خاموت و موارد استفاده در صنعت آهن آلات

4 ماه پیش2187بازدید0دیدگاه1امتیاز (1 رای)
خاموت و موارد استفاده در صنعت آهن آلات

طریقه گذاشتن خاموت آماده در قسمتی که ستون کوتاه تشکیل می شود: طبق آئین نامه های زلزله و تجربه های بدست آمده از زلزله ها از ایجاد ستون کوتاه در صورت امکان باید خودداری کرد. دلیل این مسئله را به این صورت می توان توضیح داد که سختی ستون با عکس مکعب طول آن متناسب است.

آنچنان که به طور مثال یک سوم طول ستون آزاد بماند، سختی آن نسبت به ستون های کاملاً آزاد 27 برابر می شود. بدین ترتیب این ستون های کوتاه بخش کلی از نیروی برشی طبقه را جذب می کنند و به علت کوتاه بودنشان حالت شکست برشی بیشتر می شود. در شکل زیر جزئیاتی را عرضه می دهم که از دستور ساخت هندوستان برگرفته شده است. این آئین نامه راه حلش این است که در تمام طول ستونی که مثلا یک و نیم طبقه آن ستون را قطع کرده و ستون کوتاه ایجاد شده باید خاموت گذاری فشرده باشد. برای اطلاع از قیمت میلگرد و خاموت می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

نصف طبقه باعث به وجود آمدن ستون کوتاه شده است

خاموت گذاری فشرده در تمام ارتفاع ستون سمت چپ

نحوه خاموت گذاری

به تفاوت خاموت گذاری دو ستون توجه شود. لذا ما طراحان و ناظرین باید به این قضیه دقت کنیم. این موضوع در ستون های راه پله هم پیش می آید. یعنی تیرهای میان طبقه باعث ایجاد ستون کوتاه می شوند. با توجه به قضیه بالا نتیجه می گیریم که در کل طول ستون های راه پله خاموت گذاری باید فشرده باشد.

نحوه اجرای ستون

برای آرماتوربندی ستون طبقه بندی زیر انجام می‌ شود.

- خم‌ کردن ریشه ستون

- منتقل کردن خاموت‌ ها از محل ساخت خاموت به محل ستون

- جاگذاری خاموت‌ ها در درون ریشه ستون

-منتقل کردن میلگردهای طولی ستون از محل آماده‌ شدن به محل ستون

- تعیین کردن محل قرار گرفتن خاموت‌ ها بر روی میلگرد طولی به وسیله گچ

- بستن میلگردهای طولی ستون با میلگرد ریشه هم ‌قطر توسط سیم

- منتقل کردن خاموت‌ ها به محل تعیین شده با گچ و بستن آن‌ ها به میلگرد

- دیلم زدن

خاموت گذاری میلگرد

بررسی روش های خاموت گذاری

  • خم ‌کردن ریشه ستون

ستونی كه باید توسط آرماتور بسته شود یا بر روی تراز پی قرار دارد یا بر روی ستون طبقه‌ پایین قرار گرفته است. برای این كه ستون با پی در ارتباط باشد مقداری از میلگردها را به عنوان میلگردهایی كه باید به آن‌ ها جوش زده شود در داخل پی قرار می‌ دهند این میلگردها را ریشه ستون در داخل پی گوییم. برای این كه ستون طبقه بالا با ستون طبقه پایین متصل باشد میلگردهای ستون طبقه پایین را تا میزانی از كف طبقه بالا ادامه می‌ دهند و بعد میلگردهای ستون را به آن‌ ها پیوند می‌ زنند.

از زمان اجرا شدن این ریشه تا زمان اجرا شدن ستون به علت محیط كارگاه و جا به‌ جایی همه نوع وسایل در این محیط و عوامل دیگر این ریشه‌ ها ممكن است از حالت و راستای اولیه خود بیرون شوند به همین علت برای اجرای ستون این میلگردها باید به جهت اولیه خود برگردند برای این امر کلا با آچار F خم زده می‌ شوند یا ممكن است از لوله استفاده شود.

طریقه خم‌ زدن به این شکل است كه میلگرد در داخل دهانه آچار F قرار می‌ گیرد و بسته به سویی كه باید تحت آن جهت بچرخد آچار F را اهرم كرده آچار F را در آن جهت بچرخد یا میلگرد را درون لوله قرار می‌ دهیم و خم می‌ زنیم.

سایر موارد

  •  منتقل شدن خاموت‌ ها از جای درست کردن خاموت به محل ستون

در محیط مجموعه یك بخشی مختص به درست كردن خاموت‌ ها دارد. در این محیط میله گردها خم زده می‌ شوند و به صورت خاموت در می‌ آیند برای این جهت وسیله خاصی در محیط كارگاه ساخته می‌ شود این وسیله عبارت است از یك تخته كه بر روی آن چند صفحه میخ شده است و بر روی صفحه ها نیز میلگردهای كوچكی جوش داده شده‌ اند تعداد میلگردها بر روی صفحه و همچنین فاصله صفحات از یكدیگر به اندازه خاموت بستگی دارد.

محل درست کردن ستون با محل ستون امکان دارد چند طبقه اختلاف داشته باشد بعد از درست شدن خاموت‌ های مربوط به یك ستون آنها به ریسمانی كه قلابی به آن اتصال کرده قرار می‌ دهند و به بالا می‌ كشند این كار در چند مرحله صورت می‌ گیرد.

  •   نهادن خاموت‌ ها در داخل ریشه ستون

بعد از منتقل کردن خاموت‌ ها به جای ستون آنها در داخل ریشه جا نهاده می‌ شوند. این كار امکان دارد با اعمال نیرو به وسیله دیلم یا چكش صورت گیرد تعداد خاموت‌ ها را نقشه تعیین می‌ كند

  • منتقل کردن میله گردها طولی ستون از قسمت آماده ‌شدن به محل ستون

در محیط كارگاه یك فضا مختص به قطع شدن میلگردها دارد بریدن میلگردها به 2 روش صورت می‌ گیرد

قیچی به وسیله هوا

اغلب برای بریدن میلگردها خیلی نازك از قیچی استفاده می‌ شود

برای بریدن میلگردها با قطر بالا از هوا استفاده می‌ شود

برای بریدن میلگرد به این صورت عمل می‌ شود:

از آن جهت كه همه میلگردهای یك ستون و یا حتی تمام ستون‌ های یك طبقه دارای یك ارتفاع هستند به خاطر این علت برای برش تعدادی میلگرد را در پهلوی هم به صورتی قرار می‌ دهند كه ابتدا و انتهای آن‌ ها كاملاً در یك راستا باشد برای گذاشتن ابتدا و انتهای میلگردها در یك جهت از ضربه با چكش استفاده می‌ شود. بعد از آن بسته به مقدار مورد احتیاج میلگردها را با گچ نمره گذاری می‌ كنند و سپس تک به تک از محل نشانه گذاشته شده توسط گچ در داخل دستگاه قرار داده می‌ شوند و بریده می‌ شوند.

مکان نصب ستون با محل برش میلگردها امکان دارد چند طبقه فاصله داشته باشد برای انتقال میلگردها از یک طناب كه یك قلاب به یک سر آن متصل است استفاده می‌ كنند و آن را از مكان برش میلگرد به میلگرد می‌ بندند و یك نفر كه در محل ستون است میلگرد را به بالا می‌ كشد و در كنار ستون قرار می‌ دهد.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد