بازار آهن آلات در رکود

3 ماه پیش1692بازدید0دیدگاه5امتیاز (1 رای)
بازار آهن آلات در رکود

رکود در بازار آهن آلات ایران

به گفته علی اکبر سمیعی: رکود در بازار مسکن علاوه بر کسادی خرید و فروش یا افزایش اجاره بها نشده سبب تسریع این رکود به صنایع مرتبط با این بخش از جمله صنعت فولاد، آهن آلات، سیمان و سایر مصالح ساختمانی شده است. هم چنین خبرگزاری ترند طی گزارشی به بررسی رکود در بازار آهن آلات در کشور ایران پرداخته است. محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن‌آلات طی گزارش بیان کرده است: علاوه بر این که قیمت های جهانی آهن و سنگ‌ معدن طی چند هفته اخیر در بازارهای جهانی افزایش یافته است با این حال این موضوع سبب خروج بازار آهن ایران از رکود نشده است و به بهبود وضعیت این بازار کمکی نکرده است.

آزاد افزود: بخش مسکن و ساختمان سازی در ایران هم چنان در حال رکود می باشد و تعداد پروژه‌ ها‌ی ساختمانی در ایران هر ساله رو به کاهش می رود. هم چنین افزایش قیمت‌ ها‌ی جهانی نیز کمکی به خروج بازار آهن آلات کشورر ایران از رکود نکرده است. زیرا افزایش قیمت آهن اثر مستقیمی روی عرضه و تقاضا نداشته است. به گفته منابع خبری در حال حاضر افزایش قیمت ‌ها‌ در بازار جهانی به نفع تولید کنندگان ایرانی می باشد زیرا با ادامه این روند آن ها می توانند محصولات خود را با قیمت ‌ها‌ی بالاتری صادر کنند.

آزاد بیان کرد: میزان نرخ شمش آهن در بازار ایران از اواخر ماه ژوئن تا 40 درصد افزایش یافته است و همین امر سبب شده است که قیمت محصولات آهنی افزایش یابد. اخبار رسیده حاکی از آن است که در حال حاضر قیمت هر کیلو آهن در بازار ایران 6/0 دلار می باشد در حالی که چند ماه قبل قیمت این محصول 49/0 دلار بوده است. با این حال افزایش قیمت سهام صنایع فولادی و معدنی نیز نتوانسته است به خروج بازار آهن از رکود کمک کند.

خرید فروش آهن آهن آلات قیمت میلگرد قیمت ورق گالوانیزه تیرآهن

رکود صنایع به علت افزایش قیمت آهن آلات

در همین حال، عضو کمیسیون صنایع مجلس درباره افزایش قیمت آهن در بازار ایران، بیان کرده است: به علت رانت و بورسی که در کشور وجود دارد رقابتی شدن آهن در بازار داخلی دچار مشکل شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط خوبی در بازار ساخت مسکن وجود ندارد، بیان کرد: افزایش قیمت آهن آلات هم چنین سبب افزایش قیمت خودرو و محصولات دیگر صنایع از جمله لوازم خانگی شده است که منشاء مواد اولیه تمامی این محصولات از آهن آلات می باشد.

رضیان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت آهن آلات برای اقتصاد و صنعت کشور خبر خوبی نیست، افزود: افزایش قیمت آهن در بازار مشکلات متعددی را ایجاد کرده است و سبب افزایش رکود بیشتر گشته است، با این حال دلایل افزایش قیمت آهن باید پیگیری گردد. هم چنین جلسه ‌ای حدود یک ماه گذشته با حضور متولیان ذوب‌آهن اصفهان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برگزار شده است. ذوب‌آهن اصفهان به شرکت شستا که زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شده است که حدود 5 هزار میلیارد بدهی دارد و باید این مسئله که آیا افزایش قیمت آهن ناشی از این موضوع است یا خیر، بررسی گردد.

هم چنین افزایش قیمت آهن می‌ تواند سبب افزایش رکود بازار مسکن و دیگر صنایع وابسته به آهن کندگردد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیمی از صنعت کشور وابستگی شدیدی به آهن دارند، بیان کرد: افزایش قیمت آهن آلات به عنوان قسمت عمده ماده اولیه بیش از نیمی از صنعت کشور می ‌تواند شرایط بسیار نامطلوبی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد نماید.

تداوم رشد قیمت ها در بازار داخلی کشور

به گفته منابع خبری در حال حاضر تداوم رشد قیمت های جهانی محصولات فولادی سبب شده است تا رشد قیمت ها در بازار داخلی هم چنان ادامه یافته تا جایی که قیمت میلگرد برای اولین بار در سال های اخیر از رکورد قیمت 2500 تومانی عبور کرده است. دستیابی به قیمت 2500 تومان در بازار میلگرد تا مدت ها رکوردی دست نیافتی به نظر می رسید که اکنون به سادگی توسط تولیدات ذوب آهن در بازار تهران به دست آمده است. اهمیت رشد قیمت میلگرد در جایی واضح تر می شود که همین کالا طی ماه های گذشته نزدیک به میزان 1600 تومان قیمت گذاری شده است که مبلغ بسیار کم تری بوده است.

اخبار رسیده حاکی از آن است که در صورت رشد بیشتر قیمت های جهانی شاید قیمت میلگرد افزایش بیشتری نیز یابد. اما حجم تقاضا در بازار داخلی بسیار محدود بوده است و اکثر خریداران برای خرید محصولات صبر کرده اند تا ببینند چه آینده ای پیش روی این بازار قرار دارد. هنوز نمی توان به وضوح در مورد آینده بازار میلگرد ایران اظهارنظر کرد. هم چنین ثبت میلگرد 2530 تومانی ذوب آهن اصفهان در بازار تهران پس از شکستن رکوردهای ماه های اخیر ، بالاترین نرخ در چند سال اخیر به شمار می رود که اتفاقی بسیار مهم در بازار فولاد ایران محسوب می گردد.

اگرچه رشد قیمت های ذوب آهن در بازار آزاد به گونه ای می باشد که نمی توان تأثیرگذاری آن را بر سایر بازارهای فولادی نادیده گرفت. با این حال افزایش بهای شمش در روزهای گذشته در بورس کالا و بازار آزاد در کنار تداوم رشد قیمت ها در بازارهای جهانی که حتی برای قیمت ورق گرم سرعت بیشتری داشته است، سبب شده است تا اتفاقی جدید در بازار فولاد رخ دهد که قیمت ها را تا جایی افزایش دهد که بی سابقه بوده است. اخبار رسیده حاکی از آن است که نگرانی از ادامه رشد قیمت محصولات فولادی و هم چنین نگرانی از سقوط نرخ آن نیز در کنار افزایش بهای شمش ابهامات گذشته در بازار فولاد را تکرار کرده است.

خرید میلگرد کارخانه ذوب آهن

با این حال با فرض تداوم رشد قیمت های جهانی ، فعالان بازار منتظر نشسته اند تا شاید بتوانند سیاست تجاری واضحی را برای خود مشخص نمایند. این در حالی است که روند افزایشی فعلی به احتمال زیاد از پتانسیل تداوم مداومی برخوردار شده است یعنی باید باز هم باید منتظر رشد بیشتر قیمت ها باشیم مگر آن که تغییری در اوضاع بازار ایجاد شود. به نظر می رسد فعالان بازار نسبت به قیمت های فعلی بیشتر حالت متعجب به خود گرفته اند تا بازی در زمین رشد قیمتی بنابراین با فرض کاهش جدی حجم تقاضا هنوز نمی توان به کاهش قیمت ها امیدوار بود.

از طرف دیگر وضعیت قیمت ها در حال حاضر به گونه ای می باشد که بازار در هفته جاری تازه آغاز به کار کرده ولی افزایش نرخ از سوی تولید کنندگان اصلی که اغلب محصولات خود را از سنگ آهن تولید می کنند قرائت غالب در بازار را ایجاد کرده و آن ها در نهایت برای این بازار تعیین قیمت می کنند. با این حال اگر برخی از دوره های زمانی محدود را در نظر نگیریم و انتظار ادامه رشد قیمت ها را داشته باشیم باید گفت که نرخ های فعلی یکی از بالاترین قیمت ها در تاریخ معاملات فولاد به شمار می آید و همین مورد نشان می دهد که باید توجه بیشتری را به این سمت معطوف داشت آن هم در وضعیتی که هنوز هیأت حاکمه در رأس بدنه تصمیم سازی وزارت اقتصاد و صنعت مستقر نشده و سایر بخش های داخلی هم توجه چندانی به این بازار ندارند.

این وضعیت خود علتی دیگر برای ادامه رشد قیمت هاست ولی حد نهایی این رشد قیمت شاید غیر قابل حدس باشد. تا زمانی که افزایش قیمت های جهانی ادامه داشته باشد و نرخ تعرفه واردات تغییر نکند این وضعیت در بازار آزاد ادامه خواهد داشت مگر آن که تغییری در این بازار رخ دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد