برشکاری میلگرد و ابزارهای موردنیاز

2 ماه پیش8033بازدید0دیدگاه3.3امتیاز (25 رای)
برشکاری میلگرد و ابزارهای موردنیاز

میلگرد از مصالح پر مصرف در صنعت ساختمان‌سازی است که در اسکلت‌بندی ساختمان نقش مهمی دارد. خم و برش میلگرد همواره یکی از دغدغه‌های فعالان حوزه آهن بوده‌ است. مقاطعی که از فولادهای دایره‌ای شکل تشکیل شده‌اند و قطر و عرض متفاوتی دارند را میلگرد می‌گویند. میلگرد را می‌توان با استفاده از ترکیبات اولیه مختلف تولید کرد، ترکیب مواد اولیه یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت میلگرد آلیاژی است. این محصول در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شود. میلگردها با قطر استاندارد بین 6 تا 60 میلی‌متری تولید می‌شوند. البته در ایران تنها قطرهای 6-32 را می‌توانید راحت تهیه کنید. افرادی که به قطرهای بزرگ میلگرد نیاز دارند باید آن را به کارخانه تولید کننده مدنظر سفارش بدهند. میلگردها در بیشتر مواقع به صورت شاخه‌های 12 متری تولید می‌شوند، هرچند شما می‌توانید میلگردهای زیر 10 میلی‌متر را به صورت کلافی نیز تهیه کنید. به دلیل بالا بودن قیمت میلگرد و حساسیت کار با این محصول، بهتر است پیش از خم و برش آن اطلاعات کافی در خصوص این فرآیند را به دست آورید. در این مقاله در .مورد ابزارهای برش میلگرد برای شما مخاطب گرامی توضیح می‌دهیم

مشاهده نسخه pdf مقاله : 10 ابزار برش میلگرد

آئین نامه برش میلگرد

روش‌های مختلفی برای برش میلگرد در صنعت وجود دارد که شامل روش سرد و گرم می‌شود. در روش سرد برای برش محصول نامبرده از ابزارهایی چون قیچی ساده، قیچی‌های دستی که روی پایه نصب شده‌اند و ماشین‌های برقی گیوتین می‌توان استفاده کرد. هنگام استفاده از قیچی دستی ساده باید به وزن میلگرد دقت کرد و متناسب با سایز و ضخامت محصول، بهترین روش را برگزید. قیچی دستی برای بریدن این محصولات با ضخامت کم استفاده می‌شود که در اندازه و قدرت‌های متنوعی در بازار موجود هستند. برای بریدن محصولاتی با ضخامت بالاتر بهتر است از قیچی‌هایی که روی پایه نصب شده کمک گرفت. به کمک ماشین‌های برقی نیز می‌توان هر ضخامتی را برش زد. این دستگاه‌ها دو وظیفه بر عهده دارند ابتدا محصول را برش داده و سپس آن را توسط بازوی هیدرولیک خم می‌کنند. برای بریدن میلگردهای قطور می‌توان از روش برش گرم کمک گرفت. البته انجام این روش تنها با اجازه مسئولین ناظر امکان پذیر است. در این روش از دستگاه برنول و گاز اکسیژن و بوتان کمک گرفته می‌شود. این روش روی بعضی از مشخصات محصول تاثیرگذار است به عنوان مثال مقاومت کششی محصول کاهش می‌یابد به همین دلیل روش برش سرد مطلوب‌تر است.

روش های برش میلگرد

همان‌طور که ذکر شد این محصول را به دو روش می‌توان برش داد که شامل روش سرد و روش گرم است. در ادامه به بررسی کامل روش‌های برشکاری میلگرد خواهیم پرداخت.

 • برش به روش سرد

روش برش سرد و برش میلگرد دستی برای میلگرد بهتر است و خواص آن را بیشتر حفظ می‌کند و در کیفیت محصول تاثیر بیشتری می‌گذارد. برای استفاده از این روش باید به وزن میلگرد توجه کرد و براساس وزن، سایز و ابعاد آن، بهترین روش برش را برگزید. در برش سرد حرارت به صورت مستقیم با محصول در تماس نیست و کالا به اندازه دلخواه برش داده می‌شود. دستگاه‌های برشی مانند واتر جت، اره نواری، اره دیسکی، اره دستی، اره لنگ به روش برش سرد عمل می‌کنند.

