2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

معرفی انواع گریتینگ

منظور از گریتینگ (grating)  یک شبکه توری مانند است. شبکه ای متشکل از عناصر فلزی که به صورت طولی و عرضی در کنار هم قرار دارند. این محصولات دارای مقاومت بالا، ظاهر خوب، وزن پایین، امکان عبور هوا، نورگیر، قیمت مناسب و کاملا اقتصادی هستند و به شکل های مربعی، سینوسی، مثلثی و… به یکدیگر متصل می شوند. این صفحات حالت مشبک دارند و نوع فلزی آن از تسمه و میلگرد تهیه می شود. این محصولات کاربردهای متنوعی دارند به عنوان مثال در شهرسازی، صنعت، سقف کاذب، پوشش کف، پانل های حفاظتی، پلکان، درپوش کانال های آب شهری، کفی پله کارخانه و ساختمان ها، نورگیر، پل و… مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت تمایل به جلوگیری از فرسایش فلز و زنگ زدن می توان آن را آبکاری یا رنگ کرد که در برابر عوامل محیطی، شرایط اسیدی، رطوبت و… مقاوم می شوند. وزن گریتینگ بعد از گالوانیزاسیون بین 3 تا 9 درصد افزایش می باید و اصطلاحا به آن گریتینگ گالوانیزه می گویند.

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_style=”outline” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-arrow-circle-o-down”]

مشاهده نسخه pdf مقاله : گریتینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

تقسیم بندی محصول از لحاظ ظاهری

این دسته از محصولات بر اساس ظاهرشان در سه دسته تقسیم بندی می شوند.

 1. اسلات: سوراخ های روی محصول به صورت موازی هستند.
 2. مشبک: سوراخ های روی محصول حالت مربع یا مستطیل دارند.
 3. پانچ: محصول دارای سوراخ هایی دایره ای یا مربعی شکل است.

شبکه ها بر اساس استانداردهای مختلفی چون DIN1580 -1055 – 24531-24532 تولید می گردند. باید دقت داشت که قیمت مدل ساده و قوسی متفاوت است به علاوه اینکه هزینه مواد اولیه مثل تسمه و میلگرد، شکل ظاهری، ضخامت و ابعاد در قیمت گریتینگ تاثیرگذار هستند.

قیمت گریتینگ

بخش های تشکیل دهنده گریتینگ

این محصولات از بخش های مختلفی تشکیل می شوند. هر بخش وظیفه خاصی را برعهده دارد و رعایت کلیه استانداردها الزامی است.

 • تسمه بابر

تسمه مهم ترین بخش شبکه است و میزان مقاومت، کشش و باربری شبکه گریتینگ به آن ها بستگی دارد. اصولا از تسمه های ماشین کار استفاده می شود اما باز هم بنابر این که گریتینگ چه استفاده ای دارد و بر اساس درخواست متقاضی آن محل نصب نوع تسمه ها متفاوت خواهد بود. میزان استحکام و توان گریتینگ به ارتفاع، ضخامت و طول تسمه بستگی دارد یعنی در صورت افزایش ضخامت و ارتفاع میزان مقاومت افزایش و در صورت بلند بودن طول تسمه و دهانه مقاومت کاهش می باید.

 • رابط

از تسمه و میلگرد رابط هایی تهیه می شود که کاربرد اصلی آن ها ممانعت از خراب شدن شکل هندسی شبکه است. رابط و تسمه به صورت عمودی به یکدیگر متصل می شوند. وزنی بر رابط تحمیل نمی شود و تنها استحکام و حفظ ظاهر و شکل هندسی محصول را بر عهده دارد. ضخامت و فاصله بین آن ها تاثیری در میزان مقاومت شبکه ندارد و تنها عبور و مرور را تسهیل می کند. به عنوان مثال در مکان های پر رفت و آمد فاصله بین رابط ها بسیار کم است تا مشکل گیر کردن پاشنه کفش در شبکه رخ ندهد کاهش فاصله رابط ها ممکن است موجب بروز مشکلات جوش شود به همین دلیل در چنین شرایطی از دستگاه های مخصوصی جهت جوش دادن استفاده می شود.

 • نگهدارنده

نگهدارنده ها وظیفه ثابت نگه داشتن تسمه ها را برعهده دارد و در توان باربری شبکه تاثیر نخواهند داشت بلکه تنها روی ظاهر سازه تاثیرگذار هستند. می توانند در انواع و اقسام مختلف مثل میلگرد، تسمه و نیم تسمه در نظر گرفته شوند.

