0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

از وضعیت قیمت پروفیل در بازار داخلی چه خبر؟

در تاریخ یکشنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۶ قیمت ️پروفیل بارگیری از اصفهان ثابت اعلام شد. قیمت پروفیل آهن با ضخامت ۲ بارگیری از تهران نیز با قیمت ثابت اعلام گردید. علاوه بر این، قیمت پروفیل آهن با ضخامت ۲ بارگیری از اصفهان با ۲۰تومان کاهش قیمت شنیده شد. با بررسی قیمت ️قوطی نیز دریافتیم که نرخ این محصول، بارگیری از انبار اصفهان امروز با قیمت ثابت اعلام شده است. همچنین قیمت قوطی با ضخامت ۱٫۵ معادل️ ۳۴۷۰ تومان و  با ضخامت ۲ نیز در حدود ️۳۰۴۰ تومان معامله شد.

قیمت محصولات فولادی متاثر از نوسانات شمش

چندی پیش بر اساس اخبار منتشر شده از سوی برخی از خبرگزاری ها، زمزمه هایی در خصوص عرضه شمش قوس با قیمت های بالا تر، در بورس کالا شنیده شد. اما هنوز مدت زیادی نگذشته بود که اخباری خلاف این گزارش شد و قیمت شمش به شدت کاهش پیدا کرد. این وضعیت همراه با سایر فاکتور های اثرگذار موجب شدت بخشیدن به التهابات زنجیره تأمین حوزه مقاطع طویل فولادی و تاثیر گذاری نسبی آن بر قیمت قوطی، قیمت پروفیل و همچنین قیمت پروفیل آهن گردید.

این نوسانات در حالی اتفاق افتاد که  متوسط شاخص قیمت شمش القایی تا روز گذشته به مبلغی در حدود ۲۲۵۰ تومان به ازای هر کیلو افزایش یافت. علاوه بر این، در بازار و در بین حوزه های مختلف زنجیره تامین‌ خبر هایی به گوش می رسید مبنی بر این که طی هفته جاری نرخ پایه شمش، معادل ۲۱۵۰ تومان در هر کیلو یا ۲۳۴۰ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

قیمت پروفیل اصفهان

پیش از این ها، این شایعه با انجام معاملات آهن اسفنجی با قیمتی به ازای هر کیلو ۱۰۶۰ تومان به حدی قدرت گرفته بود که اغلب بازیگران زنجیره تامین مقاطع طویل فولادی، برنامه های خود را بر حسب آن طراحی نموده و به معامله انواع شمش در حاشیه بازار آزاد دست می زدند و بر حسب نسبت متداول و مشخصی از  نرخ گمانه زنی شده اقدام به انجام معامله می نمودند؛ علاوه بر این، در همین شرایط نرخ شمش قوس در بازار آزاد هم در حدود ۲۳۰۰ تومان در هر کیلو اعلام شده بود تا اینکه اواخر روز گذشته خبر عرضه شمش قوس ۲۰۸۰ تومانی یا ۲۲۷۰ تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده، در بازار شنیده شد.

نوسانات بازار شمش طی هفته جاری

پس از آن، خبر عرضه شمش فولاد ساز مطرح امروز با تاخیر زیاد بالاخره علنی گردید و نوردکاران در این مورد متحیر مانده بودند که شمش القایی حتی تا سقف ۲۲۸۰ تومان هم پیش روی داشته است.

علاوه بر این، بازار زنجیره تامین مقاطع طویل فولادی امروز را به صورت پشت پرده در شوک افزایش نرخ شمش و نگران و در انتظار نتیجه معاملات فردای این کالا به سر بردند. در حال حاضر حوزه شمش القایی ناچار است به احتمال زیاد در شیپور عقب‌نشینی قیمت های خود بدمد و این گونه می شود که زنجیره تامین فولاد و به خصوص حوزه نورد به گونه ای در شرایط فعلی در وضعیت آچمز قرار گرفته اند.

اکنون تمامی چشم ها به رقابت در سمت شمش قوس که فردا ارائه می شود و اعلام معاملات با قیمت های بالا تر دوخته شده است؛ این قیمت باید آنقدری بالا تر باشد که بتواند خرید شمش القایی با نرخ ۲۲۸۰ تومان که دیروز اتفاق افتاد را توجیه نماید اما فعلا نمی توان پیش بینی قطعی کرد و تنها راه چاره گذشت زمان است.

۰
۰رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • ۵عالی بود
 • ۳خوب بود
 • ۲معمولی بود
 • ۱بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری