0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

چند نکته قابل تامل از بازار شمش

در روزهای اخیر نوسانات قیمت شمش فولادی تاثیر زیادی بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی داشته است. شمش که با نرخ پایه ۲۲۰۰ تومان چندی پیش، چندان مورد استقبال حوزه نورد داخلی نشد؛ با همکاری و همیاری بازارسازی ها و نوسان گیری های حوزه القایی و نورد؛ و البته خوش اقبالی حاصل از نگرانی هایی که از سمت نزدیک شدن به زمان تعیین و تکلیف برجام و از ناحیه دلار ۶۴۰۰ تومانی این لحظه بازار سیاه ارز به وجود آمده است؛

به گفته گزارشگر فولاد قطعا چنان چه اگر با دلار ۴۲۰۰ تومانی و بر اساس شمش ۵۰۷٫۵ دلاری دریای سیاه عرضه شود؛ از استقبال شایان توجهی برخوردار خواهد شد؛

اما ..

از طرفی نوع اطلاعیه عرضه کمی متفاوت دیده شده و حاوی نکاتی قابل تامل است :

۱) اعلام شده متقاضی درخواست خود را به طور مستقیم به دفتر فروش خود فولادساز ارجاع دهد که این موضوع یکی از شاهکارهای بازار فولاد کشور است ! مگر قرار نیست بورس کالا نقش شفاف سازی بازار را ایفا نماید؛ به خصوص برای کالایی که؛ این شمش مبنا و تعیین کننده نرخ بسیاری از کالاهای وابسته به آن مثل آهن اسفنجی می باشد ؟!

۲) اعلام شده عرضه اعتباری : این طور استنباط می شود که عرضه کننده با این نوع معامله قصد بالاتر اعلام کردن نرخ پایه را داشته باشد.

۳) با ارجاع درخواست ها به دفتر مرکزی خود فولاد ساز، از نگاهی دیگر این طور استنباط می شود که فولادساز احتمالا قصد عرضه حجم بیشتری از کالا به متقاضیان غیر همیشگی و با کشف دامنه وسیع تری از مشتری را داشته باشد.

شرایط مشابه در بازار قراضه آهن

قراضه آهن هم از این خوان پهن شده بی بهره نمانده است؛ بنا بر گزارش روز گذشته نرخ باکس، حداقل در ۹ مبدا خرید، روند قیمت افزایشی بوده به طوری که متوسط نرخ خرید قراضه آهن با احتساب مالیات ارزش افزوده ۱۷۵۶ تومان به ثبت رسیده است.

قیمت ناودانی اصفهان

این نرخ در نهایت بر روی قیمت مقاطع فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی تاثیرگذار خواهد بود.

برخی از فعالان حوزه شمش القایی اذعان می نمایند که علاوه بر این قیمت های پایه؛ حداقل کیلویی ۵۰ الی ۱۰۰ تومان پاداش تحت عناوین مختلف به فروشندگان پرداخت شده و آنها را تطمیع می نمایند؛

این مورد را جویا شدیم جواب دیگری از برخی مطلعین برای آنها منعکس شده مبنی بر این که این موضوع مسئله تازه ای نیست و مدت هاست که بحث این پاداش پابرجاست با این تفاوت گاهی کم و زیاد می شود؛ مضاف بر این که گفته می شود بنا بر نظارت ضعیف بر این حوزه؛ به غیر از خریدهای شرکتی و رسمی، تقریبا در اغلب معاملات قراضه آهن مالیات ارزش افزوده ای رد و بدل نمی شود

تحلیل شرایط فعلی بازار:

شرایط بازار به گونه ایی است که بخشی از تجار و فروشندگان از فروش محصولاتشان امتناع کرده و بعد از اعلام قیمت ها توسط بورس را برای فروش و اعلام قیمت وعده می دهند.

بخشی دیگر فروش های خود را بر اساس پیش بینی افزایشی خود در حاشیه افزایش نرخ ارز و طلا با ۳۰   تا۱۰۰  تومان افزایش قیمت برای محصولات از جمله قیمت ناودانی و نبشی اعلام می کنند و همچنان به افزایش قیمت خود ادامه میدهند.

عرضه کنندگان تقریبا به تغییرات نرخ دلار, سکه, فیلتر تلگرام و تمدید برجام توجه کرده و سعی می کردند در اعلام قیمت محصولاتی از جمله قیمت ناودانی و نبشی و پروفیل و سایر کالاها موارد بالا را مد نظر قرار بدهند.

هم چنین دیده می شود که قیمت دلار در بازار غیررسمی از ۶۴۵۰ تومان عبور کرده و خبری از ارائه و تحویل ارز ۴۲۰۰ در کار نیست!!!

تبعات افزایش ۱۰۰ تومانی شمش در روز گذشته …

متاسفانه بازار دچار التهاب و اضطراب شدید گردیده است؛ منشأ این بازارسازی ها حوزه شمش القایی است که قراضه را در قله قیمت و حداکثر ۱۸۰۰ تومان خریداری می نماید…

۱۸۰۰ + ۵۰۰ + ۳۰۰ = ۲۵۰۰

در اوج قیمت های حتی حبابی هم قیمت میلگرد آجدار بالای ۲۵۰۰ توجیه منطقی ندارد؛

دلار ۶ یا ۷ یا حتی ۱۰ هزار تومانی ارتباطی با قراضه ۱۸۰۰ تومانی ندارد؛

به هوش باشید که این آتش خرمنی که در آن دمیده می شود؛ سخت گریبانگیر بازار خواهد شد …

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری