آیا قیمت آهن ارزان می شود؟

شروع پاییز سال 99 برای بازار آهن مصادف با عرضه های قطره چکانی بورس کالا و همچنین کاهش ارزش پول ملی بود که این دو عامل منجر شد تا روزهای هیجانی و پر نوسانی را پشت سر بگذاریم. تولید کنندگان فولاد جهت جلوگیری از تعطیلی خطوط تولید ناچار به تامین مواد اولیه خود حتی در شرایط کاملا رقابتی بودند، هرچند نرخ فعلی ارز در بازار، شرایطی برای آن ها فراهم ساخت تا از این نوسانات قیمتی سود ببرند. افزایش رکود در بیشتر بازارها منجر شده تا تقاضای خرید مقاطع بسیار اندک شود. به نظر می رسد تنها راه رهایی از این شرایط تکمیل زنجیره ارزش و فعال سازی بخش های دارای ظرفیت خالی در این زنجیره است. فراموش نکنیم عرضه در بورس کالا تنها زمانی قادر به رفع مشکلات بازار فولاد خواهد بود که مشکلات مربوط به قیمت گذاری و قیمت پایه حل شود. و در این صورت است که تولیدکنندگان و نوردکاران ملزم به عرضه مقاطع تولیدی خود به بورس کالا خواهند شد.

همچنین خوب است که فعالان در حوزه لوله و پروفیل نیز با عرضه محصولات خود در بورس کالا در این بازار حضور فعال داشته باشند. این حضور فعال می تواند حداقل به شکل ثبت کالا در بورس باشد. در این صورت بازار تحت نظارت و کنترل دقیق تری قرار خواهد گرفت. در عرضه هشتم مهرماه بورس در سبد مقاطع فولادی شاهد میزبانی 103 هزار تن شمش فولادی با نرخ پایه ی هرکیلوگرم 8600 تومان بودیم، این رقابت نرخ متوسط فروش را به 11 هزار تومان رساند، که با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده و کارمزد بهای هر کیلوگرم شمش فولادی برای نوردکاران و تولیدکنندگان به 12 هزار تومان رسید. در حوزه ورق فولادی نیز مجدد با افزایش قیمت روبرو شدیم که البته مورد تایید قرار گرفت.

پیش بینی می شود:
در صورت مهیا شدن شرایط مناسب برای عرضه مقاطع در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان، آرامش به بازار فولاد باز گردد.در صورتی که در هفته آینده نرخ ارز کاهش یابد، شاهد کاهش نرخ مقاطع فولادی خواهیم بود و بالعکس در صورت عدم مهار نرخ ارز کاهش قیمت مقاطع در میادین آهن دور از انتظار می باشد. با این حال با انتساب وزیر جدید صمت امید به مدیریت بحران، نظارت و کنترل بیشتر بازار آهن را از سوی ایشان در هفته های آینده داریم.

آیا قیمت آهن ارزان می شود؟

شروع پاییز سال 99 برای بازار آهن مصادف با عرضه های قطره چکانی بورس کالا و همچنین کاهش ارزش پول ملی بود که این دو عامل منجر شد تا روزهای هیجانی و پر نوسانی را پشت سر بگذاریم. تولید کنندگان فولاد جهت جلوگیری از تعطیلی خطوط تولید ناچار به تامین مواد اول...
912 بازدید
3:01
10 ماه پیش
توسط پشتیبان
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
    0

    سوالات و نظرات کاربران

    اختیاری

    اشتراک گذاری

    تماس 03135155000 03135156000 0