ساختمان بتنی بهتر و ارزان تر است یا فولادی و اجرای آن توجیه اقتصادی دارد؟

 اول بیایید پیش از مقایسه ی هزینه ها یک مقایسه ی کوتاه از تفاوت های اصلی اسکلت بتنی و فولادی داشته باشیم. به طور کلی ساختمان فولادی سازه ای است که سقف، ستون و کلیه بخش های آن از مقاطع فولادی مثل تیرآهن، ورق و میلگرد تشکیل شده باشد. در حالیکه ساختمان بتنی، سازه ای است که تیرها و ستون های آن بتن ریزی شده و داخل آن آرماتور قرار می گیرد.

با این تفاسیر ساخت اسکلت فولادی توجیه اقتصادی دارد یا بتنی؟

از نظر اقتصادی یک ساختمان فولادی به مراتب هزینه های بیشتری نسبت به سازه بتنی دارد. به طوریکه اختلاف قیمت آن چیزی حدود 30درصد می شود. با این حال سرعت اجرای سازه فولادی بیشتر است، ضمن آنکه بازگشت سرمایه آن سریع تر خواهد بود. از طرف دیگر برای ساخت اسکلت فولادی به سرمایه اولیه بیشتری نسبت به اسکلت بتنی نیاز است، به این دلیل که ساخت اسکلت بتنی به صورت طبقه به طبقه می باشد.

همچنین قابلیت اجرای دهانه های بزرگتر و کاهش تعداد ستون در سازه های بتنی از دیگر مزایای آن به حساب می آید، که به علت حجم بیشتر مقاطع بتنی است.
به عبارت دیگر چنانچه شما از سقف وافل استفاده کنید می توانید تا 12 متر ستون را حذف نمائید، که حذف ستون در بخش هایی از ساختمان مثل سالن پذیرایی و پارکینگ موجب افزایش فضای مفید خانه خواهد شد. که در نهایت، این اقدام باعث افزایش قیمت آپارتمان می شود.

اکنون می خواهیم بررسی کنیم، در چه شرایطی از سازه بتنی و در چه شرایطی از سازه فولادی استفاده کنیم ؟

در یک حالت کلی مقاومت تمامی سازه ها به اجرای اصولی آن بستگی دارد. اما در مقایسه ی این دو سازه با یکدیگر باید بیان کنیم که ساختمان های بتنی اگر اصولی ساخته شوند مقاومت بهتری در برابر زلزله دارند. ضمن آنکه بتن در برابر آتش سوزی مقاومت بیشتری به نسبت فولاد دارد.

در پایان و اگر در یک جمله بخواهیم به شما پیشنهاد دهیم از کدام سازه در ساخت آپارتمان خود استفاده کنید، بهتراست اینگونه بیان کنیم که:

در صورتی که پیمانکار ساختمان هستید و یا در ساخت مشارکت دارید، در این صورت زمان تحویل پروژه برای شما بسیار اهمیت خواهد داشت و چنانچه در زمان مقرر تکمیل پروژه صورت نگیرد شما متحمل خسارت خواهید بود. بر همین اساس پیشنهاد ما به شما اسکلت فولادی می باشد. ولی در موقعیتی که خودتان صاحب زمین هستید و میخواهید تا حد امکان هزینه های ساخت را کاهش دهید، همچنین زمان اتمام ساخت برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد، در کنار مزیت هایی مثل افزایش دهانه ها، حذف ستون و مقاومت بیشتر در برابر زلزله و آتش سوزی که در این ویدئو ذکر کردیم بهتر است از سازه بتنی استفاده کنید.

ساختمان بتنی بهتر و ارزان تر است یا فولادی و اجرای آن توجیه اقتصادی دارد؟

 اول بیایید پیش از مقایسه ی هزینه ها یک مقایسه ی کوتاه از تفاوت های اصلی اسکلت بتنی و فولادی داشته باشیم. به طور کلی ساختمان فولادی سازه ای است که سقف، ستون و کلیه بخش های آن از مقاطع فولادی مثل تیرآهن، ورق و میلگرد تشکیل شده باشد. در حالیکه ساختمان ...
236 بازدید
3:17
2 ماه پیش
توسط پشتیبان
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
    0

    سوالات و نظرات کاربران

    اختیاری

    اشتراک گذاری

    تماس 03135155000 03135156000 0