در این روش مزایا و معایبی وجود دارد که می‌توان گفت بسته به کاری که داریم می‌توانیم از این روش‌ها استفاده کنیم. ویژگی‌هایی چون:

 • عدم تغییر در ساختار مولکولی فلزات
 • قابلیت برش مقاطع در سایزهای متفاوت و اشکال مختلف
 • کاهش ضایعات
 • کیفیت سطحی مناسب
 • قطعات یکسان
 • عدم تولید گازهای سمی
 • انعطاف پذیری بیشتر

را می‌توان به عنوان مزیت‌های این روش دانست. اگرچه که معایبی هم برای این روش وجود دارد. از جمله معایب برش سرد مباحث اقتصادی است، چرا که نیازمند دستگاه است و دستگاه‌ها هزینه دارند. نگهداری ابزارآلات برشکاری و سرویس‌های دوره‌ای آن نیز دارای هزینه بوده و همچنین برای این روش ما به نیروی متخصص و تکنسین احتیاج داریم.

 • برش میلگرد با اره نواری

با ورود این دستگاه به صنعت، انقلاب بزرگی پدید آمد. چراکه این دستگاه می‌تواند قطعات ضخیم را با دقت بالا برش دهد. از مزایای این دستگاه می‌توان به مواردی مانند قابلیت برنامه‌ریزی، انجام برش‌ها به صورت تمام اتوماتیک، برش زاویه‌دار قطعات، کاهش ضایعات در هنگام کار و... اشاره کرد. اره نواری به کمک الکتروموتور محورهای خود را به چرخش در می‌آورد و با استفاده از جک هیدرولیکی  قطعه را حرکت می‌دهد تا برش انجام شود.

 • برش میلگرد با اره دیسکی

این محصول جایگزین خوبی برای دستگاه‌های پرخطر بوده که از ایمنی بالاتری برخوردار است. اره دیسکی برش میلگرد دارای تیغ‌های متنوع بوده که می‌تواند به راحتی فلزات را برش دهد.

 • برش میلگرد با اره لنگ

برش میلگرد با اره لنگ دارای دقت کمتری بوده و ضایعات بیشتری نیز تولید می‌کند. حرکت این دستگاه هنگام برش با به عقب و بالا رفتن بر روی قطعه است. اره لنگ به دلیل عملکرد خاصی که دارد کمتر برای برش میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • برش میلگرد با اره دستی

ساده‌ترین وسیله برای برش میلگرد است و از قدیمی‌ترین ابزارها در زمینه برش به حساب می‌آید. اره‌ها، سایزهای یکسانی دارند که دندانه‌های آن‌ها با هم متفاوت است. میلگردهای با قطر کم را با اره‌های دندانه ریز و میلگردهای ضخیم‌تر را با اره‌های سایز بزرگ برش می‌دهند. نیروی دست انسان برای این دستگاه بسیار مهم است و قطعات را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. البته باید اشاره کرد که این وسیله خطرات زیادی در حین کار برای انسان دارد و حتما باید لوازم و تجهیزات ایمنی در موقع کار همراه باشد، چراکه احتمال تاب برداشتن یا شکستن تیغه و... وجود دارد.

 • برش میلگرد با واترجت

دستگاه برش واتر جت با کمک موتورهای پرفشار آبی، عملیات برش مواد سخت را انجام می‌دهد. اگرچه در حال حاضر از این دستگاه بیشتر برای برش سنگ استفاده می‌کنند و استفاده چندانی از آن برای برش میلگرد و فلزات انجام نمی‌دهند، اما این دستگاه در برش مواد سخت بسیار خوب عمل می‌کند. دستگاه واترجت دقت و سرعت بالایی داشته و طرفداران زیادی در صنعت دارد.

 • قیچی برش میلگرد هیدرولیک BS35

هنگامی نیاز به یک دستگاه با سرعت بالا داشته باشیم که بتواند تعداد زیادی از میلگرد را در کمترین زمان برش دهد، باید از این دستگاه استفاده کرد. از ویژگی‌های مناسب این دستگاه داشتن چرخ در زیر قیچی است که باعث می‌شود به راحتی جابه‌جا شود. میلگردهایی تا قطر 35 را با این دستگاه و به دو روش دستی و برقی برش می‌دهند.

 • برش میلگرد با دستگاه حدیده

این دستگاه می‌تواند میلگردهای صاف را تا سایز 50 و میلگردهای آجدار را تا سایز 45 برش بدهد. دستگاه حدیده برش میلگرد استاندارد قطعات و برش را حفظ می‌کند. این دستگاه توانایی برش محصولات نوع ساده تا سایز 50 و نوع آجدار تا سایز 45 را دارد، در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و وسیله‌ای عالی برای اتصال استاندارد قطعات محسوب می‌شود.

 • میزکار خم و برش میلگرد (صفحه برش میلگرد)

وقتی که بخواهند به روش دستی عملیات برش کاری انجام شود از میز خم و برش استفاده می‌کنند. در این حالت فشار کمتری به اپراتور وارد می‌شود و می‌تواند با امنیت بیشتری عملیات برش را انجام دهد. این میز دارای استاندارد مشخصی است که 80 سانتی‌متر طول و 100 سانتی متر عرض دارد. البته که بعضی از این میزها طولی برابر با 2 یا 4 متر نیز دارند. از این میز بیشتر برای بریدن مفتول، آرماتورهای بسته شده، شبکه مش و... استفاده می‌کنند.

 • برش میلگرد به کمک پرتال برقی

از این دستگاه برای محصولاتی استفاده می‌شود که اندازه آنها 18 تا 25 باشد. برای جلوگیری از حرکت دستگاه و ثابت ماندن آن می‌توان از پایه استفاده کرد.

 • روش برش گرم

در این روش دما را تا نقطه ذوب بالا می‌برند تا مولکول‌های فلز از هم جدا شوند. این روش از طریق سه دستگاه از جمله پلاسما (هوا برش)، تیغ اره‌های دیسکی آتشی و لیزر انجام می‌شود. از ویژگی‌های مثبت این روش سرعت بالای عملیات برش، کاهش زمان برش‌کاری و عدم ایجاد تراشه است اما معایبی چون تغییر ساختار مولکولی فولاد، تغییر ظاهری کناره‌های محل برش، تغییر ساختار مولکولی فلز در محل برش و اطراف آن، پرتی زیاد، دقت کم، عملکرد نامناسب، ایجاد مواد شیمیایی و سمی و... دارد.

 • برش میلگرد با هوابرش (پلاسما)

در این دستگاه مشعلی وجود دارد که گاز را با سرعت زیاد و به صورت فشرده خارج می‌کند. دمیدن این گاز منجر به ایجاد یک قوس الکتریکی بین نازل و قطعه کار شده که این امر باعث پلاسمایی شدن گاز می‌شود. حرارتی در حدود 25000 درجه سانتی‌گراد بر روی فلزات متمرکز می‌شود تا نقطه مدنظر بر روی محصول ذوب شود. این دستگاه به روش دیگری نیز کار می‌کند که به خاطر تشعشعات زیاد رادیویی و احتمال برق گرفتگی از آن استفاده نمی‌شود.

 • برش میلگرد با تیغ اره دیسکی آتشی

این دستگاه با ایجاد حرارت زیاد در محل برش، باعث جدا شدن قطعات می‌شود. این دستگاه نسبت به پلاسما دارای مزایای بیشتری بوده زیرا دقت و سرعت بیشتری دارد و تغییرات کمتری بر روی ساختار مولکولی آهن آلات ایجاد می‌کند. بر روی این دستگاه تیغی نصب می‌شود که حدود 45000 هزار دور در دقیقه چرخیده و نیازمند کمک اپراتور برای حرکت و برش‌کاری محصول است. تیغ اره دیسکی آتشی به دلیل درصد بالای خطر که برای اپراتور ایجاده کرده و همچنین شکسته شدن تیغ اره به هنگام برش، دیگر مورداستفاده نیست.

 • برش لیزری میلگرد

در این دستگاه عملیات برش را اشعه انجام می‌دهد و از اشعه لیزر برای سوزاندن، ذوب کردن و تصعید استفاده می‌شود. لیزرها انواع مختلفی مثل گازی، شیمیایی، جامد، فیبری و... دارند که از تمامی این موارد فقط لیزرهای جامد و گازی برای صنعت و برشکاری فلزات استفاده می‌شود. کمترین آسیب به فلزات را لیزرها در روش برش گرم دارند. برای اطلاع از روش‌های خمکاری میلگرد می‌توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه کنید. همچنین قیمت میلگرد ساده و آجدار را می‌توانید در سایت مرکزآهن مشاهده کنید.

سوالات و نظرات کاربرانشما کاربران عزیز میتوانید نظرات و سوالات خود را در این بخش ثبت کنید
بارگذاری مجدد