0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود

بررسی نوسانات قیمت نبشی و کاربرد آن در ستون سازی

گزارشات جدیدی در روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1396 منتشر شد که حاوی اطلاعاتی در باره تولید و قیمت نبشی و قیمت ناودانی  در بازار داخلی بود. طبق این گزارشات، قیمت نبشی ناب تبریز ، بارگیری از کارخانه با سایز 4.5 (16.5 کیلویی) در حدود 2730 تومان اعلام شد. قیمت نبشی تبریز با همین سایز (19 کیلویی) نیز در حدود 2720 تومان در دسترس خریداران قرار گرفت. علاوه بر این، قیمت نبشی 5 با وزن 15 کیلوگرم هم معادل  2600 تومان شنیده شد.

در سوی دیگر بازار هم قیمت نبشی ۴ مشهد معادل 2540 تومان اعلام شد. قیمت نبشی مشهد با سایز 5 نیز در حدود 2540 تومان رسید. به گزارش خبرگزاری ها، محمود اسلامیان در حضور خبرنگاران گفت: با در نظر گرفتن این که در ماه‌های پایانی سال که هک اکنون در آن قرار داریم توصیه ما به متولیان این بخش این است که عقب نشینی کردن از رقم ‌های فعلی به صلاح صنعت کشور نیست.

همچنین در حال حاضر تعرفه واردات انواع شمش و کلاف، تیرآهن، نبشی و ناودانی ۲۶ درصد، ورق گرم زیر سه میلی‌متر ۱۰ درصد، بالای سه میلی‌متر ۱۵ درصد و ورق سرد ۲۰ درصد و ورق‌های پوشش دار ۲۶ درصد است.

مقاطع مرکب

ترکیبی از نیمرخ ‌های نورد شده و ورق را مقطع مرکب می‌گویند. ستون‌های مرکب از مجموع دو و یا چند نیمرخ مثل IPE ، ناودانی یا نبشی به کمک ورق‌های سرتاسری و ممتد و یا تسمه‌های موازی یا مورب تهیه و تولید می‌شوند.

علل استفاده از مقاطع مرکب در ستون‌ها، ممانعت از دسترسی به نیمرخ IPB یا قوطی به صورت تولید داخلی افزایش سطح مقطع ستون، در صورتی که نیم رخ‌های نوردشده سطح مقطع لازم را نداشته باشد.اجرای سریع‌تر و آسان‌‌تر مقاطع مرکب نسبت به ستون‌های ساخته شده از ورق.‌

مقاطع مرکب مشبک

دو راه برای افزایش مقاومت فشاری ستون‌ها وجود دارد. بنابراین افزایش ضخامت اجزاء مقطع و افزایش ابعاد (طول و عرض) مقطع با اهمیت است.در ستون‌های بلند افزایش ضخامت اثر قابل توجهی بر مقاومت فشاری نداشته و باعث سنگینی و غیر اقتصادی شدن طرح مورد نظر خواهد شد. در این شرایط بهتر است نیمرخ ‌ها را با فاصله کافی از یکدیگر قرار داده و آن‌ها را به وسیله ورق یا تسمه (قید) به یکدیگر وصل کنیم، به این گونه ستون ‌ها، ستون مشبک می‌گویند.

قیمت نبشی

روش سنتی

ورق صفحه ستون به صورت جدا از ستون همراه با پیچ مهاری بر روی شالوده مستقر میشود. هنگام محاسبه ابعاد صفحه ستو‌ن‌ها باید حداقل فاصله میله مهاری از لبه کف ستون و محل جاگذاری نبشی با ضخامت جوش لازم برای نگه داشتن ستون، همچنین ضخامت ورق‌های ستون و ابعاد ستون را با دقت بررسی کرد.

سپس با توجه به موارد یاد شده، به نصب نبشی و استقرار ستون به این صورت اقدام نمود. بر روی صفحه ستون محل ستون و محل آکس آن را بررسی و کنترل می‌کنیم. سپس نبشی ‌هایی به صورت عمود بر هم بر روی صفحه ستون جوش داده می شود، آنگاه ستون را مستقر و اقدام به نصب دیگر نبشی های مورد نیاز کرده و آن‌ها را به صفحه ستون جوش می‌دهیم. از مزایای عمود بر هم بودن دو نبشی روی صفحه ستون علاوه بر سرعت عمل و استقرار بهتر به علت تماس مستقیم به بال نبشی، اتصال جوشکاری به گونه‌ای درست تر و اصولی تر انجام می‌گیرد.

علاوه بر این، قبل از جوشکاری باید ستون‌ ها را هم محور و قائم نموده و عمود بودن در دو جهت کنترل شود. پس از نصب ستون‌ ها با توجه به ارتفاع ستون و آزاد بودن سرستون، ممکن است تا زمان نصب تیرها، ستون‌ها در اثر شدت باد و وزن خود حرکت‌هایی داشته باشند که احتمالاً تاثیر نامطلوب و ایجاد ضعف در جوشکاری و اتصالات کف ستون‌ها خواهد داشت. به همین دلیل، باید پس از نصب، فوراً به مهاربندی موقتی ستون ‌ها به وسیله میلگرد یا نبشی به صورت ضربدری اقدام کرد. علاوه بر این، امروز با اعتماد به زنجیره تامین گروه B؛ نبشی مورد نیاز مجددا به بازار سرازیر گردید.

عملکرد زنجیره B در بازار مقاطع

اگر زنجیره تامین گروه B بتواند با ثابت نگه داشتن سطوح قیمتی فعلی، اعتماد بازگشته به بازار را حفظ نماید؛ می توان به ادامه این تقاضای مطلوب حداقل تا اواخر هفته فعلی امیدوار بود؛ در غیر اینصورت و درصورتیکه حوزه شمش القایی مجددا دست به نوسان سازی های بی مورد و هیجانی بزند چه بسا تقاضای هوشمند شاخه های انتهایی زنجیره تامین یا تقاضای انباری مجددا وارد فاز صبر و نظاره گردد.

چراکه اولا به فرض اختلاف قیمت 470 تومانی شاخص نرخ قراضه آهن از حوزه شمش القایی و با در نظر گرفتن رقم حاصله 2200 تومان؛ و 250 تومان فاصله قابل پذیرش برای حوزه نورد از شمش القایی به رقم تقریبی و حدودی 2450 تومان خواهیم رسید؛ که در مقایسه با نرخ متوسط امروز نرخ میلگرد آجدار که حدود 2470 تومان بوده است؛ مارجین شمش القایی تقریبا روی مرز بیشینه و چه بسا کمی بالاتر دیده شده و لذا افزایش بیشتر؛ اعتماد به این مارجین را کمرنگ نموده و تقاضای نه چندان مضطرب را مجددا به لاک دفاعی فرو خواهد برد که نتیجه آن به از دست رفتن آخرین فرصت به جهت جذب تقاضای انباری نبشی در بازار شب عید منجر خواهد شد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
  • 5عالی بود
  • 3خوب بود
  • 2معمولی بود
  • 1بد بود
پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید
0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
0

سوالات و نظرات کاربران

اختیاری

اشتراک گذاری

تماس 03135155000 03135156000 0