1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

موضوع شکست در غلطک های نورد تیرآهن

کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران یکی از بزرگترین و مهم ترین کارخانه های صنعتی کشور ما می باشد که در حدود سال 1343 احداث گردید. این کارخانه در سال 1372 توسط یکی از شرکت های خارجی بازسازی گردید. محصولات این کارخانه در بخش های مختلف صنعتی و ساختمانی کشور مورد استفاده است. این مجموعه از واحدهای تولیدی ذوب و ریخته گری نورد میلگرد و مفتول نورد تیرآهن ، لوله سازی و ماشین سازی تشکیل گردیده است.

کارخانه ذوب و ریخته گری قادر به تولید شمش فولادی با ابعاد مختلف و با طول های تا 8 متر است. مواد اولیه این واحد تولیدی آهن قراضه، آهن اسفنجی، چدن، آهک و فروآلیاژها است.

کارخانه نورد میلگرد و سیم مفتولی شامل سه خط تولید است که در خط 1 توانایی تولید میلگرد ساده و آجدار به قطر 18 تا 32 میلی متر به صورت شاخه ای 12 متر از جنس اس تی 37 یا اس تی 50 وجود دارد. در خط 2 و 3 نیز مفتول ساده 5/5 تا 12 میلی متر از همان جنس و با همان طول تولید می گردد.

بررسی نورد در کارخانجات و مشکلات موجود

کارخانه نورد میلگرد شامل یک کوره فشارنده است. کارخانه نورد تیرآهن نیز شامل دو خط تولید 630 و 650 است. در خط 630 تولید انواع شمش و تیرآهن بال موازی و بال شیبدار به اندازه های 120 و 140 میلی متر با طول 180 میلی متر به طول 12 متر ، نبشی بال مساوی به اندازه های 60 تا 90 میلی متر ، ضخامت های 5 تا 10 میلی متر و به طول 12 متر و نهایتا ناودانی بال باریک شیبدار به اندازه های 100 تا 160 میلی متر به طول 12 متر، مقدور است.

مواد اولیه این کارخانه شمش فولادی از جنس st37 است که ابعاد آن از 120*120 میلی متر مربع تا 200*200 میلی متر مربع بسته به محصول متغیر است.

کارخانه لوله سازی نیز توانایی تولید لوله های درز جوش 1 تا 2 اینچ به صورت سیاه و گالوانیزه در طول های 6 تا 12 متر و ضخامت 2 الی 65/3 میلی متر طبق استاندارد بی اس 1387 و دین 2440 و لوله های بدون درز به قطر تا 15 اینچ به طول 6 تا 12 متر در دو نوع متوسط و سنگین طبق استاندارد دین 2440 و دین 2441 را داراست. کارخانه صنایع فلزی نیز شامل سه کارگاه پروفیل سازی ، تولید الکترود و محصولات مفتولی است.

بررسی مشکلات کارخانه قوطی و پروفیل

در کارگاه پروفیل سازی به ترتیب پروفیل ، قوطی ، فریم وزد 180 و در کارگاه مفتول شبکه های فولاد سیم سیاه نرم با قطر تا 6 میلی متر ، سیم خاردار با قطر 5/2 میلی متر و کشش مفتول از 9 تا 5/0 میلی متر و گالوانیزاسیون مفتول های تا قطر 4 میلی متر صورت می پذیرد. یکی از مشکلات مطرح در مجموعه تولیدی گروه ملی صنعت فولاد ایران پایین بودن عمر عملی غلطک های موجود در فرایند نورد تیرآهن نسبت به عمر پیشنهادی سازنده و شکست زودرس این اجزا است.

خط نورد تیرآهن که توسط شرکت ایتالیایی طراحی و نصب گردیده متاسفانه در سال های پس از نصب و راه اندازی همواره دچار مشکل بوده است. در سال 1372 با کوشش جمعی از کارکنان متعهد این واحد طرحی به منظور بهینه سازی نحوه عملیات غلطک ها ارائه گردید که در راستای مرتفع کردن مشکل کمک شایان توجهی نمود اما هنوز هم اثرات شکست غلطک ها در فرایند تولید تیراهن محسوس می نماید.

دلایل شکست غلطک ها چیست

در سال های اخیر فرایندهای نورد داغ توسط محققین زیادی تحت بررسی قرار گرفته است. جالب توجه است که حجم اعظم این تحقیقات در مورد نورد داغ انجام گرفته است. در این میان به دلیل این که مساله نورد تیرآهن به مقطع مورد نظر بوده است با وجود جستجوی بسیاری که در این مورد انجام شده است متاسفانه مقاله های چندانی پیدا نشد.

لذا به نظر می رسد کار تحقیقاتی در این زمینه بیشتر توسط محققینی که در شرکت های مختلف طراحی کار می کنند صورت گرفته و جزء اسناد و مدارک کاری شرکت باشد که به ندرت در دسترس عموم علاقمندان قرار می گیرد و اگر هم موجود باشد به زبان های بین المللی نیست. اوروان و پاسکو روش تقریبی خوبی برای براورد نیروی نورد در نورد گرم مقاطع به دست آوردند که نتایج به دست آمده برای ضریب اصطکاک 3/0 نزدیکی مناسبی با مقادیر عملی دارند.

ونتر با استفاده از برنامه کامپیوتری معادلات غیر همگن را برای نورد تخت حل کردند. یکی از موارد مهم و اساسی در براورد بار در نورد تیرآهن بررسی سطح تماس فلز نورد شده با غلطک های شیاری است.

1/5
1رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری