلات از ابتدای سال جاری با شیب کمی همراه بوده و این روند تا روزهای ابتدایی خرداد ماه نیز ادامه داشته است با این حال پس از مشکلات ایجاد شده در حوزه حمل و نقل و پس از آن تعطیلات طولانی مدت در هفته دوم خرداد تمامی معاملات قبلی را بر هم زده و سبب رشد شیب افزایش قیمت ها گردید.

به گفته برخی منابع خبری و با بررسی آمارهای منتشر شده مشاهده شد که از ابتدای خرداد ماه سال جاری حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت در حوزه مقاطع فولادی از جمله قیمت ناودانی نبشی و قیمت میلگرد آجدار و شمش فولادی حادث شده است که تنها دو درصد آن مربوط به روزهای پیش از اعتصابات کامیون داران بوده است و هشت درصد افزایش قیمت پس از پایان یافتن اعتصابات و در دو هفته پایانی ماه جاری رقم خورده است.

و دلیل این امر نیز آشوب و التهاب موجود در بازار و عدم کنترل صحیح آن ها بوده که به تبع عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت. این روند از یک سو تولیدکنندگان را برای تعیین قیمت ها سردرگم ساخته و از سوی دیگر سبب نگرانی خریداران گشته است.

به گفته برخی فعالان بازار رشد نرخ های غیر منطقی مشاهده شده در بازارهای کالایی و خصوصا افزایش قیمت ۱۰ درصدی در حوزه فولاد در ابتدا ناشی از کاهش شدید ارزش پول رایج کشور و افزایش نرخ دلار در بازار غیر رسمی کشور می باشد.

قیمت ناودانی

عدم موفقیت سیاست ارزی در بازگشت آرامش به بازار فولاد

همان طور که مشاهده می شود هجوم تقاضا و افزایش شدید در نرخ محصولات نشان دهنده این است که دلار ۴۲۰۰ تومانی چندان نتوانسته در بازگشت آرامش به بازارهای کالایی موفق عمل کند و نرخ محصولات فولادی خصوصا میلگرد و شمش در حال حاضر با دلار ۵۳۰۰ تومانی قیمت گذاری می شود و این روند برای سایر کالاها از جمله قیمت ناودانی نبشی و پروفیل نیز مشاهده شده است.

همچنین برخلاف افزایش شدید نرخ محصولات در برخی بازارهای کالایی که وابستگی بیشتری به دلار دارد به نظر می رسد که افزایش قیمت در بازار فولاد که تاثیرپذیری کمتری از بازار ارز دارد چندان منطقی نبوده و بیشتر تحت تاثیر افزایش شدید میزان تقاضا در بازار می باشد.

چرخه آرام بازار فولاد کشور برخلاف مازاد عرضه و اشباع انبارها

همچنین نکته دیگری که در خصوص بازار فولاد باید به آن اشاره کرد این است که علی رغم سایر بازارهای کالایی و با توجه به محدود شدن صادرات آهن آلات در روزهای اخیر این بازار تقریبا از یک چرخه آرام و بسته برخوردار می باشد. این در حالی است که در کنار تمامی این عوامل بازار فولاد از مازاد عرضه و اشباع انبارها رنج برده و به زودی بایستی تسلیم حجم زیاد تقاضا گردد.

پس از آن می توان شاهد تغییرات مثبتی در نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و تیرآهن و میلگرد باشیم. به نظر می رسد پس از هجوم ظرفیت های انبار شده از محصولات فولادی به دلیل رقابت ایجاد شده نرخ محصولات از جمله قیمت ناودانی و میلگرد روند نزولی را در پیش بگیرد.

با تمام تحلیل های صورت گرفته و استفاده از تجربیات فعالان بازار ذکر این نکته ضروری می باشد که بازار فولاد کشور همواره شاهد تحولات شدید نرخ محصولات و عدم ثبات در حوزه های مختلف بوده است بنابراین پیش بینی صحیح در شرایط حاضر کمی دشوار بوده به طوری که هر اتفاق چه در حوزه سیاست چه در حوزه اقتصاد به طور مستقیم بر بازار فولاد کشور تاثیرگذار می باشد.

دو خبر خوش برای اقتصاد ایران در نخستین روز هفته

با این حال در نخستین روز هفته جاری شاهد دو خبر خوش اقتصادی بودیم.

 • اول؛ افزایش شاخص بورس به بالای صد هزار واحد که خبر بسیار خوبی است و نشانه های مثبت اقتصادی به حساب می آید و نشان از جذب مقادیر زیادی نقدینگی از بازار خواهد بود.
 • دوم: پیش فروش حدود ۱۰۰ هزار خودرو توسط ایران خودرو در طرح های مختلف؛

در صورتی که میانگین پیش پرداخت هر خودرو ۵۰ ملیون تومان باشد . امروز حدود ده به توان ۱۳ تومان یا معادل  ۵ هزار ملیارد تومان یا معادل یک ملیارد  دلار نقدینگی  موجود در بازار در بخش خودرو جذب خواهد شد.

به علاوه طرح بانک مرکزی در مورد تبدیل سکه ها به سپرده هم از این هفته اجرایی خواهد شد. همه این علائم نشان از جذب سپرده های سرگردان و جلوگیری از سونامی نقدینگی در تیر ماه است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری