0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

نشانه های کاهش قیمت ناودانی در بازار ایران

در روز گذشته شاهد نشانه هایی از کاهش قیمت ناودانی و نبشی در بازار آهن آلات داخلی بودیم. این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت این محصولات تمایل بیشتری به سمت کاهش قیمت داشته است. بنابراین کاهش میزان تقاضای موثر در بازار در آهن آلات بر قیمت ناودانی تاثیر داشته است. در برخی مبادی نیز شاهد ثبات قیمت در بخش نبشی ناودانی بودیم.

در حال حاضر میزان تقاضا و عرضه بر این بازار حکمفرما می باشد و با وجود کاهش میزان تقاضا قیمت ها نیز کاهش خواهد یافت. شرایط بازار نبشی ناودانی را در حال حاضر بایستی جدی گرفت زیرا کاهش میزان تقاضا در این بخش طی روزهای اخیر شرایط نامساعدی را فراهم کرده است. این در حالی است که نوسانات قیمت دلار نیز تاثیر زیادی بر این بازار داشته است.

طی روز گذشته شاخص دلار با 0.6 درصد كاهش به  پايين ترين رقم طي يك ماه اخير رسيد. اين اتفاق پس از آن رخ داد كه خبري مبني بر بازنگري ذخاير ارزي توسط پكن منتشر شد كه مي تواند به كاهش و يا توقف خريد اوراق خزانه داري امريكا منجر شود.

اين تصميم مبين اين مطلب است كه مقامات چين قصد دارند ذخاير ارزي خود را از دلار امريكا جداسازي نمايند. ارزش دلار در حال كاهش در برابر ساير ارزها بوده و پوند انگليس امروز توانست كل كاهش ارزش اخير خود را جبران نمايد.

تاثیرات قیمت دلار بر بازار نبشی ناودانی

در اين ميان بيشترين ضرر متوجه خزانه داري امريكا است، چرا كه تنها طي امروز بازده اوراق قرضه ده ساله ايالات متحده به سود 2.59 درصد رسيد. در حالي كه نگاه همه به اوراق قرضه و ارزها مي باشد، طلا نيز يكي از برندگان بازار مي باشد،  چرا كه قيمت امروز حتي به 1327.7 دلار نيز رسيد و در ساعات پاياني كمي تعديل شد. اين بالاترين رقم از سپتامبر سال گذشته مي باشد.

اين اخبار از منابع نزديك به بازار استخراج شده است و هنوز مقامات رسمي اين موضوع را تاييد ننموده اند. اينكه چين واقعا تصميم دارد خريد اوراق خزانه داري امريكا را كم يا متوقف كند هنوز تاييد نشده، اما بازار به اين موضوع واكنش خود را نشان داده است.

قیمت ناودانی

اگر چين ذخاير ارزي خود را از دلار شيفت كند، واكنش بازار واكنش درستي بوده است، حال، سوال اينجاست كه از اين پس كدام ارز بيشترين منفعت را از اين حركت پكن خواهد برد؟ بنابراین تمامی تصمیمات جدید بر قیمت آهن آلات و قیمت ناودانی و نبشی نیز تاثیرگذار بوده است.

هم چنین طی روز گذشته دولت آمريكا علي رغم هياهوي فراوان قبلي و همانطور كه انتظار مي رفت از برجام خارج نشد و تعليق تحريم ها را امضا كرد. اگرچه حتي در صورت خروج احتمالي ، با توجه به تنها ماندن اين كشور در سياست جهاني، لا اقل در كوتاه مدت تأثيري بر اقتصاد داخلي قابل تصور نيست اما از چند روز قبل  در برخي بازارها  (بورس، طلا و ارز) نوعي انتظار و واكنش هاي هيجاني نسبت به اين موضوع حاكم بود  و روز گذشته نيز با اعلام نتيجه اين تصميم شاهد مثبت شدن بورس  و البته كاهش نرخ ارز  هستيم.

فروکش کردن هیجانات ابتدای دی ماه

در بازار نبشی ناودانی اما روز گذشته جوي آرام حاكم بوده است و در اكثر مبادي قيمت ها بدون تغيير نسبت به روز گذشته اعلام شده است. به نظر مي رسد با فروكش كردن هيجان هاي ابتداي دي ماه، طي يك ماه آينده بازار آهن آلات به خصوص در بخش مقاطع ساختماني بدون تنش و نسبتا آرام باشد و پیش بینی می شود که قیمت ناودانی و نبشی نیز ثابت باقی بماند. طی بررسی های صورت گرفته قیمت ناودانی کارخانه اصفهان طی هفته گذشته ثابت بوده است و برای ناودانی سایز 6 به میزان 2430 تومان گزارش شده است.

این در حالی است که قیمت این محصول طی هفته گذشته به میزان کم تری گزارش شده بود. هم چنین قیمت ناودانی کارخانه اصفهان برای سایز 8 نیز طی هفته گذشته ثابت بوده و به میزان 2380 تومان گزارش شده است. هم چنین قیمت ناودانی کارخانه اسپیرال نیز با ثبات همراه بوده است ولی نسبت به هفته قبل از آن روند صعودی داشته است. قیمت ناودانی کارخانه اسپیرال برای سایز 6 طی هفته گذشته به میزان 2470 تومان گزارش شده است.

هم چنین قیمت ناودانی کارخانه مشهد نیز طی هفته گذشته ثابت باقی مانده است ولی نسبت به قیمت اعلام شده طی هفته قبل از آن روند نزولی داشته است. بنابراین اکثر قیمت های اعلام شده برای ناودانی طی هفته گذشته در کارخانجات مختلف ثابت بوده است.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0