آمار صادرات آهن آلات بازار جهانی در هفته جاری

3 ماه پیش2047بازدید0دیدگاه0امتیاز (0 رای)
آمار صادرات آهن آلات بازار جهانی در هفته جاری

افزايش صادرات محصولات تخت عربستان

صادرات ورق سیاه عربستان سعودي در ماه ژوئن تقريبا 6 برابر بيشتر از سال قبل 26,888 تن به ثبت رسيد. پس از امارات كه مشتری اصلی ورق سیاه عربستان است اسپانيا به عنوان يكی از مشتريان جديد كلاف گرم اين كشور محسوب می شود. صادرات كلاف سرد نيز در ماه آگوست سه برابر شد و به 7523 تن رسيد. در شش ماه ابتدای سال جاری صادرات ورق سیاه عربستان به 202,747 تن رسيد كه 89 درصد بالاتر از سال قبل است. در بين كشورهای مقصد صادرات عربستان علاوه بر اسپانيا، هند و تركيه نيز به تازگی اضافه شده اند. صادرات كلاف سرد اين كشور در دوره مذكور 76 درصد افزايش يافته و به 38,908 تن رسيد. لازم به ذكر است صادرات محصولات پوششی عربستان در شش ماه اول سال 21 درصد كاهش داشته و به 22,107 تن رسيد.

پروژه های ساختمانی جديد و افزايش تقاضای فولاد در امارات

پروژه عمرانی و ساختمانی بزرگی به ارزش 15 ميليارد درهم معادل 4 ميليارد دلار در خط ساحلی بين دبی و ابوظبی در امارات در دست اقدام است كه می تواند عامل افزايش تقاضای آهن آلات در اين كشور شود. باغ های Al Jurf به عنوان اولين بخش از اين پروژه بزرگ به ارزش 2 ميليارد درهم در ابتدای سال 2019 اغاز خواهد شد و تا سال 2021 با اتمام خواهد رسيد. كل پروژه در 30 كيلومت از خط ساحلی و در مساحت 370 هكتار اجرا خواهد شد.

كاهش قيمت ورق سیاه صادراتی CIS

صادر كننده های CIS كه برای چند هفته آينده شرايط چندان مثبتی در بازار محصولات تخت پيش بينی نمی كنند ، تخفيف های بيشتری در فروش های جديد خود اعمال كردند. ورق سیاه صادراتی اين منطقه با 5 تا 10 دلار كاهش نسبت به يك هفته قبل به  525 تا 535 دلار FOB برای توليد ماه نوامبر رسيد در حالی كه انتطار می رود 515 تا 520 در معاملات به ثبت برسد.

پيشنهادهای ارايه شده به تركيه 525 دلار و به خاورميانه 525 تا 530 دلار FOB گزارش شده است. در بازار شمال آفريقا اوكراينی ها 550 دلار CFR پيشنهاد دادند كه البته معامله ای در اين سطح گزارش نشد. آخرين سفارش های صادراتی اوكراين در شمال آفريقا به مصر بوده است كه به قيمت 525 دلار FOB انجام شد. در بازار اروپا شركت Severstal برای مشتريان جنوب اروپا 540 دلار FOB دريای بالتيك و برای مشتريان شمال اروپا 565 تا 575 دلار FOB مطرح كردند.

نهايتا در بازار شرق آسيا كه خريد نسبتا بهتری از صادر كننده های CIS داشتند، بر اساس شنيده ها محموله های فروش رفته از روسيه با ورق سیاه سنگين 565 دلار FOB به ثبت رسيد. با اين وجود به نظر می رسد  قيمت منطقی در اين بازار پايين تر باشد چرا كه پيشنهاد خريداران  در محدوده 565 تا 570 دلار CFR ويتنام قرار دارد.

قیمت ورق سیاه

افزايش رقابت در بازار و افت قيمت اسلب صادراتی CIS

شاخص اسلب صادراتی CIS در يك ماه اخير در روند كاهشی بوده است كه عمدتا به دليل افزايش عرضه اسلب برزيل به بازار و كاهش تقاضای خريد است. صادرات اسلب ايران با قيمت های جديد نيز عامل فشار بر صادر كننده های ديگر شده است. صادر كننده های CIS در محدوده 475 تا 480 دلار FOB دريای سياه پيشنهاد می دهند كه نسبت به 490 تا 500 دلار در اوايل سپتامبر كاهش محسوسی  دارد. علت اصلی كاهش اين افت قيمت افزايش حضور صادر كننده های برزيل در بازارهای جهانی است. به علاوه آخرين پيشنهادهای فروش اسلب ايران 485 دلار FOB بوده است و به عقيده يكی از تجار 460 دلار FOB برای اسلب ايران در بازار پذيرفته خواهد شد.

برخی از مشتريان اروپايی حاضر به پرداخت 480 دلار FOB دريای سياه هستند و در  آسيا اخرين معاملات اسلب در دو هفته قبل 500 دلار CFR به ثبت رسيد. انتظار می رود در هفته های آتی به دليل ضعيف بودن شرايط بنيادی بازار قيمت اسلب باز هم كاهش يابد. با اين وجود آمريكا مجددا برای واردات اسلب از برزيل سهميه تعيين كرده است كه باعث بازگشت مجدد برزيلی ها به اين كشور  خواهد شد. به همين دليل احتمال افزايش قيمت های فروش اسلب برزيل وجود دارد كه می تواند منجر به رشد قيمت های ديگر تامين كننده ها گردد.

كاهش بيشتر میلگرد صادراتی تركيه

در شرايطی كه فروش داخلی و صادراتی میلگرد تركيه به آرامی صورت می گيرد، صادر كننده ها تصميم گرفتند قيمت های خود را كاهش دهند و در تلاشند فروش به مقاصد خارجی را افزايش دهند. بيشتر فولاد سازها مذاكرات تحويل ماه نوامبر را 510 دلار FOB و بعضا 505 دلار انجام می دهند. خريداران در گزارش های خود اعلام كردند 500 و يا حتی پايين تر از آن نيز مورد قبول صادر كننده ها قرار خواهد گرفت. يكی از تجار می گويد امروز تحويل فوری میلگرد مزيتی محسوب نمی شود در حالی كه قبلا هر مقدار تناژ فروش نرفته میلگرد تركيه به راحتی در بازار جذب می شد.

در هفته جاری خريد و فروش با قیمت میلگردكم رونق بود و انتظار می رود هفته بعد پس از اتمام تعطيلات چين در شرق آسيا خريد میلگرد آغاز شود. بازگشت خريداران در شرق آسيا به بازار حمايت موقتی از بازار میلگرد ايجاد خواهد كرد و فولاد سازها به دليل بهتر بودن بازار بيلت بيشتر به فروش اين محصول روی خواهند آورد.

در حالی كه تركيه تلاش می كند تخفيف بيشتری در فروش ميلگرد ارايه ندهد و تلاش می كنند در فروش بيلت نيز تعادل ايجاد كند، افزايش قيمت واردات قراضه فشار مضاعفی بر فولاد ساز های تركيه وارد كرده است.

علاوه بر افزايش قيمت قراضه افزايش هزينه برق مورد نياز فولادسازها را در شرايط سختي قرار داده است تا جايی كه برخی از صادر كننده ها كه عجله ای برای  فروش ندارند قيمت های خود را به 510 تا 515 و حتی 520 دلار FOB افزايش دادند. البته اين قيمت ها در بازار مورد پذيرش قرار نخواهد گرفت.

فرصت های جديد برای مغرب استيل در مراكش

مراكش وابستگی زيادی به منابع انرژی داخلی مانند زغال سنگ و نفت دارد. به همين دليل برنامه هايی براي ايجاد تنوع در انرژی های مصرفی انجام داده است و در قالب پروژه Gas to power مصرف گاز طبيعی را افزايش خواهد داد. در اين پروژه واحد توليد گاز طبيعی ، 400 كيلومتر خط لوله گاز و نيروگاه گازی 2400 مگا واتی با سرمايه گذاری 4.5 ميليارد دلار اجرا خواهد شد.

اين پروژه جديد باعث حمايت از فولاد سازهای داخلي به خصوص شركت مغرب استيل به عنوان تنها توليد كننده محصولات تخت خواهد شد. برای اجرای اين پروژه در  تناژهای بالايی به ورق سیاه و پليت مورد نياز خواهد بود. در همين راستا شركت مغرب استيل در حال برنامه ريزی براي توليد فولاد مورد نياز صنايع نفت و گاز است و معتقد است از اين فرصت برای افزايش سود اوری استفاده خواهد كرد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد