0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

افزايش صادرات محصولات تخت عربستان

صادرات ورق سیاه عربستان سعودي در ماه ژوئن تقريبا ۶ برابر بيشتر از سال قبل ۲۶,۸۸۸ تن به ثبت رسيد. پس از امارات كه مشتری اصلی ورق سیاه عربستان است اسپانيا به عنوان يكی از مشتريان جديد كلاف گرم اين كشور محسوب می شود. صادرات كلاف سرد نيز در ماه آگوست سه برابر شد و به ۷۵۲۳ تن رسيد. در شش ماه ابتدای سال جاری صادرات ورق سیاه عربستان به ۲۰۲,۷۴۷ تن رسيد كه ۸۹ درصد بالاتر از سال قبل است. در بين كشورهای مقصد صادرات عربستان علاوه بر اسپانيا، هند و تركيه نيز به تازگی اضافه شده اند. صادرات كلاف سرد اين كشور در دوره مذكور ۷۶ درصد افزايش يافته و به ۳۸,۹۰۸ تن رسيد. لازم به ذكر است صادرات محصولات پوششی عربستان در شش ماه اول سال ۲۱ درصد كاهش داشته و به ۲۲,۱۰۷ تن رسيد.

پروژه های ساختمانی جديد و افزايش تقاضای فولاد در امارات

پروژه عمرانی و ساختمانی بزرگی به ارزش ۱۵ ميليارد درهم معادل ۴ ميليارد دلار در خط ساحلی بين دبی و ابوظبی در امارات در دست اقدام است كه می تواند عامل افزايش تقاضای آهن آلات در اين كشور شود. باغ های Al Jurf به عنوان اولين بخش از اين پروژه بزرگ به ارزش ۲ ميليارد درهم در ابتدای سال ۲۰۱۹ اغاز خواهد شد و تا سال ۲۰۲۱ با اتمام خواهد رسيد. كل پروژه در ۳۰ كيلومت از خط ساحلی و در مساحت ۳۷۰ هكتار اجرا خواهد شد.

كاهش قيمت ورق سیاه صادراتی CIS

صادر كننده های CIS كه برای چند هفته آينده شرايط چندان مثبتی در بازار محصولات تخت پيش بينی نمی كنند ، تخفيف های بيشتری در فروش های جديد خود اعمال كردند. ورق سیاه صادراتی اين منطقه با ۵ تا ۱۰ دلار كاهش نسبت به يك هفته قبل به  ۵۲۵ تا ۵۳۵ دلار FOB برای توليد ماه نوامبر رسيد در حالی كه انتطار می رود ۵۱۵ تا ۵۲۰ در معاملات به ثبت برسد.

پيشنهادهای ارايه شده به تركيه ۵۲۵ دلار و به خاورميانه ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار FOB گزارش شده است. در بازار شمال آفريقا اوكراينی ها ۵۵۰ دلار CFR پيشنهاد دادند كه البته معامله ای در اين سطح گزارش نشد. آخرين سفارش های صادراتی اوكراين در شمال آفريقا به مصر بوده است كه به قيمت ۵۲۵ دلار FOB انجام شد. در بازار اروپا شركت Severstal برای مشتريان جنوب اروپا ۵۴۰ دلار FOB دريای بالتيك و برای مشتريان شمال اروپا ۵۶۵ تا ۵۷۵ دلار FOB مطرح كردند.

نهايتا در بازار شرق آسيا كه خريد نسبتا بهتری از صادر كننده های CIS داشتند، بر اساس شنيده ها محموله های فروش رفته از روسيه با ورق سیاه سنگين ۵۶۵ دلار FOB به ثبت رسيد. با اين وجود به نظر می رسد  قيمت منطقی در اين بازار پايين تر باشد چرا كه پيشنهاد خريداران  در محدوده ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار CFR ويتنام قرار دارد.

قیمت ورق سیاه

افزايش رقابت در بازار و افت قيمت اسلب صادراتی CIS

شاخص اسلب صادراتی CIS در يك ماه اخير در روند كاهشی بوده است كه عمدتا به دليل افزايش عرضه اسلب برزيل به بازار و كاهش تقاضای خريد است. صادرات اسلب ايران با قيمت های جديد نيز عامل فشار بر صادر كننده های ديگر شده است. صادر كننده های CIS در محدوده ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار FOB دريای سياه پيشنهاد می دهند كه نسبت به ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار در اوايل سپتامبر كاهش محسوسی  دارد. علت اصلی كاهش اين افت قيمت افزايش حضور صادر كننده های برزيل در بازارهای جهانی است. به علاوه آخرين پيشنهادهای فروش اسلب ايران ۴۸۵ دلار FOB بوده است و به عقيده يكی از تجار ۴۶۰ دلار FOB برای اسلب ايران در بازار پذيرفته خواهد شد.

برخی از مشتريان اروپايی حاضر به پرداخت ۴۸۰ دلار FOB دريای سياه هستند و در  آسيا اخرين معاملات اسلب در دو هفته قبل ۵۰۰ دلار CFR به ثبت رسيد. انتظار می رود در هفته های آتی به دليل ضعيف بودن شرايط بنيادی بازار قيمت اسلب باز هم كاهش يابد. با اين وجود آمريكا مجددا برای واردات اسلب از برزيل سهميه تعيين كرده است كه باعث بازگشت مجدد برزيلی ها به اين كشور  خواهد شد. به همين دليل احتمال افزايش قيمت های فروش اسلب برزيل وجود دارد كه می تواند منجر به رشد قيمت های ديگر تامين كننده ها گردد.

كاهش بيشتر میلگرد صادراتی تركيه

در شرايطی كه فروش داخلی و صادراتی میلگرد تركيه به آرامی صورت می گيرد، صادر كننده ها تصميم گرفتند قيمت های خود را كاهش دهند و در تلاشند فروش به مقاصد خارجی را افزايش دهند. بيشتر فولاد سازها مذاكرات تحويل ماه نوامبر را ۵۱۰ دلار FOB و بعضا ۵۰۵ دلار انجام می دهند. خريداران در گزارش های خود اعلام كردند ۵۰۰ و يا حتی پايين تر از آن نيز مورد قبول صادر كننده ها قرار خواهد گرفت. يكی از تجار می گويد امروز تحويل فوری میلگرد مزيتی محسوب نمی شود در حالی كه قبلا هر مقدار تناژ فروش نرفته میلگرد تركيه به راحتی در بازار جذب می شد.

در هفته جاری خريد و فروش میلگرد كم رونق بود و انتظار می رود هفته بعد پس از اتمام تعطيلات چين در شرق آسيا خريد میلگرد آغاز شود. بازگشت خريداران در شرق آسيا به بازار حمايت موقتی از بازار میلگرد ايجاد خواهد كرد و فولاد سازها به دليل بهتر بودن بازار بيلت بيشتر به فروش اين محصول روی خواهند آورد.

در حالی كه تركيه تلاش می كند تخفيف بيشتری در فروش ميلگرد ارايه ندهد و تلاش می كنند در فروش بيلت نيز تعادل ايجاد كند، افزايش قيمت واردات قراضه فشار مضاعفی بر فولاد ساز های تركيه وارد كرده است.

علاوه بر افزايش قيمت قراضه افزايش هزينه برق مورد نياز فولادسازها را در شرايط سختي قرار داده است تا جايی كه برخی از صادر كننده ها كه عجله ای برای  فروش ندارند قيمت های خود را به ۵۱۰ تا ۵۱۵ و حتی ۵۲۰ دلار FOB افزايش دادند. البته اين قيمت ها در بازار مورد پذيرش قرار نخواهد گرفت.

فرصت های جديد برای مغرب استيل در مراكش

مراكش وابستگی زيادی به منابع انرژی داخلی مانند زغال سنگ و نفت دارد. به همين دليل برنامه هايی براي ايجاد تنوع در انرژی های مصرفی انجام داده است و در قالب پروژه Gas to power مصرف گاز طبيعی را افزايش خواهد داد. در اين پروژه واحد توليد گاز طبيعی ، ۴۰۰ كيلومتر خط لوله گاز و نيروگاه گازی ۲۴۰۰ مگا واتی با سرمايه گذاری ۴٫۵ ميليارد دلار اجرا خواهد شد.

اين پروژه جديد باعث حمايت از فولاد سازهای داخلي به خصوص شركت مغرب استيل به عنوان تنها توليد كننده محصولات تخت خواهد شد. برای اجرای اين پروژه در  تناژهای بالايی به ورق سیاه و پليت مورد نياز خواهد بود. در همين راستا شركت مغرب استيل در حال برنامه ريزی براي توليد فولاد مورد نياز صنايع نفت و گاز است و معتقد است از اين فرصت برای افزايش سود اوری استفاده خواهد كرد.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری