0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

فعالیت کارخانجات فولادی در آخرین روزهای 96

طی روزهای گذشته و همزمان با روزهای پایانی فعالیت بازار فولاد شاهد ثبات قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی بودیم. این در حالی است که طی روزهای اخیر شاهد روند صعودی قیمت برخی از محصولات نیز بودیم ولی می توان گفت به طور کلی فاز آرامش و ثبات قیمت ها در بازار فولاد حکم فرما می باشد. اگرچه برخی از کارخانجات هم چنان به ارائه قیمت های محدودی مشغول می باشند با این حال هیچ گونه معامله ای در بازار محصولات فولادی منعقد نگردیده است.

به گفته فعالان بازار امکان افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی به علت نوسانات موجود در بازار دلار با پایان یافتن تعطیلات پیش بینی می شود. در روزهای جاری به علت نزدیک شدن به روزهای پایانی سال فرصت زیادی برای نوسانات قیمت در بازار این محصولات وجود ندارد. نشانه های تاثیرگذار زیادی هم اکنون مشاهده می شود ولی به علت تعطیلات و عدم فعالیت خرید این سیگنال ها توان تاثیرگذاری بر قیمت نبشی آهن و سایر محصولات را نخواهند داشت.

قیمت ناودانی

افزایش قیمت جهانی محصولات فولادی و تاثیر بر بازار داخلی

از جمله این سیگنال های موثر می توان به افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار جهانی و هم چنین نوسانات اخیر قیمت شمش و قیمت سنگ آهن اشاره کرد که بر جو روانی حاکم بر بازار موثر می باشد. این روند در بازار مواد اولیه اندکی متفاوت بوده است. همان طور که مطلعیم طی روزهای جاری قیمت مواد اولیه از جمله شمش روند صعودی را در پیش گرفته است. چنانچه فرض کنیم برخی از واحدها در روزهای تعطیلات به فعالیت خود ادامه دهند و هم چنین برخی از فعالان بازار نیز به دلیل نگرانی بابت کاهش میزان موجودی این محصول در ایام پس از تعطیلات به خرید این محصول اقدام کنند و هم چنان شاهد افزایش میزان تقاضا در بازار مواد اولیه می باشیم.

مشکلات این روزهای بازار محصولات فولادی

با این حال به دلیل مشکلات حمل و نقل در روزهای تعطیلات هم چنان این بازار از تقاضای بالایی بهره نبرده است. پیش بینی ها برای روزهای آتی در بازار محصولات فولادی از جمله نبشی ناودانی و نیز مواد اولیه نیز به همین منوال خواهد بود. با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال میزان معاملات صورت گرفته به حداقل میزان خود رسیده است و تا زمانی که به تعطیلات وارد شویم این کاهش به اوج خود خواهد رسید.

بنابراین می توان گفت که اکثر فعالیت های این بازار در حال حاضر به اتمام رسیده است و قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی در حال حاضر ثابت می باشد. در طی هفته گذشته نیز تغییرات در بازار فولادی بسیار کم مشاهده شد و ثبات قیمت در بازار این محصولات ناشی از مشکلات حمل و نقل با توجه به شلوغی جاده ها می باشد و اکثر معاملات انجام شده طی روزهای جاری نیز پس از تعطیلات نوروزی تحویل داده خواهند شد.

بازار بورس تیرآهن شرکت ذوب آهن اصفهان

این بی رونقی در بازار کالا در بورس نیز طی هفته گذشته مشاهده گردید و میزان عرضه نسبت به میزان تقاضا برای محصولات فولادی در بازار بورس بالا گزارش شد. هم چنین میزان عرضه این محصولات نیز نسبت به هفته های گذشته در بازار بورس بسیار کاهش یافته بود به طوری که اکثر محصولات عرضه شده متعلق به شرکت ذوب آهن بوده است.

میزان تیرآهن عرضه شده توسط این شرکت تماما در بازار بورس به فروش رسید. محصولات فروخته شده در بازار بورس طی هفته گذشته در روز 31 فروردین سال آتی تحویل داده خواهند شد و این امر میزان معاملات کم منعقد گردیده در این بازار را توجیه خواهد کرد. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی بر پرونده فولاد در سال 96 داشته باشیم می توان گفت که در سال جاری این بازار شاهد فراز و نشیب های زیادی بوده که بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی و نبشی، و شاهد چند دوره رونق نیز بوده است.

رونق این بازار در سال 96 را می توان تجت تاثیر عواملی همچون نوسانات نرخ دلار و کاهش میزان موجودی مواد اولیه برای دانست و برای برخی از محصولات نیز مشاهده کردیم که در سال جاری قیمت های پیشنهادی حتی به میزان سی درصد نیز افزایش داشته است. موضوع دیگری که در سال 96 پر رنگ تر بوده است تمایل تولیدکنندگان آهن آلات به افزایش میزان صادرات محصولات خود بوده است و پیش بینی می شود که این روند طی سال آتی میز در بازار فولاد ادامه یابد.

0/5
0رای
این پســت برای شما مفیــد بود ؟
 • 5عالی بود
 • 3خوب بود
 • 2معمولی بود
 • 1بد بود

پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

0

سوالات و نظرات کاربران

نمایش موافق ترین ها
  0

  سوالات و نظرات کاربران

  اختیاری

  اشتراک گذاری

  تماس 03135155000 03135156000 0