 • چشمه

منظور از چشمه یا مش بندی فاصله بین تسمه های باربر و رابط ها است. هر چه فاصله بین تسمه های باربرها کمتر باشد استحکام شبکه افزایش خواهد یافت. البته در تعیین این فواصل، مکانی که شبکه در آن  قرار می گیرد و میزان استحکام نیز باید در نظر گرفته شود. مورد دوم فاصله بین رابط ها است که باید از فاصله بین باربرها بیشتر باشد. مش بندی در وزن گریتینگ تاثیرگذار است. چشمه با دو عدد به صورت w*z نمایش داده می شود منظور از اولین عدد، فاصله بین تسمه ها و منظور از عدد دوم فاصله رابط ها بر حسب میلی متر است.

فروش گریتینگ

کاربردهای مختلف این محصول

ابتدا باید به این نکته دقت کنید که این شبکه در چه مکانی و برای چه نیازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ساخت فیلتر جریان آب: یکی از کاربردهای شبکه این است که به عنوان فیلتر جریان آب یا درپوش کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کف پوش پله: در پله های اضطراری، پله کارخانه ها، ساختمان سازی و… کاربرد دارد که علاوه بر استحکام موجب عبور نور نیز خواهد شد.
 • تهویه هوا: در برخی موارد مثل تهویه هوا، نورگیر، پوشش ها و… که علاوه بر استحکام به عبور نور نیز نیاز است، توری شبکه استفاده می شود.
 • کف پوش مکان های عملیاتی: در مکان هایی که عملیات ساختمانی انجام می شود و عبور و مرور روی آن زیاد است می توان از این توری استفاده کرد.

انواع شبکه ها

شبکه ها از لحاظ جنس به دو دسته بندی تقسیم می شوند.

 1. محصولات فلزی: از جنس گالوانیزه، فولاد، چدن و…
 2. محصولات غیر فلزی: از جنس کامپوزیت، فایبرگلاس و…

وزن شبکه به چه عواملی بستگی دارد؟

بر اساس توضیحات قبلی و اجزای تشکیل دهنده شبکه اینگونه می توان نتیجه گرفت که وزن گریتینگ به میزان ضخامت و ارتفاع تسمه باربر و رابط، فاصله بابرها، فاصله رابط ها و… بستگی دارد.

انواع گریتینگ

انواع روش های تولید شبکه

امروزه پانچ و برش قطعات به صورت سنتی و مدرن صورت می گیرد. تفاوت این دو به نحوه اتصال تسمه به نگهدارنده برمی گردد.

در روش سنتی جهت اتصال نگهدارنده و باربر شیارهایی روی سطح ایجاد می شود سپس نگهدارنده ها در فضای مشخص شده تعبیه می شوند. یکی از معایب این روش بروز خطاهای انسانی حین اتصالات و کاهش توان تسمه باربری می شود. به علاوه در صورت تمایل به گالوانیزاسیون، شیارها موجب عدم پوشش سازه می شوند در نتیجه سازه دچار فرسایش و خوردگی خواهد شد.

در مقابل روش سنتی، روش مدرن قرار دارد که الکتروفورج نامیده می شود. مزیت روش الکتروفورج نسبت به سنتی قدرت بالاتر، استحکام بیشتر و وزن کمتر است. در روش الکتروفورج کیفیت موارد اولیه بسیار اهمیت دارد و ضخامت و ابعاد قطعات باید کاملا یکسان باشند اما در روش سنتی چنین الزامی وجود ندارد.

معایب برش قطعات به صورت سنتی

 • نسبت به روش های جدید بازدهی کمتری دارد.
 • مرغوبیت و کیفیت روش های جدید نسبت به سنتی تا حدودی بهتر است.
 • در روش سنتی هنگام پانچ کردن ممکن است خطای انسانی رخ دهد.

در نهایت هنگام تهیه محصول باید به ضخامت تسمه باربر، طول میلگردها، کیفیت محصول، محلی که قصد تعبیه شبکه در آن دارید، عوامل محیطی و… توجه داشت. برای اطلاع از آخرین قیمت گریتینگ وب سایت مرکز آهن را دنبال کنید.

2.7/5
3رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری